Polska i Świat

Polska i Świat

Wyciek akt afery taśmowej zmiótł ze sceny politycznej część rządu i marszałka Sejmu. Ale może stać się coś jeszcze. Afera może naruszyć zaufanie ludzi do prokuratury. Istnieje obawa, że Polacy będą się teraz pięć razy zastanawiać, czy rzeczywiście donosić o przestępstwie albo czy zeznawać jako świadek. Marek Osiecimski

Odchodzą: koordynator służb specjalnych i ministrowie. Ale to nie wszystko. Ze stanowiskami żegnają się: najważniejszy doradca premiera oraz marszałek Sejmu. Co ciekawe i ważne - Radosław Sikorski na konferencji prasowej ogłosił, że robi to dla dobra partii. Łukasz Wieczorek

Dziś był jedynym, który w Sejmie bronił prokuratury. Powtarzał, że nie doszło do wycieku, a do upublicznienia. Poza tym, jego zdaniem, śledczy robili wszystko według procedur. Ale nie pomogło. Premier Ewa Kopacz dała jasny sygnał - prokurator generalny Andrzej Seremet też musi odejść. Łukasz Frątczak

To był największy wyciek akt prokuratorskich w historii. Teraz jest chyba najdłuższa lista dymisji. Z rządu odchodzi 3  ministrów, 3 wiceministrów, doradca premiera i koordynator służb specjalnych. To nie koniec, Ewa Kopacz chce głowy prokuratora generalnego i doprowadza do odejścia drugą osobę w państwie - marszałka Sejmu. Paulina Chacińska

W trzęsieniu ziemi w Nepalu tragicznie zginęła jej młodsza siostra, a rodzina straciła cały dobytek. Poruszająca historia uczącej się we Wrocławiu studentki z Nepalu.

Oscar Pistorius może opuścić więzienie już 21 sierpnia. Sportowiec skazany na pięć lat pozbawienia wolności za zastrzelenie swojej dziewczyny, wystąpił o zwolnienie warunkowe. Teoretycznie Pistorius spełnia warunki, które stawia prawo RPA. Ciągle wisi jednak nad nim apelacja prokuratury i surowszy wyrok.

10 milionów dolarów - tyle miała wynosić łapówka za przyznanie organizacji mundialu RPA. Po kolejnych rewelacjach na temat działalności FIFA coraz głośniej słychać apele, aby odebrać mistrzostwa Rosji i Katarowi. Pytanie, czy to jest w ogóle możliwe?

Do akt afery podsłuchowej, które nie miały prawa być upublicznione, miało dostęp co najmniej kilkanaście osób. Prokuratorzy, adwokaci i osoby związane ze sprawą. Procedury w tej kwestii są jasne. Jak widać, nie zapewniają jednak szczelności.

Akta afery taśmowej zostały opublikowane w internecie. Premier Ewa Kopacz zwołuje w trybie pilnym spotkanie ministrów, a prokuratura już sprawdza, w czyim interesie popełniono przestępstwo.

Specjalna jednostka rozwiązała zagadkę pogrzebanego żywcem małżeństwa, które zostało zamordowane 14 lat temu. Jak się okazuje, ta sprawa nie jest jedyną tak skomplikowaną, którą śledczy doprowadzili do końca. O polskich policjantach kojarzonych z archiwum X.

Rewolucja w Sejmie. Rockman i antysystemowiec Paweł Kukiz to trzecia siła polityczna w Polsce. PSL i SLD poza Sejmem. Jeśli potwierdzą się sondaże to czekają nas historyczne wybory. Prawica zyska taką siłę, jakiej nie miała od dawna. Pytanie tylko czy PiS dogada się Kukizem? Jak się okazuje, ich poglądy w kilku kwestach znacznie się różnią.

Ludzie przepływali obok niego, ale nikt zauważył, że młody mężczyzna walczy o życie. TVN24 dotarła do nagrania z monitoringu, na którym widać moment utonięcia 25-latka na niestrzeżonym kąpielisku w Krakowie. Mężczyzna przed wejściem do wody pił alkohol.

Lekarze pokładają w niej wielkie nadzieje i mówią wprost, to może być przełom w leczeniu raka. Immunoterapia to nowy sposób leczenia, który w niektórych przypadkach może być skuteczniejszy niż chemioterapia. Jak to leczenie działa?

Dyskusja była zażarta. Jednym się podobał, inni mieli zastrzeżenia i liczne wątpliwości. Ministerstwo edukacji postawiło jednak na swoim i do szkół wprowadziło darmowy podręcznik. Do zakończenia roku szkolnego zostało kilkanaście dni, dlatego my ponownie do niego zaglądamy i pytamy, jak się sprawdził i czy od września będzie w kolejnych klasach.

Awaria rządowego samolotu, czyli nagłe i ostre hamowanie. Samolot, tak jak szybko się rozpędził, tak szybko zaczął hamować. Tym razem udało się, choć politycy, którzy byli na pokładzie - w tym marszałek Sejmu Radosław Sikorski - zgodnie przyznają: byliśmy przerażeni, wyszliśmy na miękkich nogach.

Nie wszyscy wierzyli w ten pomysł, ale oni się nie poddali. Federacja Organizacji Proobronnych wkrótce rozpocznie swoje działanie. Jest już konkretna data, struktura i cele. Pytanie czy rzeczywiście te oddziały zwiększą nasze bezpieczeństwo i czy członkowie tej organizacji nie wymkną się spod kontroli?

Zapowiadał, że jego pałac będzie otwarty dla wszystkich. Złożył pewne deklaracje, ale zgubiło go jedno zdanie. Prezydent elekt jeszcze nie zaczął urzędowania, a już rozzłościł homoseksualistów. Kiedy Andrzej Duda mówi, że nie wyobraża sobie, by geje czy lesbijki paradowali nago po kancelarii, głos zabiera Robert Biedroń i nie kryje zażenowania, że prezydent wszystkich Polaków tak postrzega środowiska homoseksualne.