Polska i Świat

Polska i Świat

Napięta atmosfera, polityczne przepychanki i pokaz siły. Trwa spór o kształt ustawy

Trzeci dzień obrad komisji sprawiedliwości, ale schemat działania podobny. Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje swoje poprawki do prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym w szalonym tempie. Opozycja powtarza: zmieniacie konstytucje zwykłą ustawą. Prezydent, będąc w Wietnamie zapowiada, że jeśli granice zostaną przekroczone, nie będzie mógł zgodzić się na ustawę.

Dostał wyrok za zbrodnie wojenne, wypił truciznę na oczach wszystkich

Miał odsiedzieć 20 lat za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Taki wyrok ogłosił Trybunał w Hadze. Oskarżony Slobodan Praljak z werdyktem się jednak nie zgodził i na oczach wszystkich wypił truciznę. Na sali szok, nieprzytomny mężczyzna i lawina pytań - jak do tego mogło dojść?

Burzliwe obrady nad prezydenckim projektem

Drugi dzień burzliwych obrad komisji sprawiedliwości i podobny schemat działania. Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym idą w szalenie szybkim tempie, a poprawki PiS są od razu zatwierdzane. Głos opozycji na nic się zdaje, nawet ten o niekonstytucyjności. Zaskoczeni są też sami doradcy prezydenta i nie wykluczają weta. Czy prezydencki projekt - po takiej rewolucji - nadal jest jeszcze projektem prezydenta?

Śledztwo w sprawie zdjęć europosłów na szubienicach

Musiało upłynąć pięć dni, by prokuratura zadecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zawieszenia zdjęć europosłów PO na szubienicach w trakcie demonstracji narodowców w Katowicach. Śledztwo będzie jednak toczyć się w sprawie, a nie przeciwko komuś, choć wszyscy doskonale wiedzą, kto wieszał i co mówił.

Niepokojący test rakiety Kima

Rakieta Kim Dzong Una wyżej niż stacja kosmiczna. Poleciała na 900 kilometrów od wyrzutni i wzniosła się wysoko w kosmos. Najnowszy test pokazuje, że północnokoreańscy inżynierowie pracują bez wytchnienia i zadziwiająco szybko. Co jest bardzo niebezpieczne i niepokojące. Dlatego zbiera się Rada ONZ.

"Sędziowie nie mają prawa bronić sądów"

Obradom komisji sprawiedliwości przysłuchują się sędziowie, w tym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która krytykowana jest przez Zofię Romaszewską za bronienie niezawisłości sędziów. Prezes odpowiada, że broni nie swojego stanowiska, a konstytucji, która jest zagrożona. A skoro tak, to padają pytania, dlaczego sędziowie biernie się przyglądają i nie protestują?

Ile czasu lekarz poświęca na rozmowę z pacjentem?

Ile czasu lekarze poświęcają pacjentom? Nie jesteśmy ani w czołówce, ani na szarym końcu, ale długość rozmowy pacjenta z lekarzem wcale nie jest zadowalająca. W statystykach wypadamy nie najgorzej, ale w rzeczywistości lekarz więcej czasu poświęca na wypełnienie papierkowej roboty, niż na wywiad dotyczący choroby.

Głuchoniemi za kierownicą ciężarówki?

Czy głuchoniemi siądą za kierownicą ciężarówki? Na Zachodzie nie ma z tym problemu, w Polsce jest. Sprawa trafiła do Sejmu i nabrała tempa. Przepisy mają się zmienić i przestać dyskryminować ludzi, którzy nieraz już udowodnili, że potrafią normalnie funkcjonować.

Ciąg dalszy kontrowersyjnej manifestacji

W centrum Katowic zawisły zdjęcia europosłów na szubienicach. Wszystko nagrały kamery monitoringu. Demonstranci nie zasłaniali twarzy, wypowiadali się w mediach. Wiadomo, kto wieszał. Oliwy do ognia dodaje radny PiS, który nie potępia tego zachowania, a wręcz zachęca do powieszenia całej PO.

Sejmowa walka o sądy

Zaczęło się awanturą na komisji sprawiedliwości, do której skierowano prezydenckie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Komisji ważnej, bo właśnie tam posłowie po raz pierwszy dowiedzieli się o uzgodnieniach prezydenta z prezesem PiS. Opozycja miała wiele uwag do poprawek, ale nie miała prawa ich zgłosić - zgłosi za to zawiadomienie do prokuratury. Poprawki Prawa i Sprawiedliwości znalazły się w ustawie, a ta została przyjęta. Jak bardzo polityka wkroczy do sądów?

Automaty z jedzeniem dla bezdomnych

Wielka Brytania wyciąga rękę do bezdomnych i stawia pierwsze automaty z jedzeniem. Wystarczy mieć kartę, by nie być głodnym. W Polsce mamy lodówki z jedzeniem i wiele ciekawych, czasami spontanicznych akcji, by pomóc tym, którzy tej pomocy szczególnie teraz - jesienią i zimą – potrzebują.

Greenpeace rozlicza ministra Szyszkę

Harvestery wyjechały, ale ciężki sprzęt nadal pozostał - wskazują ekolodzy i pytają, po co, skoro wycinka w Puszczy Białowieskiej jest zabroniona? Minister słowa "wycinka" unika jak ognia - zamienia je na "ścinkę", ale ekolodzy się nie poddają się i pytają wprost: co z wywozem drewna?

Nowe zasady w podstawówkach?

Nakaz wiązania włosów, niezbyt krótkie spódniczki, paznokcie w niejaskrawych kolorach, delikatny makijaż. To pomysły na nowe zasady w podstawówkach. Po wchłonięciu gimnazjów, do 30 listopada nauczyciele szkół podstawowych muszą wymyślić nowe statuty dla powiększonych placówek. Wiele punktów regulaminów wzbudza kontrowersje, bo jak namówić nastolatki do wiązania włosów, czy do zmycia makijażu.

Jeleń rozszarpany przez psy, myśliwy nie reaguje

Sfora psów rozszarpuje jelenia, a obserwujący to wszystko myśliwy nie reaguje. Takie sceny miały się rozegrać w Złotnikach koło Poznania. Zwierzę uciekało przed polującymi w lesie myśliwymi. Patryk Rabiega pyta, jak na takie okrucieństwo jest przygotowane polskie prawo.

Afera obyczajowa w kolarstwie

Zastraszanie, seks z podopiecznymi, a nawet gwałt - takie zachowania ma ujawniać kontrola przeprowadzona w Polskim Związku Kolarskim. Były wiceprezes mówi o porażającej skali, a obecny prezes przyznaje, że mówiło się o tym od dziesięciu lat. Ministerstwo wzywa zarząd związku do natychmiastowej dymisji.