Polska i Świat

Polska i Świat

W kontekście zamachów w Belgii pytamy o bezpieczeństwo Polski. Z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, wynika, że Polacy nie czują zagrożenia terrorystycznego. W tym poczucie bezpieczeństwa utwierdza nas też rząd, który nie odwołuje szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Za to szybko chce przyjąć ustawę antyterrorystyczną. Materiał programu "Polska i Świat".

Belgia pogrążona w żałobie, a służby aktywne w najwyższym stopniu. Wiadomo, że zaatakowało czterech terrorystów. Dwóch z nich - to bracia - oni nie żyją, kolejni są poszukiwani. Turcja twierdzi, że ostrzegała Belgię przed jednym z nich, ale ci ostrzeżenie zignorowali. Zatem, wierząc słowom prezydenta Turcji, być może tego zamachu można było uniknąć. Materiał programu "Polska i Świat".

Po zamachach w Belgii odwołano loty do i z Brukseli, zaostrzono środki bezpieczeństwa na lotniskach. W Polsce na razie nie jest to jeszcze uciążliwe i odczuwalne dla pasażerów, ale być może sytuacja się zmieni. Portu lotnicze już zastanawiają się co zrobić, by samo wejście na lotnisko nie było pozbawione kontroli.

Czy Salah Abdeslam - zatrzymany kilka dni temu w Belgii "mózg" paryskich zamachów - miał coś wspólnego także z zamachami w Brukseli? Z jego wyjaśnień wynika, że planował następne ataki.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa są potrzebne wszędzie, bo zamachowcy są doskonale wyszkoleni. Są też dobrze zorganizowani. We wtorek udało im sie ominąć podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Belgii. Co poszło nie tak?

Zaatakowano brukselskie lotnisko i metro, a jedna z eksplozji miała miejsce niedaleko unijnych instytucji. Są dramatyczne nagrania pokazujące skale zniszczeń, chaos i rozpacz ludzi. Jest 34 zabitych i ok. 200 rannych, w tym troje Polaków. Już wiemy, że za wszystkim stoi tzw. Państwo Islamskie. Jak doszło do pierwszej eksplozji?

Czy po zamachach w Belgii Polska może czuć się bezpiecznie? To zasadne pytanie, bo przed nami dwa ważne wydarzenia do zorganizowania - szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Premier i prezydent zapewniają, że możemy czuć się bezpieczni. My pytamy, jak monitorowana jest sytuacja.

Od rana jest wiele emocji, ale nie brakuje też gestów solidarności. Zamach na Brukselę to zamach na Europeę - mówią unijni przywódcy. Ślą wyrazy współczucia dla bliskich ofiar, nie szczędząc jednocześnie słów potępienia dla zamachowców. Zaostrzają też zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Chwilę po wybuchu na lotnisku w stolicy Belgii doszło do kolejnego zamachu - tym razem terroryści zaatakowali stacje brukselskiego metra. Na nagraniach widać unoszący się dym, krzyk i panikę ludzi. Ci, którym nic się nie stało, z wagonów metra uciekali tunelami.

Przełomowa i historyczna. Wizyta amerykańskiego prezydenta na Kubie była długo wyczekiwana. Kubańczycy czekają jednak także na efekty zbliżenia z Ameryką. Na ulicach niekłamany entuzjazm, ale i bieda, której ludzie mają dość.

Wojskowi prokuratorzy od Smoleńska - do koszar. Zdegradowani i zastąpieni przez śledczych, zaufanych ministra i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Po nowej komisji smoleńskiej teraz przyszedł czas na nowy zespół prokuratorów

To była klasyczna piramida finansowa. Tysiące oszukanych, ukradzionych setki milionów złotych, a teraz proces wszech czasów, który - choć nie bez problemów - rozpoczął się w Gdańsku. Na ławie oskarżonych prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona. Wielu jednak pyta, czy kogoś tam nie zabrakło. Bo ktoś na działanie parabanku pozwolił. Choć nie powinien.

Aborcja? Tak, ale tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Jest obywatelski projekt zaostrzenia przepisów w tej kwestii. To już kolejny, ale tym razem trafia na podatny sejmowy grunt. Zarówno PiS, jak i Kukiz nie mówią mu "nie".

Prawo i Sprawiedliwość rozdaje stanowiska i właściwie nawet się z tym nie kryje. Na pytanie o nepotyzm, tak rzucający się PiS w oczy u poprzedników, marszałek Senatu odpowiada rozbrajająco: przecież oni gdzieś muszą pracować. Kto gdzie pracuje i komu to zawdzięcza?

Kolejny zakaz UE. Tym razem poszło o sprzedaż golonki peklowanej. Unijni urzędnicy nie chcą jej w sklepach. Wielkopolscy rzeźnicy nazywają zakaz absurdem i domagają się interwencji ministra rolnictwa.

Po dwóch latach od przejęcia Krymu Władymir Putin robi wszystko by pokazać, że Rosja dba o półwysep, ale UE nadal głośno mówi, że aneksji nie uznaje. Organizacja Human Rights Watch publikuje raport, w którym wskazuje, że panuje tam strach i nasilają się represje.

Co dzieje się na drogach po zasłonięciu radarów? Drogowcy sprawdzili i wyniki nie pozostawiają złudzeń. Kierowcy pędzą nie zważając na znaki. O ile rekordziści przekroczyli prędkość?

"Mózg" zamachów w Paryżu schwytany. Salah Abdeslam, domniemany koordynator krwawych zamachów w stolicy Francji, został postrzelony podczas obławy w Brukseli i jest w rękach policji - poinformowały belgijskie władze.

Nowe informacje w sprawie wypadku prezydenckiej limuzyny. W samochodzie ważącym niemal 4 tony, założono zużytą oponę, bo nowej nie było w magazynie - informuje "Rzeczpospolita" i wylicza błędy Biura Ochrony Rządu. BOR miał narazić prezydenta na niebezpieczeństwo. W odpowiedzi Biuro wydaje komunikat a w nim mówi o postępowaniu dyscyplinarnym, rozwiązaniu umów z niektórymi pracownikami i zawiadomieniu do prokuratury.