Polska i Świat

Polska i Świat

Zbliża się wielki finał WOŚP

Od wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzielą nas już tylko trzy dni. Zaczyna się wielkie odliczanie i trzymanie kciuków, że i w tym roku padnie rekord. Każdy z wolontariuszy chce zebrać jak najwięcej, bo dzięki temu pomoc może być większa. Przekonał się o tym szpital w Koninie, który ma orkiestrowy sprzęt i dzięki niemu mógł uratować życie bliźniaków.

Nowy minister zdrowia milczy. Sytuacja w szpitalach coraz gorsza

Co zrobi nowy minister zdrowia? Łukasz Szumowski na razie milczy, ale niebawem będzie musiał zabrać głos, bo sytuacja w ochronie zdrowia wygląda coraz gorzej. Grafiki w wielu szpitalach dopięte są tylko do połowy stycznia, potem mogą na tym ucierpieć pacjenci. Nowy minister do tej pory nie był politykiem. Pytanie czy brak takiego doświadczenia pomoże mu w negocjacjach z rezydentami?

"Prostych rozwiązań już nie ma"

Czy i ile polska będzie musiała zapłacić za ustawy o sądownictwie? Po przemeblowaniu rządu, premier Morawiecki pojechał do Brukseli szukając nowego otwarcia. Konkretów na razie brak, jest za to wola dalszej rozmowy. Choć, jak przyznaje sam premier, po uruchomieniu artykuły 7o wobec Polski, "prostych rozwiązań już nie ma".

Prawo aborcyjne i blamaż opozycji

To właśnie głosy opozycji lub ich brak przesądziły o tym, że projekt liberalizujący przepisy antyaborcyjne, pod którym podpisały się tysiące obywateli, trafił do kosza. Partie biją się teraz w pierś. Są wykluczenia, zawieszenia członkostwa, kary finansowe. I pytanie, jak wytłumaczyć to swoim wyborcom, bo przecież  głosowanie nie dotyczyło poparcia projektu, tylko skierowania go do dalszych prac.

Francuzki krytycznie o akcji "Me Too"

Akcja setki Francuzek wielu może zadziwić. Odcinają się od szeroko komentowanej akcji "Me Too", mówiąc, że gwałt to zbrodnia, ale podrywanie już nie. Pod listem w obronie prawa mężczyzn do uwodzenia podpisało się wiele gwiazd, wśród nich znana aktorka Catherine Deneuve.

Kolejna odsłona sporu o aborcję

Spór o aborcję, który z sejmowej sali znów przeniósł się przed Sejm. Były hasła, drastyczne plakaty i liczne argumenty, które tak skrajne, że nie ma mowy o kompromisie. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów łagodzących przepisy antyaborcyjne i zaostrzających aborcję - wieczorne głosowanie i obawa kobiet, że nie będą mogły decydować o sobie same.

Polityczna przyszłość Antoniego Macierewicza

Co dalej z Antonim Macierewiczem? Jego dymisja do ostatniej chwili była wielką niewiadomą. Decyzja jednak zapadła - resort przeszedł w ręce ministra Błaszczaka, sprowadzając tym samym Macierewicza do roli szeregowego posła. Pytanie, na jak długo? PiS o politycznej przyszłości byłego już ministra obrony nie chce na razie mówić. Opozycja jego odejście nazywa przegraną bitwą i podkreśla, że Antoni Macierewicz ma wielkie ambicje, które niebawem mogą o sobie dać znać.

Macierewicz odchodzi

Podobno walczył do ostatniej chwili, ale decydujący był głos prezydenta. Antoni Macierewicz nie jest już ministrem obrony narodowej. Nikt nie ukrywa, że jednym z głównych powodów była wojna z Pałacem Prezydenckim. Pytanie, czy to będzie koniec i wyciszenie sporu - czy zarzewie nowego, większego.

Koniec z superministerstwem

Dużo zmian jeśli chodzi o resorty gospodarcze. Koniec z superministerstwem. Teresa Czerwińska to nowy minister finansów. Jadwiga Emilewicz odpowiadać teraz będzie za resort przedsiębiorczości i technologii, Andrzej Adamczyk za ministerstwo infrastruktury, a Jerzy Kwieciński za resort inwestycji i rozwoju.

Kowalczyk za Szyszkę

Walczył z kornikiem, wspierał myśliwych, na setki lat zapamięta go Puszcza Białowieska. We wtorek tekę szefa resortu środowiska oddał Jan Szyszko. Przejmuje ją były szef komitetu stałego rady ministrów Henryk Kowalczyk.

Ośmiu nowych ministrów

Mateusz Morawiecki przedstawił nową, zmienioną Radę Ministrów. Jest ośmiu nowych szefów resortów - w tym ten, który ma do ucha prezesa najbliżej.

Brudziński zmienia Błaszczaka

Druga osoba w Prawie i Sprawiedliwości, prawa ręka prezesa - Joachim Brudziński nowym szefem MSWiA. Mariusz Błaszczak przeszedł do innego resortu. Zastąpił Antoniego Macierewicza w ministerstwie obrony narodowej.

Opozycja komentuje

Rekonstrukcja zapowiadana była od dawna. Najpierw wymieniono premiera. Teraz on sam ogłosił swoją nową Radę Ministrów. Oto jak zmiany w rządzie komentują politycy opozycji.

Radziwiłł odchodzi z ministerstwa zdrowia

Opuszcza stanowisko w trakcie rozmów z rezydentami. Minister Konstanty Radziwiłł chciał dekretami skracać kolejki i nie poradził sobie z protestem młodych lekarzy. Pytanie, czy da sobie radę zastępujący go lekarz kardiolog Łukasz Szumowski?

Czaputowicz nowym ministrem spraw zagranicznych

We wtorek ze swoim ministerialnym stanowiskiem pożegnał się Witold Waszczykowski. Od teraz polską dyplomacją pokieruje dotychczasowy podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz.

Rekonstrukcja rządu premiera Morawieckiego

Na tę decyzje, kto zostaje w rządzie, a kto nie, ministrowie czekają od października. Lista gorących krzeseł jest długa, emocje rosną, bo podobno do ostatniej chwili były podejmowane decyzję, kto pożegna się z teką, a kto nie. w poniedziałek ministrowie dyplomacji i cyfryzacji spotkali się z premierem, a to może oznaczać jedno.

Lekarze proszą premiera

Służba zdrowia z dnia na dzień jest w coraz gorszej sytuacji. Porozumienia między lekarzami rezydentami a ministrem zdrowia nadal nie ma, są za to kolejne kłopoty kolejnych szpitali. Dyrektorzy są w kropce, nie mają jak dopiąć grafików. Wrocławskiemu oddziałowi psychiatrii dziecięcej grozi zamknięcie, a to niejedyny taki przypadek. Minister Konstanty Radziwiłł proponuje ustawowo określić czas oczekiwania pacjentów. Lekarze mówią, że to absurd i domagają się, by do gry wkroczył premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie Morawiecki-Juncker

Premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu zmian w rządzie pojedzie do Brukseli, przekonywać przewodniczącego Komisji Europejskiej o słuszności podjętych przez rząd PiS reform. Maja być nowe argumenty, nowa linia obrony strategii i szukanie kompromisu, w który opozycyjni koledzy znający realia europejskie nie wierzą.

Plan Ryszarda Petru

Stworzył Nowoczesną, był jej liderem. Po utracie władzy w partii tworzy własny polityczny projekt, choć mówi, że partii nie opuszcza. Ryszard Petru ogłasza "Plan Petru", który ma być alternatywą wobec planu Morawieckiego i wparciem dla partii opozycyjnych. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer już zapowiada, że będzie się temu uważnie przyglądać. Co to za inicjatywa, jaki ma cel i jak takie posunięcie odbierają pozostali członkowie Nowoczesnej?

Atak na tle rasistowskim

Kolejny atak na tle rasistowskim. Kilka dni po tym, jak w Warszawie zaatakowano 14-letnią Turczynkę, we Wrocławiu pobito mężczyznę z Indii. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak pierwszą sprawę potraktował priorytetowo, ale jednocześnie mówił, że w Polsce do takich ataków dochodzi rzadko. A to zdecydowanie inny obraz niż ten, jaki ma prokuratura i stowarzyszenie "Nigdy Więcej" rejestrujące ataki na tle rasistowskim.