Polska i Świat

Polska i Świat

Nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim do wymiany - to już nie postulat opozycji, to oczekiwanie ministra rolnictwa. Krzysztof Jurgiel chce konkursu, w którym zostanie wyłoniony nowy prezes. Powód - śmierć kolejnej klaczy. Właśnie tego dotyczyło nagłe wieczorne spotykanie premier Beaty Szydło z ministrem rolnictwa.

To pilna sprawa, by Trybunał Konstytucyjny znów działał - tak mówi sekretarz generalny Rady Europy, który był z wizytą w Polsce. Były spotkania z prezydentem, marszałkiem Sejmu i szefową rządu.  A sekretarz Jagland nie jest ostatnio jedynym ważnym zachodnim politykiem, który pyta o stan polskiej demokracji.  

Światowe Dni Młodzieży i polski, organizacyjny problem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje - pole w Brzegach pod Krakowem nie nadaje się do przeprowadzenia papieskiej mszy. Nie ma dróg, jest za to linia wysokiego napięcia. Raport jest szczegółowy i bardzo krytyczny. Pytanie, czy jest plan B?

Wrocławskie krasnoludki dostały gitary. Od dziś również i one przygotowują się do 1 maja, gdy po raz kolejny będzie bity gitarowy Rekord Guinnessa przy utworze „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.

Na spotkaniu "krótkim, ale treściwym" Barak Obama pytał Andrzeja Dudę o Trybunał Konstytucyjny. Sprawa nie cichnie i jest coraz więcej pytań, także w Polsce. Po spotkaniu liderów partii prezes PiS mówił o rozpoczęciu dialogu politycznego, a jego polityczni oponenci do współpracy garnąć się nie będą, jeśli nie będzie załatwiona sprawa sędziów TK i opinii Komisji Weneckiej.

Sezon na motorach rozpoczęty. I od razu policja ma ręce pełne roboty. Są pierwsi zatrzymani, pierwsze ofiary i apele policjantów, by zwolnić.

Nie każdy będzie mógł nosić polski mundur. MON przygotował specjalne rozporządzenie, a z niego jasno wynika, że aby założyć mundur, trzeba będzie mieć specjalne pozwolenie.

Nie pękła wymieniana opona a funkcjonariusze BOR prawidłowo sprawdzili trasę, którą na początku marca jechał prezydent Andrzej Duda, wracając z gór - tak wynika z ustaleń zespołu MSWiA. Tymczasem w czwartek opolska prokuratura, prowadząca śledztwo w tej sprawie ujawniła, że zdaniem jej ekspertów przyczyną wypadku prezydenckiej limuzyny było najechanie na leżący na jezdni płaski przedmiot.

Zawalił się potężny wiadukt w Kalkucie. Co najmniej 21 osób nie żyje, szacuje się, że ponad 150 osób uwięzionych jest pod gruzami. Prawdopodobna przyczyna to pośpiech przy budowie, brak planu i kiepskie materiały.

Nauczycielka poskarżyła się rodzicom uczennicy, że ta przeszkadza na lekcjach. Matka stwierdziła jednak, że to nauczycielka nęka jej dziecko i weszła z nią w konflikt. Sprawy zaszły tak daleko, że znalazły finał w sądzie.

Speckomisja sprawdza stan bezpieczeństwa w Polsce, co jest szczególnie ważne przed zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Minister Mariusz Błaszczak zapewnia, że Polska jest bezpieczna ale zwiększa ilość patroli na granicach.

Spotkanie było, ale konkretów nie ma. Prezes PiS z dyskusji jest zadowolony, ale jego polityczni przeciwnicy już mniej. Choć, niektórzy jak Nowoczesna, podkreślają, że jest "światełko w tunelu". Czy nawiązany zostanie polityczny dialog?

Zamek Krzyżacki w Sztumie czeka na właściciela. Jest na sprzedaż. Z nabywcą może być trudno, bo więcej kosztuje remont niż sama nieruchomość.

Rośliny potrzebują mniej wody niż przypuszczano. Udowadniają to naukowcy z Australii i przestrzegają, że może to prowadzić do większego ocieplenia klimatu, a z tym wiążą się pewne straty.

Za dwa dni ruszy długo wyczekiwany program - 500 plus. Rodziny w gotowości, by zgłosić swój wniosek, choć samorządy przypominają, ze nie trzeba tego robić od razu. Pieniądze nie przepadną. Jak wielu jest chętnych i czy posłuchają apelu. Paulina Chacińska.

Niefortunna wypowiedź ministra Waszczykowskiego i pytanie czy kładzie się ona cieniem na stosunki polsko - amerykańskie. Szef MSZ w swoich słowach nawiązuje co prawda do wypowiedzi swojego poprzednika, ale w kontekście zbliżającego się szczytu NATO może zostać źle odebrane.

Kończy się sprawa Mariusza Kamińskiego. Sąd uchylił wyrok skazujący byłych szefów CBA za złamanie prawa przy "aferze gruntowej" i umorzył postępowanie. Wcześniej Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników ułaskawił prezydent Andrzej Duda. PiS z wyroku się cieszy, opozycja powtarza - ułaskawiony znaczy winny.

Coraz więcej zniczy przed puckim hospicjum. Ludzie pamiętają o ks. Janie Kaczkowskim. Charyzmatyczny duchowny, jeden z twórców Puckiego Hospicjum Domowego zmarł wczoraj po długiej walce z nowotworem. Miał 38 lat. Jedna z jego popularnych dewiz życiowych brzmiała: życie na pełnej petardzie.

Teraz głupi żart, który już skończył się prokuratorskimi zarzutami, a na tym nie koniec. 28-latek za zgłoszenie fałszywego alarmu na lotnisku w Modlinie może czekać kara do 8 lat wiezienia. Mężczyzna zadzwonił, będąc pod wpływem alkoholu, ale wcale nie oznacza to, że sąd spojrzy na niego łagodniej.