Polska i Świat

Polska i Świat

Wiek nie do wiary. Nie wszyscy wierzą, choć urzędnicy potwierdzają. Mamy najstarszego człowieka na świecie. I wiek ma naprawdę imponujący. Szczegóły jego metryki. I pytania: jak żyć tak długo?

Bój o Warszawę i walka o polityczne przetrwanie. Hanna Gronkiewicz-Waltz przed nadzwyczajną sesją rady z nadzwyczaj niewygodnymi pytaniami o reprywatyzację. Prezydent Warszawy dymisjonuje urzędników, ale pytania o jej możliwą dymisję to wcale nie oddala.

Śmierć na komisariacie i policjanci przed sądem. Dwaj z Wałbrzycha są oskarżeni o śmiertelne pobicie zatrzymanego mężczyzny. Do winy się nie przyznają. Na pytania nie odpowiadają. Grozi im do dziesięciu lat więzienia.

To nie atak hakerów, to nie wyciek - Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, ale to właśnie ono zgłasza sprawę na policję. Bo dane wielu Polaków mogły trafić w niepowołane ręce. I co ciekawe, trafiały głównie nocą. Pytań jest dużo, konsekwencje mogą być niemałe.

Krótki film po dopalaczach. Bez kontaktu, bez kontroli. Nastolatek dostaje ataku. I choć nie chce się przyznać co wcześniej wziął, nie ma wątpliwości, że było to groźne i niedozwolone. I ciągle nie ma też mocnych na dopalaczowy biznes.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak broni decyzji w sprawie tzw. małego ruchu granicznego. Z raportu resortu wynika, że zawieszenie ruchu wpływa korzystanie na budżet i na poprawę sytuacji w kraju, bo nie szerzy się już patologia. Tylko o jaką patologię chodzi, skoro nie widzą jej nawet sami mieszkańcy przygranicznych miejscowości?

Francuski sąd zawiesza kontrowersyjny zakaz i przywraca prawo do noszenia burkini na plaży. Decyzja nie pozostała bez echa i na nowo wywołała ogólnokrajową debatę, a nawet podziały w rządzie.

Lekarze apelują - nie wyrzucajcie zębów mlecznych dzieci. W późniejszym życiu mogą one uratować życie. Okazuje się, że niemniej cenne są też tak często niechciane ósemki.

Angela Merkel odwiedza Warszawę i staje przed trudnym zadaniem - jak na nowo ożywić Unię. Problemów jest sporo - od rozwodu z Wielką Brytanią po kryzys migracyjny. Dochodzi też rozczarowanie kilku członków Wspólnoty, trzeba  ich na nowo zmobilizować. Pytanie, jak w tym rozdaniu może wypaść Polska - czyli na kogo może liczyć?

To miała być lepsza zmiana i nowe otwarcie, ale decyzja nie tylko wzbudziła kontrowersje, ale podzieliła aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu. Poszło o nowego dyrektora tej instytucji. Sytuacja już jest napięta, a może się jeszcze zaostrzyć, bo do protestu włączyli się też widzowie.

Pierwszy dzień w pracy po urlopie Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczęła od tłumaczenia się z reprywatyzacji gruntów miejskich. Efekt? Zwolnienie odpowiedzialnych za to urzędników. Prezydent stolicy winy szuka jednak nie tylko w ratuszu, ale i w Ministerstwie Finansów. Ale takie działania oponentów politycznych nie przekonują.

Ledwo ruszył, a już na niego brakuje pieniędzy. Program 500 plus, tak bardzo zachwalany przez rząd, może stać się jego kulą u nogi. Powód to nie tylko niedoszacowane obliczenia, ale i narodziny nowych dzieci. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kreatywność, która przechodzi ludzkie pojęcie. Żeby uchronić męża przed karą, podczas kontroli tira żona schowała urządzenie wyłączające tachograf w majtkach. Jeśli myślą Państwo, ze to koniec tej historii, to zapewniamy, że to dopiero jej początek. Materiał z programu "Polska i Świat".

Hanna Gronkiewicz-Waltz w piątek stanie w ogniu pytań o reprywatyzacje warszawskich gruntów, ale już wie na czyje wsparcie może liczyć. Sam szef co do słownych zobowiązań jest ostrożny - wsparcie da, ale najpierw chce audytu. Czy Grzegorz Schetyna odwróci się od prezydent stolicy? Materiał z programu "Polska i Świat".

Niezapowiedziany sprawdzian w siłach zbrojnych Rosji. W stan gotowości bojowej postawił wojsko prezydent Władymir Putin. Rosjanie ćwiczą, a polski MON naradza się w trybie pilnym. I później informuje, że manewry to próba wywarcia presji na Zachód, ale zagrożenie nie ma. Materiał z programu "Polska i Świat".

Ma ich to odprężyć, przenieść w inny świat i ulżyć w bólu, nawet tym fizycznym. Polscy weterani nurkują w Hańczy. Tę terapię i rehabilitację zafundował im inny weteran, który na misji tak ucierpiał, że groził mu wózek inwalidzki do końca życia. Nie poddał się jednak, stanął na nogi, a teraz podaje rękę innym. Materiał z programu "Polska i Świat".

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech: 241 osób nie żyje, blisko 400 jest rannych. Ratownicy pracują non stop, bo wciąż wielu ludzi nie zostało odnalezionych. Dokładna liczba ofiar długo może nie być znana, bo miasto takie jak Amatrice zawsze pełne było turystów. Teraz trudno mówić o mieście, bo większość budynków i zabytków jest kompletnie zniszczona. Materiał z programu "Polska i Świat".

Mają takie same prawa, ale rzadko z nich korzystają. Niektórzy nie mają takiej świadomości, inni doskonale wiedza co mogą, ale milczą, bo służby i tak nie interweniują w ich sprawie. Kampania Przeciw Homofobii ogłasza nowy raport i alarmuje - geje, lesbijki i osoby transpłciowe są ofiarami przestępstw dwukrotnie częściej niż osoby heteroseksualne.

Ma mieć 200 metrów długości i 3,5 metra wysokości. Norwegia uszczelnia granicę z Rosją i buduje mur. Chce zabezpieczyć północną granicę strefy Schengen przed napływem sporej liczby uchodźców.

Najwyższy czas wielkie słowa i piękne symbole zamienić w czyn - mówi znany nam Filip Chajzer i rozpoczyna akcję. Tym razem organizuje zbiórkę dla uczestników Powstania Warszawskiego. Chce oddać hołd pomocą praktyczną.