Polska i Świat

Polska i Świat

Niby zwykły czepek na głowę, a być może przełom w myśleniu o ubocznych skutkach chemioterapii. Utrata włosów do tej pory była dramatyczną oczywistością dla pacjentów, szczególnie trudną dla kobiet. Wszystko teraz może się zmienić.

Broń dla dziennikarza. Tak opozycyjne media w Rosji chcą odpierać ataki - już nie tylko na wolność słowa. Chodzi o fizyczne ataki na reporterów. Po ataku nożownika na dziennikarkę "Nowej Gazjety" jej redaktor naczelny otwarcie mówi o potrzebie uzbrojenia. I być może nie będzie jedyny.

Organizacje humanitarne alarmują: Syria umiera z głodu. Zdjęcia, które za chwilę państwo zobaczą, są przerażające. Skrajnie wychudzone, odwodnione dzieci. Bez szans na pomoc, bo w wielu miastach trwa tak zwana blokada głodowa.

Za śpiewanie w samochodzie dostał mandat. Policja z Montrealu uznała, że kierowca swoim wykonaniem zakłócał spokój publiczny. U nas wokalistów za kierownicą też nie brakuje, dlatego Łukasz Wieczorek sprawdził, co nasze przepisy mówią o śpiewaniu w samochodzie.

Brydż to nie sport - tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Sędziowie rozpatrywali sprawę obciążenia VAT-em turniejów brydżowych. O tym, co jest sportem, a co nie Przemysław Kamiński.

Kubańczycy kuszą amerykańskiego klienta i otwierają sklep internetowy w Stanach Zjednoczonych. Wirtualna rzeczywistość z realną odzieżą to sposób na przepisy, które przeszkadzają w kontaktach handlowych zwykłych mieszkańców obu krajów. 

Norwegia nie ufa rządowi PIS. Norwegom nie podoba się podejście do prawa oraz jego stosunek do organizacji pozarządowych. Między innymi z tego powodu Królestwo Norwegii chce dokładnie kontrolować, jak rozdzielane są fundusze norweskie, które płyną do Polski.

Nie ma potrzeby do gwałtownych zmian w rządzie - mówi premier Beata Szydło. Wiadomo, że jest po rozmowie z prezesem PiS. Nadal nie wiadomo, kto z rządu odejdzie. O zapowiedzianej rekonstrukcji, która napędza rozmowy o rządzie PiS. Materiał Arlety Zalewskiej.

Czy to koniec tajemnic podkomisji smoleńskiej? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał zespołowi Antoniego Macierewicza udostępnić informacje o wydatkach komisji, czyli przyznać, na co poszło półtora miliona złotych z publicznych pieniędzy.

Zaskakująca współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Komisją Europejską. KE chwali polski rząd za działania przeciw wyłudzeniom podatku VAT, ministerstwo finansów z chęcią powołuje się na rekomendacje i statystyki Komisji. Najchętniej wtedy, gdy dane źle świadczą o ich poprzednikach z PO. W tle coraz bardziej prawdopodobne powołanie komisji śledczej.

Poseł Sławomir Nitras z niższą pensją. To kara za wdanie się w dyskusję z marszałkiem Sejmu. Poseł Platformy chciał zgłosić wniosek formalny - wniosku nie było, są za to finansowe konsekwencje i to nie po raz pierwszy. Sławomir Nitras rozważa skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, bo jak mówi - nikt i nic nie zmusi go, by w Sejmie milczał.

Do tej pory resort środowiska przekonywał, że łosi jest za dużo, że powodują wypadki drogowe. Minister Jan Szyszko dał nawet zielone światło na polowanie, po czym dzień później swoją decyzję uchylił. Skąd ta błyskawiczna zmiana i dlaczego nagle stanął w obronie łosia?

Widok tego psa przeraża. Inspektorzy, którzy zabrali suczkę do schroniska, zamiast bernardynki zobaczyli skórę, kości i skołtunioną sierść zlepioną z odchodami. Stan psa dziwi, bo właścicielka o pierwszego pupila dbała. Szkoda, że dla drugiego zabrakło jedzenia, opieki i miłości.

Singapur ogranicza liczbę samochodów. Decyzja jest drastyczna, bo od nowego roku nikt nie będzie mógł kupić nowego auta. W kraju jest za dużo pojazdów, przez to są ogromne korki. A jak inne aglomeracje radzą sobie z ogromnym ruchem?

Lekarze rezydenci zbierają podpisy pod projektem ustawy o ochronie służby zdrowia. Są zdeterminowani i w walce o dobro swoje i pacjenta nie zamierzają odpuszczać. Rząd powtarza, że postulaty zostały spełnione, rezydenci to negują, a Platforma Obywatelska pyta wprost, o ile wzrośnie budżet na służbę zdrowia w następnym roku. Odpowiedź wielu zaskoczy - będzie mniejszy niż teraz.

Miasto jest zrujnowane od walk i opustoszałe. Ci którzy znaleźli schronienie gdzie indziej, chcą jednak wrócić do Aleppo, bo tam jest ich ojczyzna, rodzina i przyjaciele. Ale żeby wrócić, trzeba mieć za co żyć. W Łodzi ruszyła akcja "Daj pracę w Aleppo!".

Premier Beata Szydło chciała uciąć spekulacje o zmianach w rządzie. Informacje potwierdziła, ale spekulacji nie zatrzymała. Jest lista nazwisk i pytanie, kto z niej będzie skreślony. Nie wszystkim ministrom dopisuje humor. Było za to dużo dobrych słów o Jarosławie Kaczyńskim. Jest napięcie i pytanie, czy zmiana będzie kosmetyczna, czy gruntowna - łącznie z wymianą premier Szydło.

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch publikuje raport, a w nim nie zostawia suchej nitki na rządach PiS. Alarmuje, że Polska zmierza w stronę autorytaryzmu i wylicza działania, które oddalają nasz kraj od Unii Europejskiej. Z opinią zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ustawa o jawności życia publicznego ma zastąpić trzy obecnie obowiązujące ustawy. Są atrakcyjne hasła, ale i niepokojące sygnały. Prawo i Sprawiedliwość ustawy broni, opozycja mówi wprost - to PiS-owska policja przed wyborami samorządowymi.

Dane, które opublikowała jedna z amerykańskich agencji, są niepokojące. Z raportu wynika, że schyłek tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wcale nie oznacza, że będzie bezpieczniej. Po odbiciu z rąk dżihadystów ziem w Iraku i Syrii ponad pięć tysięcy cudzoziemców walczących po stronie IS wróciło do swych ojczyzn, a te są wszędzie - w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Arabii Saudyjskiej. To oznacza jedno: jeszcze większą pracę służb.