Polska i Świat

Polska i Świat

Kiedy i czy nastąpi ocieplenie relacji na linii Andrzej Duda - Antoni Macierewicz? Wiceszef MON zapewnia, że nie ma konfliktu między prezydentem a ministrem obrony, ale generałowie w to nie wierzą, bo prezydencki doradca generał Kraszewski nadal nie ma dostępu do informacji niejawnych. Sprawa ciągnie się już trzeci miesiąc i może przedłużyć się do roku.

Skazany za oszustwa podatkowe i znany z głośnych, obyczajowych skandali 81-letni były włoski premier Silvio Berlusconi zapowiada wielki powrót do polityki.

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmie się aferą billboardową. Komisja twierdzi, że nie ma narzędzi do tego, aby sprawdzić, dlaczego fundacja narodowa za 19 milinów złotych z państwowych spółek promuje zmiany w sądach. Dokładnie takie, jakich chce Prawo i Sprawiedliwość.

Arkadiusz Mularczyk zapowiada procesy przeciwko opozycji. Pisze o tym w Internecie. Opozycja mówi, że to zapowiedź prześladowań. Władze PiS milczą i nie odcinają się od słów Mularczyka.

Arkadiusz Wingert, wydawca autora, który neguje Holokaust, został  wicedyrektorem wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnej władzy zdaje się to nie przeszkadzać, a politycy PiS mówią o nim: "fachowiec".

Stany Zjednoczone chcą zamknąć ambasadę na Kubie. Powodem mają być "ataki akustyczne". Amerykański departament stanu twierdzi, że wywołują one u dyplomatów uszkodzenia mózgu i utratę słuchu.

Wydają oświadczenia i nadal ukrywają się z dzieckiem. Mowa o rodzicach, którzy nie chcieli się zgodzić na standardowe procedury medyczne stosowane u wcześniaków. Po interwencji lekarzy i decyzji sądu o ograniczeniu im praw rodzice zabrali dziecko ze szpitala i zniknęli. Od kilku dni szuka ich policja.

Według Krajowej Rady Sądownictwa to, co dzieje się w polskim sądownictwie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwymi sądami. Krajowa Rada Sądownictwa mówi o jawnych nadużyciach, premier niczego złego nie widzi. Wymiana prezesów w sądach powszechnych trwa.

Kolejna "dobra zmiana" w edukacji w wykonaniu minister Zalewskiej, tym razem dla nauczycieli. Minister cały czas obiecuje podwyżki, ale nie mówi już o rządowym projekcie obcinania przywilejów nauczycielskich. A wyliczenia są proste. Więcej pieniędzy dla nauczycieli nie będzie, można je tylko przełożyć z kieszeni do kieszeni.

Kto stoi za kampanią billboardową "Sprawiedliwe sądy"? PiS samo już gubi się, czy kampania jest ich, czy nie. Najpierw się od niej odcina, później się do niej przyznaje. Jaki płynie przekaz i jak jest naprawdę?

Holenderska stolica ma dość turystów. Jest ich tak dużo, że miasto chce ograniczyć ich liczbę. Odstraszaczem ma być podatek dla turystów do 10 euro za dzień. Na razie jest to propozycja. Pozostaje pytanie czy okaże się skuteczna.

Białoruskie i rosyjskie ćwiczenia wojskowe były szeroko  komentowane jeszcze zanim się zaczęły. Strategiczne manewry wojskowe Zapad'17 właśnie ruszyły i komentarze nie cichną.  Eksperci są zaniepokojeni skalą ćwiczeń. Moskwa uspokaja, a NATO bacznie się przygląda, gdyż manewry odbywają się blisko naszej granicy.

Co wydarzyło się w Dolinie Roztoki w Tatrach? Sprawa na razie jest tajemnicza. Znaleziono ludzkie szczątki i różne rzeczy, wśród nich puszki po jedzeniu, których termin ważność minął 10 lat temu. Dla policji to data ważna, bo być może właśnie wtedy doszło tragedii.

To była scena rodem jak z hollywoodzkiego filmu akcji. Wydarzyła się jednak w podwarszawskim Legionowie. Mężczyzna porwał pociąg, ale jego podróż na gapę nie trwała długo.

Straż leśna brutalnie rozbiła blokadę w Puszczy Białowieskiej. Jest film, będzie zawiadomienie do prokuratury. Jeden z aktywistów został tak poturbowany, że trafił karetką do szpitala. Co na to Dyrekcja Generalnych Lasów Państwowych? Całą sytuację widzi inaczej i ma ma swoje argumenty.

Zbigniew Ziobro zwolnił trzech wiceprezesów warszawskiego Sądu Okręgowego przed końcem ich kadencji. Minister sprawiedliwości skorzystał zatem z ustawy, której nie zawetował Andrzej Duda. Ci, którzy zostali powołani na miejsce odwołanych sędziów nie skorzystali z prawa odmowy, o co prosiło środowisko prawnicze.

Prezes będzie słuchał, tłumaczył, ale i dyscyplinował. Jarosław Kaczyński rozpoczyna  serię spotkań z posłami. To rzadkość, ponieważ zwykłemu posłowi do prezesa trudno się dostać. Teraz będą blisko jego ucha. Pojawia pytanie, po co ta mobilizacja.