Polska i Świat

Polska i Świat

Komisja Europejska występuje o kary dla Polski za niewstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko zostaje przy swoim stanowisku i twierdzi, że zastosował się do zaleceń Komisji. Problem w tym, że unijni urzędnicy mówią o dowodach i pokazują zdjęcia satelitarne.

20 lat spędziła w więzieniu i areszcie domowym. Walczyła o demokrację i prawa człowieka, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Teraz niektórzy chcą jej ją odebrać, bo niegdysiejsza przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi wcale nie walczy, a milczy w sprawie czystek.

Irma spustoszyła Karaiby i na tym nie kończy. Huragan nadciąga na Florydę. Tam szykują się na najgorsze, bo nie wiadomo, z jaką siłą uderzy. Karaiby też nie mogą jeszcze odetchnąć, bo przed nimi kolejne huraganowe starcie - tym razem z żywiołem Jose. Został zaklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali. Na Karaibach utknęli też Polacy.

Biskupi kontestują politykę PiS-u. Zabrali głos w sprawie reparacji wojennych i apelują o umiar w relacjach z Niemcami. Oświadczenie wydał Zespół do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i przypomniał historyczne słowa: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. Podkreślają, że to nie decyzja koniunkturalna. To kolejne działanie na rzecz pokoju.

Zanim doszło do spotkania, były spekulacje, czy w ogóle się odbędzie, gdzie i z czyjej inicjatywy. Pytań było dużo, bo spotkanie ważne, w kontekście politycznego boju o wymiar sprawiedliwość.

Czy były ksiądz Jacek M., znany z mowy nienawiści, może czuć się bezkarny? Jedno śledztwo zostało już umorzone, teraz prokuratura wycofała akt oskarżenia. Chce jeszcze zbierać materiał dowodowy. Prawnicy nie dowierzają i pytają - przecież wszystko jest nagrane. Co więcej trzeba, by dowieść, że język, jakim posługuje się Jacek M. jest niedopuszczalny?

Rozmiar 32 już nie w modzie, przynajmniej francuskiej. Dwa czołowe konsorcja modowe, do których należą takie marki jak Dior czy Gucci, na wybiegu i w sesjach nie chcą już widzieć zbyt chudych modelek i modeli.

Kontrowersyjna decyzja i zachowanie, ale bez konsekwencji. Pracownik zajezdni w Warszawie przypiął wandala do tramwaju i kazał mu usunąć graffiti. Władze spółki potępiają jego metody, ale nie ukażą pracownika.

Jacek M., były ksiądz znany z mowy nienawiści, najpierw usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale teraz akt oskarżenia przeciwko niemu prokuratura wycofuje. Śledczy twierdzą, że chcą uzupełnić śledztwo, my pytamy, czy to nie gra na czas, na przeciągnięcie sprawy.

Kiedy rząd szykuje się do kampanii, prezydent już kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusje wzbudza wiek emerytalny, bo jeśli byłby taki przepis, wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji.

PiS nie składa broni w sprawie reformy sądownictwa i zamierza przekonać Polaków do swoich postulatów. Ma w tym pomóc specjalna kampania informacyjna. Polska Fundacja Narodowa miała promować kraj za granicą, ale zajęła się polskim podwórkiem i to za publiczne pieniądze. A to już wzbudza liczne kontrowersje.

Huragan Irma zabija i niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze. Tysiące ludzi straciło swoje domy - potrzebne jest schronienie i pomoc. Żywioł dociera do kolejnych wysp, już pustoszy Karaiby, potem ma dotrzeć do Kuby. Na Florydzie zarządzono ewakuację.

Jedno pominięcie można byłoby nazwać pomyłką, ale dwa już nie. Krzysztof Łapiński, odpowiadając na pytania dziennikarzy, jasno wskazuje, kto rządzi w Polsce - to nie premier Szydło, a prezes Kaczyński. PiS chce zwolnienia rzecznika prezydenta, rzecznik do dymisji nie ma zamiaru się podać, rozpętał za to polityczną burzę i otworzył nowy rozdział w obozie władzy.

Czy książę Harry zostanie wydziedziczony? Kiedyś zapewne tak by się stało, ale czasy się zmieniły i królowa Elżbieta II też. Królowa cieszy się, że wnuk po licznych ekscesach w końcu się ustatkował, ale cień na jego osobę kładzie tym razem jego wybranka. Jest rozwódką. A to niedopuszczalne.

Lech Wałęsa zrzekł się nagrody Człowieka Roku - informuje o tym lakonicznie, tylko na Facebooku. A robi to tuż po tym, jak tę samą nagrodę na Forum Ekonomicznym w Krynicy dostała premier Szydło.

Zdjęcie małego chłopca z zakrwawiona twarzą, który siedzi w karetce i zdezorientowany patrzy przed siebie rok temu obiegło świat. Ratownicy uratowali go ze zbombardowanego domu w Aleppo. Dziś Omran ma 6 lat, wybuchu prawie nie pamięta, za to jego ojciec pamięta jak bezbronne dziecko przypadkowo stało się symbolem syryjskiej wojny.

Jerzy Owsiak stanie przed sądem. Będzie się tłumaczył z niecenzuralnych słów. Te padły na scenie na Przystanku Woodstock - teraz padają oskarżenia. Policja mówi o złamaniu prawa, Owsiak twierdzi, że to tylko ostry komentarz w rytmie rapu.