Polska i Świat

Polska i Świat

Powyborcze układanki

Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości w Ożarowie decydowano na temat podziału stanowisk nowego rządu. Wciąż jest wiele niewiadomych – ale pewnym jest, że premierem będzie Mateusz Morawiecki.

Byli współpracownicy Banasia z zarzutami

Urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, walczący z mafią vatowską, sami mieli okradać państwo. Skarb Państwa na działalności urzędników miał stracić nawet pięć milionów złotych, a "Rzeczpospolita" donosi, że wśród nich byli bliscy współpracownicy Mariana Banasia, kiedy ten pracował w ministerstwie.

Z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy

Z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Jeszcze nie ostatni raz, ale z tą operacją Europa powoli chce się pożegnać. W Unii Europejskiej jest już wstępna zgoda na wycofanie się z przestawiania wskazówek.

Policja wkroczyła do Teatru Wybrzeże

Funkcjonariusze policji przyszli do gdańskiego Teatru Wybrzeże, żeby ustalić, czy nie doszło do demoralizacji młodej publiczności. Pytali o sceny nagości w spektaklu i weryfikowali wiek młodych.

PKW negatywnie o proteście wyborczym PiS

Państwowa Komisja Wyborcza negatywnie zaopiniowała protest wyborczy w 75 okręgu. Skarga dotyczyła sprawy, w której nieważne głosy, według PiS miałyby stać się ważne. Sprawę ostatecznie rozstrzygnąć ma Sąd Najwyższy.

Powyborcze rozliczenia w PO

Po wyniku wyborczym Grzegorz Schetyna nie może być pewien swojego stanowiska lidera partii. Pojawia się również pytanie, kto stanie na czele klubu Koalicji Obywatelskiej?

Banaś złożył wyjaśnienia w sprawie oświadczeń majątkowych

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył wyjaśnienia w sprawie swoich oświadczeń majątkowych. CBA czeka teraz na pismo. Opozycja też czeka, ale na publikację raportu NIK-u w sprawie Krajowej Administracji Skarbowej, na czele której stał wówczas Marian Banaś.

Spór o nieważne głosy

W wyborach parlamentarnych kością niezgody obozu rządzącego z opozycją stały się głosy nieważne. Eksperci podkreślają jednak, że w porównaniu z poprzednimi wcale nie było ich tak dużo. Jedni nieważny głos mogli oddać w ramach protestu, że nie mają na kogo zagłosować, a inni nieświadomie.

PiS liczy na senacką większość

Głosy nieważne w wyborach do Senatu powinny być uznane za ważne i przypaść ich kandydatowi - twierdzi Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja na takie uzasadnienie odpowiada wprost: to nic innego, jak próba zmiany demokratycznego wyniku.

Rewolucja na lewicy?

Na lewicy szykuje się rewolucja i zupełnie nowe otwarcie - SLD i Wiosna już postanowiły, że zakładają wspólną partię. Zaproszenie jest też dla partii Razem.

Powyborcze rozliczenia

Prawo i Sprawiedliwość co roku będzie otrzymywać ponad 23 miliony złotych subwencji, a Konfederacja prawie siedem milionów. Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie otrzymywać jedenaście i pół miliona złotych rocznie przez najbliższe cztery lata, mimo że na listach SLD byli politycy Wiosny i Razem, ale tylko sojusz dostanie pieniądze.

Sąd zdecydował w sprawie kamienicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Szef komisji weryfikacyjnej już zapowiada, że od postanowienia sądu będzie się odwoływał.

Sejmowy debiut Iwony Hartwich

Wleję w tych ludzi trochę empatii - powiedziała Iwona Hartwich, która razem z innymi przyszłymi posłami zwiedza nowe miejsce pracy. Do tej pory Sejm poznała ze strony matki protestującej o lepsze życie dla swojego niepełnosprawnego dziecka. Teraz staje na równi z politykami, którzy nie zawsze wtedy ją rozumieli. Zawalczyła o mandat i dalej będzie walczyć o niepełnosprawnych i niespełnione obietnice wyborcze.

Protesty wyborcze w Polsce

Protesty wyborcze zgłaszane przez Prawo i Sprawiedliwość czy przez Koalicję Obywatelską nie są niczym nowym - po każdych wyborach zgłaszanych są ich setki, ale przed sąd trafiają nieliczne. W 2005 roku protest dotyczący wyborów do Senatu w Częstochowie został pozytywnie rozpatrzony przez sąd, bo na kartach do głosowania obok nazwisk jedenastu kandydatów nie wydrukowano nazw komitetów wyborczych.

Ponowne liczenie głosów w wyborach do Senatu

W sześciu okręgach Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w wyborach do Senatu. Pytanie, czy to liczenie się odbędzie. Rzecznik Sądu Najwyższego zwrócił uwagę, że żadnych konkretnych zarzutów nie zgłoszono. Również Koalicja Obywatelska chce powtórnego przeliczenia głosów, wymienia powody i wskazuje instytucję, która miałaby nie dopuścić do zafałszowania wyborów.

Nobel Tokarczuk zachęci do czytelnictwa?

Czy Literacki Nobel Olgi Tokarczuk może zmienić Polskę i Polaków? Oczekiwania wciąż rosną. Sama laureatka nierzadko witana jest jak gwiazda rocka. Eksperci już mówią o efekcie Tokarczuk i mają nadzieję, że dzięki niej Polacy częściej będą czytać książki. Patryk Rabiega