Polska i Świat

Polska i Świat

Na początek ONR który świętuje i bulwersuje. Obóz Narodowo-Radykalny przemaszerował ulicami Gdańska, a urodziny organizacji świętował w historycznej sali w Stoczni Gdańskiej. Prezydent Gdańska jest oburzony, chce delegalizacji ONR, Lech Wałęsa pyta czy o takie wartości walczyła Polska. Na tym nie koniec - była też pielgrzymka na Jasną Górę. Maria Mikołajewska.

Coraz więcej wiadomo o programie Mama plus. Darmowe leki dla kobiet w ciąży, premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka i emerytura dla matek co najmniej czworga dzieci - propozycje PiS mają zachęcić kobiety do rodzenia dzieci. Czy rzeczywiście zachęcą? Sylwia Piestrzyńska.

W piłkarskiej B-klasie polała się krew. Zawodnik LKS-u Ciechów został zaatakowany przez kibica na boisku. Poszło o faul. Piłkarz został zraniony w szyję. O niesportowym zachowaniu, na które nie ma przyzwolenia - Patryk Rabiega.

DJ Remo wiózł żonę na oddział ratunkowy, zostawił auto przy SOR-ze. Zaskoczenie przyszło, kiedy zobaczył rachunek. Do zapłaty było 90 złotych. Nie mógł w to uwierzyć, więc sprawę nagłośnił, a Łukasz Wieczorek sprawdził, ile kosztuje szpitalny parking i dlaczego czasami kwoty są tak duże.

Jest wniosek o odwołanie marszałka Sejmu. Złożyła go opozycja, która jest oburzona sposobem prowadzenia obrad. Były ekspresowe i burzliwe głosowania i to nad kolejnymi nowelizacjami ustaw sądowych. Opozycja nie mogła zadać pytania, dlatego zaczęła krzyczeć, że nie godzi się na dyktaturę.

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetów dwóch posłów Nowoczesnej. Kiedy wcześniej głosowano w podobnych sprawach, ale dotyczących polityków rządzącej koalicji - Dominika Tarczyńskiego i Patryka Jakiego - obaj zachowali jednak immunitety. Wynik głosowania był odmienny także w przypadku posła PO Stanisława Gawłowskiego i senatora PiS Stanisława Koguta, mimo że obaj usłyszeli podobne zarzuty.

Dieta w leczeniu to podstawa, ale szpitalna dieta wcale nie musi poprawić zdrowia - o czym świadczą wyniki kontroli. NIK przez dwa lata odwiedzała szpitale w sześciu województwach i z efektów karmienia pacjentów zadowolona wcale nie jest.

PiS już formalnie chce obniżki pensji parlamentarzystów. Partia złożyła projekt, który zakłada cięcie o jedną piątą. To efekt sondażowego spadku PiS-owskiej koalicji po aferze z nagrodami w rządzie. Prezes Kaczyński ostatecznie uznał - jak sam to ujął - wolę ludu, ale wcześniej politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością krytykowali metody przeprowadzania sondaży i dyskwalifikowali je. Jak naprawdę wygląda sporządzanie takich ankiet przybliża Łukasz Wieczorek.

Szwedzka Akademia ma duże kłopoty. Szefowa Akademii podała się do dymisji. Jej rezygnacja ma związek z krytyką, jaka spadała na Akademię za sposób postępowania wobec serii przecieków i afery seksualnej, która dotyczy męża jednej z członkiń.

Nowy kodeks pracy nie wejdzie w życie. Przygotowanie projektu kosztowało ekspertów kilkanaście miesięcy pracy, ale minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska schowała go do szuflady. Jest wiele zarzutów, między innymi ten, że zamiast zlikwidowania śmieciówek, otworzyłby dla nich furtkę.

Konsulat w Nowym Jorku odwołał galę wręczenia nagrody imienia Jana Karskiego. Fundacja posługująca się nazwiskiem Jana Karskiego chciała nagrodzić Ewę Kurek, która pisała, że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett". Przeciwna przyznaniu nagrody historyczce była wykonawczyni testamentu Jana Karskiego, Kaja Mirecka Ploss.

Arabia Saudyjska przestaje być konserwatywna. Kobiety mogą wejść już na stadion, a teraz przyszedł czas na kolejny krok: pokaz mody. Mogą w nim uczestniczyć tylko kobiety, ale to i tak wielkie wydarzenie, bo do tej pory tego typu imprezy były całkowicie zabronione.

Na jakiej podstawie prawnej przyznawano nagrody rządzącym? Czy można to nazwać nagrodami skoro wypłacano je co miesiąc bez podania zasług? A może to nie nagrody, tylko ukryte pensje, których nie można było podwyższyć, bo Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z ustawy. Odpowiedzi na te pytania miała usłyszeć opozycja, ale informacja rządu była dość skromna, podobnie jak liczba posłów PiS, którzy chcieli jej wysłuchać.

Puste strony, na których są tylko pieczęcie i numery porządkowe. W ten sposób minister sprawiedliwości udzielił informacji publicznej o tym, kto poparł kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zbigniew Ziobro zasłania się anonimizacją, opozycja mówi o arogancji i bucie.

Jeszcze w środę Donald Trump ostrzegał Rosję, by szykowała się na atak, dziś łagodzi ton. Amerykański prezydent podtrzymuje, że odwet za zagazowanie mieszkańców syryjskiego miasta Duma przyjdzie, ale nie tak szybko. Rzeczniczka Białego Domu zapewnia, że ostatecznej decyzji prezydenta jeszcze nie ma, ale napięcie pozostaje. Prezydent Francji twierdzi, że są dowody na użycie broni chemicznej przez reżim Asada. Europa się naradza, Rosja grozi.

Około 12 tysięcy uczestników przeszło w Marszu Żywych, który upamiętnia ofiary Holocaustu. Wzięli w nim udział także prezydenci Polski i Izraela. Marsz był okazją do ponownego omówienia relacji polsko-żydowskich, przypomnienia tragicznej historii Zagłady. Historia utrwalona jest też w listach pisanych w różnych okolicznościach, czasami w ukryciu. Można je znaleźć, oglądając internetową wystawę muzeum Yad Vashem.

Chcą nielegalnie dorobić się na smogu. Kielce ostrzegają mieszkańców przed oszustami. Jedni podszywają się pod urzędników i sprzedają piece po zawyżonych cenach, inni oszukują w Internecie. Skala problemu jest tak duża, że rzecznik praw konsumentów wydał ostrzeżenie.

Mariah Carey ujawnia swoja chorobę. Wiedziała o niej od dawna, ale dopiero teraz zdecydowała się o niej powiedzieć. Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

Będzie kara za jazdę zderzak w zderzak? Szykują się zmiany w przepisach. Wszystko po wzroście liczby wypadków na trasach szybkiego ruchu. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chce przygotować nowe zasady walki z kierowcami, którzy nie zachowują odpowiedniej odległości za jadącym przed nimi autem.

To był jeden z trudniejszych okresów grypowych. Polska zanotowała rekordową liczbę chorych na grypę - ponad cztery miliony osób, 39 zmarło. Ministerstwo zdrowia już myśli, jak w następnym roku nie powtórzyć niechlubnego rekordu i ma plan na szczepionki.