Polska i Świat

Polska i Świat

Zakażeni pensjonariusze. Personel u kresu sił

W Polsce przybywa domów pomocy społecznej, które w związku z zakażeniami koronawirusem są odcięte od świata. Opiekunowie i dyrektorzy placówek apelują o działanie, bo są przemęczeni, brakuje im środków ochronnych i rąk do pracy. Sytuacja jest tak trudna, że o wsparcie dla domów pomocy społecznej prosi też Rzecznik Praw Obywatelskich. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Ponad pięć tysięcy zakażonych w Polsce

Mamy 357 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W środę zmarło 30 osób. Od początku pandemii w naszym kraju mamy 5205 zakażonych i 159 zmarłych. Szczyt zachorowań dopiero przed nami, choć z koronawirusem mierzymy się ponad miesiąc. W środę obowiązują nas obostrzenia, ale nie od początku podejście władzy było tak restrykcyjne. Jak zmieniało się stanowisko polskich władz i podejście do walki z pandemią ustaliła Barbara Sobska.

Przedsiębiorcy ratują miejsca pracy

Pomysły w czasie załamania na rynku pracy są na wagę złota. Przedsiębiorcy jak mogą, ratują miejsca pracy. Niektórzy, żeby nie zamknąć interesu, zajęli się czymś, czego nigdy nie robili – w związku z tym warzywniak trafił do Internetu, a firma szyjąca bieliznę produkuje maseczki. Materiał Łukasza Wieczorka.

PiS prze do wyborów prezydenckich

Prawo i Sprawiedliwość forsuje wybory korespondencyjne i ani myśli o ich przesunięciu. Partia rządząca nie widzi problemu z ich organizacją, ale wątpliwości mają konstytucjonaliści i kandydaci na prezydenta, którzy twierdzą, że to farsa. Materiał Adrianny Otręby.

Wybory po nowemu

Politycy partii rządzącej uchwalili dwie ważne zmiany - marszałek Sejmu będzie mógł w czasie epidemii zmienić termin wyborów. Druga zmiana dotyczy formy wyłącznie korespondencyjnych majowych wyborów prezydenckich. Ustawa już trafiła do Senatu i już wywołuje polityczną burzę. Głos zabierają też eksperci, którzy twierdzą, że wybory korespondencyjne są niedopuszczalne. Materiał Adrianny Otręby.

Wątpliwości wokół wyborów korespondencyjnych

W Polsce nigdy nie szykowaliśmy się do powszechnych wyborów korespondencyjnych, stąd wiele pytań i obaw. Jak miałyby wyglądać, czy mogą być tajne, skoro na kartach mielibyśmy podać swój PESEL i czy karty na pewno trafiłyby do wszystkich? Materiał Łukasza Wieczorka.

Problemy polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy czekali na rewolucję w pomocy, ale zmiany w rozwiązaniach dla gospodarki to ich zdaniem jedynie poprawki. W czasie, gdy polscy przedsiębiorcy składają wnioski i czekają na odpowiedź urzędników - ich odpowiednicy w innych krajach pomoc mają już dziś. To między innymi nawet 10 tysięcy funtów na start, znacząca dopłata do pensji i płatne postojowe - tak wygląda tarcza antykryzysowa u naszych europejskich sąsiadów. Materiał Michała Tracza.

Samorządy pomagają lokalnym biznesom

Samorządy wzięły sprawy w swoje ręce i pomagają biznesowi lokalnemu. Każdy gest się liczy, bo każda złotówka jest na wagę złota. Samorządowcy wiedzą, że pomóc muszą, bo bez lokalnych usług miasto nie będzie później tak atrakcyjne i prężne jak kiedyś. Materiał Macieja Cnoty.

Kolejne zakażenia i ofiary koronawirusa w Polsce

Minister Łukasz Szumowski apeluje o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących zasad, bo wzrost zachorowań ma być dopiero przed nami. We wtorek po południu poinformowano o 435 nowych zakażeniach i śmierci 22 pacjentów. Łącznie do tej pory w naszym kraju zdiagnozowano 4848 przypadków zakażenia koronawirusem, 129 osób zmarło. Tysiące Polaków z okien i balkonów biło we wtorek brawa dla medyków. Jest za co im dziękować, bo codziennie walczą o nasze zdrowie, pracując po kilkanaście godzin dziennie, w trudnych warunkach. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Gowin podaje się do dymisji

Jarosław Gowin podaje się do dymisji - nie oznacza to jednak, że jego partia wyjdzie z rządu. Porozumienie pozostaje w Zjednoczonej Prawicy, a funkcję po Jarosławie Gowinie, ma zająć polityk z jego partii. Materiał Dawida Rydzka.

Pracownicy domów pomocy na froncie walki z koronawirusem

W kontekście walki z koronawirusem dużo mówi się o personelu medycznym, ale na froncie jest też inna grupa - to pracownicy domów pomocy społecznej. Są bezbronni, a ich zadaniem jest opieka nad ludźmi najstarszymi i najsłabszymi - czyli potencjalnie najbardziej narażonymi na koronawirusa. Sytuacja w tych placówkach jest coraz gorsza. Materiał Moniki Gawrońskiej.

Problemy właścicieli pojazdów

Ograniczenia związane z pandemią coraz bardziej utrudniają nam życie - i to w dziedzinach, w których jeszcze mało kto się ich spodziewał. Kierowcy na przykład mają problemy w związku z okresowymi przeglądami technicznymi ich pojazdów. Materiał Łukasza Wieczorka.

Zamknięte oddziały i szpitale z powodu koronawirusa

Koronawirus jest groźny nawet, gdy nie uderza bezpośrednio. Mogą go odczuć boleśnie pacjenci, którzy cierpią na inne choroby, bo szybkie rozprzestrzenianie się choroby powoduje, że zamykane są oddziały albo całe szpitale, a w związku z tym odwołane zabiegi i wizyty. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Dentysta dla zakażonych koronawirusem 

We Wrocławiu powstał gabinet dentystyczny, który zgłasza gotowość przyjmowania pacjentów z koronawirusem i tych na kwarantannie. Przed kliniką stanęły dwie śluzy - są też specjalne kombinezony dla lekarzy i pacjentów. Materiał Justyny Zuber.

Partia Gowina nie zgadza się na wybory w maju

Porozumienie uważa, że w czasie epidemii przeprowadzanie wyborów prezydenckich byłoby niebezpieczne. Partia Jarosława Gowina chce takiej zmiany konstytucji, która przeniesie je o dwa lata. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rano mówił, że nie ma innego wyjścia - nie ma zagrożenia, a termin jest jeden: czyli 10 maja. Ostatecznie PiS zapowiada, że poprze pomysł Jarosława Gowina, ale pod pewnymi warunkami. Materiał Barbary Sobskiej.

Polityczny kalendarz a zmiana konstytucji

Dziennikarze magazynu "Polska i Świat" przyjrzeli się politycznemu kalendarzowi, bo zmiana konstytucji proponowana przez posłów Porozumienia Jarosława Gowina oprócz wymaganej liczby głosów, wymaga zachowania odpowiednich terminów. Materiał Michała Tracza.

Akcja "Łączy nas pamięć" przenosi się do internetu

Przez lata symbolem pamięci o powstaniu w warszawskim getcie były rozdawane przez wolontariuszy papierowe żonkile. Chociaż akcja "Łączy nas pamięć" na ulicach w tym roku została odwołana – tym razem można zostać wolontariuszem we własnym domu. Materiał Adrianny Otręby.

Koronawirus uderza w służbę zdrowia

Wiadomo, jak mocno koronawirus uderzył w ochronę zdrowia - wykryto go u ponad 460 osób z personelu szpitali. Oznacza to, że co szósty przypadek choroby to ktoś z tej grupy. Na obowiązkową kwarantannę musiało pójść ponad 4,5 tysiąca osób. Tym bardziej donośnie powinny wybrzmieć często dramatyczne apele o dodatkowe rękawiczki czy maski. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Unijny budżet na czas kryzysu

Unijną reakcją na kryzys wywołany pandemią COVID-19 jest szybki dostęp do niewykorzystanych dotąd środków i miliardy euro na walkę z bezrobociem. Szefowa komisji mówi o nowym budżecie, że to nowy plan Marshalla. Materiał Michała Tracza.

Rządowy pakiet antykryzysowy i problemy firm

Częściowe zamknięcie kraju, by wyhamować epidemię dla wielu przedsiębiorców oznacza całkowite zamknięcie ich firm. Finansowym tlenem miał być antykryzysowy rządowy pakiet, ale dominują opinie, że nie wystarczy go na długo i nie dostaną go wszyscy, którzy potrzebują. Materiał Barbary Sobskiej.