Polska i Świat

Polska i Świat

Pomysł na sejmowe obrady

Tylko kilkunastu posłów na sali sejmowej - reszta ma pracować i głosować zdalnie. W czwartek próba generalna, w piątek - najpierw zmiana regulaminu, potem praca nad tarczą antykryzysową i budżetem. Platforma Obywatelska krytykuje pomysł zdalnego udziału w obradach i rządowy plan ratowania gospodarki. Materiał Michała Tracza.

Sieć problemów dla szkoły w sieci

Zdalne lekcje powinny zacząć się od środy, ale nie od dziś wiadomo, że będzie to trudne - nie każdy nauczyciel radzi sobie z nowoczesną technologią i nie każdy uczeń ma do niej swobodny dostęp, bo komputerem dzielić się muszą z rodzeństwem i rodzicami, którzy też pracują w domu. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Polacy wydrukowali respirator

Aby używać respiratora potrzebna jest fachowa, medyczna wiedza, ale aby powstał, wystarczy drukarka 3D. Jeśli testy będą pomyślne - sprzęt trafi tam, gdzie najbardziej jest potrzebny. Podobnie maski ochronne, które już powstają. Materiał Daniela Chalińskiego.

Ratując życia innych, narażają swoje

Mimo swojej fachowej wiedzy nie mogą liczyć na szybką diagnozę. Maria Mikołajewska spotkała się z włoską lekarką, której mąż - też lekarz - zakaził się koronawirusem. Wiedział, że to nie grypa, ale testu zrobić nie mógł, bo nie pozwalały na to rządowe wytyczne. W konsekwencji zakaził całą rodzinę.

Wesele wykluczone

Huczna zabawa jest wykluczona, podróż poślubna też nie wchodzi w grę. Wiele par, które odliczało już dni do ślubu, musi uroczystość przełożyć. Miała być nowa droga życia, jest bieg z przeszkodami i próby rozwiązania problemu, jak zaplanować wesele w czasie, gdy niczego planować się nie da. Materiał Patryka Rabiegi.

Jak leczyć gospodarkę skażoną koronawirusem?

Prezydent, rząd i opozycja o lekarstwie dla gospodarki, w którą już uderza koronawirus. Jak można zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu i jak pomóc przedsiębiorcom tu i teraz, bo potrzeby są pilne. Tego dotyczyła Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która odbyła się w formie wideokonferencji. Opozycja ocenia, że przedstawiona przez rząd tak zwana tarcza antykryzysowa ma sporo dziur. Materiał Daniela Chalińskiego.

W Chinach odżywa transport i handel

Mniej restrykcji, luźniejsze rygory - na lepsze zmienia się sytuacja w Chinach. Od normalnej - tej sprzed epidemii - jest daleka, ale widać oznaki poprawy. Widać ludzi na ulicach, odżywa transport i handel. A to konsekwencje tego, że to była kolejna doba bez nowego lokalnego zakażenia. Choć eksperci przypominają, że komunikaty władz w Chinach należy czytać ostrożnie. Materiał Jakuba Loski.

Pytania o testy na koronawirusa

Komu przysługują testy i jakie kryteria trzeba spełnić, by je otrzymać? Główny Inspektor Sanitarny właśnie je zmienia, a to oznacza, że badaniami objęta będzie szersza grupa niż dotychczas. Dotyczy to zarówno lekarzy, personelu medycznego oraz pacjentów. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Wybory w cieniu pandemii

Wybory uzupełniające w kilku miejscach w kraju odbyły się w warunkach wyjątkowych. Według prezesa PiS w tym momencie nie ma warunków, by przekładać wybory prezydenckie. Nie należy zapominać, że sam dzień wyboru poprzedzają długie przygotowania. Dlatego w czasie apelu "zostańcie w domu" słychać wyraźnie, że brak decyzji o klęsce żywiołowej przekładającej wybory jest przejawem niebezpiecznego igrania ze zdrowiem Polaków. Materiał Barbary Sobskiej.

Testy jako broń przeciwko pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o przeprowadzanie jak największej ilości testów. W Polsce też słychać apele, że badań powinno być więcej. Rząd odpowiada, że liczba jest adekwatna do etapu pandemii w naszym kraju, i że liczba testów rośnie, podobnie jak grupa laboratoriów, które mogą je przeprowadzać. Materiał Michała Tracza.

Poszukiwania szczepionki

Do piątku w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Nadal nie ma szczepionki. Naukowcy dzień i noc go badają i dzięki temu o koronawirusie wiemy coraz więcej, ale jeszcze za mało, by z poszczególnych puzzli stworzyć jeden klarowny obraz. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Akcja "zostań w domu" daje efekty

Na ulicach wielu polskich miast jest pusto. Ci, którzy nie muszą, rezygnują z komunikacji miejskiej. Miasta zmieniają rozkłady jazdy, ograniczają kursowanie autobusów i tramwajów - cięcia wprowadza też kolej. Materiał Łukasza Wieczorka.

Nauka i sport online

Najlepszym wyjściem jest zostanie w domu, ale wcale nie musi się to wiązać z rezygnacją ze swoich dotychczasowych zajęć dodatkowych. Możemy w nich uczestniczyć, tylko w innej, nowej formie. Materiał Adrianny Otręby.

Lekarze i pielęgniarki wśród zakażonych koronawirusem

Jest kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród 325 osób są niestety także lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali. Pracownicy służby zdrowia apelują do rządu o większą ilość środków ochrony i testów - inaczej za chwilę nie będzie miał kto nas leczyć. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Sędziowie apelują o zmianę przepisów

Wiele sądowych posiedzeń jest odwołanych, ale nadal odbywają się te niejawne. Dla pracowników sądów oraz tych, którzy muszą w nich coś załatwić to ogromne ryzyko. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Wakacje kredytowe

Dla wielu spłacających raty w czasie pandemii wakacje kredytowe to odrobina oddechu, a dla portfeli trochę ulgi. Banki zapewniają, że wychodzą naprzeciw klientom - o wakacje kredytowe ma być łatwiej, a procedury mają być jak najprostsze. Materiał Rafała Stangreciaka.

Ryzyko dłuższej przerwy od szkoły

Zamknięte szkoły i edukacja na odległość mogą potrwać dłużej niż do 25 marca - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Co zatem z egzaminami? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Trudna kampania wyborcza

Wszyscy kandydaci oprócz urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy praktycznie nie mogą prowadzić kampanii. Mimo to rządzący nie widzą powodów, aby opóźnić wybory. Nie przekonuje ich także to, że w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń, oraz to, że w atmosferze strachu spowodowanej koronawirusem trudno zorganizować prace lokali wyborczych. Materiał Dawida Rydzka.

Odwołana Rada Gabinetowa

Prezydent Andrzej Duda odwołuje Radę Gabinetową, w czasie której chciał rozmawiać o koronawirusie. Zakażony jest szef resortu środowiska Michał Woś, a piętnastu innych członków rządu objęto kwarantanną. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.