Polska i Świat

Polska i Świat

W oczekiwaniu na decyzję Sądu Najwyższego

Zadanie nakreślone przez Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego jest jasne – Sąd Najwyższy ma orzec nieważność wyborów 10 maja - wyborów, które się nie odbędą. Pytanie czy można unieważnić coś, co się nie odbyło. Konstytucjonaliści nie wiedzą takiej możliwości. Materiał Michała Tracza.

Sejm odrzuca uchwałę Senatu

Ustawa o wyborach kopertowych została przyjęta przez Sejm - trafi na biurko prezydenta, który cieszy się z porozumienia zawartego pomiędzy Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim. Zjednoczona Prawica przetrwała, ale chaos wyborczy trwa, bo nadal nic nie wiadomo w sprawie wyborów. Materiał Barbary Sobskiej.

Zoll: mamy do czynienia z jakąś formą dyktatury

Można powiedzieć, że przestaliśmy być państwem demokratycznym - uznał były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll. - Dwaj panowie spotkali się wieczorem i ustalili, że wybory się nie odbędą. To jest naruszenie konstytucji - tak skomentował ustalenia między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem.

Marszałek prosi o radę Trybunał Konstytucyjny

W partii rządzącej trwa burza mózgów. W organizację wyborów, które zdaniem wielu, w tym szefa PKW 10 maja udać się nie mogą - postanowiono zaprząc Trybunał Konstytucyjny. Czy orzeczenie będzie po myśli władzy? Niektórzy są pewni, ale nie jest jasne, czy będzie to zgodne z prawem. Materiał Macieja Warsińskiego.

Z zapewnień w niepewność

Prawo i Sprawiedliwość przez kilka ostatnich tygodni zapewniało, że wybory korespondencyjne 10 maja się odbędą. Jednak na kilka dni przed ustaloną datą wyborów termin ten okazuje się trudnym do zrealizowania. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Problemy z organizacją wyborów korespondencyjnych

To, że w sprawie ewentualnych wyborów korespondencyjnych obywatele wiedzą tyle, co nic, jest niebywałe. Niestety, listonosze i kurierzy wiedzą niewiele więcej. Oficjalnie Poczta Polska mówi, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale szeregowi pracownicy mówią, że wytycznych i realnych instrukcji po prostu brak. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Zapaść w polskim przemyśle

W Polskim przemyśle oficjalnie jest zapaść - wskazują na to konkretne dane. Jeśli chodzi o jeden z kluczowych wskaźników, kwiecień był najgorszym miesiącem w historii liczących ponad 20 lat badań. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Odmrażanie Izby Dyscyplinarnej

Wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę sędzia pełniący obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego przygotowuje do odmrożenia Izbę Dyscyplinarną, kwestionowaną przez europejskie sądy i UE. O losie izby może wkrótce zadecydować Trybunał Konstytucyjny. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Piłkarze oczekują na powrót do normalności

Piłkarze wrócili do treningów, bo pod koniec maja ma ruszyć polska ekstraklasa. Zawodnicy i sztabowcy, u których pojawiły się przeciwciała koronawirusa, zmuszeni są poddać się dodatkowemu badaniu. Materiał Patryka Rabiegi.

Maseczki w miejscach publicznych

Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia, Ministerstwo Zdrowia zaleciło noszenie maseczek w miejscach publicznych. Mamy w ten sposób chronić siebie i innych. Właśnie mijają trzy tygodnie od wprowadzenia przepisu. Justyna Zuber sprawdziła, jak się do niego stosujemy.

Pracownicy przygraniczni bez obowiązku kwarantanny

Dobre wieści dla większości pracowników przygranicznych - od poniedziałku nie muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie po pokonaniu granicy. Chodzi między innymi o osoby, które mieszkają w Polsce, ale pracują w Niemczech i Republice Czeskiej. Materiał Justyny Zuber.

Trudności z organizacją wyborów

Wybory prezydenckie 10 maja wydają się być coraz mniej realne - nawet wysocy rangą przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości tracą wiarę. Zdaniem przedstawicieli rządu to wina Senatu. Materiał Adrianny Otręby.

Wątpliwości konstytucjonalistów w sprawie głosowania korespondencyjnego

W wątpliwościach wobec proponowanej przez PiS formy wyborów nie chodzi tylko o względy polityczno-logistyczne. Chodzi też o prawo. Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego i konstytucjonaliści otwarcie mówią o rażących słabościach proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość formy wyborów prezydenckich. Materiał Jacka Tacika.

Możliwa zmiana terminu wyborów

Politycy PiS przyznają, że wybory prezydenckie prawdopodobnie nie odbędą się w planowanym terminie. Rządzący będą chcieli przesunąć wybory na 17 lub 23 maja - przy czym miałyby być to wybory wyłącznie korespondencyjne. Na to pozwala jednak wyłącznie ustawa, która jeszcze nie obowiązuje. Materiał Dawida Rydzka.

Galerie handlowe znowu otwarte

Od poniedziałku otwarte zostały galerie i centra handlowe, ale cały czas obowiązują dość istotne ograniczenia. Nie wolno choćby korzystać z szatni lub przechowalni, a zakup jedzenia możliwy jest tylko na wynos. Zamknięte pozostają siłownie oraz kina. Odmrażanie zaczyna się też w turystyce, ale i tu nie brakuje zakazów i nakazów. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Wyciekły karty do głosowania

Poczta Polska zgłosiła sprawę do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która ma dostarczyć karty twierdzi, że są nie do podrobienia. Karty jednak wyciekły, krążą po Polsce - a pytania o ich autentyczność i bezpieczeństwo wyborów mnożą się. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Pocztowcy pytają o wybory

Pakiety wyborcze pracownicy poczty będą roznosić parami i jak zwykłą przesyłkę wrzucą do skrzynki. Skąd pewność kto je ze skrzyni wyjmie? Czy za błędne dostarczenie pakietów będą kary? Czy bezkarnie będą mogli głosować ci, którzy uprawnienia do tego nie mają? Materiał Macieja Warsińskiego.

Sejm przyjął nowy pakiet antykryzysowy

W nowej wersji pakietu antykryzysowego znajduje się niekorzystny zapis dla sędziów. Prezesi sądów będą mogli przenosić sędziów do innych wydziałów jeszcze rok po epidemii koronawirusa. Ministerstwo tłumaczy to racjonalnym zarządzaniem sądami w dobie kryzysu epidemicznego. Materiał Dawida Rydzka.

Obywatele transgraniczni wrócą do pracy i szkół

Apel pracowników został wysłuchany. Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki - poinformował premier Mateusz Morawiecki, ale szczegółów brak. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.