Polska i Świat

Polska i Świat

Miało być nowocześnie, ale we wrocławskiej komunikacji coś poszło nie tak. Zainstalowano nowe kasowniki, które się psują. Nie przeszkodziło to jednak, by nowemu systemowi przyznać główną nagrodę w konkursie.

Opłaty dla rodziców za pobyt z dzieckiem w szpitalu mogą wkrótce zniknąć. Od dłuższego czasu walczył o to Rzecznik Praw Dziecka. Minister zdrowia jest na tak. Rodzice czekają zatem na szybką zmianę, bo dłuższy pobyt w szpitalu czasami sporo ich kosztuje.

Na zakaz sprzedaży w nocy alkoholu zezwala nowa ustawa. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy różnych rejonów Polski reagują na nowe przepisy. Popierają je głównie ci, którym szczególnie dały się we znaki skutki nocnego imprezowania.

Jest Polką, ma 27 lat, polskie wykształcenie, polski paszport i mówi po polsku. Ale jest mulatką, bo jej ojciec pochodzi z Konga. Właśnie przeniosła się do Warszawy i napotkała problemy, jakich się w stolicy nie spodziewała. Nie z pracą, a z ostrymi przejawami rasizmu. Rajel Matsili odważyła się, choć nie bez trudu, opowiedzieć co ją spotkało w stolicy.

Opozycja zwiera szeregi - Platforma i Nowoczesna razem idą do wyborów samorządowych i wspólnie ogłaszają swoich kandydatów w walce o fotel prezydenta i wiceprezydenta Szczecina. Po Warszawie to kolejne nazwiska w opozycyjnej koalicji samorządowej. Pytanie co z innymi miastami i tempem podejmowania decyzji.

Kto i jakie popełnił błędy oskarżając Tomasza Komendę za gwałt i morderstwo? Dlaczego dowody, które wcześniej miały być niepodważalne, dziś są do obalenia? Czy komuś zależało, by prawdziwy przestępca był na wolności? Odpowiedzi na te pytania mają znaleźć łódzcy prokuratorzy. Dla Tomasza Komendy to też nie koniec sprawy. Mężczyzna po 18 latach niesłusznego pobytu w więzieniu na nowo będzie musiał nauczyć się żyć.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odpowiada na list ministra Ziobry. Zobowiązanie do zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa jest jej znane i będzie zrealizowane zgodnie z prawem. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ma być rozwiązania błyskawicznie stąd pomysł z nowelizacją, według której, to nie Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie, a Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, która w radzie nie zasiada. Po co ten pośpiech?

Byli PR-owcy Beaty Szydło wracają do kancelarii premiera. Teraz mają doradzać Mateuszowi Morawickiemu. Dla opozycji to zaskakujący i bulwersujący powrót, bo założyciele spółki Solvere po odejściu od byłej premier za państwowe pieniądze zajmowali się głośną kampanią bilboardową "Sprawiedliwe sądy". Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, złamali ustawę antykorupcyjną.

Były łzy radości, uściski i śmiech. A nawet transparent. Tak witano Tomasza Komendę w rodzinnym domu. Po osiemnastu latach opuścił mury więzienia, bo dopiero teraz prokuratura uznała (mając inne dowody i innego winnego) że Komenda wcale nie zabił i nie zgwałcił dziewczyny.

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Pan Bogusław wygrał, ale wcale to nie oznacza, że opłata klimatyczna nie będzie pobierana bo zmieniała się uchwała i jakość powietrza.

Posłowie Platformy Obywatelskiej pytają jaki jest rachunek za miesięcznice smoleńskie. Odpowiedź już dostali: koszty mogą zdziwić, bo z roku na rok marsz na Krakowskim Przedmieściu pod specjalnym nadzorem coraz bardziej drożał.

W Polsce podwyżek dla nauczycieli chciałoby tylko 39% badanych, w Niemczech 76%. Brytyjska fundacja zapytała ponad 27 tysięcy rodziców z 29 państw świata, na co w edukacji chcieliby przeznaczyć dodatkowe fundusze. W kwestii podwyżek wypadamy blado, ledwo wyprzedzamy Meksyk, Indonezję. Pytanie czy tak słabo cenimy nauczycieli?

Myśliwi dopięli swego. Chcieli, by w polowaniu mogli uczestniczyć niepełnoletni i od senatorów komisji Rolnictwa i Środowiska dostali zielone światło. Organizacje broniące praw zwierząt takiej zmianie mówią zdecydowanie nie, popiera ich w tym rzecznik praw dziecka. Na tym jednak nie koniec - zmian jest więcej.

Na kogo w boju o Warszawę postawi PiS? Lista staje się coraz krótsza. Z walki wycofał się Stanisław Karczewski, a do walki stają Patryk Jaki i Michał Dworczyk. Te dwa nazwiska cały czas są w grze. Kto ma większe szanse?

Zjechał po brąz na jednej narcie, czyli pierwszy polski medal Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Na ten moment czekaliśmy osiem lat i mamy wreszcie medal. Po brąz w slalomie gigancie sięgnął Igor Sikorski. Pojechał tak jak sobie założył i stanął na podium.

Mężczyzna, który oszukiwał na egzaminie na prawo jazdy. Nie tylko nie zdał, ale na dodatek najbliższe 3 lata może spędzić w więzieniu. 64-latek wpadł podczas egzaminu teoretycznego. Chciał go zdać używając do tego kamery i nadajnika.

Dawno, dawno temu był najważniejszym dworcem w stolicy. Potem jego ranga malała, a dziś to ruina. Za 80 mln zł przywrócą go do życia. Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę stacji Warszawa Główna.

Wrocławianin, który stanął w obronie Hindusa, w nagrodę poleci do Indii. Bilet lotniczy wręczył mu konsul honorowy Indii. Gdyby nie interwencja młodego Polaka, styczniowa awantura na jednym z przystanków mogłaby zakończyć się tragedią. On sam twierdzi, że nie czuje się bohaterem, zrobił to, co każdy powinien.

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności. Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Czy będzie kłopot z wyborami samorządowymi? Krajowe Biuro Wyborcze nie jest pełne optymizmu. Czasu jest coraz mniej, a wiele rzeczy, które już dawno powinny być określone i załatwione wciąż nie są gotowe. Problem dotyczy nie tylko zakupu kamer, monitoringu w lokalach wyborczych, ale i brakujących urzędników, którzy mieli nad wszystkim czuwać.