Polska i Świat

Polska i Świat

Model ewolucji wirusa opracowany

Doktor Marta Łuksza z nowojorskiego szpitala Mount Sinai opracowała model ewolucji SARS-CoV-2, z którego wynika, że koronawirus mutuje wyraźnie wolniej niż wirus grypy. To dobra informacja dla naukowców pracujących nad szczepionką. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Część RDS apeluje o zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Wraca temat zakazu handlu w niedzielę. Przez pandemię w kłopoty finansowe wpadło wiele sklepów. Centra handlowe mają do odrobienia miliardy złotych. Część Rady Dialogu Społecznego obawia się, że pracę stracą tysiące osób. Stąd postulat zawieszenia zakazu handlu w niedziele do końca roku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Psi los w dobie koronawirusa

Czas epidemii COVID-19 to bardzo niepewny, trudny czas dla nas, ludzi. Niestety, z tego powodu łatwo jest zapomnieć o potrzebach zwierząt, a te są ogromne - zwłaszcza w schroniskach. W wielu z nich brakuje pieniędzy na jedzenie i leki dla podopiecznych. Nie ma także wolontariuszy, a adopcje zostały zawieszone. Materiał Patryka Rabiegi.

LOT wznawia połączenia

PLL LOT od czerwca wznawia część połączeń krajowych. Same linie mówią o pierwszym kroku do normalności dla branży, która przez pandemię ucierpiała niebywale. Jednak zewnętrzni eksperci widzą w tym raczej ruch wizerunkowy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Trudniej o kredyt mieszkaniowy

Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, nieco spadły w porównaniu do niebotycznego poziomu sprzed pandemii. Z drugiej strony, ze względu na niepewność gospodarczą, jest o wiele trudniej, by dostać kredyt. Materiał Łukasza Wieczorka.

RPO apeluje w sprawie prawa do zgromadzeń

Jak protestować, gdy protestować nie wolno? To pytanie zadają sobie nie tylko przedsiębiorcy, których demonstrację rozpędziła policja. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o to, by wraz z odmrażaniem gospodarki, następowało odmrażanie prawa do zgromadzeń. A inni obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że zakaz demonstracji, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, jest niezgodny z konstytucją. Materiał Michała Tracza.

Pytania o oświadczenie majątkowe ministra zdrowia

Polskie gazety rozpisują się na temat oświadczenia majątkowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Gazeta Wyborcza" i "Fakt" pytają o firmę, której Szumowski był współwłaścicielem wraz ze swoim bratem. Sam minister, przed wejściem do rządu, miał pozbyć się udziałów. Jednocześnie, odkąd pojawił się w wielkiej polityce, firma jego brata dostała 74 miliony złotych dotacji. Minister zapewnia, że nie ma i nie było konfliktu interesów. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Nadzwyczajna kampania prezydencka

Formalnie jeszcze nie ma kampanii wyborczej, a to rodzi zarzuty, że niektórzy kandydaci są uprzywilejowani. Na przykład ci, którzy mogą pokazywać się publicznie z racji pełnionych urzędów. Dochodzi aspekt kryzysu: zdrowotnego i gospodarczego. We wtorek każdy kandydat przekonywał, że to właśnie on jest idealny na te bezprecedensowe czasy. Materiał Barbary Sobskiej.

W oczekiwaniu na termin wyborów

Ciągle nie stwierdzono oficjalnie nieważności wyborów z 10 maja. Jeśli chodzi o drugie podejście, to ciągle nie wiadomo, kiedy nastąpi. Wszystko w rękach marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Od niej zależy ponadto, ile kandydaci będą mieli czasu na formalną kampanię. Materiał Adrianny Otręby.

Kazik żąda wycofania utworu z listy radiowej Trójki

Kazik żąda wycofania swojej najnowszej piosenki z notowania listy przebojów radiowej Trójki. To reakcja muzyka na to, że utwór najpierw zdobył pierwsze miejsce, a później notowanie zniknęło. Piosenka zawiera krytykę Jarosława Kaczyńskiego, ale kierownictwo publicznej rozgłośni zapewnia, że to wcale nie jest cenzura. - Kiedyś być może nazywano to propagandą, dziś narracją - komentuje Krzysztof Czabański, przewodniczy Rady Mediów Narodowych. Materiał Dawida Rydzka.

Niewygodna piosenka

Pierwsze miejsce podczas piątkowej listy przebojów Radiowej Trójki zajęła piosenka Kazika - utwór krytyczny wobec zachowania Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne oświadczenia dyrekcji rozgłośni są coraz bardziej kuriozalne. Szefostwo stacji oskarża prowadzącego o złamanie regulaminu, a fani oskarżają szefostwo, że z obaw o gniew wład, uciekają w absurd. Materiał Patryka Rabiegi.

Film, który wstrząsnął polskim kościołem

Gdy rok temu bracia Sekielscy opublikowali swój pierwszy film o pedofilii, w polskim Kościele, politycy i hierarchowie grzmieli, że te zbrodnie trzeba wyjaśnić. Teraz, kiedy ci sami dziennikarze publikują kolejny film - pojawiają się pytania, czy od czasu poprzedniego kogokolwiek z czegokolwiek rozliczono i ukarano. Materiał Dawida Rydzka.

Otwarte restauracje, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie

Polki i Polacy masowo ruszyli do zakładów fryzjerskich. Choć obowiązują ograniczenia, to fryzjerzy w końcu mogą zacząć pracować. Podobną ulgę mogą czuć właściciele zakładów kosmetycznych i restauracji. O pełnej radości jednak trudno mówić: ledwo przetrwali okres zamrożenia gospodarki, zaś wsparcie ze strony państwa, jak mówią, niewiele dało. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Trzaskowski walczy o urząd prezydenta

Rafał Trzaskowski walczy o urząd prezydenta Polski. Jednocześnie pozostaje prezydentem Warszawy. On sam chce, by doświadczenie samorządowe było jego atutem. Rywale widzą w tym obciążenie - pytając, co polityk ze stolicy może zaoferować Polsce lokalnej. Materiał Barbary Sobskiej.

Przedsiębiorcy czekają na wsparcie

Ile można czekać na wsparcie z tarczy antykryzysowej? Denerwują się kolejni przedsiębiorcy - zwłaszcza ci z największych miast. Lokalne władze przyznają, że jest problem, ale ich zdaniem winny jest rząd, który nie stworzył warunków do sprawnego dostarczenia wsparcia. Materiał Michała Tracza.

Zaradkiewicz rezygnuje

Kamil Zaradkiewicz zrezygnował z funkcji pełniącego obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - to on kierował obradami sędziów mających wyłonić kandydatów do objęcia fotela pierwszego prezesa. Materiał Adrianny Otręby.

Trzaskowski kandydatem na prezydenta Polski

Nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski został Rafał Trzaskowski. Obecny prezydent Warszawy mówi: "Wygramy te wybory. Idę bić się o Polskę, która będzie silna". Dlaczego postawiono właśnie na niego, ustalił Maciej Warsiński.

Kidawa-Błońska rezygnuje z walki o prezydenturę

Jednak nie Małgorzata Kidawa-Błońska. Teraz już była kandydatka, w piątek rano ogłosiła, że rezygnuje z walki o prezydenturę. Jedni mówią, że w świetle fatalnych wyników w sondażach, zachowała się właściwie. Drudzy, że własna partia po prostu wystawiła ją do wiatru. Materiał Barbary Sobskiej.