Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o termin wyborów

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie i czy PiS zdoła przeprowadzić głosowanie korespondencyjne? Senat konsultuje projekt ustawy - pyta ekspertów i dostaje odpowiedzi nieprzychylne władzy. W Porozumieniu dochodzi do rozłamu, a Jarosław Gowin spotyka się z opozycją i prezydentem. Materiał Adrianny Otręby.

Więcej wyzdrowień niż zakażeń we Włoszech

Włosi mają powód do radości, jest więcej wyzdrowień niż zakażeń. Teraz kolejny sprawdzian przed nimi - kiedy otworzyć kraj, jak poluzować restrykcję i ożywić gospodarkę. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Japonia szczelnie zamknięta

Przybywa przypadków zachorowań w Japonii, choć jeszcze przed odwołaniem igrzysk olimpijskich było tam niewielu zakażonych. Statystki mocno poszybowały w górę po ogłoszeniu, że igrzyska w tym roku się nie odbędą, co wywołała lawinę spekulacji. Materiał Macieja Cnoty.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

Jest światełko w tunelu - mówi po kolejnym dniu gaszenia pożaru dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie oznacza to końca akcji, strażacy nadal się mierzą z ogniem, choć ten na szczęście już się nie rozprzestrzenia. Ich trud doceniają wszyscy: mieszkańcy dowożą posiłki, w internecie trwa zbiórka pieniędzy. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Problemy Polonii w związku z wyborami

W wyborach ważną rolę odgrywa Polonia, która chętnie chodzi do urn wyborczych. Frekwencja zazwyczaj jest wysoka, stąd pytanie, jak oni będą głosować? Gdzie i czy będą mogli, bo są kraje, gdzie przez pandemię zakaz wychodzenia z domu jest mocno kontrolowany. Materiał Jacka Tacika.

Kary za brak skrzynek

Poczta Polska przed 10 maja przypomina, że każdy ma mieć skrzynkę pocztową. Za brak skrzynki grozi kara nawet 10 tysięcy złotych. Jak na razie są ulotki z przypomnieniem. I tak machina przygotowań do wyborów korespondencyjnych ruszyła. Materiał Adrianny Otręby.

Dyscyplinarka dla prokurator

Prokurator chciała śledztwa w sprawie organizacji wyborów. Teraz jest wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Ewa Wrzosek chciała przesłuchać ministra Jacka Sasina, ale nie tylko - myślała też o przesłuchaniu premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O umorzeniu tego postępowania dowiedziała się z mediów. Sprawę zakończyła jeszcze tego samego dnia inna prokurator. Materiał Dawida Rydzka.

Polski rząd chce wprowadzenia aplikacji do walki z koronawirusem. "Specjalny kod będzie uniemożliwiał identyfikację"

Polski rząd poszedł śladami Singapuru i kończy pracę nad aplikacją do walki z koronawirusem. Ma pomóc w ustaleniu łańcucha kontaktów osób zakażonych i zahamować rozprzestrzenianie się epidemii. Jak będzie działać taka aplikacja, czy będzie obowiązkowa i kto poza nami będzie miał dostęp do informacji ustalił Jacek Tacik. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Księgarnie w kryzysie

Przez pandemię COVID-19 upaść może aż 40 procent księgarni. Pomóc ma "Książka na telefon". Akcja ruszyła i oby pomogła, bo księgarnie to nie tylko książki, ale w normalnych czasach miejsce spotkań literackich. Materiał Barbary Sobskiej.

Koronawirus uderza w gospodarkę

Kolejne dane pokazują jak bardzo epidemia COVID-19 uderza w gospodarkę. GUS informuje o olbrzymim spadku sprzedaży. W niektórych sklepach w ogóle nie sprzedaje się nic. Minister finansów przyznaje, że jeśli tak dalej pójdzie, czeka nas głęboka recesja. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej. 

Zła sytuacja hydrologiczna w Polsce

Na hydrologicznej mapie Polski pojawiają się czarne linie - przedstawiają polskie rzeki, które wysychają. Po suchej zimie, wiosna nie przyniosła opadów. Eksperci wskazują na ocieplenie klimatu, ale i na długą listę błędów. Szanse na poprawę sytuacji są w tej chwili niewielkie. Deszcz pojawi się jedynie lokalnie dopiero za kilka dni. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Coraz mniej czasu do wyborów

Czasu do wyborów coraz mniej, a wątpliwości coraz więcej. Wojewodowie i poczta wzywają samorządowców do przekazania spisów wyborców. Drukarki już drukują karty do głosowania, mimo że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wciąż jest w parlamencie. O łamaniu prawa mówi profesor Andrzej Zoll. O tym, że nie da się przeprowadzić bezpiecznych wyborów przekonuje również wiceminister w rządzie zjednoczonej prawicy. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Karty do głosowania już w druku

Nie ma jeszcze przepisów dotyczących wyborów, bo ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest w Senacie, ale rząd nie zamierza zrezygnować z przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Karty do głosowania już poszły do druku. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

Od kilku dni płonie największy park narodowy w Polsce. Szacuje się, że ogień pochłonął już sześć hektarów terenu, w tym chronione bagna, torfowiska i łąki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Giną też zwierzęta. Z żywiołem walczą strażacy, ale walka jest nierówna, bo na deszcz na razie nie mają co liczyć. Grozi też nam największa od lat susza hydrologiczna. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Pytania o termin wyborów

Przed wyborami pojawia się wiele pomysłów na formę i termin ich przeprowadzenia. Swoje pomysły przedstawiają również przedstawiciele opozycji. Materiał Dawida Rydzka.

Oczekiwanie na następcę Gersdorf

Kto zastąpi pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf? Jej kadencja kończy się z końcem kwietnia. Następcę wybierze prezydent. Kandydaci, których nazwiska są wymieniane, są dobrze znani władzy. Materiał Michała Tracza.

"Będę tak chodził, dopóki ludzie będą wpłacali". Wpłacili już ponad 28 milionów funtów

Nagle okazało się, że pieniądze wpłacają ludzie z całego świata. Kwota rosła i rosła przechodząc moje najśmielsze oczekiwania. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że osiągniemy coś takiego. To niewiarygodne i dziękujemy każdemu, kto pomógł – mówi w rozmowie z TVN24 kapitan Thomas Moore, weteran, który po prostu chodząc, zebrał dla brytyjskiej publicznej ochrony zdrowia ponad 28 milionów funtów.

Szczyt zachorowań przed nami

Ministerstwo Zdrowia mówi, że szczyt zachorowań jest dopiero przed nami, ale władza tego komunikatu nie słucha i dalej chce organizacji wyborów prezydenckich. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki prosił epidemiologów o ocenę, czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych jest bezpieczne. Opinia jest jednoznaczna: forma wyborów ma znaczenie, a ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Materiał Barbary Sobskiej.