Polska i Świat

Polska i Świat

Reagujemy wolniej niż trzeba, a zmiany postępują szybciej, niż zakładaliśmy. Sekretarz generalny ONZ otwierając szczyt nie pozostawia złudzeń i mówi jasno, że "mamy poważne kłopoty". Mamy też zapasy węgla, które dają nam niezależność i nie mamy ochoty z nich rezygnować - odpowiada prezydent Andrzej Duda.

Na Śląsku trwa szczyt klimatyczny, na którym powinno się ustalić, w jaki sposób zrealizować cele, które postawiliśmy sobie trzy lata temu, w Paryżu. Tyle, że tam decyzje podejmowali przedstawiciele najważniejszych gospodarek świata, a w Katowicach ich nie ma.

Za ponad cztery i pół miliona złotych sprzedano pracę Wojciecha Fangora. - To jest absolutny rekord, sztuka współczesna po raz pierwszy przebiła sztukę klasyczną - twierdzą eksperci. Kolejna aukcja z pracami Fangora już niebawem i szacuje się, że rekord może zostać pobity.

W Katowicach ostatnie godziny przygotowań przed szczytem klimatycznym COP24. Przyjadą delegaci z całego świata, ale światowych przywódców jak prezydenta Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec, czy prezydenta Francji zabraknie. Lista nieobecnych jest długa, dlatego ekolodzy pytają o sens takiego szczytu, z kolei byłego ministra środowiska Marcina Korolca bardziej niż lista nieobecnych martwi to, że goście zobaczą Jastrzębską Spółkę Węglową - jednego ze sponsorów.

Z Nowoczesną żegna się Piotr Misiło. Partia już go nie chce. Zarząd twierdzi, że stracił miejsce, bo był nielojalny. On sam tego tak nie nazywa. Mówi jedynie o konstruktywnej krytyce. Pytanie, co dalej z Nowoczesną. Czy odejście Misiły to zapowiedź większej erozji?

Sto potraw na stulecie niepodległości. Ministerstwo rolnictwa tworzy kanon kuchni polskiej. To ma być wyznacznik m.in. dla kucharzy i restauratorów, a oznaczenie ministerstwa znakiem dla turystów, tak, żeby wiedzieli, w których miejscach podaje się polską kuchnię narodową.

O tym, że mózg nadal skrywa wiele tajemnic, wiemy od dawna. Naukowcy od lat go badają i kiedy wydaje się, że dużo już o nim wiedzą - pojawia się niespodzianka. Australijscy neurobiolodzy odkryli nową strukturę w mózgu, która może mieć związek z funkcjami motorycznymi.

Aparat fotograficzny dla niewidomych stworzony przez Polaka. Jeśli aparat sprawdzi się i pojawi się na rynku, osoby niewidome będą mogły zobaczyć jak wygląda otaczający ich świat i najbliżsi.

Znikają papierowe, od grudnia mają już być tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Niektórzy lekarze już z systemu korzystają, ale wielu nadal nie. Powód? Brak systemu, komputerów i przeszkolenia lekarzy. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że z problemem sobie poradzi, ale lekarze takimi optymistami nie są.

Prezydent Andrzej Duda wręcza nominacje generalskie. Wśród nominowanych pułkownik Tadeusz Szczurek. Rektor Wojskowej Akademii Technicznej miał być nominowany już rok temu, ale wtedy prezydent na to się nie zgodził. Zdanie zmienił, kiedy zmienił się szef MON-u. Opozycja co do tej nominacji i osoby ma jednak nadal wątpliwości.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego spędzi dwa miesiące w areszcie. Sąd Rejonowy w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratury, która obawiała się matactwa ze strony Marka Chrzanowskiego. Podczas badania sprawy światło dzienne ujrzała też informacja o działalności żony byłego szefa KNF. Według ekonomistów to konflikt interesów.

Politycy zarzucają Robertowi Biedroniowi, że oszukał swoich wyborców, bo najpierw startował w wyborach samorządowych, zdobył mandat radnego Słupska, a teraz go oddaje i rusza z nowym politycznym projektem w Polskę. Do najbliższych wyborów chce stanąć sam, bez koalicji, dlatego walka o głosy wszystkich Polaków będzie zacięta.

Podlaski komendant namawia do donoszenia na posłankę PO, która ujawniła list od policjantów i interweniowała w sprawie patologii w podlaskiej policji. Komenda Główna Policji twierdzi, że komendant nie konsultował swojej wypowiedzi, ale to nie zamyka sprawy. Posłowie opozycji wypowiedź komendanta uznają za groźbę wobec posłanki i żądają wyjaśnień ze strony ministra Joachima Brudzińskiego.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego z zarzutem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę. PiS sprawy komentować nie chciało. Głos zabiera za to opozycja pytając, czy będzie to jedyny zatrzymany.

Czy na lewicy szykuje się wyborcza koalicja? Czy Włodzimierz Czarzasty dalej będzie rządził SLD? Pytań jest coraz więcej, ponieważ w SLD wrze, a scenariuszy jest kilka.

Organizacje ekologiczne kontra rząd i pomysły ministerstwa środowiska na redukcję CO2. Atmosfera przed szczytem klimatycznym w Katowicach robi się coraz gęstsza. Aktywiści z Polski i ze świata już zapowiadają akcje protestacyjne podczas szczytu. Minister Henryk Kowalczyk mówi, że mają do tego prawo i zostaje przy swoim. Redukcję CO2 upatruje się w sadzeniu drzew.

Kilka milionów Polaków nie ma jak dojechać autobusem do pracy czy lekarza. Liczba wciąż rośnie, bo z mapy Polski znikają kolejne PKS-y. Te, które działają, tną połączenia. Ministerstwo Infrastruktury wpadło na pomysł, jak wyjść z kryzysowej sytuacji. Resort chce nakazać gminom otwieranie gimbusów dla wszystkich pasażerów.

Implanty piersi, które mogą wywoływać nowotwór. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych ostrzega, aby kobiety zwracały uwagę na tworzywo, z jakiego zbudowany jest implant. Chropowata struktura może być niebezpieczna.