Polska i Świat

Polska i Świat

Po wakacjach wielka kontrola dzieci z warmińsko-mazurskiego pod kątem pasożytów. To pierwsza taka kontrola po kilkunastu latach. Już wtedy było źle, specjaliści podejrzewają, że wyniki mogą być niestety podobne

Po katastrofie w genui Włosi szykują się do uroczystości pogrzebowych. Na miejscu tragedii cały czas pracują ratownicy. W tle słychać kolejne oskarżenia i doniesienia o zignorowanych sygnałach, że nie wszystkie elementy mostu spełniały wymagania techniczne.

Stał na łące, kiedy uderzyła w niego awionetka. Maszyna na skutek silnego podmuchu zaczęła lecieć nisko i zahaczyła kołem o mężczyznę. Dla 46-latka było to uderzenie śmiertelne. W samolocie, razem z pilotem, leciał syn mężczyzny.

Najwyższa Izba Kontroli chce karać prezesów banków za kredyty frankowe. Prawo nie działa wstecz, więc przepisy dotyczyłyby przyszłości. O tym, że jest co naprawiać w polskim sektorze bankowym świadczy raport Izby. A w nim wiele zastrzeżeń.

Po ogłoszeniu terminu wyborów samorządowych kampania ruszyła i od razu nabrała tempa. Kandydaci i partie wykorzystują każdy dzień. Najlepiej widać to na przykładzie spotkań w stolicy i na bilbordach. A na nich twarz prezesa i hasło: PiS wziął miliony i chce być bezkarny.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależna - tak ogłasza Rada Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. To oznacza, że chce zawiesić polską KRS w swojej organizacji. W Europie to, co jest oczywiste, dla polskiej KRS już niekoniecznie, dlatego prace toczą się dalej. Prezydent Andrzej Duda ogłasza nabór na wolne stanowiska w Sądzie Najwyższym.

Szokujący raport o pedofilii w kościele w Pensylwanii - a w nim setki ofiar, wielu sprawców-duchownych, którzy molestowali, i wielu tych, którzy o wszystkim wiedzieli, ale milczeli. Milczy też Watykan, który wbrew oczekiwaniu opinii publicznej komentować sprawy nie chce.

Niemcy mają uznawać trzecią płeć. Oprócz męskiej i żeńskiej ma być też inna, czyli odmienna. Jest projekt, teraz trzeba zgody niemieckiego parlamentu.

Były szef CIA bez certyfikatu bezpieczeństwa. To kara za krytykowanie Donalda Trumpa. John Brennan sytuację nazywa próbą zastraszania. Z negatywnych wypowiedzi o prezydencie Stanów Zjednoczonych rezygnować jednak nie zamierza.

Nowe wiadukty do rozbiórki - dwa obiekty na autostradzie A1 nie spełniają określonych wymagań. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie odpuszcza i nakazuje ich wyburzenie. Witold Tabaka sprawdza stan polskich mostów i wiaduktów.

Prowokuje, zachwyca i oburza. Madonna kończy dziś 60 lat i nadal inspiruje wielu, bo tytuł królowej popu zobowiązuje. Tytuł, który ciężko wypracowała - jej płyty rozeszły się w nakładzie ponad 330 milionów egzemplarzy. Takiego wyniku nie osiągnęła żadna inna piosenkarka w historii.

To nie byłaby dobra zmiana - mówi prezydent i wetuje przeforsowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Prezydent tłumaczy swoją decyzje, PiS reaguje spokojnie. I wyjaśnia: chcieliśmy silnej reprezentacji, która ma wpływ na decyzje, a nie rozdrobnienia.

Ministerstwo Środowiska szykuje miasta na upały. Przygotowuje projekt, a w nim mają być konkretne zalecenia dla 44 miast. Jak ma wyglądać polityka miejska, by upalne dni dla mieszkańców nie były tak uciążliwe, jak teraz?

Światowa baza danych o raku mózgu. Naukowcy przekazali szczegółowe dane kilkuset przypadków. To może przyspieszyć diagnozowanie choroby i skuteczne jej leczenie. O tej unikalnej bazie pod wieloma względami - Anna Wilczyńska.

"Parada sodomitów" - tak szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił o marszu równości w Poznaniu i tak rozpoczął dyskusję o tym, co ministrowi wypada a czego nie. Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości, że słowa ministra to przejaw niebezpiecznego zjawiska, którego nie chciał z kolei komentować rzecznik rządu do spraw równego traktowania.

Pacjenci, którzy nie stawiają się na umówione wizyty trafią na czarną listę. Na pomysł wpadł lekarz z Gliwic, bo miał dość łatania grafikowych dziur.

Zamiast plastiku - grzyb. Polka opracowała ekologiczną metodę pakowania produktów. To alternatywa dla jednorazowych i plastikowych opakowań. Po wykorzystaniu, można je bezpiecznie wyrzucić albo zjeść.

Premier ogłosił datę wyborów, a zatem oficjalnie rusza kampania samorządowa. Walka o wyborców potrwa do 21 października - wtedy będziemy wybierać prezydentów, wójtów, burmistrzów i radnych. Druga tura dwa tygodnie później.

Niesegregowane śmieci będą droższe i to czterokrotnie. Tak ministerstwo środowiska chce przekonać dotąd nieprzekonanych, by w ochronie środowiska pomogli. Argument finansowy może nie powinien być kluczowy, ale jest szansa, że zadziała.