Polska i Świat

Polska i Świat

Działacze PiS na nagraniach

Jesteśmy tacy sami jak ci w PO, każdy pazerny - mówi działacz Prawa i Sprawiedliwości. Te słowa padają w nagraniu, które właśnie opublikowała lokalna telewizja Dami. Słychać na nim rozmowę trzech członków partii z Dolnego Śląska. Słychać też wzajemne dobre rady, które brzmią jak ostrzeżenia, by lepiej się nie wychylać. Po południu pojawiła się informacja o rozwiązaniu struktur PiS w Wałbrzychu. Dawid Rydzek.

Chcą otwierać firmy mimo zakazów

Gdyby rząd zadeklarował, że pokrywa wszystkie koszty, to nie ma problemu - mówią przedsiębiorcy, ale rząd nie pokrywa wszystkich kosztów. Dlatego właściciele, jak mówili, tak robią i mimo zakazu szykują się do otwarcia swoich firm, i do walki o swoje prawa. Łukasz Wieczorek.

Czy igrzyska olimpijskie dojdą do skutku?

W ubiegłym roku się nie udało, a czy uda się teraz? Sportowcy i kibice z całego świata martwią się, czy przełożone na ten rok igrzyska olimpijskie dojdą do skutku. Władze Japonii, która ma być gospodarzem, twierdzą, że to wchodzi w grę. Mieszkańcy są sceptyczni. Patrząc na dane, trudno się dziwić. Karolina Bałuc. 

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się decyzjom władz

To dramatyczny czas dla polskich przedsiębiorców z wielu branż. Jak mówią, zarabiać nie mogą, a wsparcia uzyskują tyle, co nic. Jedni rozważają wznowienie działalności mimo zakazów, inni chcą pozywać państwo za, jak mówią, bezprawne ograniczenia. Michał Tracz. 

Koronawirus wykryty w próbkach z listopada 2019 roku

W grudniu obchodziliśmy rocznicę zidentyfikowania w Wuhanie przypadków tajemniczego zapalenia płuc. Okazuje się, już kolejny raz, że tajemniczy koronawirus krążył po świecie wcześniej. Kolejny dowód pochodzi z Włoch. Najnowsze badania wykazały, że pewna kobieta z Mediolanu była zakażona już w listopadzie. Maria Mikołajewska.

Ambitne plany GDDKiA

Nowy rok, nowe drogi. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła zapowiedzi na 2021 rok. Plany są ambitne i zdaniem ekspertów dość optymistyczne. Monika Celej sprawdziła, gdzie pojawią się nowe kilometry autostrad i ekspresówek.

Minister zdrowia przedstawia Fundusz Kompensacyjny

To niebywale rzadkie, ale się zdarza - niepożądane skutki zaszczepienia się. Minister zdrowia przedstawił we wtorek informacje na temat Funduszu Kompensacyjnego. Projekt przewiduje odszkodowania dla osób, które po szczepieniu doznały na przykład wstrząsu anafilaktycznego. Anna Wilczyńska.

WOŚP przygotowuje się do wielkiego finału

Zbliża się dzień, kiedy z uśmiechem i w najbardziej serdecznej atmosferze z możliwych możemy pomóc innym. Do kolejnego już finału szykuje się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z powodu pandemii będzie to finał jak żaden inny. Łukasz Wieczorek.

Warszawa chwalona za ekologiczny transport

Pandemia sprawia, że bardzo łatwo zapomnieć o innych problemach. A jednym z takich zabójczych problemów, zwłaszcza w sezonie zimowym, pozostaje smog. Jednak z frontu ochrony środowiska płyną też dobre wieści. Warszawa znalazła się na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Sylwia Piestrzyńska.

Nowe jednostki do spraw zagranicznych

W ostatnim czasie polskie władze ogłosiły powstanie kilku nowych jednostek do spraw zagranicznych. Andrzej Duda tworzy Biuro Polityki Międzynarodowej prezydenta, a PiS tworzy biuro ds. międzynarodowych. Dawid Rydzek sprawdził, co te nowe ośrodki mają osiągnąć i czy nie będą dublować się z już istniejącym Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Szczepienia w Polsce

Według różnych wyliczeń osiągnięcie odporności stadnej w Polsce, w aktualnym tempie szczepień, może zająć nawet kilka lat. Pojawiają się również zmarnowane szczepionki. Patryk Rabiega. 

Gowin ogłasza plan pomocy dla górskich gmin

Wicepremier Jarosław Gowin ogłasza plan wsparcia dla górskich gmin, które głównie żyją z turystyki, a w czasie pandemii niemal całkowicie są sparaliżowane. Wielu przedsiębiorców stoi na skraju bankructwa, dlatego z niecierpliwością czekali na decyzję rządu. Jarosław Gowin mówi o dwóch formach pomocy. Gminy mogą dostać dofinansowanie do 8 milionów złotych, mogą też liczyć na zwrócenie samorządom 80 procent kosztów umorzenia podatku od nieruchomości. Barbara Sobska.

Część dzieci wraca do szkół

Testowanie nauczycieli już się zaczęło. Wielu się zgłosiło, choć pytają o sens, bo przecież zarazić mogą się w każdej chwili. Adrianna Otręba.

Pamiętniki z pandemii

Zapisane notesy i zeszyty przeczytali już socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i SGH. Łukasz Wieczorek.

Szczepienia w Polsce

Od początku pandemii COVID-19 cały świat czekał na chwilę, w której będzie można zacząć myśleć o powrocie normalności. Ten moment właśnie trwa: szczepią się już medycy i pracownicy placówek medycznych, a w przyszłym tygodniu zaczną się u nas szczepienia powszechne. To pierwsza taka akcja w historii Polsk, Łatwo się więc zagubić w nowych, tworzonych na bieżąco regułach postępowania. Maria Mikołajewska przygotowała pigułkę wiedzy o tym, gdzie się zgłosić i czy w zapisach może pomóc internet.

Fryzjer wygrał w sądzie z sanepidem

Co oznacza wyrok opolskiego sądu i czy szykuje się fala pozwów? Chodzi o sprawę fryzjera z Głogówka, który wygrał w sądzie z sanepidem. Opolski sąd uchylił karę 10 tysięcy złotych nałożoną na salon fryzjerski za pracę w czasie lockdownu. Sąd uznał, że w tym przypadku rozporządzenie Rady Ministrów nie było właściwym sposobem do zakazania prowadzenia działalności gospodarczej. Sylwia Piestrzyńska.

Prezydenckie weto

Pierwsze weto w drugiej kadencji i wielkie zaskoczenie w Prawie i Sprawiedliwości. Andrzej Duda zdecydował o zablokowaniu ustawy o działach administracji rządowej. Prezydent ma do ustawy zastrzeżenie i zamiast porządkować zatwierdzony rządowy ład, właśnie zrobił bałagan. Maciej Warsiński.