Polska i Świat

Polska i Świat

Złamanie serca to nie złamanie prawa - uznał Sąd Najwyższy i zmienił wyrok w sprawie niewiernej żony i jej kochanka. Wcześniej sędziowie zdecydowali, że zdradzanemu mężowi oboje powinni wypłacić odszkodowanie.

Powrót znanego reality show już niebawem. Losy uczestników zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić już od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych, Internetu. Pierwszy "Big Brother" zrewolucjonizował telewizję, jego uczestnicy stali się gwiazdami, pytanie jak będzie teraz.

Marina Abramović przyjechała do Torunia, a za nią tysiące ludzi, którzy chcieli spotkać ją i jej prace. Nie zabrakło też tych, którzy przed budynkiem ustawili się nie po to, aby podziwiać, zwiedzać wystawę, ale modlić się przeciwko poddaniu Polski kultowi szatana. Od wystawy odciął się też minister kultury. O współczesnej sztuce, przekraczaniu granic, stawianiu celu - Maria Mikołajewska.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego dają szanse pacjentom na normalne życie - sztuczną kość wszczepiono już siedmiu pacjentom. Materiał nie został odrzucony, a to nadzieja dla lekarzy, że ich wynalazek na stałe przyjmie się w medycynie. Patryk Rabiega.

Wyśrubowane normy Ministerstwa Zdrowia kontra szpitalna rzeczywistość. Nowe normy miały zwiększyć pielęgniarskie etaty na każde szpitalne łóżko. Problem w tym, że pielęgniarek w Polsce brakuje, dlatego niektóre szpitale nie mogąc spełnić wytycznych zmniejszyły liczbę łóżek. O tym Maciej Cnota.

Rozczarowanie ofiar księży po konferencji w sprawie pedofili w polskim kościele. Liczyli na więcej niż dane statystyczne. Ale hierarchowie jasno powiedzieli, że diecezje i księża pedofile zostaną anonimowi. Jasno też podkreślali atak na kościół. A takie słowa na pewno przełomu nie zrobią.

Młodzi na ulicy w obronie klimatu. Strajk przejdzie przez wiele państw - organizowany będzie też w Polsce. Protestujący są zmobilizowani, świadomi zagrożeń i tego jaką planetę dostaną w spadku po obecnie rządzących.

Trybunał Konstytucyjny kolejny raz odracza wydanie decyzji w sprawie legalności trybu powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Wyrok odroczono do 25 marca. Powodem przesunięcia daty mają być błędy formalne. Opozycja zamiast na wyrok Trybunału, czeka na opinię unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Wielki powrót "Big Brothera". Losy uczestników zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych i internetu. Pierwszy "Big Brother" zrewolucjonizował telewizję, a jego uczestnicy stali się gwiazdami.

Pies na spacerze musi być na smyczy - uchwalili radni z Miłakowa w województwie warmińsko-mazurskim. Po decyzji sądu administracyjnego przepis ten jednak już nie obowiązuje.

Naukowcy przekonują o wyższości popołudniowej drzemki nad jej brakiem. Włosi i Hiszpanie już od dawna z tego korzystają - nie ukrywają, że kilkanaście minut spania daje im nową energię do działania.

Okrągła rocznica - 20 lat Polski w NATO. Prezydent mówi o tym co znaczy braterstwo i wsparcie a amerykanie podkreślają, jak przez lata Polska dawała przykład innym członkom i jak należy wypełniać swoje zobowiązania. O budowanie siły sojuszu północno-atlantyckiego w Polsce - Maciej Warsiński.

Szef podlaskiej policji ukarany naganą. Postępowanie dyscyplinarne dotyczyło ogłoszenia przez komendanta konkursu na najlepszy anonim wobec posłanki Platformy Obywatelskiej. Dla opozycji sytuacja jest jasna - nagana powinna oznaczać dymisję, ale dla rządzących sprawa tak oczywista nie jest. Maria Mikołajewska.

Kolejne spotkanie i po raz kolejny brak porozumienia. Minister Zalewska dalej liczy na dialog, jest nawet plan B, ale w nim nie ma mowy o podwyżkach da nauczycieli. Ci po latach walki o swoje są teraz nieugięci do tego stopnia, że o wynagrodzenia walczy i Solidarność i ZNP.

Straż pożarna dostaje sygnał o pożarze na jednym z warszawskich osiedli. Żeby dostać się na miejsce, musi zdemontować szlaban. To jednak nie koniec. Drogę blokują źle zaparkowane samochody. Wóz strażacki nie może dojechać blisko pożaru. Strażacy alarmują, że to nie tylko problem Warszawy. Łukasz Wieczorek