Polska i Świat

Polska i Świat

Śmiercionośna fabryka

Skazanych zostało 35 osób na łącznie 400 lat więzienia, jest wśród nich były prezydent regionu Apulia. Maria Mikołajewska.

Spór wokół handlowania w niedziele

Kolejna sieć zapowiedziała, że otwierać będzie sklepy siedem dni w tygodniu. Wprowadzają usługi pocztowe, w myśl zasady, że placówek pocztowych niedzielny zakaz nie dotyczy. W Sejmie już trwają prace, by zmienić prawo. Grupa posłów PiS chce, by nie było wyjątków. Łukasz Wieczorek. 

Respiratory na aukcji komorniczej

Respiratory kupione od handlarza bronią trafiły na aukcję komorniczą. Licytacja obejmuje 418 urządzeń, a cena wywoławcza każdego z nich to 30 tysięcy złotych. Kto je kupi? Ten licytowany sprzęt wyprodukowano do użytku poza Unią Europejską i nie ma gwarancji producenta. Pojawiają się też pytania o odpowiedzialność polityczną za ten głośny zakup. Barbara Sobska.

Pytania o los uchodźców

Co Polska powinna zrobić z uchodźcami? Odpowiedź jest jedna - pomóc, ale nie jest to jednoznaczne z wpuszczeniem ich do Polski. Pierwszym etapem powinno być przyjęcie i rozpatrzenie ich wniosku o pomoc. Pełnomocnicy uchodźców chcą, by natychmiast interweniował Europejski Trybunał Praw Człowieka. Michał Tracz.

Trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

To prowokacja reżimu Łukaszenki - tak mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej premier Mateusz Morawiecki i dodaje, że sytuacja jest "bez precedensu". Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii również twierdzą, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany. Nie zmienia to faktu, że około 30 osób, które są w obozowisku, potrzebuje pomocy. Patryk Rabiega. 

Prace nad szczepionkami przeciwko HIV i malarii

Wysiłek włożony w powstanie szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 przyspiesza proces powstawania szczepionek przeciwko HIV i malarii. To duża szansa dla ludzkości, bo HIV stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Maria Mikołajewska. 

Sprzeczne procedury, konwencje i rozporządzenie ws. uchodźców

Czy podjęte przez polskie władze decyzje dotyczące uchodźców są słuszne? Politycy opozycji są nimi oburzeni – uważają, że Polska powinna udzielić schronienia uchodźcom. Pozwalają na to odpowiednie procedury, dokumenty jak konwencja genewska. Tyle, że mamy i konwencje, i rozporządzenie wiceministra spraw wewnętrznych. Michał Tracz.

Spór przy granicy polsko-białoruskiej

Usnarz Górny i szczelny kordon - wojsko, Straż Graniczna i policja. Nie ma szans, by ktokolwiek dostał się do koczujących od ponad dwóch tygodni migrantów - mimo że do aktywistów i fundacji docierają informacje, że pilnie potrzebują pomocy lekarza, jedzenia i wody. Informacje te dementuje Straż Graniczna, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że jest gotowe wesprzeć Białoruś w pomocy dla migrantów. Monika Celej. 

Szczepienia w Polsce

Tempo szczepień w Polsce niemal stanęło w miejscu, a liczba przypadków zachorowań na koronawirusa od początku wakacji wzrosła dwukrotnie. Lekarze nie kryją obaw. Sopot bierze sprawy w swoje ręce i w urzędzie chce zatrudniać tylko zaszczepionych. Maria Mikołajewska.

Nowotwór oczami pacjentów i lekarzy

Często niespodziewana, zawsze obezwładniająca – tak się dzieje z diagnozą stwierdzająca nowotwór. Adrianna Otręba w ramach cyklu reportaży "Blizny. Onkologia" rozmawiała z pacjentami i lekarzami. Całość w TVN24 GO.

Naukowcy wyhodowali mózgowe organoidy

O tym osiągnięciu już mówi się, że jest przełomowe - naukowcom udało się wyhodować mózgowe organoidy. Te spontanicznie wykształciły reagujące na światło pęcherzyki oczne. To przełom i dowód na to, że badania nad miniaturowymi mózgami przyspieszają. Patryk Rabiega.

Ratownicy medyczni składają wypowiedzenia

Ratownicy medyczni w kolejnych miastach składają wypowiedzenia - to ich forma protestu. Chcą podwyżek i mówią, że od lat wynagrodzenia stoją, a obowiązków przybywa. Karolina Bałuc sprawdziła, jakie są szanse na porozumienie i co to oznacza dla pacjentów.

Przygotowania do wyborów?

W te wakacje gdzie nie spojrzeć, jakiś polityk bierze udział w jakimś wiecu. Normalnie tak wyglądają nie wakacje, ale przygotowania do kampanii wyborczej. Barbara Sobska ustaliła, czy tak należy odczytywać wzmożoną aktywność polskich partii.

Panele słoneczne na dachach spółdzielni mieszkaniowych

Panele słoneczne już nie tylko na domach jednorodzinnych. Prąd ze słońca chcą pobierać również spółdzielnie. Łukasz Wieczorek sprawdził, czy panele na blokach mogą na stałe wpisać się w krajobraz polskich miast i czy to szansa na ucieczkę przed podwyżkami cen prądu.