Od truciciela do lidera. Chiny zmieniają politykę klimatyczną


Jeszcze w 2009 roku podczas głównych negocjacji klimatycznych w Kopenhadze Chiny były trudnym partnerem. Upadek negocjacji pośród wzajemnych oskarżeń, którymi przerzucały się bogate i biedne kraje był wówczas bardzo prawdopodobny. Tym razem, ten największy truciciel świata jest postrzegany jako motor dla osiągnięcia wyczerpującego porozumienia na światowym szczycie klimatycznym w Paryżu. Pekin zapowiada zmianę w strukturach swojej gospodarki oraz obiecuje odejście od węgla.

Z pewnością tak radykalna zmiana stanowiska ma związek z rekordowym poziomem zanieczyszczeń powietrza, które unosi się nad największymi chińskimi ośrodkami przemysłowymi. Reakcja rządu Xi Jinpinga na wyniki stężenia smogu była dość gwałtowna. Zdecydowano się na podjęcie dużo poważniejszych działań na rzecz walki o zmianę klimatu oraz inwestycji w czystsze formy pozyskiwania energii.

Zmiana podejścia Chin oraz innych światowych przywódców będzie teraz testowana na szczycie klimatycznym w Paryżu COP21. Rozmowy organizowane przez ONZ potrwać mają dwa tygodnie i obejmują największe dotąd zgromadzenie liderów ws. klimatu.

Chiny i USA ramię w ramię

„Nigdzie indziej nasza koordynacja nie była bardziej konieczna i owocna” niż przy klimacie - powiedział Obama reporterom podczas swojego spotkania z Xi Jinpingiem w Paryżu. - Jako dwie największe gospodarki na świecie i dwóch największych emitentów CO2, obaj mamy pewność co do tego, że jest to nasza odpowiedzialność, by podjąć działania - mówił prezydent USA. W marcu 2014 roku, chiński premier Li Keqiang zadeklarował wojnę z zanieczyszczeniami, mówiąc podczas Narodowego Kongresu Ludowego, że jego rząd przyspieszy wysiłki w zwalczaniu problemów ekologicznych. Pekin rozpoczął działania, których celem jest transformacja gospodarki (z PKB ok. 10 biliona dol.) z dużych, energochłonnych gałęzi przemysłu ciężkiego w stronę np. usług. Przez działaczy na rzecz klimatu, obydwa ruchy zostały przyjęte entuzjastycznie. - Fakt, że takie kraje jak Chiny czy Rosja toczą aktywne rozmowy o ich roli [dla klimatu] jest kompletną zmianą, zatem osiągnęliśmy potężny postęp - mówiła Amber Rudd, brytyjska minister ds. klimatu i energii.

Ogromny przewrót

Ostatni sojusz dwóch największych globalnych trucicieli stoi w wielkim kontraście do ustaleń z Kopenhagi z 2009 roku, kiedy to ówczesny premier Chin Wen Jiabao nie stawił się nawet na spotkaniu z Barackiem Obamą. Ostatecznie, kopenhaskie porozumienie nie powiodło się z powodu opozycji zastępu mniejszych krajów, takich jak: Sudan, Kuba, Nikaragua, Wenezuela czy Tuvalu. Od tego czasu „Stany Zjednoczone zainwestowały ogromnie w lepszy dialog z Chinami i innym czołowymi gospodarkami” - powiedział Yvo de Boer, poprzedni szef ONZ ws. klimatu, który teraz kieruje Global Green Growth Institute.

Totalna zmiana reguł gry

„Bloomberg” wskazuje, że tym razem zaangażowanie Chin prowadzi do jednej z największych zmian reguł gry w historii negocjacji klimatycznych. To wielki postęp od czasu, kiedy Obama i Xi w listopadzie 2014 roku osiągnęli porozumienie, zobowiązując się do wspólnej walki z gazami cieplarnianymi, które powstają wskutek spalania paliw kopalnianych, takich jak ropa czy węgiel. W ramach porozumienia, Chiny ustanowiły rok 2030 jako ostateczny termin dla zatrzymania wzrostu emisji. Zdaniem Rima Buckleya z Institute for Energy Economics Pekin jest jednak na dobrej drodze, by spełnić te oczekiwania wcześniej.

Państwo Środka także sponsorem na rzecz klimatu

Okazuje się, że Państwo Środka jest partnerem dla USA także w innych aspektach redukcji emisji - przekazało 3,1 mld dol. na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi oraz obiecało zredukować emisję CO2 na 1 dolara PKB o 60 proc. - do 65 proc. poziomu w 2005 roku. W ostatnim roku, Chiny były największym rynkiem odnawialnych źródeł energii na świecie, z produkcją 433 gigawatów pod koniec 2014 roku - to dwa razy więcej niż Stany Zjednoczone, które plasują się na drugim miejscu - według danych z Bloomberg New Energy Finance. Największe ma dopiero jednak nadejść. Chiny planują bowiem zmniejszyć także ilość produkcji węgla. Budowa nowych elektrowni węglowych w niektórych regionach została już zakazana, a Pekin zapowiedział zamykanie kolejnych elektrowni spalających węgiel.

Ważne by podkreślić, że Chiny wciąż pozostają „żarłocznym” konsumentem węgla, bez względu na ostatni „boom” zaangażowania w pozyskiwanie czystej energii. Najbardziej skażające paliwa kopalniane wciąż odpowiadają 60 proc. narodowego zużycia energetycznego.

Globalna walka o lepszy klimat
Globalna walka o lepszy klimatTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl