Szydło: Agencja Rezerw Materiałowych wykupi węgiel i zapewni kopalniom finansowanie


Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach – zapowiedziała w piątek w Brzeszczach (Małopolskie) premier Beata Szydło.

Uczestnicząc w brzeszczańskich uroczystościach barbórkowych szefowa rządu mówiła m.in. o rządowym planie perspektywicznym dla branży górnictwa węgla kamiennego. Zaznaczyła, że obok tego rząd podejmuje decyzje, które w tej chwili mają ratować miejsca pracy w kopalniach. - Podjęłam decyzję, aby Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który w tej chwili jest na zwałach. W ten sposób kopalnie otrzymają środki na funkcjonowanie w najbliższych miesiącach - poinformowała Szydło.

Górnictwo największym wyzwaniem

Premier oceniła, że górnictwo jest największym wyzwaniem, jakie stoi przed rządem w dziedzinie gospodarki. Podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby tej branży bronić i ją rozwijać.

- To jest droga, która w naszej ocenie jest korzystna dla naszej gospodarki - powiedziała. Szefowa rządu akcentowała, że jej gabinet podjął już pierwsze decyzje, które mają przyczynić się do rozwoju górnictwa: zostało utworzone Ministerstwo Energii, a jego szef Krzysztof Tchórzewski opracowuje z zespołem strategię rozwoju polskiego górnictwa i energetyki.

- Ma powstać plan, by dać szanse i perspektywę, aby górnictwo w połączeniu z energetyką stawały się coraz bardziej rozwojową i nowoczesną branżą – wskazała Szydło.

Program wypracowany razem

Premier zapewniła też, że plan będzie powstawał w porozumieniu z branżą górniczą oraz stroną społeczną.

- Tylko, gdy razem wypracujemy program, to będziemy mogli powiedzieć, że jest realny i możliwy do zrealizowania. Każde miejsce pracy w górnictwie jest ważne i każdego musimy bronić. Ale musimy to zrobić razem - powiedziała. Jej zdaniem należy kłaść duży nacisk, aby branża rozwijała się w oparciu o nowoczesną polską myśl naukową.

- Instytuty, które przygotowują różnego rodzaju doskonałe rozwiązania, nowatorskie w wymiarze światowym. Do tej pory nie miało to większego zastosowania w polskiej gospodarce. Chcemy, by te nowoczesne technologie były wykorzystywane - podkreśliła. Według Beaty Szydło istotną kwestią jest również przekonanie partnerów w Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje czasu, aby dostosować swoją gospodarkę do wymogów unijnych.

- Trzeba upominać się o polskie górnictwo i gospodarkę również na arenie międzynarodowej, bo dziś decyzje, które zostały podjęte przez naszych poprzedników nie są dobre dla polskiej gospodarki. Podjęliśmy kroki, by zostały zmienione – stwierdziła.

Brzeszcze symbolem całej branży

Pochodząca z Brzeszcz szefowa rządu nawiązała do sytuacji miejscowej kopalni, która na początku br. była zagrożona zamknięciem.

-My, związani z górnictwem, (...) wiemy, że to nie jest zwykły zakład pracy - zaznaczyła. Jak dodała, od funkcjonowania kopalń zależy los wielu tysięcy ludzi. - Los kopalni Brzeszcze jest symbolicznie odnoszony do sytuacji całego polskiego górnictwa. Dziś trzeba mówić o rozwoju górnictwa, bo ono jest potrzebne polskiej gospodarce. Musi to być górnictwo doinwestowane, z perspektywami, by konkurować na rynkach światowych - przekonywała szefowa rządu. Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której aktualnie należy jeszcze brzeszczański zakład, Marek Tokarz, podkreślił, że choć sytuacja branży nie daje podstaw do nadmiernego manifestowania radości z okazji Barbórki, to jednak „jest okazją do wyrażenia nadziei na mądre, skuteczne i roztropne reformy, odwagę decydentów, zarządzających i pracowników”.

Reforma górnictwa nie będzie bezbolesna

- Wiemy już, że reforma górnictwa nie będzie bezbolesna - podkreślił. Ale, jak dodał, nie powiedzie się ona bez społecznego wsparcia. Tokarz zaznaczył, że jedną z niewielu dobrych wiadomości w minionym roku było uzgodnienie zasad sprzedaży części kopalni Brzeszcze koncernowi z branży energetycznej, firmie Tauron Polska Energia. Jego zdaniem ten przykład daje nadzieję na znalezienie rozwiązania, by polskie kopalnie potrafiły wydobywać węgiel bez strat dla gospodarki. Według Tokarza w czasie przemian w górnictwie powinna się zwiększyć rola kierowanej przez niego Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Mogłaby zostać włączona w proces restrukturyzacji branży w sposób systemowy, który nie polegałby głównie na szybkich działaniach likwidacyjnych, jak do tej pory – dodał. Prezes SRK zaznaczył, że wysiłek załóg kopalń i władz spółek nie przyniesie rezultatu, jeśli nie zmieni się „wyraźnie niechętna wobec polskiego górnictwa polityka UE”. Przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń części należącej wcześniej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze finalizuje właśnie koncern Tauron – poprzez własną spółkę – Nowe Brzeszcze Grupa Tauron. Tauron zapowiedział inwestycje w Brzeszcze na poziomie co najmniej 200 mln zł w ciągu dwóch lat. Docelowo – po restrukturyzacji kopalni – podmiot ma zostać połączony ze spółką Tauron Wydobycie.

Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel na zwałach

Premier Beata Szydło uczestniczyła w piątek w mszy w brzeszczańskim kościele św. Urbana, a następnie w uroczystej akademii barbórkowej kopalni Brzeszcze w miejscowym zespole szkół zawodowych i ogólnokształcących. Wcześniej tego dnia odwiedziła Libiąż (Małopolskie), gdzie znajduje się należący do spółki Tauron Wydobycie Zakład Górniczy Janina. Rozmawiała tam z władzami koncernu i spółki, uczestniczyła w pochodzie górniczym i wzięła udział w mszy w kościele św. Barbary, gdzie wygłosiła przemówienie. Agencja Rezerw Materiałowych, która zgodnie z piątkową zapowiedzią premier ma kupić węgiel na kopalnianych zwałach, zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami strategicznymi państwa oraz jego zapasami, w celu wspierania ludności i gospodarki w sytuacjach kryzysowych. Agencja realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi. Tworzy też i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych, ponadto nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliw. Według przedstawionych 3 listopada br. danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), stan zwałów na koniec września br. wynosił 6,2 mln ton węgla (na koniec grudnia 2013 r. było to 6,6 mln ton). Część z tych zapasów podlegała zastawowi pod obligacje; był to przede wszystkim węgiel energetyczny. Według informacji z prowadzonej przez ARP strony polskirynekwegla.pl na koniec października br. na zwałach pozostawało 5,9 mln ton węgla.

Autor: ag / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy sieci Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie o niekonkurowaniu o pracowników. Chodzi o kierowców firm przewozowych obsługujących sieci. Urząd w lutym i kwietniu, za zgodą sądu i w asyście funkcjonariuszy policji, przeszukał siedziby spółek Jeronimo Martins Polska, Dino Polska oraz firm transportowych. Wskazano, że trwa analiza zebranych materiałów. "Ze spokojem oczekujemy na dalszy rozwój wypadków" - komentuje Biedronka.

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Warszawie czerwiec przyniósł spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym (o 1 procent), w innych metropoliach również są widoczne symptomy cenowej stabilizacji - wynika z raportu u GetHome.pl. W maju tego roku z rynku wtórnego wycofano około 35 tysięcy unikalnych ofert mieszkań.

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie sześciu miliardów euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec Lufthansie w czasie pandemii COVID-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z unijnymi przepisami.

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Źródło:
PAP, Reuters

W 2023 roku ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,8 procent w stosunku do 2022 roku i o 79,8 procent względem 2015 roku - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba podpisanych w ubiegłym roku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości spadła o 3,8 procent rok do roku.

Tak rosły ceny mieszkań

Tak rosły ceny mieszkań

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do zeszłorocznych imprez plenerowych, promujących program 800 plus - donosi "Rzeczpospolita. Pikniki, uznawane przez ówczesną opozycję za element kampanii wyborczej, pochłonęły ponad 8 milionów złotych.

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Źródło:
Rzeczpospolita

Rząd pracuje nad wdrożeniem nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego. - Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego" - wyjaśnił wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Zmiany mają wejść w życie już w najbliższych tygodniach.

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padły dwie szóstki. Jedną trafiono w Gliwicach, a drugą w Warszawie - poinformował Totalizator Sportowy. Wysoką wygraną odnotowano również w piątkowym losowaniu Eurojackpot. Szczęśliwy zakład został zawarty w Skierniewicach.

Dwie szóstki w Lotto. W tych miastach padły wygrane

Dwie szóstki w Lotto. W tych miastach padły wygrane

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że warszawska prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK na przełomie marca i maja 2022 roku w Orlenie i w Fundacji Orlen.

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

W poniedziałek pracownicy fabryki Samsung Electronics podjęli trzydniowy strajk, żądając podwyżek, dodatkowych premii oraz więcej płatnych urlopów. To druga, a zarazem najliczniejsza akcja protestacyjna w 55-letniej historii giganta technologicznego.

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl