Kwota wolna i podatek bankowy. Polska rozważa, a jak jest w Europie

Podatek od transakcji finansowych, w różnych wersjach obowiązuje już w wielu krajach światashutterstock.com

W Unii Europejskiej nie ma obecnie ani jednolitej polityki, ani nawet wspólnej koncepcji w takich sprawach jak kwota wolna od podatku oraz opodatkowanie banków czy transakcji finansowych. Sprawdzamy, jakie rozwiązania w tych kwestiach wprowadziły wybrane kraje Wspólnoty.

W Niemczech kwota wolna od podatku wynosi w 2015 roku 8472 euro; dla podatników rozliczających się razem z małżonkiem kwota niepodlegająca opodatkowaniu jest dwukrotnie wyższa - 16 944 euro. Wysokość ulgi dostosowywana jest co roku do kosztów utrzymania przy uwzględnieniu m.in. kosztów wyżywienia, mieszkania, energii elektrycznej i ogrzewania. Punktem odniesienia jest zasiłek dla bezrobotnych (ALG II), którego wysokość, choć uzależniona od różnych czynników, jest zbliżona w skali roku do kwoty wolnej od podatku.

Niemcy chcą podatku bankowego

Zgodnie z ustawą przyjętą w marcu przez Bundestag w roku przyszłym kwota wolna od podatku wzrośnie do 8652 euro. W 2014 roku wynosiła ona 8354 euro. Jak podkreślają eksperci komentujący prawo podatkowe, kwota wolna od podatku służy zabezpieczeniu obywatelom minimum egzystencjalnego.

Berlin jest zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia podatku od transakcji bankowych, nie chce jednak wprowadzać go na własną rękę i opowiada się za rozwiązaniem, które objęłoby co najmniej część krajów UE. Niemcy należą do grupy 11 krajów UE forsujących projekt takiego podatku. Są zwolennikiem objęcia podatkiem jak najszerszej palety operacji finansowych, obejmujących zarówno akcje jak i papiery dłużne, transakcje dewizowe i finansowe instrumenty pochodne (derywaty).

Partie tworzące koalicyjny rząd Angeli Merkel (CDU,CSU i SPD) postawiły sobie taki cel w umowie koalicyjnej. Rzeczniczka ministerstwa finansów, pytana przez o perspektywy wprowadzenie podatku od transakcji bankowych, odparła, że "prace trwają", a poszukiwanie kompromisu wśród unijnych partnerów jest "niełatwym zadaniem".

Nowa opłata łatwiejsza do zaakceptowania

Brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił w lipcu br. plany wprowadzenia ośmioprocentowego podatku od bankowych zysków powyżej 25 milionów funtów. Nowa opłata miałaby zastąpić dotychczasowy podatek wynoszący 0,2 proc. łącznego zadłużenia banku, która będzie sukcesywnie obniżana do 2021 roku.

Wprowadzony po kryzysie finansowym 2008 roku podatek ten miał zachęcić banki do restrukturyzacji oraz ograniczenia ryzykownych transakcji i kredytów.

Eksperci komentujący decyzję rządu podkreślali, że nowa opłata będzie łatwiejsza do zaakceptowania przez przedstawicieli branży, jest bowiem bezpośrednio powiązana z dochodowością banku. Stowarzyszenie Brytyjskich Bankierów zwróciło jednak uwagę, że ta decyzja "wzmaga obawy, że Wielka Brytania jest coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla banków", a nowa opłata sprawi, że "mniejsze banki będą miały większe trudności w konkurowaniu z globalnymi gigantami".

Kwota wolna od podatku jest w Wielkiej Brytanii od kilku lat sukcesywnie podnoszona; wcześniej był to jeden z priorytetów Liberalnych Demokratów w poprzednim rządzie koalicyjnym, teraz, po majowych wyborach, również nowy gabinet Partii Konserwatywnej zaakceptował kwotę wolną od podatku.

Od kwietnia 2016 roku, kwota ta podniesiona zostanie z 10,6 tys. funtów do 11 tys. funtów. Według rządowych zapowiedzi, w 2020 roku próg ten podniesiony będzie ponownie - do 12,5 tys. funtów. Jednocześnie podniesiony zostanie wyższy próg podatkowy, od którego płaci się 40 proc. podatek - obecnie jest to 42 385 funtów, od 2016 roku wyniesie on 43 tys., a od roku 2020 - nawet 50 tys. funtów.

Średnie zarobki w Zjednoczonym Królestwie, to po opodatkowaniu około 28 tys. funtów rocznie.

Pieniądze od banków na szkolnictwo

Rząd Szwecji dopiero zapowiada wprowadzenie podatku bankowego. Jest to obietnica wyborcza Partii Socjaldemokratycznej z kampanii 2014 roku, podczas której przekonywano, że instytucje finansowe powinny w większym stopniu zasilać budżet państwa. Minister finansów Magdalena Andersson spodziewa się, że dzięki nowemu podatkowi uda się rocznie pozyskać 4 mld koron. Pieniądze te miałyby sfinansować przede wszystkim wzrost nakładów na szkolnictwo. Pomysł dodatkowego opodatkowania banków popiera także opozycyjna skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci, która jest trzecią siłą w szwedzkim parlamencie. W maju 2015 roku szwedzkie ministerstwo finansów zleciło ekspertyzę, która ma pomóc opracować koncepcję podatku bankowego. Na razie wiadomo jedynie, że brany jest pod uwagę podatek od obrotów lub specjalna dodatkowa składka płacona przez instytucje finansowe od wynagrodzeń w tym sektorze. Szwecja odrzuca natomiast możliwość wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Takie obciążenie istniało w latach 80., ale w 1991 roku zostało zniesione. Wykazano bowiem, że jego wprowadzenie skłoniło wiele instytucji finansowych do przeniesienia swych operacji za granicę, co negatywnie odbiło się na sytuacji ekonomicznej kraju. W Szwecji kwota wolna od podatku wynosi rocznie 18824 tys. koron. (ok. 8,5 tys. zł). Jeśli pracownik przypuszcza, że w ciągu roku nie zarobi więcej niż wynosi ten próg, może wystąpić do pracodawcy o całkowite zaniechanie pobierania podatku od pensji. Szwedzki podatek od osób fizycznych zależy od źródła dochodu, jego wysokości, a także miejsca zamieszkania. W zależności od wysokości uzyskanego wynagrodzenia wynosi od ok. 13 proc. do 42 proc.

Podatek nadzwyczajny

Banki w Portugalii od 2011 roku zobowiązane są płacić tzw. podatek nadzwyczajny naliczany od wartości pasywów. Wprowadził go rząd Jose Socratesa, szukający dodatkowych wpływów do budżetu w związku z groźbą niewypłacalności kraju. Następcy socjalistów nie zrezygnowali z nowej taksy, która obowiązuje do dzisiaj. Co roku jej poziom jest ustalany przez ministerstwo finansów. W roku 2014 podatek ten wynosił 0,07 proc. wartości pasywów banku, zaś w tym roku wzrósł do poziomu 0,85 proc.

Według szacunków rządu Pedra Passosa Coelho z tytułu podatku nadzwyczajnego tylko w tym roku do państwowej kasy wpłynie około 31 mln euro.

Innym podatkiem płaconym przez banki w Portugalii jest tzw. taksa od wartości pochodnych instrumentów finansowych, które nie są papierami wartościowymi, np. kontraktów terminowych i transakcji zamiany (swapów). W 2013 roku wynosiła ona 0,00015 proc., zaś w roku 2014 - 0,00030 proc. W tym roku centroprawicowy rząd Passosa Coelho pozostawił ją na tym samym poziomie.

Portugalskie banki płacą też podatek IRC, czyli tzw. taksę od dochodów firm, który wynosi 21 proc.

W 2014 roku rząd Coelho wprowadził też podatek od transakcji finansowych. Wprawdzie pojawił się on w założeniach budżetowych na rok bieżący i zaplanowano, że wyniesie 0,3 proc. wartości transakcji, ale w dalszym ciągu nie jest on egzekwowany.

Kwota wolna od podatku dochodowego, zwanego IRS, wynosi w Portugalii 4104 euro brutto. Zważywszy, że w kraju tym wypłaca się pracownikom czternaście pensji, zwolnienie dotyczy podatników, których średnie miesięczne wynagrodzenie nie było wyższe niż 293,15 euro.

Kwota wolna od podatku musi wzrosnąć
Kwota wolna od podatku musi wzrosnąćOtwarcie dnia

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET