Kwota wolna i podatek bankowy. Polska rozważa, a jak jest w Europie

Podatek od transakcji finansowych, w różnych wersjach obowiązuje już w wielu krajach światashutterstock.com

W Unii Europejskiej nie ma obecnie ani jednolitej polityki, ani nawet wspólnej koncepcji w takich sprawach jak kwota wolna od podatku oraz opodatkowanie banków czy transakcji finansowych. Sprawdzamy, jakie rozwiązania w tych kwestiach wprowadziły wybrane kraje Wspólnoty.

W Niemczech kwota wolna od podatku wynosi w 2015 roku 8472 euro; dla podatników rozliczających się razem z małżonkiem kwota niepodlegająca opodatkowaniu jest dwukrotnie wyższa - 16 944 euro. Wysokość ulgi dostosowywana jest co roku do kosztów utrzymania przy uwzględnieniu m.in. kosztów wyżywienia, mieszkania, energii elektrycznej i ogrzewania. Punktem odniesienia jest zasiłek dla bezrobotnych (ALG II), którego wysokość, choć uzależniona od różnych czynników, jest zbliżona w skali roku do kwoty wolnej od podatku.

Niemcy chcą podatku bankowego

Zgodnie z ustawą przyjętą w marcu przez Bundestag w roku przyszłym kwota wolna od podatku wzrośnie do 8652 euro. W 2014 roku wynosiła ona 8354 euro. Jak podkreślają eksperci komentujący prawo podatkowe, kwota wolna od podatku służy zabezpieczeniu obywatelom minimum egzystencjalnego.

Berlin jest zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia podatku od transakcji bankowych, nie chce jednak wprowadzać go na własną rękę i opowiada się za rozwiązaniem, które objęłoby co najmniej część krajów UE. Niemcy należą do grupy 11 krajów UE forsujących projekt takiego podatku. Są zwolennikiem objęcia podatkiem jak najszerszej palety operacji finansowych, obejmujących zarówno akcje jak i papiery dłużne, transakcje dewizowe i finansowe instrumenty pochodne (derywaty).

Partie tworzące koalicyjny rząd Angeli Merkel (CDU,CSU i SPD) postawiły sobie taki cel w umowie koalicyjnej. Rzeczniczka ministerstwa finansów, pytana przez o perspektywy wprowadzenie podatku od transakcji bankowych, odparła, że "prace trwają", a poszukiwanie kompromisu wśród unijnych partnerów jest "niełatwym zadaniem".

Nowa opłata łatwiejsza do zaakceptowania

Brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił w lipcu br. plany wprowadzenia ośmioprocentowego podatku od bankowych zysków powyżej 25 milionów funtów. Nowa opłata miałaby zastąpić dotychczasowy podatek wynoszący 0,2 proc. łącznego zadłużenia banku, która będzie sukcesywnie obniżana do 2021 roku.

Wprowadzony po kryzysie finansowym 2008 roku podatek ten miał zachęcić banki do restrukturyzacji oraz ograniczenia ryzykownych transakcji i kredytów.

Eksperci komentujący decyzję rządu podkreślali, że nowa opłata będzie łatwiejsza do zaakceptowania przez przedstawicieli branży, jest bowiem bezpośrednio powiązana z dochodowością banku. Stowarzyszenie Brytyjskich Bankierów zwróciło jednak uwagę, że ta decyzja "wzmaga obawy, że Wielka Brytania jest coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla banków", a nowa opłata sprawi, że "mniejsze banki będą miały większe trudności w konkurowaniu z globalnymi gigantami".

Kwota wolna od podatku jest w Wielkiej Brytanii od kilku lat sukcesywnie podnoszona; wcześniej był to jeden z priorytetów Liberalnych Demokratów w poprzednim rządzie koalicyjnym, teraz, po majowych wyborach, również nowy gabinet Partii Konserwatywnej zaakceptował kwotę wolną od podatku.

Od kwietnia 2016 roku, kwota ta podniesiona zostanie z 10,6 tys. funtów do 11 tys. funtów. Według rządowych zapowiedzi, w 2020 roku próg ten podniesiony będzie ponownie - do 12,5 tys. funtów. Jednocześnie podniesiony zostanie wyższy próg podatkowy, od którego płaci się 40 proc. podatek - obecnie jest to 42 385 funtów, od 2016 roku wyniesie on 43 tys., a od roku 2020 - nawet 50 tys. funtów.

Średnie zarobki w Zjednoczonym Królestwie, to po opodatkowaniu około 28 tys. funtów rocznie.

Pieniądze od banków na szkolnictwo

Rząd Szwecji dopiero zapowiada wprowadzenie podatku bankowego. Jest to obietnica wyborcza Partii Socjaldemokratycznej z kampanii 2014 roku, podczas której przekonywano, że instytucje finansowe powinny w większym stopniu zasilać budżet państwa. Minister finansów Magdalena Andersson spodziewa się, że dzięki nowemu podatkowi uda się rocznie pozyskać 4 mld koron. Pieniądze te miałyby sfinansować przede wszystkim wzrost nakładów na szkolnictwo. Pomysł dodatkowego opodatkowania banków popiera także opozycyjna skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci, która jest trzecią siłą w szwedzkim parlamencie. W maju 2015 roku szwedzkie ministerstwo finansów zleciło ekspertyzę, która ma pomóc opracować koncepcję podatku bankowego. Na razie wiadomo jedynie, że brany jest pod uwagę podatek od obrotów lub specjalna dodatkowa składka płacona przez instytucje finansowe od wynagrodzeń w tym sektorze. Szwecja odrzuca natomiast możliwość wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Takie obciążenie istniało w latach 80., ale w 1991 roku zostało zniesione. Wykazano bowiem, że jego wprowadzenie skłoniło wiele instytucji finansowych do przeniesienia swych operacji za granicę, co negatywnie odbiło się na sytuacji ekonomicznej kraju. W Szwecji kwota wolna od podatku wynosi rocznie 18824 tys. koron. (ok. 8,5 tys. zł). Jeśli pracownik przypuszcza, że w ciągu roku nie zarobi więcej niż wynosi ten próg, może wystąpić do pracodawcy o całkowite zaniechanie pobierania podatku od pensji. Szwedzki podatek od osób fizycznych zależy od źródła dochodu, jego wysokości, a także miejsca zamieszkania. W zależności od wysokości uzyskanego wynagrodzenia wynosi od ok. 13 proc. do 42 proc.

Podatek nadzwyczajny

Banki w Portugalii od 2011 roku zobowiązane są płacić tzw. podatek nadzwyczajny naliczany od wartości pasywów. Wprowadził go rząd Jose Socratesa, szukający dodatkowych wpływów do budżetu w związku z groźbą niewypłacalności kraju. Następcy socjalistów nie zrezygnowali z nowej taksy, która obowiązuje do dzisiaj. Co roku jej poziom jest ustalany przez ministerstwo finansów. W roku 2014 podatek ten wynosił 0,07 proc. wartości pasywów banku, zaś w tym roku wzrósł do poziomu 0,85 proc.

Według szacunków rządu Pedra Passosa Coelho z tytułu podatku nadzwyczajnego tylko w tym roku do państwowej kasy wpłynie około 31 mln euro.

Innym podatkiem płaconym przez banki w Portugalii jest tzw. taksa od wartości pochodnych instrumentów finansowych, które nie są papierami wartościowymi, np. kontraktów terminowych i transakcji zamiany (swapów). W 2013 roku wynosiła ona 0,00015 proc., zaś w roku 2014 - 0,00030 proc. W tym roku centroprawicowy rząd Passosa Coelho pozostawił ją na tym samym poziomie.

Portugalskie banki płacą też podatek IRC, czyli tzw. taksę od dochodów firm, który wynosi 21 proc.

W 2014 roku rząd Coelho wprowadził też podatek od transakcji finansowych. Wprawdzie pojawił się on w założeniach budżetowych na rok bieżący i zaplanowano, że wyniesie 0,3 proc. wartości transakcji, ale w dalszym ciągu nie jest on egzekwowany.

Kwota wolna od podatku dochodowego, zwanego IRS, wynosi w Portugalii 4104 euro brutto. Zważywszy, że w kraju tym wypłaca się pracownikom czternaście pensji, zwolnienie dotyczy podatników, których średnie miesięczne wynagrodzenie nie było wyższe niż 293,15 euro.

Kwota wolna od podatku musi wzrosnąć
Kwota wolna od podatku musi wzrosnąćOtwarcie dnia

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl