Posłowie wzywają na dywanik za podwyżki opłat. Bankowcy: Nie da się udowodnić, że to przez nowy podatek

Mieczysław Groszek: podwyżki w bankach nie mają związku z podatkiem
Mieczysław Groszek: podwyżki w bankach nie mają związku z podatkiem
Mieczysław Groszek: podwyżki w bankach nie mają związku z podatkiem

Posłowie PiS chcą, by przedstawiciele banków wytłumaczyli się w Sejmie z podnoszeni opłat dla klientów po wprowadzeniu podatku bankowego. - Kojarzenie jakiejkolwiek regulacji opłat i prowizji z tym podatkiem jest dużym uproszczeniem - przekonywał w TVN24 BiŚ Mieczysław Groszek ze Związku Banków Polskich. Podkreślał, że istnieje wiele innych powodów dla wprowadzenia podwyżek i nie da się udowodnić, że wpływ na nie miał jedynie podatek bankowy.

- Banki, które podnoszą teraz opłaty ze względu na nowy podatek łamią prawo - stwierdził we wtorek Andrzej Jaworski, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jaworski poinformował, że w związku z tym szefowie banków zostaną zaproszeni na posiedzenie zarządzanej przez niego komisji. To stanowisko poparł dziś minister finansów Paweł Szałamacha.

Zapowiedzi polityków komentował na antenie TVN24 BiŚ Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Jak dostaniemy konkretne zaproszenie, to oczywiście pójdziemy - zadeklarował.

Politycy PiS powołują się na art. 14 ustawy o podatku bankowym, który mówi, że banki nie mają prawa przenosić na swoich klientów kosztów, które są związane z podatkiem bankowym.

- To jest bardzo nieprecyzyjnie sformułowany artykuł - ocenił Groszek. Zdaniem gościa "Otwarcia dnia" blokowanie podwyżek opłat i prowizji przez podatek bankowy oznacza, że administracja "wkracza we wrażliwe regulacje biznesowe". - Już jesteśmy bardzo blisko tego, żeby ustalać sztywne ceny. Myśmy mieli kiedyś w historii Polski do czynienia z taką relacją, ona się skończyła pustymi półkami - ostrzegał.

Bankowcy: podwyżki uzasadnione

Groszek powiedział również, że "kojarzenie jakiejkolwiek regulacji opłat i prowizji z podatkiem jest dużym uproszczeniem". Podkreślał, że może istnieć wiele innych powodów wprowadzenia takich podwyżek. - My będziemy tłumaczyć, że obciążenia sektora bankowego w minionym roku były tak duże, że uzasadniają to, że banki jako instytucje rynkowe kierujące się rentownością, szukają źródła częściowego skompensowania tego, co w minionym roku uszczupliło nasze przychody i nasze zyski - wyjaśniał Groszek. Wiceprezes Związku Banków Polskich uważa, że nie ma możliwości, aby „skutek dosłownie związać z przyczyną” i udowodnić, że podwyżka jest związana z podatkiem bankowym. - Ja uważam, że wiązanie bardzo rozbudowanej działalności bankowej (…) z jakimś jednym czynnikiem świadczy o tym, że albo się tego biznesu bankowego nie do końca rozumie, albo że trzeba przeprowadzić dokładniejsze badania - dodał.

Powody nie do udowodnienia

Groszek podkreślał, że trudno jest udowodnić powód wprowadzenia podwyżek.

- Można np. tłumaczyć to skutkiem obniżenia tzw. "interchange’u" [należność pobierana przez bank od transakcji kartą - red.], bądź też wyższymi kosztami związanymi z ratowaniem SKOK-ów i jednego z banków spółdzielczych - dodał - Nie ma w tej chwili prostej metody pokazania, że podwyżka opłat za prowadzenie rachunków banku X jest związana, tylko dlatego, że się zbiegła w czasie, z nowym podatkiem bankowym. Ona jest związana ze starymi regulacjami, które spowodowały uszczuplenie przychodów - przekonywał.

Sejmowi nic do tego

Z kolei Maciej Samcik, dziennikarz "Gazety Wyborczej" mówił, że rząd może wpływać na działalność spółek Skarbu Państwa poprzez np. określanie członków rady nadzorczej. - Natomiast opowieści, że bank ma tłumaczyć się przed Sejmem za to, że zwiększył prowizję, świadczą o totalnej niekompetencji. Sejm takimi sprawami nie powinien się zajmować ani nawet interesować - powiedział Samcik na antenie TVN24 BiŚ.

Udziałowcami wszyscy Polacy

Zdaniem Grzegorza Cydejki, publicysty ekonomicznego, każdy z nas ma udziały w spółkach Skarbu Państwa, jakimi jest część banków, więc mamy prawo formułować oczekiwania wobec tych przedsiębiorstw. - Mamy prawo formułować oczekiwania, ale dokładnie tak jak każdy inny akcjonariusz, również mniejszościowy. Te oczekiwania są moderowane na styku rady nadzorczej i zarządu. Nie może tak być, że Sejm lub minister formułuje takie oczekiwania publicznie. To nie jest miejsce, gdzie są moderowane interesy - uważa Cydejko.

PKO BP podnosi opłaty

Część banków podniosła opłaty jeszcze przed wprowadzeniem podatku bankowego, ale kroplą, która przelała czarę goryczy był poniedziałkowy komunikat PKO BP. Bank poinformował, że od 1 maja 2016 r. wzrosną m.in. opłaty warunkowe za niektóre pakiety, obsługę kart kredytowych, przewalutowania, wypłaty z bankomatów czy prowizje pobierane przy kredytach studenckich. Bank tłumaczy, że podniesienie opłat jest rutynowym działaniem, które nie ma nic wspólnego z wprowadzeniem podatku bankowego, a celem nowych opłat jest "promowanie bardziej korzystnych kosztowo produktów, bankowości elektronicznej i płatności bezgotówkowych".

Ten ruch jest z pewnością nie w smak ministrowi finansów Pawłowi Szałamasze. Jeszcze jesienią pytany, jak przeciwdziałać podwyższaniu opłat przez banki po wprowadzeniu podatku, mówił, że "jest kilka metod, którymi można ograniczyć to ryzyko". I wymienił kontrolowane przez państwo PKO BP jaką tę instytucję, która "zaprosi klientelę konkurencji, w przypadku gdy inne banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty".

Samcik i Cydejko: wzywanie banków do tłumaczeń nie należy do kompetencji Sejmu
Samcik i Cydejko: wzywanie banków do tłumaczeń nie należy do kompetencji Sejmu

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP