Na sobotę zaplanowano dzień otwarty w urzędach skarbowych w całej Polsce. Wszyscy, którzy zamierzają osobiście złożyć deklarację podatkową lub wysłać ją drogą elektroniczną, mogą odwiedzić swój urząd w godzinach od 9 do 13.
Jak podkreśla resort, dzień otwarty to znakomita okazja do uzyskania fachowej pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Pracownicy urzędów będą wydawać druki i przyjmować zeznania, pokażą też zalety rozliczeń elektronicznych. W urzędach przygotowano dodatkowe punkty informacyjne.
Podatnicy będą mieli do dyspozycji również broszury informacyjne m.in. na temat ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej lub opodatkowania dochodu (przychodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Droga elektroniczna
W wielu urzędach w salach obsługi podatnika zostaną uruchomione specjalne stanowiska komputerowe, gdzie będzie można złożyć zeznanie drogą elektroniczną przy pomocy usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).
Ministerstwo Finansów podkreśla, że PFR to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam bowiem już twoje dane, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek możesz się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym: - wybierz, czy rozliczasz PIT-37 czy 38, - w przypadku PIT-37 zdecyduj, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem, - podaj dane - swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).
Szybki sposób
Do sprawdzenia pozostaje również sprawdzenie, czy kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki - już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.
Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników. Po sprawdzeniu, czy wszystko się zgadza, wysyłamy elektronicznego PIT-a do urzędu skarbowego. Dowód poprawnego złożenia e-PIT-a stanowi pobrane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Sprawdź, jakie przysługują ci ulgi:
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl