Deflacja w marcu wyniosła 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z lutym ceny wzrosły o 0,1 proc. Największy spadek r/r odnotowano w przypadku cen paliw do prywatnych środków transportu.
Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP oceniali, że deflacja w marcu utrzymała się na poziomie z lutego, czyli że ceny spadły o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, zaś w miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Żywność drożeje
Ceny żywności w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem, podobnie jak w lutym br., wzrosły o 0,4 proc.Najbardziej podrożały cukier (o 4,3 proc.), owoce (o 2,3 proc.) oraz warzywa (o 1,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryby i owoce morza (o 1,0 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.). Droższe niż w lutym br. było także mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,4 proc., cielęce - o 0,3 proc., wołowe - o 0,1 proc., przy spadku cen mięsa wieprzowego - o 0,3 proc. i wędlin - o 0,2 proc.).Ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W marcu br. obniżyły się ceny mąki (o 1,5 proc.), masła (o 1,2 proc.) oraz tłuszczów roślinnych (o 0,5 proc.). Mniej niż w lutym br. konsumenci płacili za artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,2 proc., w tym za jaja - o 1,1 proc., mleko - o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w lutym br. cenach serów i twarogów oraz wzroście cen jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych - o 0,1 proc.). Tańszy niż przed miesiącem był również ryż (o 0,2 proc.).Nowa kolekcja ubrańNapoje bezalkoholowe potaniały w marcu br. przeciętnie o 0,1 proc. Tańsze niż przed miesiącem były kakao i czekolada w proszku (o 1,0 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,4 proc.), kawa oraz wody mineralne lub źródlane (po 0,2 proc.).Więcej niż w lutym br. płacono natomiast za herbatę (o 0,8 proc.). Zanotowano nieznaczny spadek cen napojów alkoholowych (o 0,1 proc.). Ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2,0 proc. i 1,7 proc. wyższym niż w lutym br.Oblężenie przygranicznych sklepów. Sąsiedzi ciągną do Polski:
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock