Pieniądze

Pieniądze

Grek dwa razy bogatszy od Polaka. Nawet po bankructwie

Grecja ma spore problemy. To, co dziś toczy się na poziomie wielkiej polityki i w księgach finansowych międzynarodowych instytucji i firm, jutro może uderzyć w statystycznego Greka. Choć warto pamiętać, że nie jest to biedny kraj, tylko źle zarządzany. Nawet jeżeli Grecja zbankrutuje, to najprawdopodobniej poziom życia tam wciąż będzie o wiele wyższy niż w Polsce. Sprawdzamy, w jakiej sytuacji finansowej są dziś Polacy i Grecy: ile zarabiają, jakie mają emerytury.

Bokserzy znokautowali konkurencję. Ranking celebrytów "Forbesa"

Przez kilkanaście lat amerykański "Forbes" tworzył ranking najbardziej wpływowych przedstawicieli świata rozrywki. W tym roku, po raz pierwszy, przygotował zestawienie najlepiej zarabiających gwiazd showbiznesu i dzięki temu dwie pierwsze lokaty w zestawieniu zajęli sportowcy - Floyd Mayweather i Many Pacquiao. Pierwszy z zarobkami na poziomie 300 mln dolarów, pobił finansowy rekord Tigera Woodsa i wspiął się na szczyt rankingu najlepiej zarabiających celebrytów zostawiając w tyle gwiazdy muzyki, czy kina. Pięściarz o 25 mln dol. wyprzedził też piosenkarkę Katy Perry. Czwarte miejsce w rankingu należy do muzyków z One Direction. Młodzi gwiazdorzy zarobili dwa razy więcej niż słynni Rolling Stones, którzy z zarobkami na poziomie 57 mld dol. zajęli odległe 26. miejsce w rankingu.

Młodzi, bogaci, z sukcesami. Kim są "Zuckerbergowie" Indii, Rosji, Szwecji?

Mark Zuckerberg stał się milionerem mając zalewie 23 lata. Gdy obchodził 31. urodziny firma, którą stworzył - Facebook - wyceniana była już na 9 mld dolarów. Zuckerberg jest więc wzorem dla wielu osób na świecie. Serwis „Business Insider” publikuje listę osób, które w swoich krajach są tym, kim Mark Zuckerberg w USA.

Frank podskoczył, a szef KNF nadal przekonuje do swojej propozycji przewalutowania kredytów

Wobec faktu, że kurs franka utrzymuje się w granicach 4 zł przedstawiona przeze mnie koncepcja przewalutowania kredytów frankowych wciąż jest najbardziej korzystna - mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Propozycja szefa KNF zmierza do tego, by podzielić negatywne skutki zmian kursowych między klientów a banki, ale potencjalna strata sektora bankowego mogłaby wynieść 25 mld zł.

PiS chce wyższych podatków dla najbogatszych

Nowa 39 proc. stawka podatku PIT miałaby objąć dochody przekraczające 300 tys. złotych rocznie i pomóc w sfinansowaniu obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Grecy zabierają pieniądze z banków. "To złote czasy dla producentów sejfów"

- Większość Greków wyprowadziła pieniądze z banków i w ogóle z Grecji. Przed bankomatami są ogromne kolejki. Przedsiębiorstwa, które produkują sejfy mają złote czasy, bo Grecy trzymają wypłacone pieniądze w domach. Policja wydaje ostrzeżenia, że może dochodzić teraz do serii włamań - mówił w TVN24 Biznes i Świat Loukas Natopoulus, grecki ekonomista. Tylko w ostatnich tygodniach Grecy wypłacili z bankomatów miliardy euro. Grecki minister finansów Janis Warufakis poinformował, że rząd jeszcze w niedzielę w nocy rozważy zamknięcie banków w poniedziałek.

Europa może odłączyć kroplówkę Grecji. Warufakis: rozważymy zamknięcie banków w poniedziałek

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie już dziś odetnie Grecję od funduszu pomocowego dla banków - podaje BBC, powołując się na źródła. Z kolei grecki minister finansów Janis Warufakis podkreślił w wywiadzie dla radia BBC, że grecki rząd rozważy wprowadzenie kontroli kapitału i zamknięcie banków w poniedziałek. Wcześniej premier Francji Manuel Valls ocenił, że istnieje "realna groźba wyjścia Grecji ze strefy euro", jeśli w lipcowym referendum ws. warunków zagranicznej pomocy dla Aten Grecy powiedzą "nie". Jego zdaniem Europejski Bank Centralny nie powinien jednak odcinać pomocy dla Grecji po 30 czerwca.

Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia. Jest nowe prawo

Mała rewolucja na rynku budowlanym. Dziś zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy Prawa budowlanego, które mają usprawnić proces budowlany przez zniesienie niektórych ograniczeń biurokratycznych i prawnych. Chodzi m. in. uzyskanie decyzji o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Wyższe emerytury i renty. Rząd proponuje 20 proc. i dyskutuje

Waloryzacja rent i emerytów w 2016 r. była głównym tematem piątkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Szef Ministerstwa Pracy, przedstawiając propozycję rządu w tej sprawie zaznaczył, iż nie jest ona ostateczna i liczy na dyskusję ze wszystkimi przedstawicielami strony społecznej.

Sejm uwolnił sto zawodów

Obejmująca sto zawodów trzecia - najobszerniejsza - transza deregulacji została przyjęta w czwartek przez Sejm. Łącznie dotychczas deregulacja w trzech transzach objęła 247 zawodów, 70 z nich przestało być regulowanych, zaś do pozostałych ułatwiono dostęp.

Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchu

Sejm przyjął dzisiaj nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zapewnia ona ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Umożliwia m.in. odstąpienie od poboru opłat w sytuacji dużego natężenia ruchu. Ustawa została przyjęta przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.