Pieniądze

Pieniądze

Rośnie płaca minimalna a wraz z nią inne świadczenia. Sprawdź jakie i o ile

Wynagrodzenie minimalne wzrasta od 2016 roku z 1750 zł do 1850 zł brutto - to podwyżka o 5,7 proc. Wzrost minimalnej pensji pociąga za sobą podniesienie również wielu innych obowiązkowych świadczeń i należności, dla których bazą jest najniższa pensja. O tym, jakiego rodzaju są to dodatki i jak się zmieniają opowiada Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA Piper Wiater.

Streżyńska: klient nasz pan. Urzędnicy muszą być bardziej przyjaźni

Każdą sprawę powinniśmy móc załatwić przez internet, a obecnie jest to w Polsce trudne, jeśli nie niemożliwe; administracja powinna podejść do obywateli biznesowo - traktować ich jak klientów, którzy płacą za usługę, więc się o nich należy starać - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Rozliczamy PIT za 2015 rok. Wy pytacie, ekspert odpowiada

Macie problemy z rozliczeniem się z fiskusem? A może dręczą Was pytania dotyczące wypełnienia PIT-ów? Na Wasze pytania, przesyłane na Kontakt24, odpowiadał na antenie TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Baran z kancelarii prawno-podatkowej Baran&Pluta.

GUS: spada zatrudnienie "na czarno"

Maleje skala zjawiska pracy w szarej strefie. Jak wynika z badania GUS, w 2014 r. "na czarno" pracowało w Polsce 711 tys. osób. 10 lat wcześniej było to 1,3 mln osób. W 2014 r. zatrudnienie poza formalną gospodarką znalazło 4,5 proc. wszystkich pracujących.

PIT bez tajemnic. Zobacz, jak dobrze rozliczyć się z fiskusem

Wielkimi krokami zbliża się moment składania rozliczenia podatkowego za 2015 rok. Czy składać PIT kiedy cały rok przebywaliśmy na urlopie wychowawczym? Jakie ulgi przysługują na dzieci? Czy trzeba rozliczać odsetki? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział Andrzej Pośniak, partner w CMS Cameron McKenna.

Bez drakońskich kar i z nową ulgą. Sprawdź, co zmieniło się w podatkach

Nowa ulga podatkowa, której celem ma być promowanie działalności badawczo-rozwojowej wśród przedsiębiorców i wysoki podatek od dochodów nieujawnionych stosowany jako ostateczność - tak nowy rok rozpoczyna się dla podatników. Od nowego roku obowiązują nowe zasady, które mają ułatwić nam życie i zwiększyć konkurencyjność naszych firm.

Hakerzy nie złamią SKOK-ów? Jest nowa rekomendacja KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała założenia rekomendacji D-SKOK, dotyczącej zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo–kredytowych - poinformowała KNF w komunikacie.

Giełda nurkuje, złoty się osłabia. Rynek potrzebuje "cieplejszych wypowiedzi ze strony polityków"

- Mamy zbieg szeregu niekorzystnych zjawisk, które powodują, że giełdy spadają - mówi Dawid Czopek, zarządzający mWealth Mangement komentując problemy Giełdy Papierów Wartościowych, która zanotowała e poniedziałek najgorszą noworoczną sesję w historii. - Jesteśmy w o tyle trudnej sytuacji, że w krajowej polityce nie dzieje się dobrze. Świat także nie wygląda zbyt bezpiecznie - dodaje.

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.

Na dziecko, mieszkanie i dla bezrobotnych. Wielka Brytania bogata w zasiłki

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wiele świadczeń. Zasiłek rodzinny obowiązuje na każde dziecko poniżej 16. roku życia. Rodzice otrzymują ok. 20 funtów tygodniowo na najstarsze dziecko i ok. 13 funtów tygodniowo na każde następne dziecko. Ponadto obowiązuje zasiłek dla osób o niskich dochodach, zasiłek dla bezrobotnych oraz zasiłek mieszkaniowy na opłacenie części lub całości czynszu. Para może otrzymać maksymalnie 500 funtów tygodniowo, podobne jak rodzic z dzieckiem. Osoba samotna może liczyć na maksymalnie 350 funtów tygodniowo.

Szałamacha: Polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,5 proc. To jest możliwe

Za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie, to jest możliwe - mówi minister finansów Paweł Szałamacha. Szef Ministerstwa Finansów opowiada się za dochodzeniem etapami do kwoty wolnej od podatku. Przyznaje też, że jest przeciwnikiem kryterium powierzchniowego przy podatku od hipermarketów. Nie wyklucza, że za rok rząd przedstawi skutki obowiązywania nowych podatków - bankowego i od hipermarketów - informując, czy nie doprowadziły one do wzrostu cen w hipermarketach i kosztów usług bankowych.

Duży niedźwiedź, mały byk. Mateusz Walczak podsumowuje 2015 rok na GPW

Inwestorzy nad Wisłą w minionym roku mieli nie lada wyzwanie. Patrząc na brak zainteresowania polskimi akcjami, brak kapitału, osuwające się indeksy WIG20 i WIG, a a co za tym idzie spadek wartości swoich portfeli, mogli mieć wątpliwości co do długoterminowego inwestowania, zwłaszcza w spółki z WIG20 - pisze dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Mateusz Walczak.