Pieniądze

Pieniądze

"3 proc. to zbyt wysoki deficyt przy wzroście 3-4 proc. PKB"

Przyjęcie 3 proc. deficytu to krok w tył w stosunku do pierwotnych planów resortu finansów; przy wzroście gospodarczym między 3 i 4 proc. PKB założony deficyt jest ewidentnie zbyt wysoki - powiedział prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Polska pożyczy Ukrainie nawet 100 mln euro

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwalę o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Mateusz Szczurek. Umowa w tej sprawie będzie podpisana w najbliższą środę - dodał.

Złoto, pieniądze, militaria. "Historia tego pociągu jest jak najbardziej prawdziwa"

Tajemnicza historia tzw. złotego pociągu budzi coraz więcej emocji. Nie wiemy, czy skład w ogóle istnieje i co może się w nim znajdować. Także eksperci się o to spierają. - Ta historia jest ja najbardziej prawdziwa. Jak wskazali znalazcy, w pociągu mogą się w nim znajdować kruszce szlachetne na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, militaria i może coś cennego - podkreśla historyk Łukasz Kazek. - To co znajduje się w pociągu należy do Skarbu Państwa, a znalazcy mogą liczyć na nagrodę w wysokości 10 proc. wartości materialnej znaleziska - zaznacza radca prawny Krzysztof Rąpała. O pociągu rozmawiali goście TVN24 Biznes i Świat.

"Banki igrały sobie w sprawie kredytów frankowych"

Banki "igrały" sobie w sprawie kredytów frankowych, prowadząc akcję kredytową stosowały niedopowiedzenia, a dziś nie potrafią przedstawić rzetelnych wyliczeń - uważa Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz były minister finansów. Jego zdaniem ustawa o "frankowiczach" jest potrzebna, choć powinny w niej znaleźć się kolejne elementy, np. obligacje restrukturyzacyjne lub możliwość wykupu przez BGK za połowę ceny obciążonych kredytami mieszkań.

Wakacje we wrześniu to spora oszczędność. Zobacz, gdzie zapłacisz mniej

Wybierając się na wakacje we wrześniu można zaoszczędzić nawet jedną czwartą ceny, głównie za sprawą niższych cen noclegów - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Oszczędności mogą być spore. Średnia stawka za pobyt dwóch osób w hotelu jest w tym miesiącu aż o 126 zł niższa niż w sierpniu.

Ministrowie finansów G20: tani pieniądz nie prowadzi do wzrostu

Ministrowie finansów krajów G20 zgodzili się, że nadmierne poleganie na tanim pieniądzu dzięki luźnej polityce monetarnej banków centralnych nie prowadzi do równomiernego wzrostu gospodarczego. Ich zdaniem należy bardziej skoncentrować się na innych sposobach pobudzenia wzrostu - powiedział agencji Reutera brytyjski minister finansów George Osborne.

Chevron może zapłacić wysoką karę

Sąd Najwyższy Kanady uznał prawo obywateli Ekwadoru do dochodzenia przed kanadyjskim wymiarem sprawiedliwości wypłaty zasądzonego w Ekwadorze wysokiego odszkodowania od koncernu naftowego Chevron. Chodzi o zanieczyszczenie środowiska w dorzeczu Amazonki i kwotę 9,5 miliarda dolarów.

"Ustawę o frankowiczach najlepiej byłoby po cichu pogrzebać"

Najlepiej byłoby gdyby ustawa o frankowiczach została pogrzebana po cichu i nie trafiła już z Senatu do Sejmu. Choć jej wersja senacka jest nieco lepsza od sejmowej, to nadal jest zła i niepotrzebna - podkreślił ekspert Konfederacji Lewiatan Jacek Adamski. Z kolei zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową senatorowie słusznie przywrócili podział koszów przewalutowania pół na pół.

Zmiany w ustawie frankowej "sprawiedliwe", "rozsądniejsze choć nie optymalne"

- Przyjęte przez Senat rozwiązanie ws. mieszkaniowych kredytów walutowych nadal nie jest optymalne, choć rozsądniejsze - ocenił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. W piątkowym głosowaniu senatorowie zdecydowali, że kosztami przewalutowania kredytów banki i frankowicze podzielą się po połowie. Odrzucili tym samym wprowadzone przez Sejm poprawki, które mówiły, że 90 proc. ciężaru przewalutowania spadnie na banki.

Ustawa frankowa na ostatniej prostej. Jakie propozycje leżą na stole?

Senat debatuje w czwartek nad ustawą o "frankowiczach". Proponowane przez komisję budżetu i finansów poprawki do tej ustawy przedstawił senatorom Kazimierz Kleina. Jedna z poprawek przywraca równy podział kosztów przewalutowania kredytów frankowych między banki, a kredytobiorców. Inna zakłada, że przewalutowanie będzie w inny sposób rozłożone w czasie w zależności od relacji wartości kredytu do wartości mieszkania (wskaźnika LtV).

Wyroki sądowe w internecie. UOKiK uruchomi własną bazę

W listopadzie ma ruszyć baza i wyszukiwarka danych o wyrokach sądowych dotyczących ochrony konsumentów i konkurencji - zapowiedział UOKiK w komunikacie. Urząd podał też podsumowujące informacje dot. wyroków z 2015 r. w związku z decyzjami prezesa UOKiK.

Losy ustawy frankowej. Co zrobi Senat?

Jakie będą losy ustawy frankowej? Czy Senat zgodzi się, aby to banki pokryły 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów frankowych? Co oznaczałoby to dla banków? W programie "Otwarcie dnia" Jan Niedziałek zapytał o to ekonomistów. Jego gośćmi byli Adam Czerniak z Polityki Insight oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Ważne zmiany w zasiłku macierzyńskim. Sprawdź, co zyskasz

Planujesz potomstwo? Od początku przyszłego roku wchodzą w życie ważne zmiany w zasiłkach macierzyńskich. - Bezrobotni, studenci, umowy zaangażowane na umowach cywilno-prawnych, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, po zmianie przepisów będą miały prawo do świadczenia rodzicielskiego - wyjaśniała Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA Piper, która była gościem "Biznesu dla Ludzi". Wysokość takiego świadczenia wyniesie 1 tys. złotych miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka.

Senat "utrąci" rewolucję frankową? "Nie powinna mieć w ogóle miejsca"

W czwartek w Senacie odbędzie się debata nad ustawą frankową. Jak uważa, Barbara Garlacz z Harvest Legal House, "przyjmowanie ustawy w tym temacie nie powinno mieć w ogóle miejsca. Zwłaszcza w tym kształcie, który jest obecnie procedowany". Wtórował jej drugi z gości TVN24 Biznes i Świat. - W takim gorącym okresie wyborczym, źle dyskutuje się o racjonalnych kryteriach - stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

"Jeżeli cofniemy reformę, emerytura kobiet będzie o 70 proc. niższa"

Ewentualny powrót do poprzedniego wieku emerytalnego oznaczałby, że emerytury mężczyzn będą mniejsze o 20 proc., a kobiet o 70 proc. - powiedziała w środę w Senacie wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Dodała, że koszt cofnięcia reformy do 2060 roku wyniósłby prawie 1,5 bln zł.

Przedsiębiorcze matki chcą zmian w ustawie. "Nie dla prawa wstecz"

Przed kancelarią premiera protestowały w środę przedstawicielki ruchu „Matki na Działalności Gospodarczej", które chcą zmian w ustawie dot. zasiłków macierzyńskich. Uzyskały zapewnienie, że ciężarne, które ubezpieczały się wg starych zasad, po staremu otrzymają także zasiłek.

Senat o pomocy dla frankowiczów. "To próba zalegalizowania wyłudzenia"

Jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Senatu jest ustawa o frankowiczach. Najprawdopodobniej senatorowie poprawią wprowadzony przez Sejm zapis, który koszty przewalutowania kredytów walutowych w 90 procentach przenosi na bank. - Przede wszystkim senatorowie powinni zmienić tytuł ustawy, na ustawę o darowaniu długów osobom, które na to darowanie nie zasługują - mówił w TVN24 Biznes i Świat Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polski. - Senatorowie powinni tę ustawę odrzucić z takich powodów, że ona próbuje zalegalizować bezprawne wyłudzenie - ocenił z kolei Maciej Pawlicki, prezes stowarzyszenia „Stop bankowemu bezprawiu”.