Pieniądze

Pieniądze

Jeden z największych banków w Polsce zmieni właściciela? Jest odpowiedź

Włoski bank UniCredit zastanawia się nad sprzedażą udziałów Pekao SA, jednego z największych banków w Polsce - informuje Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Informacjom tym zaprzecza jednak rzecznik prasowy Pekao SA. - Według naszej wiedzy Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Ważne zmiany dla palaczy. Branża tytoniowa naciska na Polskę

Dwa lata po przyjęciu restrykcyjnej dyrektywy tytoniowej w piątek mija termin wdrożenia jej przepisów przez państwa UE. Do tej pory zrobiło to jedynie 13 krajów. Wśród spóźnialskich jest też Polska. Branża apeluje, by przyjąć nowe regulacje jak najszybciej.

CBA w SK Banku. Blisko 1,6 mld złotych strat

Agenci CBA w ramach prowadzonego śledztwa weszli do siedziby SK Bank w Wołominie, do mieszkań osób sprawujących funkcje kierownicze w banku oraz do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej - poinformowało biuro prasowe CBA. Ponad 100 kredytów udzielonych przez SK Bank zostało uznanych jako stracone, a straty oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Posłowie zetną pensje prezesów. "Ustawa, by walczyć z patologiami"

Pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych - zakłada rządowy projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach SP, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę wieczorem w Sejmie.

Miliarder Soros obstawia kryzys. I wycofuje się z Wall Street

Miliarder George Soros coraz mocniej stawia na spadki akcji i wzrost cen złota. Główną przyczyną jest obawa o możliwość pęknięcia bańki spekulacyjnej w Chinach. Soros już nie raz podkreślał, że sytuacja w Chinach bardzo przypomina mu tę z lat 2007-2008 w Stanach Zjednoczonych - komentuje Mateusz Adamkiewicz z HFT Brokers.

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Nawet nie spodziewasz się, ile ci się należy

Pół tysiąca skarg w sprawie kredytów konsumenckich wpłynęło w ciągu pół roku do Rzecznika Finansowego. Klienci skarżą się m.in. na to, że instytucje finansowe źle rozliczają się z wcześniej spłaconych zobowiązań. - Klienci skarżą się do nas, że nie dostają proporcjonalnego zwrotu kosztów początkowych np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. Ta instytucja wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydały stanowisko, w którym czytamy, że "to zła praktyka naruszająca przepisy ustawy o kredycie konsumenckim".

Komornicy odpowiadają na groźby ministra Ziobro

Komornicy nie zawinili - odpowiada organizacja reprezentująca to środowisko na komunikat ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek rano, że wszystkim komornicy, którzy zajmą pieniądze z programu 500 plus będą karani upomnieniami lub wydaleniem z zawodu. "Krajowa Rada Komornicza przewidywała możliwość zaistnienia takiej sytuacji i wnioskowała od wielu tygodni o podjęcie działań zapobiegawczych" - zaznacza w oświadczeniu Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej.

Samochód za paragon. Dzisiaj losowanie

Już dzisiaj wieczorem każdy z uczestników loterii paragonowej stanie przed szansą wygrania nagrody głównej, czyli opla astry - informuje Ministerstwo Finansów. W losowaniu wezmą udział paragony zarejestrowane na stronie loterii w kwietniu 2016 roku.

Rynek nie przestraszył się ratingu. Złoty się umacnia

- Inwestorzy nie przestraszyli się obniżenia perspektywy ratingu i mogą ochoczo przejść do kupowania polskich aktywów, po fali strachu, która była podtrzymywana przez niemal półtora miesiąca po pierwszym ostrzeżeniu Moody's z początku kwietnia odnośnie tego, iż spór w sprawie TK może zakończyć się obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski. Tak się jednak nie stało - komentuje Daniel Kostecki, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers.

W czyich rękach jest amerykański dług? Trump ma szokujący pomysł na jego redukcję

Donald Trump twierdzi, że może się "dogadać" w sprawie renegocjacji amerykańskiego długu. Kandydat republikanów w wyścigu do Białego Domu dał do zrozumienia, że może wynegocjować u wierzycieli Stanów Zjednoczonych niższą stopę zwrotu, taką jak 85 centów za każdego dolara. Problem w tym, że w takim przypadku najwięcej straciliby sami Amerykanie.

Pierwsi po Bogu. Oto najpotężniejsi ludzie na świecie

To ci ludzie zarządzają miliardami dolarów i mają realny wpływ na wydarzenia. Fundusze hedgingowe, inwestycje, doradztwo, private equity, to dla nich porządek dzienny. Magazyn "Forbes" przygotował listę najpotężniejszych ludzi świata finansów.

Skrajne ubóstwo problemem Polski. Przerażające dane

W 2015 roku ubóstwa skrajnego doświadczała co piętnasta osoba, natomiast ubóstwa relatywnego prawie co szósta - alarmuje w swoim najnowszym raporcie GUS. Problem ten w największym stopniu dotyczy wsi, gdzie zasięg ubóstwa skrajnego był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach.

Rekordowe zarobki Polaków za granicą. Perspektywy są obiecujące

Rok 2015 był rekordowy pod względem zarobków Polaków pracujących w krajach Unii Europejskiej. Tylko w sześciu krajach członkowskich (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 70 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły ponad 119,6 mld złotych.

GUS: PKB w 2015 r. wyniósł 1,79 bln zł

Według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2015 r. wyniosła 1 789,7 mld zł - podał GUS w piątkowym komunikacie. Wskaźnik rocznej waloryzacji wzrósł o 4,37 proc.