Pieniądze

Pieniądze

Dobra konsumpcyjne – co to jest? Definicja i przykłady

Dobra konsumpcyjne to artykuły lub towary, które mają zaspokajać potrzeby człowieka. Dzieli się je na dobra trwałego i nietrwałego użytku. W ramach rynku dóbr konsumpcyjnych mogą być one sprzedawane, wymieniane, a niektóre mogą być także brane w leasing.

Deflacja - co to jest, przyczyny, skutki

Podczas deflacji można za tę samą kwotę kupić więcej towarów, ale w dłuższej perspektywie staje się to niebezpieczne dla gospodarki. Zjawisko deflacji w Polsce było odnotowywane w latach 2014-16.

Emerytura pomostowa – komu przysługuje i na jakich warunkach

Emerytura pomostowa to wcześniejsza emerytura przysługująca pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O tym, komu przysługuje emerytura pomostowa i jakie warunki lub charakter pracy uznawany jest za szczególny, stanowi ustawa o emeryturach pomostowych.

Dodatek za rozłąkę – komu przysługuje

Dodatek za rozłąkę, nazywany też rozłąkowym lub dodatkiem rozłąkowym, to świadczenie należne pracownikowi w związku z rozłąką z rodziną. W Kodeksie pracy rozłąka nie jest wprost definiowana, a jej zasady określane są przez przepisy wewnątrzzakładowe, w odniesieniu zaś do określonych grup zawodowych – w odrębnych ustawach szczególnych. 

Paragon z NIP jako faktura uproszczona

Paragon z NIP, czyli zawierający numer identyfikacji podatkowej, to rozwiązanie wprowadzone do polskiego porządku prawnego, które miało być ułatwieniem w dokumentowaniu transakcji pomiędzy podatnikami. Wystawienie tzw. faktury uproszczonej możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy nie przekracza ona określonej kwoty.