Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Swoją propozycję portfela w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przedstawił Rafał Lorek, president at Family Office: Lorek Pawlak i Wspólnicy.

Zarobić na handlu długiem

Odsprzedaj dług – bezpiecznie. Jak kupić lub sprzedać wierzytelność swoją, albo cudzą? O prawnych sposobach zabezpieczenia transakcji w handlu długiem w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Norbertem Grybel-Wilczyńskim, specjalistą ds. obrotu wierzytelnościami Euler-Hermes, rozmawiał Marek Tejchman.

Dreamliner znów w powietrzu

Koncern Boeing wznowił testowe loty swej najnowszej maszyny typu 787 Dreamliner. Koncern ma nadzieję na rychłe uzyskanie od amerykańskich organów regulacyjnych atestów dopuszczających Dreamlinera do eksploatacji. Rozpoczęcie seryjne produkcji maszyny jest opóźnione o 2,5 roku po serii technicznych problemów.

Odszkodowanie za stracone wakacje

Turyści ewakuowani z Tunezji nie mają prawa do odszkodowania. Zamieszki, podobnie jak wojna, trzęsienie ziemi, czy wybuch wulkanu - to tzw. siła wyższa. Biuro podróży może z jej powodu nie wywiązać się z umowy, a klient nie ma prawa żądać odszkodowania za stracone wakacje. W weekend europejskie biura podróży - także polskie - ewakuowały z ogarniętej zamieszkami Tunezji tysiące turystów. Jakie zatem obowiązki mają organizatorzy wycieczek wobec swoich klientów? Jak ma się rozporządzenie ws. obowiązkowych ubezpieczeń do tej sytuacji? O tym w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Jackiem Pawłowskim, radcą prawnym w kancelarii PwC legal, rozmawiał Paweł Blajer.

Interpretacje urzędów

Dwa urzędy skarbowe wydają dwie różne interpretacje – co zrobić w takiej sytuacji. Odpowiemy także na pytania dotyczące usług stomatologicznych i badań na prawo jazdy. O szczegółach w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Bartoszem Bogdańskim, z MDDP, rozmawiał Paweł Blajer.

Poczta szuka agentów

Poczta Polska rozpoczyna realizację programu rozwoju nowego typu agencji pocztowych - ogłosiło kierownictwo firmy. W jego zamierzeniu, sieć nowych agencji ma pomóc zlikwidować problem długich kolejek do okienek w dużych miastach. Listy będziemy nadawać w... kolekturach Lotto.

Za gorąco w Afryce?

Zmiana władzy w Tunezji to może być tylko pierwszy strzał w wojnie ubogich z wysokimi cenami. Niepokoje w krajach Maghrebu niewielu martwią, ale co jeśli przeniosą się na Chiny, Indie i inne duże kraje, ważne dla światowej gospodarki. O tym w magazynie "Godzina dla pieniędzy" z Andrzejem Błachutem z Swiss & Global Asset Management LTD, rozmawiał Marek Tejchman.

Tłamszą rodzinę na swoim

Rodzinie trudniej o mieszkaniowy kredyt z rządową dopłatą, single nie dostaną ich wcale. Rząd zdecydował, że w ramach programu "Rodzina na swoim" będzie można kupić tylko nowe mieszkanie, i to tańsze niż dotąd. Przepadł plan, by z programu mogły korzystać osoby samotne. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie regulującej program 'Rodzina na swoim'.

Kolej nadgania własny rozkład

Peron-widmo, który zasłynął w grudniu w całym kraju, już jest. Peron 5. katowickiego dworca jest już gotowy - ogłosiły PKP. Ale jeszcze bez pociągów - dopiero teraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma uzgodni z przewoźnikami, które pociągi będą z niego odprawiane. I dopiero wtedy ma zostać włączony do obsługi podróżnych.

Prognozy dla bankowości

Dobre perspektywy dla większości banków na 2011 rok. Według rekomendacji dla banków przygotowanych przez DM IDMSA, najlepiej w tym roku poradzą sobie PKO BP, Getin Holding, BPH, ING BSK. Gorzej ma wyglądać kondycja najsłabiej Pekao SA i Kredyt Banku. O prognozach dla tego sektora opowiada Michał Sobolewski, analityk DM IDM SA.

Porządki w Gino Rossi

Gino Rossi może dłużej korzystać z bankowego finansowania, do końca czerwca ma w dyspozycji m.in. 25 mln zł. Spółka porozumiała się z grupą private equity w sprawie warunków sprzedaży odzieżowej spółki Simple. Za 100% ma dostać 90 mln złotych. Jeśli Gino Rossi sprzeda Simple, spółka nie wykluczy połączenia z inną spółką. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Gino Rossi, Witoldem Jesionowskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

Smutny, ale gadatliwy

Pracę traci szef niemieckiej firmy budującej satelity dla europejskiego systemu Galileo - odpowiednika amerykańskiego GPS. Wszystko przez gadatliwość: półtora roku temu amerykańskiemu dyplomacie zwierzył się, że uważa przedsięwzięcie za "stratę pieniędzy europejskich podatników". Wypowiedź w oparciu o materiały Wikileaks ujawnił norweski dziennik "Aftenposten".

Idealna pani domu sprzedaje idealne domy

Martha Stewart, od ponad 20 lat wyrocznia amerykańskich gospodyń w sprawach prowadzenia domu, której medialne imperium szacowane jest na ponad miliard dolarów, teraz buduje zaprojektowane przez siebie domy. Pierwszy z nich stanie na wiosnę na Florydzie, wnętrze oparte jest na kilku prywatnych rezydencjach bogini kuchni.

Budowlanka oczami DM IDM SA

Pol-Aqua, Hydrobudowa, PBG i inne spółki z sektora budowlanego oczami analityka. Zdaniem Adriana Kyrcza z DM IDMSA w tym roku spółki budowlane będą miały problemy z pozyskiwaniem nowych kontraktów, a sprawa trasy S8 może zaszkodzić spółce Budimex. Więcej szczegółów w magazynie "Dzień na rynkach", którego gościem był Adrian Kyrcz, analityk Domu Maklerskiego IDMSA.

Nowe testowe stresy dla europejskich banków

Europejskie banki czekają nowe testy odporności na kryzys. Ministrowie finansów krajów UE zdecydowali o powtórzeniu stress-testów, jakim w ubiegłym roku poddano 91 europejskich banków - podaje agencja Reutera powołując się na źródło w węgierskiej prezydencji. MFW ma przeprowadzić podobne stress-testy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Luksemburgu.

Kolejny cel namierzony

Spółka Boryszew przystąpiła do due diligence kolejnej międzynarodowej grupy z branży komponentów Automotive. W sumie Boryszew będzie miał trzy grupy motoryzacyjne. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu i Boryszewa, Arkadiuszem Krężlem, rozmawiał Rafał Hirsch.

PiS składa projekt ustawy ws. OFE

Klub Prawa i Sprawiedliwości składa projekt ustawy umożliwiający Polakom wybór między oszczędzaniem na emeryturę w ZUS lub w Otwartych Funduszach Emerytalnych - ogłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.

Facebook nie dla Amerykanów

Amerykanie nie mogą kupić akcji Facebooka, którymi zarządza Goldman Sachs. Bank wykluczył ich z oferty, bo obawia się, że może ona być niezgodna z tamtejszym prawem papierów wartościowych. Akcje rozprowadzi za granicą.

Deweloperzy oczami DI BRE

DI BRE analitycznie o sektorze deweloperskim, w oparciu o część raportu pt. "Brzydkie kaczątko GPW". Zdaniem analityka DI BRE, Macieja Stokłosy fundamenty sektora deweloperskiego są lepsze niż w ostatnim raporcie sektorowym. Dodaje, że na pierwsze miejsce wśród deweloperów wysuwa się spółka Robyg. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z Maciejem Stokłosą z DI BRE, rozmawiał Rafał Hirsch.

Stopy do przeglądu

Czy to ostatnie już godziny rekordowo niskich stóp procentowych NBP? Na dwudniowe posiedzenie zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Analitycy ankietowani przez Agencję Reutera niemal jednogłośnie spodziewają się podwyżki stóp. Decyzję Rady poznamy w środę.

Prognozy na 2011 rok

Rządzenie w Polsce jest wypadkową niemożności, lepszych i gorszych praktyk, decyzji ad hoc, rzucania się od sprawy do sprawy i zaskoczenia, że zimą pada śnieg i jest zimno – przekonuje Prezydent Lewiatana. Tymczasem sami przedsiębiorcy z Lewiatana przyznają że wzrost PKB w 2010 roku nie był niższy niż 3,6%, a firmy zarobiły netto na pewno więcej niż w 2009 roku. Rosło zatrudnienie i wynagrodzenia. Konsumenci nie bali się powrotu kryzysu – dynamika spożycia rosła z kwartału na kwartał. Firmy wciąż były jednak bardzo ostrożne i zbyt mało inwestowały. O prognozach na 2011 r. w magazynie "Pieniądze od rana" z prezydent PKPP Lewiatan, Henryką Bochniarz, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zyski z pianką

Piwowarskiemu koncernowi SABMiller udało się zwiększyć w ubiegłym kwartale sprzedaż, co przełożyło się na zyski. Piwo wyjątkowo chętnie kupowali mieszkańcy Afryki i Azji.

Chińczycy wchodzą do Huty Stalowa Wola

We wtorek w Chinach podpisano wstępną umowę sprzedaż cywilnej części Huty Stalowa Wola firmie Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd - poinformował pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto. Chińczycy deklaryją, że po zakupie polskiej firmy chcą zwiększyć jej produkcję.

Jeśli nie Tunezja to co?

Polacy – wbrew poczynaniom innych narodów, nie chcą rezygnować z urlopów w Tunezji. Gdyby jednak ten kraj w tym roku wypadł z rankingu najlepszych miejsc, w które wyjeżdżają Polacy, branżę turystyczną czeka rewolucja. Cztery kierunki: Egipt, Turcja, Grecja i Tunezja mają 79% całego masowego zagranicznego ruchu turystycznego Polaków. Brak Tunezji lub niepokój w Egipcie drastycznie zmienią miejsca odpoczynku Polaków w ciepłych krajach. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Andrzejem Glapiakiem z Wkacje.pl i Easygo.pl, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Sprzedaj swoją starą komórkę

Masz stary niepotrzebny telefon komórkowy? Możesz go sprzedać i zyskać nawet ponad tysiąc złotych. Coraz więcej firm robi biznes na starych, niepotrzebnych nikomu, zapomnianych telefonach komórkowych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Witoldem Tomaszewskim z Teleopolis.pl, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Sytuacja w strefie euro poprawia się?

Kraje strefy euro mają problemy. Czy samo euro jest zagrożone? Rynki uznały, że sytuacja poprawia się. Co to oznacza dla Unii? Czy kierunek zmian jest właściwy? Rozmawiamy z profesorem Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska, byłym wiceministrem finansów.

Gorąco w Afryce

Zamieszki w Tunezji szkodzą sąsiadom tego kraju. Wpływają negatywnie między innymi na wpływy z turystyki oraz kursy akcji na egipskiej giełdzie. O sytuacji w północnej Afryce w TVN CNBC rozmawiają: Joanna Stec-Germacy, dyrektor zarządzający Blackrock w Polsce oraz Tomasz Zawistowski, prezes Triada SA.

Milion w portfelu

Kolejne wydanie "Miliona w portfelu" i kolejny sposób na dywersyfikację. Tym razem swój portfel zaprezentuje Jarosław Jamka, partner zarządzający Money Managers.

Wpływ Tunezji na kraje regionu

Zamieszki w Tunezji odbijają się na gospodarce tego kraju i jego sąsiadów. Bank Barclays obniżył prognozę wzrostu PKB Tunezji w 2011 roku z  5% do 4%. Egipska giełda zanotowało spadki w obawie przed rozprzestrzenieniem się kryzysu. O wpływie zamieszek Tunezji na kraje regionu Marcin Kowalski rozmawia z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.