Najnowsze

Najnowsze

Senat: Rozszerzyć świadczenia ZUS

ZUS ma wliczać do stażu pracy przy wyliczaniu renty lub emerytury także czas przepracowany za granicą - taki obowiązek przewiduje projekt ustawy, przygotowany przez Senat. Dotąd, by uzyskać np. rentę, trzeba było mieszkać na terenie Polski.

Empik nie może przejąć Merlina

Przejęcie sklepu internetowego Merlin przez Empik ograniczyłoby konkurencję - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zakazała transakcji. - Wkrótce podejmiemy decyzję, czy odwołać się do sądu, ale nasza strategia, by zostać detalistą wielokanałowym pozostaje bez zmian - komentuje prezes Empik Media & Fashion.

Strefa euro zwiera szyki

Przywódcy Niemiec i Francji ogłosili wspólny zamiar zacieśnienia strefy euro pod nazwą "paktu na rzecz konkurencyjności" przez zbliżanie polityk gospodarczych poszczególnych krajów. Pierwszy szczyt strefy euro ma odbyć się w marcu.

TVN24 i TVN kształtują elektroniczne opinie

Doniesienia TVN24 były wiadomościami najczęściej cytowanymi przez inne redakcje spośród wszystkich mediów elektronicznych. Wysoko w rankingu uplasowała się także siostrzana telewizja TVN, a wśród wszystkich mediów najczęściej powoływano się na "Rzeczpospolitą"

Prezes TK: Mówiłem ogólnie, a nie o ustawie, której nie znam

Istnieje ryzyko, że zaproponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego - doniosła przed południem agencja Reuters. Prezes TK miał jej powiedzieć, że rządowe propozycje stwarzają "problem konstytucyjny", bo są "drastyczną zmianą reguł gry". Po publikacji depeszy, prof. Andrzej Rzepliński uznał jednak, że to "nadinterpretacja jego słów" z godzinnej rozmowy z dziennikarką agencji.

JP Morgan pozwany za pomoc Madoffowi

Szefowie JP Morgan oskarżeni w sprawie Bernarda Madoffa. Prawnik, który stara się odzyskać pieniądze poszkodowanych klientów piramidy finansowej, uważa, że JP Morgan przemilczał swoje podejrzenia dotyczące funduszu Madoffa, a nawet współpracował z twórcą piramidy.

Gruby portfel Louisa Vuittona

Największa na świecie firma z branży towarów luksusowych ma za sobą dobry rok, a zawdzięcza go zwłaszcza Chińczykom. To głównie dzięki ich zakupom właściciel marku Luis Vuitton zwiększył w ubiegłym roku przychody o prawie 1/5.

Przybyło nam 150 tys. ludzi bez pracy

Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w styczniu 13,1 proc. - podało ministerstwo pracy. Taki odsetek bezrobotnych to o 0,8 pkt proc. więcej, niż w grudniu 2010 r.

Ministrze, odsłoń nam okna

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u ministra infrastruktury w sprawie uciążliwych reklam przy domach i drogach, które m.in. oślepiają mieszkańców i kierowców, hałasują albo zasłaniają światło dzienne. Według RPO nadzór budowlany odmawia interwencji w tych sprawach.

Polbank idzie w ręce Austriaków

Polbank w ręce Raiffeisena. Działający w Polsce oddział greckiego Eurobanku EFG sprzedany grupie Raiffeisen Bank International. Za 70 procent udziałów nabywca zapłaci 490 milionów euro w gotówce, a za resztę - akcjami.

Recesja w USA może jeszcze potrwać

- USA nie mogą w pełni wyjść z najgorszej recesji od dziesięcioleci, dopóki nie wzrośnie zatrudnienie, a to może potrwać kilka lat - oświadczył szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke w Krajowym Klubie Prasy.

Cięcie składki szybciej? Fedak nie mówi nie

Poprawki posła Franciszka Stefaniuka, które przyspieszają cięcie składek do OFE, nie wykluczają dalszych prac nad projektem rządowym, uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. - Wręcz odwrotnie. Ten wniosek jest zgodny z projektem rządu - powiedziała minister. Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa jednak, że należy dotrzymać obietnicy konsultacji społecznych. - Na skróty - może jest to nęcące - nie powinno się chodzić - mówił w TVN24.

Inflacja pod presją

- Inflacja może nieznacznie przekroczyć 3,5 proc., powinna pozostać pod kontrolą - uważa Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Mubarak "porwał' Vodafone

Najpierw, tuż po wybuchu antyrządowych protestów, egipskie władze zawiesiły działalność operatorów komórkowych, teraz poszły o krok dalej - zmusiły operatorów do wysyłania prorządowych wiadomości.

Nie ma dnia bez wstrzymania robót

Statystycznie, w ubiegłym roku nie było w górnictwie ani jednego dnia, w którym nadzór górniczy co najmniej raz nie zakazałby prowadzenia robót do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Zimowe ubranka mają być już droższe

- Musimy możliwie szybko dostosować się do wymogów UE w sprawie VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Najlepszym terminem jest 1 lipca 2011 r. - uważa poseł PO Radosław Witkowski. Opozycja proponuje, by stało się to pół roku później.

"Za ten burdel na kolei nie odpowiada kolejarz!"

- Za ten chaos na kolei… Za ten burdel na kolei nie odpowiada kolejarz! - mówił podczas wiecu przed Dworcem Głównym PKP w Krakowie Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. Związkowcy protestowali przeciwko polityce rządu na kolei.

Wtłoczymy sobie CO2 pod ziemię

Polska prowadzi prace nad możliwościami składowania dwutlenku węgla. Zakończone zostały już badania geologiczne, które mają określić ewentualne miejsca magazynowania gazu - poinformował w Sejmie wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski.

Strzały, walki, zamieszki. All inclusive

Ostatnie tygodnie diametralnie zmieniły wizerunek Tunezji i Egiptu. Arkadyjskie miejsca turystyczne przeistoczyły się w place walk i zamieszek. Mimo to w internecie nadal znajdziemy mnóstwo ofert wyjazdu do obu krajów.

Prąd w tym roku nie zdrożeje?

W 2011 r. ceny energii elektrycznej w Polsce utrzymają się na obecnym poziomie, przewiduje pełniący obowiązku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Europejskie stopy bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. - Poziomy, na których znajdują się stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie, a inflacja pod kontrolą - powiedział prezes EBC Jean-Claude Trichet.

Gdzie jest węgiel? Ukradli, czy go nie było?

Kompania Węglowa (KW) wytoczy sprawę sądową związkowcom z Sierpnia 80, według których z kopalni Halemba-Wirek kradziono węgiel, a zarząd KW wiedział o nieprawidłowościach w zakładzie. Zarząd uważa te oskarżenia za niedopuszczalne i zniesławiające.

Loty do Danii zagrożone

Podróżni wybierający się samolotem do Danii mogą spodziewać się kłopotów. Na kopenhaskim lotnisku, przez strajk sektora transportowego, można spodziewać się odwołanych i opóźnionych lotów.

Intercity tymczasowo pod kobiecą ręką

Spółka Intercity ma nowego szefa. Tymczasowo kolejową spółką będzie zawiadywać Lucyna Krawczyk, dotychczasowy członek zarządu i dyrektor finansowy PKP Intercity.

TIR-y ruszą do Rosji. I będzie ich więcej

- Od dzisiaj mamy tyle zezwoleń, ile nigdy w historii Polski - tak wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz zachwala wynegocjowane przez jego resort porozumienie z Rosją. Powinno ono zakończyć wielotygodniowy spór, który na granicach zatrzymał setki polskich kierowców.

Ministerstwo Gospodarki: IV kwartał na 4,3 proc.

Polska gospodarka napędzana naszą konsumpcją ma się całkiem nieźle. Tempo wzrostu gospodarczego Polski w IV kwartale ubiegłego roku wyniosło 4,3 proc. licząc rok do roku po wzroście w III kwartale o 4,2 proc. - wynika z raportu opublikowanego przez Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

PSL znalazło tylną furtkę do kasy OFE?

Ustawa zmieniająca OFE dopiero w konsultacjach społecznych, a Sejm już jutro może głosować obniżenie składki przekazywanej otwartym funduszom. To skutek zaskakującej poprawki posła PSL do projektu zmian w systemie zabezpieczenia społecznego - która z podziałem składki między OFE a ZUS pierwotnie nie miał nic wspólnego.

Karmią, myją, zarabiają

Międzynarodowy koncern Unilever chwali się doskonałymi wynikami za 2010 rok. Sprzedaż wzrosła o ponad 11 procent, zysk netto więcej niż 1/4. Koncern jest właścicielem szeregu popularnych marek - od herbaty Lipton i margaryny Delma, przez zupy Knorr i pastę do zębów Signal, po dezodoranty Axe i środek do toalet Domestos.

Żywność najdroższa w historii

Żywność w styczniu była najdroższa w historii - podaje FAO, czyli agenda ONZ ds. żywności. Liczony przez nią indeks cen żywności rósł już siódmy miesiąc z rzędu, bijąc historyczny rekord.