Najnowsze

Najnowsze

Kupić powierzchnię handlową?

Lokal handlowy jako pomysł na ulokowanie oszczędności? Na rynku nieruchomości obserwujemy powolne ożywienie po kryzysie, warto więc rozważyć taką inwestycję. Sprawdzamy gdzie i za ile warto kupić lokal handlowy a także jak nim zarządzać. Gościem Godzin dla Pieniędzy był Mikołaj Martynuska, ekspert CB Richard Ellis.

Pomoc prawna dla firm

Potrzebujesz porady prawnej? Od 29 września do 1 października w wielu miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Patronem medialnym akcji jest TVN CNBC. Lista punktów, w których można skorzystać z porad znajduje się na stronie internetowej www.kirp.pl  Na konsultacje warto zabrać dokumenty dotyczące konkretnych spraw. Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Planowanie sprzedaży

Małe sklepy wcale nie stoją na straconej pozycji w walce z hipermarketami. Jak przekonuje Arkadiusz Mościński, dyrektor sprzedaży Żabka Polska, znajomość swoich klientów daje małym sklepom przewagę. Analiza profilu klientów jest dla handlowców kluczowa. By uzyskać cenne informacje na temat rynku czasem trzeba zlecić płatne badania. Rozmawiał Paweł Blajer.  

Jutrzenka liczy na święta

Po nieudanej próbie przejęcia Wedla, Jutrzenka pozostała w tyle za swoimi giełdowymi konkurentami. Zarząd spółki zapowiada nowe projekty rozwojowe, które mają wzmocnić pozycję rynkową nowych produktów. Prezes Jutrzenki, Jan Kolański nie traci nadziei na dogonienie konkurencji i czeka na Święta Bożego Narodzenia, bo to właśnie wtedy słodycze sprzedają się najlepiej.

KE ulgowo potraktuje Polskę?

Komisja Europejska sygnalizuje, że jest otwarta na polski postulat uwzględnienia kosztów reform emerytalnych przy obliczaniu deficytu finansów publicznych. To oznacza, że przyszłe zobowiązania wobec emerytów nie będą wliczane w całości do deficytu, co może obniżyć jego poziom nawet o 2 punkty procentowe. W środę KE przedstawi propozycje legislacyjne, jak wzmocnić zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę budżetową Unii.

Przewozy regionalne szacują stratę

Przewozy Regionalne mogą zamknąć ten rok stratą w wysokości 115 mln zł - powiedziała we wtorek dziennikarzom prezes spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska. W 2009 roku strata spółki sięgnęła 296,3 mln zł.

Burberry nie owija w bawełnę

Burberry odporne na... zmiany cen surowców. Tak przynajmniej deklaruje prezes tej brytyjskiej spółki odzieżowej. Szefowa Burberry powiedziała telewizji CNBC przy okazji London Fashion Week, że ostatnie wzrosty cen bawełny nie będą miały większego wpływu na wyniki firmy. Bawełna jest w ostatnich dniach najdroższa od 15-tu lat - a powód to zwiększony popyt z Chin i powodzie w Pakistanie, które mogą znacznie zmniejszyć zbiory w tym kraju.

"Nie może być tak, że pieniądze idą tylko na drogi"

Kilkuset związkowców zrzeszonych w kolejowych związkach zawodowych protestowało we wtorek w Warszawie. Pikietujący przekazali wiceministrowi infrastruktury petycję z postulatami dotyczącymi m.in. oddłużenia PKP i zwiększenia finansowania infrastruktury kolejowej.

Polska z unijnej kasy bierze najwięcej

Polska największym beneficjentem unijnej kasy. Po opłaceniu składek otrzymała z budżetu UE w 2009 r. 6,5 mld euro (ok. 26 mld zł) - wynika z przedstawionego we wtorek przez KE sprawozdania z realizacji budżetu UE za ub. rok.

Niemcy mieli wyłączyć atom, ale nie wyłączą

17 czynnych reaktorów atomowych niemiecki rząd chce eksploatować od 8 do 14 lat dłużej niż przewiduje obecnie obowiązująca ustawa. M.in. takie rozwiązanie przewiduje przyjęta dziś nowa koncepcja polityki energetycznej Niemiec do 2050 roku.

Nastroje konsumenckie

Pesymistyczne nastroje wśród konsumentów. Według badań Pentora, aż 36% badanych Polaków źle ocenia sytuację ekonomiczną a zaledwie 19% - dobrze. Co piąty pytany uważa, że w ciągu roku jego sytuacja materialna pogorszy się. O przyczynach pesymizmu Polaków - Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentor Research International.

Czynsze w górę?

Ceny najmu powierzchni handlowej mogą wzrosnąć, dotyczy to w szczególności dużych miast. Wzrost cen jest spowodowany zmniejszeniem podaży na polskim rynku nieruchomości w pierwszym półroczu 2010 roku. Obecnie w najlepszych lokalizacjach w stolicy za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić do 100 euro za miesiąc. Gościem programu Pieniądze od Rana był Szymon Łukasik, starszy negocjator z działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield.

Drogi dług publiczny

W sercu Warszawy prof. Leszek Balcerowicz uruchomi zegar liczący zadłużenie Polaków - wielkie liczenie rozpocznie się we wtorek o 13:00. Polska ma obecnie jedną z najlepszych ocen ratingowych w Europie. Czy polski dług, który pod koniec lipca wzrósł do 688,772 miliardów złotych, może zagrozić naszym ocenom wiarygodności? Na to pytanie starał się dopowiedzieć Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Eurocash upiera się przy swoim

Eurocash nie rezygnuje z prób przejęcia Emperii. Parytet wymiany akcji oferowany przez Eurocash wynosi obecnie 3,76. Rynek wycenia ten parytet na 4,13 jednak Eurocash nie zamierza zmieniać oferty. Jak tłumaczy Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash, efekt synergii zrekompensowałby akcjonariuszom Emperii niższy parytet. Rozmawiał Rafał Hirsch.

Deweloper z Lublina idzie na GPW

Budowlano-deweloperski Interbud-Lublin wznawia zawieszoną w lipcu ofertę publiczną. Spółka planuje zadebiutować na początku października.  Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na kapitał obrotowy, zakup gruntów i maszyn. Do końca roku spółka planuje sfinalizować umowę zakupu gruntu pod galerię w Lublinie. Według prognoz, w 2010 roku firma ma osiągnąć zysk netto w wysokości 15 milionów złotych. Gościem Dnia na Rynkach był Krzysztof Jaworski, prezes Interbudu Lublin.

Mroźna zima = rekordowe zyski?

Mroźna zima to dla niektórych szansa na większe zyski. Na wzrost sprzedaży opon zimowych liczy Oponeo.pl. Jak mocno pogoda wesprze Oponeo.pl nie wiadomo ale firma i tak liczy na rekordowe zyski, które pod koniec 2010 roku mogą wynieść 6 milionów netto. Na poprawę wyników ma się złożyć zwiększenie asortymentu, rozwój działalności e-commerce i plany ekspansji zagranicznej. Jakie zyski firma chce osiągnąć w przyszłym roku? Plan minimum to zysk netto 10 milionów złotych. Gościem Dnia na Rynkach był Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl.

Ukraina: Nikt nam nie proponował tranzytu gazu

- Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski i wypełnia wszystkie kontrakty na dostawy tego paliwa dla odbiorców europejskich - zapewnia ukraińskie ministerstwo ds. paliw i energetyki. Wczoraj tamtejsze media sugerowały, że Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu nie godzi się na tranzyt gazu. Resort odpowiada: dotąd nikt nawet nie proponował tranzytu.

Mniej urzędników, których trudniej zwolnić?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, ministrowie Donalda Tuska rozpatrzą trzyletni plan (na lata 2011 – 2013) limitu mianowań urzędników państwowych. Rząd chce, w ramach oszczędności radykalnie zmniejszyć tę liczbę. Wcześniej przygotował też projekt redukcji zatrudnienia w publicznych urzędach. Urzędnicy się buntują. Na czym stanie?

Nie informują, jak złożyć reklamację. I nie chcą zmian

"Będzie trudno, nie wiadomo kiedy", to często słyszy klient polskiego banku czy firmy ubezpieczeniowej, gdy chce złożyć reklamację - wynika z badania Komisji Nadzoru Finansowego. KNF sprawdziła w jaki sposób instytucje finansowe rozpatrują skargi. Wnioski nie są pochlebne i KNF chce zmian. Jak wyjaśnia - raczej formie wskazówek, a nie rekomendacji. Instytucje finansowe są sceptyczne. Banki mówią: mamy kodeksy dobrych praktyk. Ubezpieczyciele: mamy swoje procedury. A klienci? Skarżą się na potęgę.

Tokio ożywi gospodarkę

Rząd Japonii chce znów pomóc pogrążonej w deflacji gospodarce i ma przeznaczyć na ten cel ponad 54 miliardy dolarów. Największym problemem japończyków jest fakt przenoszenia produkcji do Chin. Gośćmi Marka Tejchmana byli Krzysztof Piech z SGH i Jacek Wan z Sapporo TV.

Bezpieczne depozyty bankowe

Większe gwarancje dla bankowych depozytów. To m.in. przewiduje projekt ustawy o bankowym funduszu gwarancyjnym. Koszty poniosą klienci banków, uważa Jerzy Bańka, prezes Związku Banków Polskich, a Wojciech Kwaśniak, b. szef Nadzoru Bankowego twierdzi, że obsługa depozytów przez banki będzie aż czterokrotnie droższa.

Wracasz z macierzyńskiego? Mogą cię zwolnić

Jesteś matką, pracujesz w dużej firmie, wracasz z urlopu macierzyńskiego i myślisz, że nie mogą cię zwolnić? Błąd. Wszystko przez lukę w przepisach, z powodu której można pozbyć się powracających z urlopu kobiet w ramach zwolnień grupowych - pisze "Rzeczpospolita".

Złota jesień

Ile blasku i ile strachu  w cenie złota?  Po kolejnych studzących entuzjazm danych z amerykańskiej gospodarki, złoto znów na szczycie.  W dolarach mamy historyczny rekord, w złotym nieco skromniej. Na niepewnym rynku to właśnie szlachetny kruszec jawi się jako bezpieczna przystań.

Plany J.W. Construction

J.W. Construction Holding zwiększa aktywność na rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych. Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej spółki chce, by co roku przybywało 40 tys. m2 powierzchni biurowej.

Bioton okiem analityka

W TVN CNBC "Dzień z Biotechnologią". O największej spółce biotechnologicznej notowanej na warszawskiej giełdzie, Biotonie, Rafał Hirsch w magazynie "Rynki Dnia" rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem DnB NORD.

Stabilizacja na rynku pracy

Zwalniać nie zamierzają, zatrudniać również. Mimo, że większość pracodawców przewiduje stagnację przez najbliższe półrocze, to jak twierdzi Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad, nastroje są optymistyczne. Coraz więcej właścicieli firm nie odczuwa przejawów kryzysu.

RDO na minusie

Indeks Portfela Rynków Dla Opornych idzie do dołu o 0,41%, podczas gdy szeroki rynek idzie w dół o 0,26%. Na spadkowej sesji byliśmy w stanie zarobić na Azotach Tarnów, na Enei i spółce Duda. Widz proponuje zakup akcji spółki City Interactive. Czy to dobra inwestycja ? O szczegółach Marek Tejchman i Agata Biały.

Banki na GPW okiem analityka

Bank Handlowy jako pierwszy może poprawić jakość portfela kredytów, i to on może mieć najwyższą stopę dywidendy za 2010 rok, uważa Iza Rokicka, analityk DI BRE. Poprawa stabilizacji portfela kredytowego banków nastąpi w 2011 r., a wyraźna poprawa rok później.

Srebro na szczycie

Ceny srebra na światowych giełdach biją kolejne rekordy, obecnie są one najwyższe od 30 lat. Oprócz sztabek w srebro można inwestować m.in. przez fundusze i ETF-y. Jednak czy taka inwestycja  jest opłacalna? Może lepiej wstrzymać się z kupowaniem srebra i grać na spadki? Na pytania Marka Tejchmana odpowiadał Wojciech Szymon Kowalski, strateg Efix Polska.

Reklamacji nie uwzględnia się

Reklamacja jak kamień w wodę, ale już nie długo. Komisja Nadzoru Finansowego zbadała w jaki sposób instytucje finansowe rozpatrują skargi klientów i stwierdziła, że większość skarżących nie może liczyć na sprawne rozpatrzenie ich wniosków. Nie może liczyć i nie może się poskarżyć, bo przepisów co do trybu rozpatrywania reklamacji brak. I to właśnie ma się zmienić, klient ma płacić i wymagać, a nie płacić i płakać. O szczegółach Patrycjusz Wyżga