Najnowsze

Najnowsze

Więcej współpracy z Chinami

W tym roku 10 procent wzrostu, w przyszłym prawie 9 - takie prognozy ma Bank Światowy dla Chin. Gospodarka Państwa Środka będzie więc wciąż jedną z najszybciej rosnących na świecie. Chiny bazują na eksporcie - ale potrzebują też importować różnego rodzaju towary. I to może być szansa na rozwój współpracy gospodarczej Polski z Chinami. Kilka kroków w kierunku tego rozwoju zrobiono podczas wizyty w Warszawie chińskiej delegacji rządowej z udziałem przedstawicieli biznesu. Co to dało i co może dać w przyszłości - sprawdzał Cezary Królak.

FSO na ostrym zakręcie

Nadchodzi koniec Żerania. Fabryka Samochodów Osobowych zostanie definitywnie zamknięta po 60 latach działalności. W czasach PRL symbol polskiej motoryzacji. Po roku '89 z małymi przerwami ciągła walka o przetrwanie. W przyszłym roku pracę w firmie stracić ma niemal cała załoga. Zostaną wspomnienia i 130 hektarów atrakcyjnych gruntów, które zostaną wystawione na sprzedaż. O życiu na Żeraniu...po Żeraniu - Łukasz Kijek.

Odkręcili kurek z 600 mld dolarów

Amerykańska Rezerwa Federalna do połowy przyszłego roku skupi długoterminowe obligacje skarbowe rządu na sumę 600 miliardów dolarów - takie decyzje zapadły na listopadowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku.

Dobre wyniki Qumak-Sekom

Spółka z sektora IT liczy na wzrost przychodów w IV kwartale. Qumak-Sekom zainwestowała w nowy pion "Wsparcia i Serwisu Technologicznego". W przyszłym roku ten oddział ma wygenerować dla niej około 30 mln zł przychodów. Więcej o planach spółki na najbliższe miesiące mówił w TVN CNBC prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś.

SMS-owe loterie na celowniku

Urzędnicy kontrolują SMS-owe loterie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej biorą pod lupę firmy zachęcające do SMS-owego hazardu. Sprawdzają, czy firmy organizujące konkursy rzetelnie informują użytkowników o zasadach loterii.

Chińczycy cenne metale zachowają dla siebie

Chiny chcą utworzyć strategiczne rezerwy rzadkich metali, niezbędnych w przemyśle elektronicznym, lotniczym i wojskowym - informuje chiński dziennik gospodarczy "Shanghai Securities News". Rezerwy miałyby objąć wolfram, antymon, molibden, german, gal, cynę, tantal i cyrkon.

Pół miliona osądzonych e-spraw

Przez dziewięć miesięcy funkcjonowania polskiego e-sądu wpłynęło do niego ponad pół miliona spraw. Minister sprawiedliwości mówi o zaskoczeniu "sympatyczną skalą sukcesu" i obiecuje nowe etaty w lubelskim sądzie rejonowym, którego wydziałem jest obsługujący całą Polskę e-sąd.

Koniec zabawek w Happy Meal

San Francisco jest pierwszym dużym miastem w USA, które zakazało dodawania do "niezdrowych posiłków" dla dzieci zabawek. To dotkliwy cios dla fast-foodowego giganta McDonald's i jego zestawów Happy Meal.

Jakie wyceny dla deweloperów?

Sprzedaż mieszkań w okresie jesiennym mocno rozczarowała. Wśród spółek, które zyski wypracowują właśnie z tej części rynku jest Polnord. W ostatnim czasie spółka zaangażowała się także w projekty partnerstwa publiczno prywatnego. Według Macieja Wewiórskiego, analityka DM IDM SA,  takie inwestycje obarczone są jednak dużym ryzykiem.

Portfel ewoluujący

Swoją propozycję na milion w portfelu tym razem przedstawia Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Lew MGM jeszcze zaryczy?

Nie pomogli nawet James Bond, Rocky i Troll w drużynie: legendarna wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Mayer padła pod ciężarem długów. Po decyzji sąd na nowojorskim Manhattanie firma znalazła się pod ochroną przed wierzycielami. Według szefów firmy daje to nadzieję, że po restrukturyzacji będzie mogła znów produkować filmy.

Jak walczyć o wykup nieruchomości?

W programie "Twój głos, Twoje pieniądze" mówimy tym razem o tym, jak próbować uniknąć podwyżki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a także o tym, jak walczyć w gminie o wykup takiej nieruchomości na własność. O tym wszystkim opowiada dr inż. Andrzej Zalewski z firmy Wyceny i Ekspertyzy.

Elektronika zza oceanu czyli coraz bliżej święta..

Kupujesz bliskim prezenty za oceanem – pomyśl o tym już teraz. Część sklepów w sieci ostrzega, że kupione teraz towary dostarczy w drugiej połowie grudnia. O niesłabnącym fenomenie kupowania elektroniki w USA mówi Jerzy Łabuda z Komputer Świat.

Lewiatan przeciw (wolnym) Trzem Królom

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaapelowała do prezydenta, by nie podpisywał ustawy o dniu wolnym od pracy w Święto Trzech Króli. Ustawa wprowadzająca dzień wolny od pracy 6 stycznia czeka już tylko na podpis głowy państwa.

Obniż zaliczkę do urzędu skarbowego

W grudniu prowadzący działalność gospodarczą muszą zapłacić podwójną zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną na podstawie wyników finansowych za listopad. Dlatego na listopad trzeba przesunąć jak najwięcej wydatków. O sposobach na obniżenie zaliczki mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Droższe prawo jazdy

Zmiany w zwolnieniach z VAT. Szkoły językowe zachowały prawo do zwolnienia, ale szkoły nauki jazdy już nie. Co w praktyce oznacza utrata zwolnienia? A może warto płacić VAT? Na te i inne pytania Pawła Blajera odpowiada Jagoda Janecka, właścicielka szkoły jazdy Girls School.

Czy warto płacić VAT?

Zmiany w zwolnieniach z VAT. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę regulującą tę kwestię. Kogo dotyczą zmiany i jak zminimalizować straty z tym związane mówi partner i radca prawny w MDDP Tomasz Olkiewicz.

Zmotywuj swoich pracowników

HR w małej firmie może wydawać się tematem kłopotliwym lub wręcz zbędnym. Jak zarządzać personelem, by ten wpływał korzystnie na wyniki firmy mówi Magdalena Janus, dyrektor HR Sanitec Koło.

Gospodarcza bitwa w USA

Republikanie zdobyli większość w Izbie Reprezentantów, Demokraci zachowali kontrolę w Senacie. To wstępne wyniki wyborów w USA. O gospodarczym aspekcie wyborów w USA Marek Klapa.

Rozmowy UKE z operatorami

Niższe stawki MTR w zamian za lepszy zasięg. UKE chce, by operatorzy zwiększyli inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną i zagęścili sieć stacji bazowych. W zamian za to operatorzy domagają się aby UKE przestało obniżać stawki za zakończenie połączeń. Obniżki MTR zmniejszają bowiem przychody operatorów. W środę obyło się pierwsze robocze spotkanie prezes UKE z operatorami telefonii. Gościem TVN CNBC był Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz firmy Audytel, która przygotowała dla UKE raport dotyczący stawek MTR

Jak nie stracić zdolności kredytowej?

NBP przewiduje nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej wobec małych i średnich firm ze strony banków w IV kwartale. Co to dokładnie oznacza z punktu widzenia dostępności kredytowej dla przedsiębiorstw mówi Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP.

Komisarz wierzy w gazową umowę

Unijny komisarz do spraw energii Guenter Oettinger uznał, że wszystko wskazuje na to, iż polsko-rosyjskie porozumienie gazowe jest zgodne z unijnym prawem. Zastrzegł, że dopiero w czwartek Komisja Europejska będzie mogła zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, bo wtedy przedstawiciele polskiego rządu przekażą je Brukseli.

PGNiG: Poszukamy łupków za 100 milionów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje rocznie przeznaczać na poszukiwania gazu łupkowego 100-200 mln zł - powiedział na Kongresie Paliwa-Chemia-Gaz wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Będziemy europejskim przyczółkiem Smoka?

KGHM będzie wysyłać do Chin 1/5 swojej rocznej produkcji miedzi elektrolitycznej. Dziś spółka podpisała w tej sprawie umowę eksportową z chińską Minmetals Corporation. Przyszłoroczne przychody KGHM z eksportu miedzianych katod do Chin przekroczyć mają 2,4 miliarda złotych. Polska i Chiny podpisały w środę deklarację o współpracy gospodarczej.

Axel Springer i Ringier połączyły aktywa

Koncerny Axel Springer i Ringier kończą łączenie swoich aktywów w Europie Środkowo-Wschodniej. W efekcie Axel Springer Polska z początkiem listopada zmienił nazwę na Ringier Axel Springer Polska.

Robyg zadebiutował na GPW

Deweloper Robyg zadebiutował na GPW. Deweloper zaoferował nowym inwestorom 39 mln akcji, z tego 36 mln objęli inwestorzy instytucjonalni. Na co wyda spółka pieniądze z debiutu i jakie są plany projektowe mówi Zbigniew Okoński, prezes Robyg SA.

RPP "zaspała" z podwyżką stóp?

Ministerstwo Finansów prognozuje wzrost inflacji w październiku do 2,9%. Byłby to najwyższy jej poziom od 8 miesięcy. Czyżby RPP „zaspała” z podwyżką stóp? O minionych i przyszłych decyzjach Rady Polityki Pieniężnej mówi prof. Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP.

Izolacje: pogoda rozdaje karty

Obecny ruch na rynku budowlanym wynika z tego, że jest więcej pracy przed zimą. Do ożywienia na rynku jeszcze daleko - uważa gość Mikołaja Kunicy, prezes Izolacji Jarocin Piotr Widawski.

BMW wyjechało z kryzysu

BMW kryzys ma za sobą. Bawarski koncern podwyższył prognozę wyników finansowych na ten rok i ogłosił ponad 11-krotny wzrost zysku netto w III kwartale. Zysk wzrósł do 871 mln euro z 76 mln euro rok wcześniej.

Smok rośnie jak na drożdżach

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie w 2010 roku 10 proc. - wynika z raportu Banku Światowego przedstawionego przez jego autora Louisa Kuijsa w środę w Pekinie przed listopadowym szczytem G20 w Seulu.