Najnowsze

Najnowsze

KGHM po WZA

KGHM przeznaczy na dywidendę 2,98 mln zł zysku netto za 2010 rok. To znacznie wyższa dywidenda niż chciał zarząd spółki (1,6 mld zł). 14,90 zł dywidendy na akcję, to złoty środek między potrzebami spółki i MSP, uważa Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Credit Suisse.

NEUF 2011

TVN CNBC jest patronem medialnym VII Międzynarodowej Konferencji NEUF 2011. O programie redukcji emisji, mówi Wojciech Lubczyński, dyr. programu Smart Grid PSE Operator.

Wykradziono dane 360 tys. klientów Citi

Międzynarodowy konglomerat finansowy Citigroup poinformował, że hakerzy wykradli z jego serwerów informacje o rachunkach ponad 360 tys. posiadaczy kart kredytowych z USA. Do tej pory sądzono, że wykradzione zostały dane jedynie 200 tys. klientów.

Idzie era tańszych mieszkań

Najbliższe 3 lata upłyną pod znakiem obniżek cen nieruchomości - prognozuje "Dziennik Gazeta Prawna". Fali podwyżek możemy się spodziewać dopiero w 2014 r.

Czterech w kolejce po Lotos

Ministerstwo skarbu wyłoniło cztery podmioty, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany inwestor dla Grupy Lotos - podał resort w komunikacie. Ministerstwo nie ujawniło nazw potencjalnych inwestorów. Termin złożenia ofert wiążących ustalono na 16 listopada 2011 roku.

Intersport zarobi na Euro 2012

Na początku czerwca Intersport rozpoczął sprzedaż produktów związanych z Euro 2012 – głównie koszulki, a także piłki zaprojektowane specjalnie na mistrzostwa. Spółka ma prawo do sprzedaży oficjalnych produktów z logo UEFA Euro 2012 w swojej sieci oraz jako jedyny będzie prowadził sprzedaż tych produktów na stadionach i w tzw. Fan Zonach podczas przyszłorocznych mistrzostw. Jak to wpłynie na wyniki firmy mówi prezes Intersportu Artur Mikołajko.

Bankowa konsolidacja

Bank DnB Nord na sprzedaż. Właściciel działającego w Polsce banku - norweska grupa DnB NORD - poinformowała, że rozważa sprzedaż swojego biznesu w Polsce. Prezes DnB Nord Polska uspokajał w rozmowie z TVN CNBC, że oddziały banku nie znikną z Polski nawet jeżeli Norwedzy zdecydują o jego sprzedaży, a dla klientów nic się nie zmieni. Z Bartoszem Chytłą, prezesem polskiego oddziału DnB Nord rozmawiał nasz reporter Dominik Ciepioł.

Dywidenda od KGHM

8 złotych na akcję - taką dywidendę zaproponował zarząd KGHM. Szefowie lubińskiego koncernu obawiali się, że wyższa suma pozbawi spółkę środków na inwestycje. Analitycy oceniali, że spółka może oddać akcjonariuszom więcej zeszłorocznego zysku. Dywidenda jest wyższa niż zakładał zarząd mówi analityk DI BRE. Michał Marczak dodaje w TVN CNBC, że spółkę stać na taką wysoką dywidendę.

Majowa inflacja najwyżej od 10 lat

Inflacja w maju najwyżej od dziesięciu lat. Czy to już apogeum, czy ceny beda rosnąć dalej? Jak bardzo susze i panika na rynku warzyw wpłyną na wysokość cen w czerwcu? Rozmowa z prof. Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

PCZ niedługo na NewConnect i Catalyst

PCZ to firma z Dolnego Śląska, zajmuje się świadczeniem usług medycznych oraz wytwarzaniem i dystrybucją wszystkich produktów z tym związanych. Na giełdzie najpierw pojawią się obligacje spółki - na przełomie lipca i sierpnia, później firma planuje wejść na NewConnect. O rozwoju biznesu i współpracy firmy z NFZ rozmawiamy z prezesem PCZ Romualdem Ściborskim.

Co z częstotliwością Midasa?

Zamieszanie z częstotliwościami. Przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości, który wygrały Mobyland i Centernet - spółki NFI Midas unieważniony. Decyzją UKE do gry wraca PTC. Co na to prezes Midasa? Wojciech Pytel tłumaczy w TVN CNBC mówi, że nie spodziewa się, by zmiana wpłynęła na licencje firmy.

Polska inflacja brytyjskim okiem

Inflacja w Polsce osiągnęła apogeum, do końca roku będzie spadać, ale nie osiągnie celu inflacyjnego - tak prognozuje strateg dla regionu EMEA w Barclays Capital, Piotr Chwiejczak. Jak powiedział TVN CNBC, na koniec roku inflacja w Polsce nie powinna przekraczać 4,5%. Dodał, że bieżące odczyty inflacji nie powinny przez najbliższy czas wpływać na decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Tusk z Komorowskim uspokajają, choć inflacja galopuje

W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,6 proc. wyższe niż w kwietniu i 5,0 proc. wyższe niż przed rokiem - podał GUS. Tradycyjnie najbardziej zdrożały paliwa i żywność. To dane sporo wyższe od przewidywań analityków, ale premier Donald Tusk uspokaja, że z końcem lata inflacja powinna słabnąć. W podobnym tonie wypowiada się prezydent: - Nie piszmy czarnych scenariuszy - powiedział w środę.

Inflacja a oszczędności

Największe - najbezpieczniejsze? Tak ciągle zdaje się myśleć wielu Polaków - choć wysoka inflacja sprawia, że pieniądze na większości lokat tracą na wartości, mało kto zmienia bank na płacący więcej, więc banki ... więcej nie płacą. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Paweł Majtkowski, analityk Expandera.

Po danych GUS o inflacji w maju

Skokowy wzrost inflacji w maju - ceny wzrosły o 5% rok do roku, oczekiwano 4,6%. Zdaniem głównego ekonomisty BNP Paribas Polska przy tych poziomach inflacji RPP będzie dalej podnosiła stopy. Marcin Mróz zaznacza , że nawet jeśli Rada spóźniła się z podwyżkami, może to jeszcze nadrobić.

Kleszcze długu - czy inwetsować w obligacje?

Greckie obligacje 10-letnie najtańsze w historii. Czy to dobra okazja inwestycyjna? jakimi kryteriami kierować się wybierając fundusz obligacji? Spytalismy Tomasza Publicewicza, prezesa Analizy Online.

Prognozy dla rynków

Albo pomoc rządowi Grecji, albo ratowanie greckich banków. Tylko przesunięcie terminów spłaty długu Aten wymagałoby wpompowania 20 miliardów euro w tamtejszy sektor finansowy. Rynki finansowe wciąż znajdują się w cieniu kryzysu długu strefy euro i Stanów Zjednoczonych. W co inwestować przez najbliższe 6 miesięcy? Spytaliśmy Aleksandra Jawienia, prezesa Investment Fund Managers.

Urlop na egzaminy

Urlop dla studenta. Czerwiec i wrzesień to okres egzaminów - jakich urlopów powinniśmy udzielić pracownikom na obronę pracy magisterskiej, czy na egzamin na studiach podyplomowych? Spytaliśmy Małgorzatę Leśniak, radcę prawnego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Sprawozdania do urzędów

Przygladamy się sprawozdaniom rocznym. 10 lipca mija termin złożenia sprawozdania finansowego za 2010 rok w urzędzie skarbowym dla osób prawnych. 5 dni później trzeba złożyć sprawozdanie w sądzie rejestrowym. Kogo dotyczy ten obowiązek i jak właściwie go wypełnić? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Agnieszka Kowalska, menedżer w Grant Thornton Frąckowiak.

Kondycja branży budowlanej

Rzeczywistość pokryzysowa w polskiej gospodarce. W pierwszym kwartale tego roku sądy ogłosiły upadłość 158 polskich firm, wynika z raportu Coface. To o połowę więcej niż przed kryzysem, w pierwszym kwartale 2008 roku. Branżą, która negatywnie wyróżnia się na tle innych sektorów pozostaje budownictwo. Gościem programu Pieniądze od Rana był Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland Factoring.

Przedsiębiorca ławnikiem

We wtorek weszła w życie nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z nowym prawem ławnikiem będzie mógł zostać przedsiębiorca. Jaka jest rola ławnika i czy jeśli ktoś nas zgłosi do pełnienia tej funkcji, to czy jest to propozycja nie do odrzucenia? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Ulitko, z-ca Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Polityka i pieniądze - specjalne strefy ekonomiczne

Wałbrzych boi się o swoją Specjalną Strefę Ekonomiczną. Samorządowcy z Wałbrzycha i sąsiednich gmin protestują przeciwko zmianom w zarządzie strefy. Tymczasem wicepremierem Pawlak odrzuca zarzut, że zmiana zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zagraża inwestycjom w strefie. O Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Robert Stankiewicz rozmawiał z Pawłem Barańskim, dyrektorem w KPMG.

MCI w 2011

Na najbliższym walnym zgromadzeniu MCI uchwali politykę dywidendową na lata 2011-2016. Spółka chce co roku płacić 5% dywidendy od wartości aktywów netto. Na konto spółki wpłynęło już odszkodowanie od skarbu państwa za upadek JTT. MCI przeznaczy te pieniądze, po odprowadzeniu podatku, na inwestycje. Gościem programu Dzień na Rynkach był Tomasz Czechowicz, prezes MCI.

Inflacja - analitycznie o LPP i NG2

Jak inflacja wpływa na wyniki detalistów? Przyglądamy się wynikom LPP, czyli największemu dystrybutorowi ubrań w Polsce i NG2, właścicielowi m.in. salonów CCC. Gościem programu Dzień na Rynkach był analityk KBC Securities Kamil Szlaga, który zajmuje się obiema spółkami.

Carrefour skazany. Za zaniżanie pensji

Sieć hipermarketów Carrefour skazana na zapłacenie pracownikom odszkodowania w wysokości blisko 3,7 mln euro - donoszą francuskie media. Według sędziów, koncern w ojczyźnie zaniżył pensje 1200 zatrudnionym osobom.

Kluczowe WZA KGHM

Przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy KGHM. 15 czerwca o 11 akcjonariusze KGHM mają zdecydować o wypłacie dywidendy w wysokości 8. Jednak według Roberta Maja z KBC Securities dywidenda może wynieść nawet 12 złotych. WZA zdecyduje także o ważności wyborów do rady nadzorczej z 11-12 maja. Wówczas pracownicy wybrali J. Czyczerskiego, l. Hajdackiego i R. Kurka. MSP po zamieszkach przed siedzibą KGHM sygnalizowało, że będzie za odwołaniem z Rady Nadzorczej osób, które w nich uczestniczyły.

Inwestycja w magazyny ropy

Grupa Lotos zainwestuje w magazyn na ropę. Spółka wspólnie z PERN-em zbuduje podziemny magazyn o pojemności 7 milionów metrów sześciennych. O nową inwestycję pytaliśmy prezesa Grupy Lotos, Pawła Olechnowicza.

Przed danymi GUS o inflacji w maju

Przed danymi o inflacji - sprawdzamy o ile podrożały ceny w branży spożywczej. Prezes Organic Farma Zdrowia twierdzi, że presja inflacyjna jest, ale jak na razie nie jest duża i dodaje, ze podnieśli ceny niektórych produktów z tych samych powodów, co inne sklepy – drogie surowce. Organic Farma Zdrowia to sieć delikatesów z produktami ekologicznymi. Gościem programu Dzień na Rynkach był Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia.

PZU Życie pozwane za załamek Q

W tej sprawie PZU Życie już została skazana na karę 4 milionów złotych. Teraz pieniędzy dochodzą ci, którym odmówiła odszkodowań. Chodzi o słynny już "załamek Q": firma uznawała, że pacjent przeszedł zawał serca tylko gdy jego EKG miało charakterystyczny element. Tymczasem według wiedzy medycznej zawały bez niego wcale nie są rzadkie.

Przed danymi GUS o inflacji w maju

Inflacja w Polsce wciąż straszy. Ekonomiści przewidują, że wzrosła w maju do 4,6% czyli poziomu najwyższego od września 2008 roku. Czy histeria związana z bakterią e.coli mogła nieoczekiwanie obniżyć inflację w maju? Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, przed danymi GUS o inflacji spodziewał się stabilizacji majowego wzrostu cen na poziomie 4,5%.