Najnowsze

Najnowsze

Spółki godne uwagi

Rynki w czasach spowolnienia. W jakie sektory warto zainwestować, spółki warte dołożenia do portfela, po danych za 3Q. Krótkoterminowa prognoza dla rynków szefa Bankowości Inwestycyjnej Wood&Co., Jarosława Deryło.

AKCJA RATUNKOWA BANKÓW A RYNEK ROPY

Zbiorowa interwencja banków, ma na celu zwiększenie płynności na rynku. Niższe oprocentowanie dolara, może mieć wpływ na większą opłacalność inwestycji w ropę, mówi Paweł Kordala, analityk X-Trade Brokers.

Rynek długu korporacyjnego

Banki mają problem z rolowaniem długu. Na ile na problem pozyskania finansowania dotyka europejskie przedsiębiorstwa? Jak wyglądają rentowności obligacji europejskich firm? W kryzysie 2008-2009 rentowności obligacji o ratingu AAA były znacznie powyżej 5%, teraz są w okolicach 4% a prognozy mówią o wzroście do 4,5% w 2012 roku. Rozmowa z Anetą Buchert, analitykiem ds. rynku długu korporacyjnego Lloyds Bank. 

Skoordynowana interwencja banków centralnych

"Banki do siebie nie mają zaufania i mają zbyt małe środki na kredyty i pożyczki w związku z tym trzeba było pomyśleć o jakimś dopływie płynności i ta skoordynowana akcja banków właśnie ma to spowodować i w tym sensie jeżeli ten kapitał pożyczkowy dopłynie do banków europejskich, bo wszystko na to wskazuje, że dopłynie, to będzie efekt pozytywny", mówił prof. Marian Noga z Wyższej Szkoły Biznesu we Wrocławiu, w rozmowie z Markiem Tejchmanem.

Polska na plusie

Wzrost inwestycji dużych firm, raportowany przez Główny Urząd Statystyczny w danych za trzeci kwartał to doskonałe wiadomości dla banków w Polsce. Wiceprezes BRE Banku uważa, że rezultatem tego wzrostu będzie większy popyt na kredyty. Według GUS dynamika PKB wyniosła w poprzednim kwartale 4,2%, więcej niż kwartał wcześniej i więcej niż oczekiwał rynek.

"Absolutnie wykluczam rozpad strefy euro"

- Totalnie i absolutnie wykluczam rozpad strefy euro, bo zakładam w 100 proc., że instytucje europejskie i państwa do czegoś takiego nie dopuszczą. Ale turbulencje po drodze mogą być i w tym kontekście Polska jest w o tyle dobrej sytuacji, że jest najbardziej - wśród krajów spoza strefy euro - związana z najsilniejszą gospodarką strefy euro, Niemcami - powiedział minister finansów Jacek Rostowski po spotkaniu unijnych ministrów finansów, któremu przewodził.

Zielona wyspa?

Komentarza do optymistycznych danych o PKB Polski w 3 kwartale udzielał Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ.

Dzień darmowej dostawy przez Internet

Około 1800 e-sklepów w tym roku weźmie udział w akcji darmowej przesyłki. Niektóre firmy w ciągu 1 dnia sprzedają tyle, ile w ciągu całego roku. Czy rezygnacja z dodatkowych zysków może być opłacalna? Odpowiedzi udzielił Michał Kraus, marketing menedżer w Empathy.pl.

Gospodarka a sektor transportowy

Import zmalał ze względu na rosnący kurs euro, może to spowodować nierównowagę na rynku transportowym, więcej będzie się wywozić za granicę niż przywozić do kraju, mówił Andrzej Szymański, dyrektor zarządzający Dartom.

Koszty na ostatnią chwilę

Listopad to ostatni moment na zakupy firmowe, które pomogą zmniejszyć podwójną zaliczkę podatkową za listopad i grudzień. Jaką fakturę lub przelew możemy zrobić przed upływem miesiąca? Na to pytanie odpowiadał Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Polska gospodarka na plusie 

Inwestując teraz potencjalnie możemy przygotować się na 2012 rok i przeprowadzić dużą ekspansję na rynki zagraniczne, stwierdził Marcin Mazurek, ekonomista Bre Banku.

Polska gospodarka trzyma się mocno

W trzecim kwartale gospodarka urosła o 4,2% przekraczając prognozy analityków. To piąty z rzędu kwartał wzrostu o ponad 4%. Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska, Arkadiusza Krześniaka nakłady na inwestycje wybiły tempo wzrostu PKB powyżej prognoz analityków.

Plany Rafako

Przed Polską stoi ogromna szansa zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynkach zewnętrznych. Spółka produkująca kotły dla sektora energetycznego od lat przeznacza środki na rozwój i nowe rozwiązania technologiczne. O inwestowaniu w wiedzę i współpracy z uczelniami mówi prezes Rafako, Wiesław Różacki.

Zielona środa na GPW to chwilowa euforia?

W tym momencie wychodzą tak naprawdę wszystkie słabości polskiej gospodarki - po prostu polska gospodarka ma za mało oszczędności - co jest odzwierciedleniem i w deficycie rachunku obrotów bieżących i deficycie fiskalnym - jesteśmy uzależnieni od napływu zewnętrznych oszczędności, mówił Piotr Chwiejniczak, strateg dla regionu EMEA Barclays Capital.

Dynamika PKB w 2012 roku

"Liczymy na pewne, stopniowe przyspieszanie popytu inwestycyjnego przedsiębiorstw, na wkład netto eksportu do PKB i to powinno nam nawet przy umiarkowanie rosnącym popycie konsumpcyjnym zapewnić przyzwoity wzrost gospodarczy", mówi prof. Marek Belka, prezes NBP w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Polska gospodarka się trzyma

W trzecim kwartale urosła o 4,2% w skali roku - to tylko o 0,1 punktu procentowego mniej niż trzy miesiące wcześniej. Wydaje się że rzeczywiście scenariusz wzrostu 2,5% jest teraz coraz bardziej prawdopodobny, mówił Jakub Jaworowski, ekonomista BPH. Z kolei Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ jest zdania, że dynamika PKB w przyszłym roku może wynieść nawet lekko ponad 3%.

ATM się dzieli

ATM chce podzielić się na dwie oddzielne części - telekomunikacyjną i zajmującą się integracją IT. O planach spółki mówił Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM.

Innowacyjność polskich firm

Złoty laur innowacyjności trafił do firmy Kromiss-Bis, której prezes Arkadiusz Łaskowski opowiadał o własnych pomysłach na innowacyjność, od pomysłu przez patent do wdrażania. Czym jest innowacyjność dla polskich firm, opowiadał także Ryszard Marcińczak, prezes Zakładu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT.

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej

Indeks Dostępności Kredytowej w listopadzie 2011 w górę – do 116,26 ze 115,46. Wzrost trwa już trzeci miesiąc z rzędu. Przyczyną może być większa konkurencja banków w segmencie kredytów złotówkowych, mówił Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

PKB Polski w III kwartale

Polska gospodarka może urosnąć w III kwartale o równe 4% - prognozował w programie Pieniądze od Rana główny ekonomista BNP Paribas Polska Marcin Mróz. Jego zdaniem dzisiejsze dane potwierdzą dobrą kondycję polskiej gospodarki na tle innych krajów Unii Europejskiej.

Euro kryzys - Polska prymusem Europy?

Czy wichry targające eurostrefą mogą być wiatrem w polskie żagle? Czy jest sposób na wyciągnięcie korzyści z kryzysu panującego w strefie euro? O opinię poprosiliśmy Elżbietę Chojną-Duch, członka RPP.

Rynki w euforii. Będzie dużo tanich dolarów do pożyczenia

Euforia - tak można nazwać reakcję inwestorów, po tym jak dowiedzieli się, że największe banki centralne świata podjęły skoordynowaną akcję mająca zwiększyć płynność na rynku finansowym. Dołujące przez cały dzień giełdy w Europie wystrzeliły w górę. Mocno umocnił się też złoty.

S&P ścina Polkomtela

Agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy korporacyjny rating kredytowy Polkomtela do "B+" z "BB+" - poinformowała w środę agencja w komunikacie. Dodano, że perspektywa utrzymanie nowej oceny jest stabilna.

"Kondycja polskiej gospodarki na tle Europy jest rewelacyjna"

Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł w trzecim kwartale o 4,2 proc., licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy zakładały wzrost równo o 4 proc. - Kondycja polskiej gospodarki na tle Europy jest po prostu rewelacyjna - skomentował publikację danych w TVN CNBC prezes NBP prof. Marek Belka. Na dobre dane zareagowała też wyraźnie giełda w Warszawie.

Facebook przyznaje się do błędu

Ugodą zakończyło się we wtorek w USA dwuletnie dochodzenie Federalnej Komisji Handlu (FTC) w sprawie uchybień w ochronie danych użytkowników, popełnionych przez portal społecznościowy Facebook. Portal zobowiązał się do daleko idących zmian.

Fundusz ratunkowy jednak mniejszy

Z powodu pogorszenia sytuacji na rynkach finansowych prawdopodobnie nie uda się zwielokrotnić do ok. biliona euro mocy pożyczkowych funduszu ratunkowego EFSF, jak wcześniej planowano - ogłosił we wtorek szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Jesienna susza

Tak suchej jesieni nie było od ponad pół wieku. Zdaniem specjalistów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w czarnym scenariuszu trzeba będzie importować żywność z zagranicy. Jak wielkie zagrożenia stoją przed nami w przyszłym roku i jak wpłynie to na wyceny płodów rolnych. O tym, Jola Kucharska rozmawiała w programie Bilans z Izabelą Dąbrowską-Kasiewicz, analitykiem BGŻ.

Przyszłość Europy, przyszłość Polski

Polska ma prawo żądać reform, bo jest dobrym obywatelem Unii mówi prezes Rotschild Polska  komentując mocne wezwanie ministra Sikorskiego do ratowania Unii przez Niemcy. Doktor Jacek Chwedoruk dodaje jednak, że wymuszenie zgody na zmianę kursu przez EBC jest nie musi być priorytetem w rozwiązywaniu problemów.