Najnowsze

Najnowsze

Prezydent nie boi się GMO, ale ustawę zawetował

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie zawierającej przepisy dotyczące GMO. Jak tłumaczył, wbrew swojemu celowi, nie dostosowuje ona polskiego prawa do unijnego. - Prawo niezgodne z unijnym nie może być procedowane - mówił.

Zainwestuj w surowce

Gdzie można jeszcze zarobić na rynku surowców? Ropa pod presją wydarzeń w Libii, według Wojciecha Kowalskiego z Domu Maklerskiego Efix sukces sił antyreżimowych w Libii może przełożyć się też na korektę ceny złota, które w ostatnich tygodniach bije kolejne rekordy. A ta gorączka złota wpływa też na wzrost cen srebra.

Bankructwo Grecji coraz bliżej?

Czy ewentualne bankructwo Grecji rozwiąże problem zadłużenia w strefie euro? Bundesbank kwestionuje legalność decyzji o bailoutach, niemiecki sąd konstytucyjny decyzję w tej sprawie ogłosi 7 września. O przyszłości Grecji i całej strefy euro rozmawiamy z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Droga do milionów - stawka Polonia

Odczarowujemy stawkę Polonia. Błażej Wajszczuk jest w zarządzie ACI Polska, które wraz z NBP ustaliło indeks Polonia. ZApytamy, jak skorzystać z tego indeksu przy naszych inwestycjach.

Europejskie gospodarki na hamulcu

Indeksy PMI dla przemysłu i usług w strefie euro są na poziomach najniższych od września 2009, przy czym ten dla przemysłu poniżej poziomu 50 pkt - poziomu, który wyznacza granicę między kurczeniem się a rozwojem sektora. Z kolei indeks instytutu ZEW, obrazującego nastroje gospodarcze w Niemczech zaskakująco spada, ten spadek jest podobny do tego po upadku Lehman Brothers. Naszym gościem jest Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Zapytamy także o przyszłość strefy euro.

Bezrobocie lekko w dół

Stopa bezrobocia spadła w lipcu do 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Takiego poziomy spodziewało się w swoich prognozach ministerstwo pracy.

Koniec pakietu antykryzysowego

Od wtorku pierwsze umowy podpisane w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, które nie zostały wypowiedziane w odpowiednim terminie przekształcają się w umowy stałe. Co może zrobić szef, który w porę nie wypowiedział umów? Czy podpisanie umów na czas nieokreślony jest dla niego jedynym wyjściem mówi Katarzyna Sarek, prawnik z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Pieniądze na wynalazki

Trwa piąty konkurs organizowany przez Naczelną Organizację Techniczną – Centrum Innowacji. Mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 80% kosztów kwalifikowanych. Jak otrzymać dofinansowanie na wynalazki mówi prof. Józef Suchy, wiceprezes NOT.

Skorzystaj na spowolnieniu

Zainwestowałeś w akcje na górce, być może jest to dobry moment na sprzedaż ze stratą i odkupienie ich po dzisiejszym kursie. Po co to robić? Żeby zoptymalizować podatki. Opowiemy, jak to zrobić i jak działa ten mechanizm. Naszym gościem jest Arkadiusz Gerwel, prawnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Gospodarka spowalnia

Spadek PMI poniżej 50 pkt. nie musi oznaczać recesji - uważa Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon TFI. Indeks PMI opiera się na miesięcznych ankietach wśród kadry kierowniczej.

Incana już na NC

Producent i dystrybutor dekoracji ściennych Incana zadebiutował na NewConnect. 60 proc. przychodów spółki, to sprzedaż w Polsce, 40 proc., to rynek zagraniczny. O planach spółki mówi Dariusz Suchy, prezes Incana SA.

Co słychać w Nicolas Games? 

W oczekiwaniu na "Afterfall". Prezes firmy Nicolas Games, Tomasz Majka, zapewniał na antenie TVN CNBC, że gra "Afterfall" na PC trafi na sklepowe półki jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

Odroczona płatność - na kogo uważać?

Strategia na spowolnienie. Polskie firmy mają dużo gotówki, ale równocześnie rośnie ich zadłużenie. W czerwcu długoterminowe zobowiązania wyniosły 1,8 mld złotych wobec 900 mln w sierpniu 2008 roku. Jakich branż nie należy obecnie kredytować, bo mogą nam grozić zatory płatnicze mówi Paweł Kowalewski, dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży D&B Poland.

Obligacje - USA vs Europa

USA nie śpi, gdy Zachód Europy odpoczywa. Tak jest na rynku obligacji korporacyjnych. Firmy z USA wykorzystały kilka dni w miarę stabilnej sytuacji na rynkach i zdecydowały się na emisję obligacji. To między innymi Walt Disney, Coca Cola, AT&T, Pepsico.

Wyprzedzić kryzys

Wyprzedzić kryzys - to cel klientów firm logistycznych. Większość z nich przyznaje, że obecny rynek, to rynek klienta. Klienci mówią, że wyciągnęli wnioski z kryzysu sprzed trzech lat. Według Bartłomieja Wolskiego z Gefco Polska firmy są lepiej przygotowane do spowolnienia niż w 2008 roku; widać jednak, że polskie spółki sukcesywnie wstrzymują inwestycje.

Rosyjski bank chce przejąć dwa w Polsce?

- Sbierbank, największy w Rosji bank depozytowy, rozważa kupno polskich Millennium Banku i Kredyt Banku - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w bankach inwestycyjnych. Zarówno portugalski właściciel Millenium jak i belgijski Kredyt Bank zapowiedzieli chęć wycofania się z Polski.

Optymizm w branży meblarskiej

Niższe marże producentów mebli, ale optymizm w branży. Andrzej Marek, prezes firmy meblarskiej Kler, spodziewa się w najbliższych miesiącach większego ruchu w swoich salonach. Dodaje jednak, że firma, mimo drożejących surowców jest zmuszona obniżać ceny.

Tauron przejmie polskiego Vattenfalla za 4,6 mld zł

Tauron Polska Energia kupi od Vattenfalla za 4,63 mld zł Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny, który obejmuje większość spółek szwedzkiego koncernu w Polsce. Taką informację podał Tauron w komunikacie giełdowym, podkreślając, że przedwstępna umowa została już podpisana. Na transakcję musi zgodzić się jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Bloomberga Vattenfall sprzeda też polskie aktywa ciepłownicze PGNiG za 1 mld dol.

Japonia, USA, co dzieje się na tych rynkach?

Gra pod Jackson Hole? Według niektórych analityków rynki przeceniają doroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole i piątkowe wystąpienie Bena Bernanke. Są jednak i tacy, którzy wierzą, że padną słowa, jeśli nie o QE3, to o innym wsparciu amerykańskiej gospodarki. Jak się w tym nie zgubić i jak inwestorzy mają przetrwać ten tydzień mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company. Na początku zapytamy także o Japonię.

Niemcy jeszcze optymistycznie

Mnożą się czarne scenariusze na temat niemieckiej gospodarki, ale polscy przedsiębiorcy nie załamują rąk. W sierpniu Indeks Instytutu ZEW, obrazujący opinie biznesmenów na temat rozwoju gospodarki, wypadł gorzej od oczekiwań i gorzej niż w lipcu. Mimo to Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofils, firmy produkującej opakowania do żywności, twierdzi, że niemieckich konsumentów optymizm na razie nie opuszcza.

Światełko w gospodarczym tunelu

Niemcy zbliżają sie do stagnacji. Indeks PMI obrazujący nastroje wśród niemieckich menedżerów spadł do poziomu najniższego od 2 lat i wyniósł 51,3 pkt. Lepszy od oczekiwań okazał się jedynie odczyt danych dotyczących przemysłu, co zdaniem ekonomisty BPH, Jakuba Jaworowskiego jest światełkiem w tunelu.

Choć wzrosło, to spadło. Bezrobocie za rządów PO

W przedwyborczym cyklu TVN24 "Widzę i Sprawdzam" sprawdziliśmy, jak to jest możliwe, że dwóch polityków opisując tę samą sytuację i tę samą rzeczywistość w oparciu o dane statystyczne, mówi skrajnie różne rzeczy? Czy bezrobocie za rządów Platformy spadło, jak mówi minister finansów Jacek Rostowski, czy wręcz przeciwnie, jak przekonuje szef SLD Grzegorz Napieralski? Z jednej strony obaj mają rację, a z drugiej obaj się mylą.

Obciął rating USA, teraz rezygnuje

Daven Sharma, prezes agencji ratingowej Standard & Poor's, która na początku sierpnia obniżyła po raz pierwszy w historii ocenę wiarygodności kredytowej USA, we wrześniu odejdzie ze stanowiska - podały "Financial Times" i "Wall Street Journal". Według "FT" nie ma to związku z toczącym się wobec agencji śledztwem Departamentu Sprawiedliwości.

Warszawska giełda odbiła się najmocniej

Po ostrych spadkach i wojnie nerwów w ubiegłym tygodniu poniedziałek na rynkach przyniósł długo oczekiwane wzrosty. W Warszawie były one dużo solidniejsze niż w na zachodnich parkietach. WIG20 zamknął się 2,3 proc. na plusie. W siłę rośnie, choć nie tak bardzo jak giełda, złoty.

"Sprzedają złoto, by zapłacić czynsz albo ratę"

Złoto bije kolejny rekord. Za jedną uncję kruszcu trzeba było w poniedziałek płacić już 1878 dolarów. Wysoka cena skłania też osoby posiadające złotą biżuterię do jej sprzedaży i to często z najbardziej prozaicznych powodów.

Milion w portfelu

Ponad 22 proc. dał zarobić ETF na złoto w portfelu, który zaproponował w połowie czerwca Marcin Billewicz, prezes Grupy Copernicus. Cały portfel zyskał 0,27 proc. od początku inwestycji.

Droga do milionów

Droga do milionów dla ostrożnych - spółki defensywne – bezpieczna inwestycja na niepewne czasy? Rozmowa z Dawidem Czopkiem, kierownikiem zespołu analiz BPH TFI.

Intercity ma pierwsze pieniądze na szybkie pociągi

Na konta PKP Intercity wpłynęła już pierwsza transza kredytu przeznaczonego na zakup 20 szybkich pociągów Pendolino. Na polskich torach pojawią się one w 2014 roku i z Warszawy do Gdyni mają jechać 2,5 godz. Spółka zapłaci za nie w sumie 430 mln euro. Gwarantem spłaty kredytu jest polski rząd, a udzielają go po połowie Europejski Bank Inwestycyjny i Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Droga do milionów

Droga do milionów dla zuchwałych – inwestycja w struktury – większe zyski ale też ryzyko. Rozmowa z Adamem Zarembą, głównym ekonomistą Idea TFI.

Nieruchomości kontra WIG20

Inwestycja w nieruchomości korzystniejsza niż w akcje? O tym, czy to dobra recepta na niepewne czasy, mówi Katarzyna Siwek, dyr. działu analiz Home Broker.