Najnowsze

Najnowsze

PGNiG kupi rosyjski gaz od Niemców

PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski do 2015 roku, za pomocą tzw. wirtualnego rewersu. Spółka miesięcznie sprowadzi ok. 190 mln metrów sześciennych surowca po, jak twierdzi, "korzystnych cenach". Tzw. wirtualny rewers oznacza, że formalnie PGNiG kupuje gaz z Niemiec, ale realnie odbiera za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji.

Co przyniesie unijny szczyt?

Europa potrzebuje konkretnych i zdecydowanych reform - ale ich wdrożenie wymaga czasu. Profesor Krzysztof Opolski podkreśla że drastyczne propozycje reformy Unii Europejskiej wysuwane przez Niemcy są najlepszym rozwiązaniem w walce z kryzysem.

Szczyt zadowolił giełdy i uspokoił złotego

Brak zgody po pierwszym dniu rozmów sprawił, że w piątek w całej Europie giełdy otworzyły się na czerwono. I choć z upływem czasu wielkich rozstrzygnięć też nie było, to wykresy dość systematycznie wspinały się do góry. W efekcie Europa zakończyła dzień na dość solidnych plusach, a Warszawa na umiarkowanym. Tracący dość sporo na początku dnia złoty zdołał odrobić spadki, a nawet minimalnie się umocnił.

"Europa 27 to już historia"

Brukselski szczyt Rady Europejskiej przesądza faktycznie o skurczeniu się Unii Europejskiej z powodu izolacjonizmu władz w Londynie - komentują w piątek francuskie media. "Wielka Brytania bardziej wyspiarska niż kiedykolwiek" - podkreśla lewicowy dziennik "Le Monde".

Lubelszczyzna chce gazu z łupków

Większość mieszkańców Lubelszczyzny (71 proc.) zgodziłaby się, aby gaz łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOB na zlecenie europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Główne postanowienie szczytu - wielki znak zapytania

Głównym postanowieniem szczytu UE w Brukseli jest porozumienie 17 państw eurolandu oraz kilku spoza strefy na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych w ramach tzw. umowy fiskalnej. Zrzeszy ona te kraje w nowym rodzaju unii. Kilka godzin po zakończeniu szczytu mało kto jednak potrafi powiedzieć, jak miałaby ona wyglądać i czym tak naprawdę być.

Plan ratunkowy dla Unii

Unia Europejska podzielona. Będzie międzyrządowe porozumienie, ale nie wszytskich państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przyznaje, że porozumienie nie jest na razie w pełni satysfakcjonujące. O konsekwencjach szczytu rozmawiamy z Jackiem Sochą, partnerem PwC.

Szczyt uzgodnień

Nie ma zgody w sprawie zmian w unijnym traktacie i wprowadzenia w ten sposób unii fiskalnej - pomysł  zablokowała Wielka Brytania. Będzie natomiast międzyrządowe porozumienie państw strefy euro, oraz - co najmniej - 6 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. Uzgodnienia na szczycie skomentujemy z gościem Rynków Dnia dr. Wiesławem Rozłuckim, doradcą banku inwestycyjnego Rothschild Polska.

Sygnity odrabia straty

Sygnity zanotował zyski przez 9 miesięcy z rzędu - pierwszy raz od 5 lat. Firma sprzedaje coraz więcej własnych usług i produktów. Strategia zmian sprawdza się. Jaka zatem przyszłość przed spółką? Pytamy prezesa Sygnity Norberta Biedrzyckiego.

Europejski szczyt niemieckim okiem

Ustalenia szczytu UE z punktu widzenia Niemiec - największej gospodarki Europy. Jak ustawić się na rynku w zależności od rozwoju sutuycji w Europie mówi Klaudiusz Sobczyk z Advanced Dynamic Asset Management we Frankfurcie.

"Nikt właściwie nie zna treści" paktu fiskalnego

Decyzja o tym, czy Republika Czeska przyłączy się do powstającej umowy międzyrządowej w sprawie nowego paktu fiskalnego, dopiero zapadnie - oświadczył po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli czeski premier Petr Neczas.

Pakt receptą na agencje ratingowe?

Zawarte na szczycie europejskim w Brukseli porozumienie umocniło eurogrupę, toteż powinno zostać dobrze przyjęte przez agencje ratingowe - oceniła francuska minister ds. budżetu Valerie Pecresse.

Dzień z mediacją

Ile kosztuje mediacja i dlaczego się opłaca? Rozmowa z Katarzyną Urbańską z PKPP Lewiatan.

Biznes w "nowej" Europie

Jak postanowienia szczytu rady europejskiej wpłyną na prowadzenie biznesu? Rozmowa ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Szczyt niemocy?

Niemoc decyzyjna, czy aktywna walka o strefę euro. O szczycie Rady Europejskiej rozmawiamy z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothshild Polska.

EURO KRYZYS

Czy Strefa Euro przetrwa? Jak wpłyną na nią ustalenia polityków podczas szczytu Rady Europejskiej? Rozmowa z Marcinem Mrozem, głównym ekonomistą BNP Paribas Polska.

Pakt fiskalny przełamie kryzys? "Damy radę"

Porozumienie fiskalne, które wprowadzi większą dyscyplinę budżetową i silniejszą integrację gospodarek UE ma zostać ratyfikowane przed połową 2012 r. - zapowiedział na konferencji kończącej szczyt w Brukseli szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy. Premier Donald Tusk powiedział natomiast, że jest przekonany, iż w najbliższych miesiącach uda się przełamać kryzys polityczny, mimo że "sytuacja jest teraz skomplikowana, a atmosfera ciężka".

AC SA poprawia wyniki

Super wyniki spółki handlującej instalacjami do autogazu. Jakie AC SA ma prognozy przychodów na rok 2012? Jak przychody będą zależeć od dosyć zmiennego rynku paliw? Rozmawiamy z Katarzyną Rutkowską, prezes AC SA.

Caspar AM na NewConnect

Debiut na NC dezerterów z Arka BZ WBK. Kurs akcji Caspar Asset Management podczas pierwszego dnia notowań na NewConnect wzrósł o 13,8%. Rozmawiamy z prezesem debiutanta Leszkiem Kasperskim na temat prywatnych inwestycji w trudnych dla rynków czasach.

Nie ma już pewnych inwestycji?

W przeddzień europejskich rozstrzygnięć na rynkach króluje niepewność Oskar Kowalewski ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla, że zmienność na rynkach jest tak duża, że obecnie nie ma na rynkach instrumentów, na których można pewnie zarobić. Najmniej podatnym na wahania jest jednak wciąż kurs złota, choć za uncję trzeba już płacić bardzo dużo.

Ważne europejskie decyzje

EBC - stopy w dół. Decyzja banku centralnego strefy euro była zgodna z oczekiwaniami. Czy ta decyzja ma dla rynków znaczenie? Porozmawiamy też o innych decyzjach - postanowieniach szczytu Unii Europejskiej. O przyszłości Unii i euro mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Areszt dla byłego członka zarządu Orlenu

Sąd zdecydował o aresztowaniu byłego członka zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marka S. i biznesmena z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę. W czwartek warszawska Prokuratura Apelacyjna przedstawiała im zarzuty korupcyjne.

Domowe zyski

Polskie prawo nie przewiduje możliwości sprzedaży domowej produkcji do kawiarni czy restauracji. Jak robić legalne wyroby domowej roboty i na nich zarabiać? Rozmowa z Anną Walczyńską, Spiżarnia Warszawska.

PGE o atomie

Polska Grupa Energetyczna odwraca się od inwestycji za granicą. Zawiesza swoje zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej w Visaginas na Litwie i rezygnuje z rozmów o zakupie energii elektrycznej z Kaliningradu. Prezes PGE Tomasz Zadroga tłumaczył w TVN CNBC, że jego firma chce się teraz skupić na krajowych inwestycjach, które są bardziej opłacalne.

Polacy biedniejsi niż przed rokiem

Dwóm trzecim Polaków przepytanych przez TNS OBOP wystarcza pieniędzy jedynie na bieżące wydatki. Co piąta osoba przyznaje, że czasami lub od dłuższego czasu nie jest w stanie opłacić podstawowych świadczeń, a 15 proc. respondentów mówi, że może sobie pozwolić na ekstrawydatki, poza bieżącymi potrzebami.

Mediacja w zarządzaniu

Umiejętności mediacyjna w prowadzeniu działalności gospodarczej często okazują się nieodzowne. O ich wykorzystaniu rozmawialiśmy z prezesem spółki Anti, Arkadiuszem Rzepą.

Kredyt u listonosza

Inpost Finanse rozpoczyna współpracę z firmą SMS Kredyt. Dzięki temu, klienci operatora pocztowego będą mogli załatwić formalności kredytowe u listonosza. Jak wpłynie to na rynek tego typu usług? Rozmowa z szefem RN SMS Kredyt - Januszem Tchórzewskim, oraz dyrektorem ds. usług finansowych Inpost, Mariuszem Dubowskim.