Najnowsze

Najnowsze

Zmiany na kolei

Kolejnych podwyżek biletów na kolei w tym roku raczej nie będzie - zapowiada o poranku wiceminister Transportu, Budownictwa i Gosp. Morskiej Andrzej Massel. Według niego wprowadzona 1 stycznia podwyżka od 2% do 5% w pociągach Intercity powinna być jedyną w najbliższym czasie.

Budapeszt wciąż słono płaci za dług

Węgry na dzisiejszej aukcji sprzedały swoje papiery dłużne, ale musiały zaoferować inwestorom bardzo wysokie rentowności, by ci chcieli je kupować. Rynków nie uspokoiła nawet informacja, że Budapeszt rozpoczął negocjacje ws. linii kredytowej z MFW.

Embargo na ropę o tydzień wcześniej?

Unia Europejska przesunęła spotkanie ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty dotyczące wprowadzenia embarga na irańską ropę na 23 stycznia - poinformowano we wtorek.

Inwestowanie w Afryce?

Czy inwestowanie na czarnym lądzie może stać się celem inwestycyjnym na przyszłość? Która część tego ogromnego kontynentu daje potencjalnie najlepsze perspektywy dla inwestorów, opowiada Paweł Homiński, zarządzający Noble Funds TFI.

Wielka ucieczka z A2

Absurdalna sytuacja panuje na niedawno oddanym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Świecko. Wielu kierowców samochodów ciężarowych nie jeździ tamtędy nawet za darmo, gdyż nie mają gdzie zjechać z trasy - informuje "Puls Biznesu".

Detroit kusi cackami na kółkach. Amerykanie odbijają rynek

W Detroit w USA rozpoczął się międzynarodowy salon samochodowy, największa tego typu impreza w Ameryce i jedna z najważniejszych na świecie. Wystawa w centrum amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego jest wyrocznią dla rynku. Pokazywane w Detroit trendy są później kontynuowane przez cały rok.

Będzie więcej bezrobotnych

W ciągu tego roku liczba osób bez pracy wzrośnie o 60 tys. Pod koniec roku bezrobocie może osiągnąć nawet 12,9 proc - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Uważaj! Protest na granicach

We wtorek, na warszawskim lotnisku im. Chopina, a także na przejściach granicznych w Dorohusku i w Medyce ma się odbyć trzygodzinna akcja protestacyjna związków zawodowych służb mundurowych. Strażnicy graniczni będą bardzo metodycznie i powoli wykonywać swoje obowiązki. Protest jest spowodowany brakiem podwyżek dla wszystkich formacji mundurowych.

Chińskie płace w górę

Chińczycy będą zarabiać więcej. Chińskie władze zdecydowały się podnieść płacę minimalną w kluczowych miastach i prowincjach, po to by zaradzić brakowi pracowników. Czy wpłynie to na konkurencyjność gospodarki tego kraju? O to pytaliśmy dr Krystynę Palonkę z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dymisja z frankiem w tle

Ekonomiści dyskutują o skutkach dymisji prezesa Hildebranda dla Szwajcarskiego Banku Narodowego. Według Grzegorza Maliszewskiego z Banku Millennium zamieszanie wokół transakcji żony szefa SNB tylko chwilowo odbije się na reputacji banku.

Europa przed decyzjami

Europejscy przywódcy myślą przede wszystkim o zbliżających się wyborach - tak atmosferę wokół europejskiego długu ocenia dr Piotr Wawrzyk. Zastępca kierownika Katedry Europeistyki UW był gościem Bilansu.

POŻYCZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W ramach zmian w Kapitale Ludzkim mają być wprowadzone pożyczki z 12-miesięcznym okresem karencji. Kto i gdzie może się o nie starać? Rozmowa z Pawłem Orłowskim, wiceministrem rozwoju regionalnego

TRUDNA REFUNDACJA

Jest porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami a aptekarzami. Ministerstwo ma m. in. zmienić zapis rozporządzenia dotyczący konieczności wpisywania poziomu refundacji leków, gdy obowiązuje dla nich tylko jedna stawka. Tymczasem aptekarze wzięli sprawy w swoje ręce i napisali projekt ustawy ze zmianami w ustawie refundacyjnej. Rozmowa ze Zbigniewem Wilczyńskim, właścicielem Apteki Arnika i Łukaszem Farkasem, autorem aptekarskiego projektu ustawy refundacyjnej

UMOWY ANTYKRYZYSOWE

Ustawa antykryzysowa a umowy na czas określony. Odpowiadamy na pytania widzów dotyczące umów na czas określony. Rozmowa z Martą Urmiłowicz, specjalistą w OIP w Białymstoku

APTEKI DO KONTROLI

W ramach rutynowych działań Inspektorat Farmaceutyczny już bada między innymi, czy apteki nie umieszczają reklam, a także prawidłowość przyjmowanych recept. Rozmowa z Marcinem Flakiem, radcą prawnym w Kancelarii DFL Legal

Europejski rynek pracy

Od dłuższego czasu polityka społeczna i polityka rynku pracy jest zróżnicowana w krajach Unii Europejskiej. Liczba miejsc pracy w Niemczech się poprawiła. W tym czasie we Francji przybyło bezrobotnych. Czym jest to spowodowane, mówi dr Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej, UW.

Zyskowny Portfel

Portfel Marcina Billewicza, prezesa zarządu Copernicus Securities zyskał od początku inwestycji ponad 5,3%. Jakie zmiany zaszły w jego składzie po Nowym Roku? O tym w programie Milion w Portfelu.

ODWRÓCONA HIPOTEKA

Do projektu ministerstwa finansów swoje uwagi zgłosiło ministerstwo gospodarki. Proponuje ono jednoczesne uregulowanie tzw. umów dożywocia czyli zrzeczenia się własności nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę. Autorzy projektu odpowiadają, że uporządkowanie obu modeli - odwróconej hipoteki i umów dożywocia - jest niemożliwe z powodów formalnych. Co wynika z założeń do projektu? Rozmowa z Mikołajem Zdybem, radcą prawnym w KPMG D. Dobkowski

TWÓJ BRAT PIT

Do 10 stycznia pracownicy mogą przekazać PIT-12 czyli prośbę do pracodawcy o rozliczenie, gdy nie mają innych dochodów i ulg. Rozmowa z Dominiką Dragan-Berestecką, doradcą podatkowym w Ożóg i Wspólnicy

Perspektywy Polski w 2012

W najnowszym raporcie analitycy Blackrock napisali, że Polska gospodarka będzie najprawdopodobniej na czele gospodarek krajów CEE. Motorem rozwoju może być wzrost popytu wewnętrznego. O kondycji europejskich gospodarek mówiła Joanna Stec-Gamracy, dyrektor zarządzająca Blackrock w Polsce.

Bruksela może "naświetlić słabości budżetu" Polski

Jeśli Komisja Europejska oceni, że Polska nie podjęła wystarczających kroków, by w 2012 r. zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB, to Rada UE może upublicznić słabości budżetu - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Byłoby to silnym sygnałem dla rynków - powiedział w poniedziałek rzecznik KE.

Euro kryzys

Niemcy, czyli rekordowo niskie bezrobocie, lepszy od oczekiwań bilans handlowy, ale też spadające zamówienia przemysłowe i lekko rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej. Do tego jeszcze ciężar ratowania euro. Czy niemiecki plan, wychodzenia z kryzysu, się sprawdzi i jak na tym będzie można zarobić? Naszym gościem był: Patryk Jabłonowski z Deka Investment.

Białoruś - inflacja 108,7 proc.

Rok 2011 nie był udany dla białoruskiej gospodarki. Jak poinformował główny urząd statystyczny (Biełstat), inflacja na Białorusi wyniosła w minionym roku 108,7 proc.

Nowy rok w Elektrotimie

Duże publiczne zlecenia dla Elektrotimu pod koniec roku. Rynek spekulował o możliwych przejęciach, ale spółka nie zgłosiła się do przejęcia Elektromontażu Poznań. O plany rozwoju spółki, oraz o możliwe przejęcia, pytaliśmy Andrzeja Diakuna, prezesa Elektrotimu.

Co z tym złotym? 

Perspektywy dla rynku walut. Gdzie jest w tej chwili trend na rynku? Jak rezygnacja prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego wpłynie na rynek walutowy? Na nasze pytania odpowiadał: Tomasz Niemiec, ekspert do spraw dewiz w PKO BP.

Niemiecka lokmotywa?

Zaskakujący wzrost nadwyżki handlowej Niemiec. W listopadzie zwiększyła się o przeszło 2,5 mld euro, do ponad 15 mld euro. To głównie zasługa poprawy kondycji eksportu - najważniejszego motoru niemieckiej gospodarki. O niemieckiej lokomotywie rozmawialiśmy z szefem German Desk w Deloitte, Marcinem Diakonowiczem.

Odchodzi szef Centralnego Banku Szwajcarii

Philipp Hildebrand zrezygnował z zajmowanego stanowiska szefa Szwajcarskiego Banku Centralnego ze skutkiem natychmiastowym. To efekt niejasności związanych z interesami żony bankiera. Szwajcarskie media podkreślały, że mogło dojść do złamania tajemnicy bankowej przez byłego szefa SBC.

Sarkozy i Merkel naciskają na nowy europodatek

Berlin i Paryż nie ustają w wysiłkach nałożenia na całą Unię Europejską nowego podatku od transakcji finansowych. Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył w Niemczech prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla "podatku Tobina" wyraziła kanclerz Angela Merkel.

Najcieńszy i najlżejszy tablet na świecie

Excite X10 to najcieńszy tablet, jaki kiedykolwiek zbudowano – ma grubość 7,7 milimetra. Zrobiony jest ze stopu magnezu, a nie z tytanu, dzięki czemu jest lżejszy od konkurencji. Waży zaledwie 0,5 kg i jest najlżejszym urządzeniem tego typu na rynku. W sprzedaży pojawi się w pierwszym kwartale roku, na razie tylko w USA.