Najnowsze

Najnowsze

Szanse małych firm w energetyce

Gdzie będą pieniądze i przetargi do 2020 roku? Rozmowa z Karoliną Siedlik, partnerem w CMS Cameron McKenna w programie "Blajer mówi: Biznes"

VIII Kongres Nowego Przemysłu

Jakie jest zapotrzebowanie na moc energetyczną w Polsce i Europie. W "Dniu na Rynkach" Rafał Hirsch rozmawiał z Grzegorzem Górskim, prezesem GDF SUEZ.

Polska gospodarka znów zaskoczyła

Miało być ostre hamowanie, a jest niemal takie same tempo. - Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rok do roku i 13 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły, że po sierpniowym rocznym wzroście o 8,1 proc. wrześniowy wyniesie niecałe pięć.

Jednolity europejski rynek energii

Towarowa Giełda Energii razem z giełdą niemiecką i skandynawską jako pierwsze wdrożą w przyszłym roku "Jednolity Europejski Rynek Energii". GPW może kupić ponad 80% Towarowej Giełdy Energii. W "Dniu na Rynkach" rozmawialiśmy z Grzegorzem Onichimowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii.

VIII Kongres Nowego Przemysłu

O rozwoju infrastruktury przesyłowej, czyli o interkonektorach oraz terminalu LNG rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" z Mirosławem Dobrutem prezesem Europol Gazu.

Gdzie ten boom w energetyce?

Według naszego gościa, Andrzeja Hołdy drugie półrocze to wstrzymanie inwestycji energetycznych, bo firmy nie mają jasnych informacji na temat podziału darmowych limitów emisji dwutlenku węgla. Rozmowa w "Dniu na Rynkach" z Andrzejem Hołdą, prezesem ELWO.

Energetyka a środowisko - VIII Kongres Nowego Przemysłu

Energa ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej, dostarcza ją do 2,5 milionów gospodarstw domowych i ponad 300 tys. firm. Energa to także 46 elektrowni wodnych. Zielona energia to blisko 15-procent energii elektrycznej dostarczanej do klientów. Rozmowa z Mirosławem Bielińskim, prezesem ENERGI.

Kleszcze długu

Prawie codziennie, agencje ratingowe, obniżają wiarygodność sektora bankowego, albo całych gospodarek krajowych. O wiarygodności Polski Robert Stankiewicz Rozmawiał z Piotrem Kowalskim, prezesem Fitch Polska

Optymista - Pesymista

Popyt zewnętrzny hamuje. Zamówienia z zagranicy są coraz niższe. Czy ekonomiści dmuchają na zimne, czy ich ostrzeżenia o zbliżającym się kryzysie i recesji są uzasadnione? W "Dniu na rynkach" Robert Stankiewicz rozmawiał z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego

Inwestycje na odbicie

Rynek zbyt mocno zdyskontował zagrożenia i jest szansa na odbicie - oceniają analitycy DM BPS. Dzięki przecenie w trzecim kwartale akcje ceny akcji stały się atrakcyjne. W portfelu Sobiesława Kozłowskiego 60% akcji - w tym Agora, Enea, GPW, Polimex i PZU) i 40% obligacji banków spółdzielczych

Czas na zakupy?

Zbigniew Jakubas mówił w TVN CNBC, że już czas na zakupu na giełdzie. W Rynkach Dnia Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI mówił, jak ustawić strategię, gdy rynki nadal czekają na ostateczne rozwiązanie problemu Grecji i przekonywał do inwestowania w IKE

Porządki CP Energii

CP Energia porządkuje grupę i sprzedaje swoją rosyjską spółkę ZAO Kriogaz, choć nadal będzie z nią współpracować sprzedając w Polsce wyprodukowany w Obwodzie Kaliningradzkim gaz LNG. Gościem Rynków Dnia był Mariusz Caliński, prezes CP Energia

Kabanos oficjalnie pod unijnym parasolem

- Ma mieć kolor czerwony, a odcień wiśniowy - m.in. w taki sposób opisuje polskiego kabanosa certyfikat jakości, który przyznawany jest przez Komisję Europejską. W środę podjęto decyzję o drugim, czyli ostatecznym wpisaniu polskiego wniosku o unijną ochronę kabanosa jako produktu tradycyjnego UE. Zgodnie z procedurami z odpowiednim logiem pojawi się on w sprzedaży za maksymalnie półtora miesiąca.

Były szef bankowego giganta oszustem?

Prokuratura w Mediolanie wszczęła śledztwo wobec byłego szefa banku Unicredit Alessandro Profumo w związku z podejrzeniem popełnienia oszustw podatkowych. Jednocześnie bankowi zajęto 245 mln euro zysku z operacji, która jest przedmiotem dochodzenia.

Ryanair "rozbija się" we Wrocławiu. Stolica wciąż czeka

- Wrocław jest pierwszym polskim miastem, w którym otwieramy naszą bazę, ponieważ zawsze spotykaliśmy się tutaj z wielkim entuzjazmem i wsparciem - powiedział Micheal Cawley, wiceprezes zarządu Ryanaira podczas podpisywania umowy na otwarcie bazy irlandzkich linii na lotnisku w stolicy Dolnego Śląska. Kolejna baza Ryanaira ma powstać na podwarszawskim lotnisku Modlin, ale tam wciąż trwają negocjacje.

Apple rozczarował podwojonym zyskiem

6,62 mld dol zarobił Apple w roku rozliczeniowym zakończonym 24 września. I chociaż wynik jest o 85 proc. lepszy niż ten osiągnięty przed rokiem, to rozczarował inwestorów na Wall Street, którzy przecenili akcje spółki o kilka proc.

Przynajmniej miesiąc tylko dla ojca i dziecka

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by polscy ojcowie mieli miesiąc urlopu wychowawczego przysługującego tylko im - informuje "Rzeczpospolita". Zmian w tej kwestii wymaga od nas unijne prawo. Obecnie w Polsce z 36 miesięcy urlopu wychowawczego korzysta głównie matka.

Ukraina wchodzi w strefę wolnego handlu

- Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan podpisały porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu. Azerbejdżan, Uzbekistan i Turkmenistan będą rozpatrywać do końca roku przyłączenie się do niej - oznajmił we wtorek wieczorem po zakończeniu szczytu krajów Wspólnoty Niepodległych Państw premier Rosji Władimir Putin.

Ścięli rating Hiszpanii

Agencja Moody's obniżyła rating Hiszpanii o dwa poziomy - z Aa2 do A1. Dalszą perspektywę ekonomiczną kraju określa jako "negatywną". Oceniła Hiszpanów jeszcze surowiej, niż dwie inne wielkie agencje: Standard&Poor's i Fitch.

Zyski OFE 

14,7 procent zarobiły średnio w ciągu trzech lat Otwarte Fundusze Emerytalne. Wszystkie fundusze zarobiły powyżej wymaganego progu czyli ponad 7,4%. To oznacza, że nie muszą dopłacać swoim klientom. Najwyższą stopę zwrotu osiągnął fundusz PKO BP Bankowy który zarobił ponad 16%. Wiceliderem rankingu jest fundusz Allianz Polska, ze stopą zwrotu na poziomie niecałych 16%. O komentarz poprosiliśmy Tomasza Publicewicza z firmy Analizy Online.

Cień Recesji - zatrudnienie spada

Wynagrodzenia i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w polsce już spadają - w ujęciu miesięcznym. Tak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez GUS. System pomocy bezrobotnym w Polsce jest chory - komentuje Roland Budnik. Zdaniem dyrektora powiatowego urzędu pracy w Gdańsku, do takiego wniosku prowadzi pilotażowy program prywatyzacji pośredniaków.

Drożej w bankach

W bankach drożej - oto kilka przykładów. Od początku października w BGŻ opłata za kartę wzrosła z 5 do 8 zł. Na podobny ruch zdecydował się również Citi Handlowy, który zmienił też sposób jej naliczania – zamiast jednej opłaty rocznej opłata pobierana jest w cyklu miesięcznym. W II półroczu więcej zarobi też PKOBP bo od połowy listopada podnosi opłaty za karty PKO Ekspres i PKO Graffiti. Banki podnoszą opłaty za usługi żeby zwiększać przychody - mówi w TVN CNBC analityk Open Finance. Halina Kochalska podkreśla, że  akcjonariusze banków chcieliby w przyszłym roku dostać wreszcie znaczne dywidendy.

Przeciw bankstersom

W kogo mają uderzyć kary dla bankowców, w kogo uderzają społeczne protesty? Czy politycy znaleźli chłopców do bicia w finansistach aby odwrócić uwagę od własnej niemocy? Czy Europie wystarczy tydzień na znalezienie wyjścia z kryzysu długu, Naszym gościem jest prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Rynki dla Opornych

Kolejna odsłona naszego portfela. Tym razem przyjrzymy się spółce Yawal i zadecydujemy, czy warto zainwestować w jej akcje.

Inwestować, czy przejmować

Okres niepewność na rynku, to dobry czas na inwestycję we własny biznes? Może lepiej wykorzystać wolne środki na fuzje i przejęcia? Paweł Blajer rozmawiał z Mariuszem Gacą, prezesem PTK Centertel.

Redukcja greckiego długu

W Grecji tydzień strajków - przez kraj przetacza się największa od dwóch lat fala protestów. W. Schaeuble szacuje, że redukcja greckiego długu może wynieść nawet 60%. Czy europejskie banki są gotowe na większe odpisy na Ateny? Rozmowa z Dariuszem Szkaradkiem z Działu Audytu i Zarządzania Ryzykiem Instytucji Finansowych Deloitte.

Emitel operatorem multipleksów

Inwestycje w mediach i telekomunikacji. Emitel - operator techniczny dwóch multipleksów telewizyjnych DVB-T myśli o budowie sieci LTE, mobilnego dostępu szerokopasmowego. Firma będzie także operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Rozmowa z Przemysławem Kurczewskim, prezesem Emitela.

Ratunek dla Internet Group

Internet Group ma inwestora – spółkę ma uratować DM IDMSA. Dom maklerski zamierza zainwestować w spółkę i doprowadzić do zakończenia postępowania układowego. Ponadto, DM IDMSA ma zobowiązać się do spłaty wszystkich wierzycieli Internet Group i przejmie 66% jej akcji. Rozmowa z Janem Ryszardem Wojciechowskim, prezesem Internet Group.

Ekonomiści radzą. "Polska powinna pójść drogą Irlandii"

- Jeśli Polska w czasach kryzysu chce zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego, to powinna, tak jak Irlandia obniżać podatki, a nie, jak wiele innych krajów zwiększać je - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Zarówno on, jak i inni ekonomiści, za najważniejszą reformę, którą powinien przeprowadzić nowy rząd, uznali reformę systemu emerytalnego.