Najnowsze

Najnowsze

UBEZPIECZENIE WYPADKOWE

Mija termin składania informacji ZUS IWA za ubiegły rok, czyli sprawozdania dotyczącego składek na ubezpieczenie wypadkowe. Kogo dotyczy ten obowiązek, tłumaczy Radosław Milczarski z ZUS.

TWÓJ BRAT PIT

Rozwiązujemy problem przedsiębiorcy, który musi zapłacić podatek od najmu (rozlicza się ryczałtem), a jego najemcy nie płacą mu regularnie. Co powinien wpisać w PIT-28? Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym w KPMG.

HANDEL ALKOHOLEM

Mija termin na wniesienie opłaty za sprzedaż alkoholu za 2011 rok. Czy przy tej okazji można też, np. zrezygnować z mniej dochodowej sprzedaży niskoprocentowego alkoholu, mówi Magdalena Amerek, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

EURO KRYZYS

Globalne problemy lokalnych firm. Co powinni zrobić przywódcy państw po szczycie UE, żeby ułatwić życie małemu biznesowi. Rozmowa z Jerzym Bartnikiem, prezesem Związku Rzemiosła Polskiego i Jerzym Samborskim, prezesem Unicorn-SME Union Polska.

Respekt na GPW

Spółki notowane w Respect Index tracą zauważalnie mniej niż rynek. Jak obecność w indeksie wpływa na działalność tych firm? Rozmowa z wiceprezes BPH, Grażyną Utratą.

Czechy jednak przyjmą pakt?

Nie jest wykluczone, że Praga może jeszcze zmienić zdanie i przyjąć w przyszłości pakt fiskalny. Na razie tylko Czechy i Wielka Brytania nie zdecydowały się przystąpić do porozumienia, ale premier Czech Petr Neczas stwierdził, że nie jest to ostateczne stanowisko Pragi.

Nowe spółki w Respect Index

Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych – Respect. Publikacja indeksu w nowym składzie rozpocznie się 1 lutego. W skład indeksu weszły 23 spółki. Gościem Marcina Kowalskiego był Jacek Kuchenbeker z działu zarządzania ryzykiem w Deloitte Polska

Ruch w branży rybnej

Spółki branży rybnej gotowe do przejęć. Graal ogłasza, że przejmie więcej niż jedną spółkę. O szczegółach tych planó rozmawialiśmy z prezesem spółki, Bogusławem Kowalskim.

Wyniki i3D

Spółka, zajmująca się tworzeniem trójwymiarowych wizualizacji, publikuje wyniki za czwarty kwartał. Widać w nich wzrosty, ale widać również negatywny wpływ kosztów. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem i3D, Jackiem Jędrzejowskim.

Dobrze mieć respekt

Kolejne spółki dołączają do Respect Index na GPW. Co mogą zyskać na obecności w tym indeksie? Rozmowa z prezesem Apatora, Januszem Niedźwiedzkim.

Impexmetal analitycznie

Najnowsza rekomendacja DI BRE. Autor rekomendacji, Jakub Szkopek - analityk DI BRE mówi, że to będzie gorszy rok dla aluminium niż można było się tego spodziewać wcześniej.

Wyprzedaż w Emperii opóźniona

Emperia może opóźnić sprzedaż aktywów detalicznych. CHodzi głównie o sieci Stokrotka i Lewiatan. Emperia dopuściła także nowych inwestorów do negocjacji. O strategii sprzedaży aktywów mówi Kamil Szlaga, analityk KBC Securities.

Dębica rośnie

Przyszły dobre czasy dla branży oponiarskiej. Kurs Dębicy mocno rośnie już od jesieni. Spółka wycofuje się nieco z rynku polskiego, na rzecz sprzedaży za granicę. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Jackiem Pryczkiem.

Firmy w spowolnieniu

Z jednej strony boją się eskalacji kryzysu, z drugiej upatrują szans na przyspieszenie swojego rozwoju. Firmy w czasie globalnego spowolnienia stoją przed dylematem – zachować ostrożność czy właśnie teraz ryzykować i przeć do przodu. Odpowiedzi na te pytania szukał Jan Niedziałek w rozmowie z Hansem-Paulem Buerknerem prezesem Boston Consulting Group.

Co zbuduje zgoda?

Zawarta w traktacie nowa reguła wydatkowa zakłada, że deficyt strukturalny danego kraju nie będzie mógł przekroczyć 0,5% PKB. Za złamanie tej zasady grozi kara w wysokości 0,1% PKB. Zdaniem dr krzysztofa Piecha ze Szkoły Głównej Handlowej na wczorajszym szczycie zabrakło szczegółów.

Indeks dostępności kredytowej

Indeks Dostępności Kredytowej TVN CNBC liczony przez Open Finance w styczniu na rekordowym poziomie, ale przez rok zyskał zaledwie 1%. Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej, który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, wzrósł w styczniu o niespełna 2 punkty i wynosi już 119,36 punktu. Mimo, że jest to wynik najwyższy w historii, wielu powodów do optymizmu nie ma, bo wzrost indeksu jest coraz wolniejszy, podkreśla analityk Open Finance Marcin Krasoń

"Podwójna ratyfikacja" paktu. "To nie będzie proste"

Uzgodnienie treści paktu fiskalnego na szczycie UE w Brukseli to dopiero początek długiej i trudnej drogi do wprowadzenia w życie nowych surowszych reguł wydatkowych. Traktat czeka bowiem nie tylko ratyfikacja w poszczególnych krajach, które go przyjęły w Brukseli. Do nowych zasad trzeba bowiem jeszcze dostosować lokalne prawo - a to oznacza nawet zmiany w konstytucji. W czasach kryzysu kolejne - tym razem sztywne - cięcia wydatków napotkają z pewnością na duży opór społeczny i krytykę opozycji. Ten traktat zawiera tylko kije i żadnej marchewki dla społeczeństw - ocenia ekspert brukselskiego think-tanku Piotr Kaczyński.

Postanowienia szczytu UE

Ustalenia poniedziałkowego szczytu Rady Unii Europejskiej tworzą trzy rodzaje unijnych szczytów. Najwęższy nadal ma się odbywać w gronie krajów eurostrefy, szerszy będzie powiększony o kraje które podpisały pakt fiskalny, a najszerszy obejmie wszystkie kraje wspólnoty. O postanowieniach szczytu i o roli EBC w wychodzeniu z kryzysu mówi Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze, były członek RPP.

O działaniach Cyfrowego Polsatu

Analitycznie o Cyfrowym Polsacie i ostatnich transakcjach zakupu Internetu przez CP. Zapytamy także o to, kiedy Polkomtel wpadnie do Midasa. Naszym gościem jest analityk BDM, Maciej Bobrowski.

PGNiG szuka prezesa

Polski Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szuka nowych szefów. Rada nadzorcza spółki ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa zarządu i wiceprezesa do spraw handlowych oraz wiceprezesa do spraw korporacyjnych.

Poczta vs. InPost cd.

Zapowiada się dalszy ciąg sporu Integera i Poczty Polskiej o przesyłki. Sąd oddalił powództwo Poczty przeciwko spółce Integer. Poczta domagała się ponad 60 mln złotych odszkodowania za bezprawne, jej zdaniem, obciążanie listów blaszkami, dzięki czemu Integer mógł przesyłać listy pomimo monopolu Poczty. Rafał Brzoska nie wyklucza, że teraz Integer będzie domagał się odszkodowania od Poczty Polskiej.

Polska wśród "krasnoludków, które wstrząsnęły szczytem"

Kompromis osiągnięty w Brukseli, to w ocenie największego włoskiego dziennika "strategiczny sukces" Warszawy. Według "Corriere della Sera", Polska należy do grupy "siedmiu krasnoludków, czy też wspaniałej siódemki", które "wstrząsnęły szczytem UE". Mniej entuzjastyczny w ocenach jest niemiecki "Sueddeutsche Zeitung", który korzyści z osiągnięcia porozumienia określa jako "sporne".

Wielka transformacja

"Wielka transformacja: kształtowanie nowych modeli" tematem tegorocznego szczytu w Davos. Jakich modeli potrzebuje świat, by wyjść z panującego kryzysu? Jan Niedziałek rozmawiał o prognozach dla Europy i Świata z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angelem Gurrią.

DAVOS 2012

Nowoczesne firmy śpią na pieniądzach, banki mimo zastrzyku gotówki z Europejskiego Banku Centralnego nie wypuszczają ich na rynek. Uczestnicy szczytu w Davos szukają przyczyn i rozwiązania tej sytuacji. O tym, a także odpowiedzialności i roli mediów finansowych w czasie kryzysu, Jan Niedziałek rozmawiał z Lionelem Barberem, redaktoram naczelnym Financial Times

DAVOS 2012

Świat – którego gospodarcze centrum do dziś znów jest w szwajcarskim Davos – najbardziej boi się kryzysu na rynku długu, wzrostu cen ropy i pęknięcia bańki spekulacyjnej w Chinach. Ale zarówno rynki, jak i coraz więcej ekonomistów wydaje się przekonanych, że te kłopoty uda się pokonać. Do takich optymistów - realistów należy Nairman Behravesh, główny ekonomista IHS GLOBAL INSIGHT

"Osiągnęliśmy minimum", "Nie mogliśmy więcej"

- Sukcesem jest to, że będziemy obecni w kwestiach, które będą nas dotyczyć bezpośrednio - komentowała Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ostateczny kształt paktu fiskalnego. Przewiduje on trzy rodzaje szczytów UE, w tym takie, na którym obecne będą państwa nienależące do strefy euro (w tym Polska). Z kolei według doradcy ekonomicznego PricewaterhouseCooper (PwC) prof. Witolda Orłowskiego, "w Brukseli udało nam się osiągnąć minimum".

PREZES NBP W DAVOS

Prezes NBP Marek Belka twierdzi, że spowolnienie ominie polską gospodarkę, a wzrost PKB w 2012 roku nie będzie mniejszy niż 3 proc., a to pozwala wstępnie myśleć o podwyżkach stóp procentowych.

Wydatki Unii po nowemu. Będą kary dla niezdyscyplinowanych

Przywódcy 25 państw UE, w tym Polski, zgodzili się podpisać nowy pakt fiskalny. Tym samym przyjmą zobowiązanie, iż nie zadłużą się ponad pewną granicę, ponieważ inaczej ich kraj zapłaci karę. W kluczowej dla Polski kwestii uczestniczenia w szczytach państw eurolandu, Warszawa nie zdołała osiągnąć zakładanego celu. Będziemy mogli brać udział tylko w niektórych spotkaniach.

Włochy z satysfakcją. Grecja może potrzebować więcej euro

Unia Europejska jest na mocnej skale dyscypliny budżetowej. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani - oświadczył premier Włoch Mario Monti po poniedziałkowym szczycie UE, w czasie którego 25 państw zawarło porozumienie ws. paktu fiskalnego. Dodał, że Włochy nie będą potrzebowały pieniędzy z antykryzysowego funduszu ratunkowego dla krajów strefy euro. Z kolei premier Grecji Lukas Papademos oznajmił, że jego kraj - pogrążony w długach - może potrzebować więcej pomocy niż zakładano.

Polska nie w pełni zadowolona, ale podpis złoży

Polska przystępuje do paktu fiskalnego - poinformował premier Donald Tusk. Zastrzegł jednocześnie, że kompromis zawarty podczas poniedziałkowego szczytu UE w Brukseli ws. paktu fiskalnego nie w pełni zadowala Polskę, jednak jest na tyle satysfakcjonujący, że Polska zdecydowała się na podpisanie dokumentu.