Najnowsze

Najnowsze

Leasing alternatywną dla kredytu?

Pokażemy, czym w praktyce różni się procedura uzyskania leasingu do kredytu. Pomoże nam w tym Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu

Sposób na płynność

Zatory płatnicze dotykają zwłaszcza firm z sektora budowlanego. Ile będzie kosztowało małą firmę „spieniężenie” faktur czyli faktoring jako alternatywa dla firm, które nie są w stanie finansować się kredytem. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Dawidem Naglikiem, dyrektorem zarządzającym Departamentem Faktoringu w Banku BPH, oraz Jerzym Dąbrowskim, z Polskiego Związku Faktorów

Kredyt dla przedsiębiorcy

Kredyt na mieszkanie dla przedsiębiorcy już praktycznie tylko w złotym. Pokażemy, jak teraz wyglądają koszty kredytów i czy dość wysoki WIBOR (ok. 5%) jest równoważony przez malejące marże. O tym w rozmowie z Michałem Krajkowskim, analitykiem DK Notus

Roboty taksówki w cenie rikszy. Największa taka sieć miejska

Indie zaczęły budować największy na świecie szybki transport miejski ULTra Personal Rapid Transit, czyli system kolejek, który działa jak roboty taksówki. Ma to być 200 zautomatyzowanych kabin poruszających się po torach, dostępnych "na zawołanie" pasażera i działających na baterie. Dziennie mają przewozić 100 tys. pasażerów w miejscowości Amritsar - pisze "New York Times".

Zarobić w służbie zdrowia

MW Trade zarabia na finansowaniu i restrukturyzacji zobowiązań zakładów opieki zdrowotnej. Jaki wpływ na działalność spółki będą miały ostatnie zawirowania na rynku zdrowia? Rozmowa z prezesem spółki, Rafałem Wasilewskim.

Polnord w 2012

IV kwartał bardzo dobry, a cały rok lepszy od oczekiwań. Na jakie zarobki w 2012 roku liczy Polnord? Spytaliśmy prezesa spółki, Bartosza Puzdrowskiego.

Plany Rafako

Współpraca z PBG i spory z Alstomem - wokół tych spraw będą w najbliższej przyszłości obracać się sprawy Rafako. O szczegółowych planach na 2012 rozmawialiśmy z prezesem spółki, Wiesławem Różackim.

BOŚ W 2012

Bank Ochrony Środowiska planuje w tym roku wtórną ofertę publiczną. Jak na jej wyniki wpłyną zawirowania w światowej gospodarce i nowe zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego? Rozmowa z prezesem BOŚ, Mariuszem Klimczakiem.

Oszczędzać ponad inflację

194 mld złotych na kontach miały firmy na koniec listopada. Zdaniem ekonomistów to efekt ograniczania inwestycji i przygotowywania się na kryzys. Jak oszczędzać, żeby zarobić więcej niż wynosi wzrost inflacji? O tym w rozmowie z Karolem Wilczko, Comperia.pl.

Operacja refundacja

Brak kar dla lekarzy za błędne wypisanie poziomu refundacji na recepcie oraz możliwość odwołania się od wyników kontroli przez aptekarzy – to najważniejsze zapisy projektu ustawy refundacyjnej, którą dzisiaj zajmuje się Rada Ministrów. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Tomaszem Kaczyńskim, starszym prawnikiem w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

"Lek zabija pacjenta". Grecka "spirala śmierci"

Zadłużoną i bliską bankructwa Grecję zmuszono do kolejnych cięć budżetowych. Gospodarka kraju wpada w spiralę śmierci i ekonomiści zaczynają kwestionować politykę oszczędności. Nikt nie dowiódł, że ona działa - twierdzi środowy "Washington Post".

"Mamy dobrą wiadomość dla Polski i złą dla Węgier"

Komisja Europejska pozytywnie wypowiedziała się o polskim budżecie i finansach publicznych. Bruksela uznała, że Polska realizuje jej zalecenia i nie ma potrzeby przestrzegania lub karania Warszawy. Gorzej wypadły Węgry. KE postuluje zamrożenie przekazywania unijnych funduszy dla Budapesztu.

PIENIĄDZE NA TURYSTYKĘ

W województwie śląskim ruszył nabór na budowę bazy noclegowej. Można otrzymać do 750 tysięcy złotych. Rozmowa z Pawłem Pikoniem, dyrektorem Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości  

Kolejna zmowa cenowa

Kolejna zmowa cenowa rozbita. Polski urząd antymonopolowy ukarał 3 spółki działające w branży mięsnej za stosowanie niedozwolonych praktyk. Z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK, o poranku rozmawiał Robert Stankiewicz.

Oszczędzać w IKZE?

Czas na IKZE?. W programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz wraz z Maciejem Rogalą, ekspertem emerytalnym i autorem książki „III Filar twojej emerytury" sprawdzali oferty kont działających w ramach IKZE

Portfel ugodzony kryzysem

Portfel Macieja Podlaskiego, prezesa PFG Partnerzy, po spadkach z połowy roku, nie zdołał "się odbić". Wirtualna inwestycja gościa złożona jest głównie z akcji i surowców. Jakie decyzje inwestycyjne podejmie inwestor, o tym w programie Milion w Portfelu.

Getin się dzieli

Ostatnie kilkanaście miesięcy w grupie Getin Holding to systematyczne zakupy, ale także sprzedaż aktywów. Spółka sprzedała 50% + jedną akcję TU Europa. Teraz z holdingu zostanie wyłączona cała grupa Getin Nobel Bank i skonsolidowana zostanie z Allianz Bankiem, który Getin Holding zakupił wcześniej. O wyłączeniu grupy Getin Noble Bank oraz o planach holdingu, rozmawialiśmy z Rafałem Juszczakiem, Prezesem Getin Holding.

Na Białorusi najbardziej drożeją rybne konserwy

W 2011 r. na Białorusi najbardziej podrożały konserwy rybne - aż o 185 proc. - pisze w środę dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii", powołując się na dane głównego urzędu statystycznego (Biełstatu).

Dotacje na e-biznes

Jak pozyskać pieniądze na e-biznes? Widz w liście pyta nas o możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie w działaniu 8.1 czyli " Wspierania działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej". Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, w "Blajer mówi: Biznes", pomaga odpowiedzieć na to i inne pytania dotyczące dofinansowań na e-biznes.

TWÓJ BRAT PIT

Do 20 stycznia początkujący przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania. Ryczałt, podatek liniowy, czy może karta podatkowa – jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? Rozmowa z Mirosławą Zugaj, doradcą podatkowym w Grant Thornton

Dzień prawdy polskiego budżetu

W środę Komisja Europejska zaprezentuje swoją ocenę projektów budżetów na 2012 rok pięciu krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polski - poinformował rzecznik komisarza UE ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio.

Misja MFW wraca na Węgry

Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wracają do rozmów o pomocy dla Węgier. Główną przeszkodą w uruchomieniu linii pomocowej jest nowe prawo, które ogranicza niezależność banku centralnego kraju od rządu Viktora Orbana. Według Krzysztofa Piecha ze Szkoły Głównej Handlowej Bruksela nie ma wpływu na premiera Węgier i tylko MFW może postawić jego gabinet pod ścianą.

Fitch nie obniży ratingu Francji; kurs euro w górę

Kurs euro w stosunku do dolara poszedł we wtorek wieczorem w górę po informacji, że agencja ratingowa Fitch nie obniży najwyższego (AAA) ratingu Francji. Fitch ostrzegł, że pod koniec stycznia może obniżyć noty Włoch, Hiszpanii, Belgii, Irlandii, Słowenii i Cypru.

Kryzys w motoryzacji za nami?

Europejskie samochody łatwiej sprzedać w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Sprzedaż Volkswagena w USA rosła w zeszłym roku prawie dwa razy szybciej niż w strefie euro. W kontekście targów Detroit Moto Show rozmawiamy o kondycji branży motoryzacyjnej. Gościem Bilansu był redaktor naczelny magazynu Top Gear Szymon Sołtysik.

Korupcja ws. gazu łupkowego?

Koncesje na poszukiwanie gazu z łupków powinny być utrzymane, nawet jeśli okaże się, że zdobyto je za łapówki - takiego zdania jest były główny geolog kraju prof. Mariusz Jędrysek. ABW zatrzymała w tej sprawie siedem osób, w tym pracowników Ministerstwa Środowiska i członków kadry kierowniczej trzech firm należących do jednego inwestora.

Węgry na krawędzi

Węgry chcą szybko porozumieć się z pożyczkodawcami i są gotowe do negocjacji - zapewnił węgierski minister odpowiedzialny za negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Ile potrwają rozmowy i czy zakończą się sukcesem? W Bilansie pytaliśmy o to Patryka Toporowskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Gazprom związał Białorusi ręce i nogi"

Gazprom będzie miał prawo zażądać od Białorusi odkupienia operatora systemu przesyłu gazu Biełtransgaz za 5 mld dol., jeśli nie zostaną spełnione warunki umowy sprzedaży tej spółki - informuje prasa białoruska, powołując się na tekst umowy.

Nieruchomości luksusowe

Czy rynek apartamentów luksusowych jest w Polsce znaczącą częścią rynku nieruchomości? Czy jest on perspektywiczny? O rynku nieruchomości opowiadał Jarosław Skoczeń z Emmeson.

Czy Amerykanie na trwale ożywili rynek pracy?

Co jest przyczyną ożywienia amerykańskiego rynku pracy i w jakim stopniu dopomogło w tym "pompowanie" w rynek ogromnych ilości dolarów prze FED, mówił Sebastian Stolorz, doradca dyrektora wykonawczego Banku Światowego.

Ile da się zarobić za granicą?

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE OFE mogą inwestować za granicą powyżej 5% swoich aktywów. Czy opłaca się inwestować za granicą samodzielnie, czy też zostawić to wyzwanie większym podmiotom rynku, rozważał Robert Raszczyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego BZ WBK