Najnowsze

Najnowsze

Złoty idzie jak burza

Polski złoty umacnia się od rana. Jedno euro o poranku kosztowało 4 złote 40 groszy. Mocny złoty to gorsze wieści dla polskich eksporterów. Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE podkreśla jednak, że przedsiębiorcy wysyłający swoje towary za granicę nie mają powodów do zmartwień. Jego zdaniem, eksport pozostanie wciąż opłacalny nawet przy kursie 4 złotych.

Banki wciąż sobie nie ufają

Jednodniowe lokaty banków w Europejskim Banku Centralnym wzrosły pod koniec bieżącego tygodnia do rekordowego poziomu 489,9 mld euro. Oznacza to, że mimo wyraźnej poprawy na europejskim rynku obligacji napięcia w europejskim sektorze bankowym pozostają bardzo silne.

Mieszkania tanieją

Wejście w życie tzw. rekomendacji S3, ograniczyło dostęp do kredytów walutowych a za razem popyt na mieszkania i domy, co obniża ich ceny. W minionym roku w siedmiu miastach, w których nieruchomości są najdroższe, średnie ceny ofertowe spadły o ponad 6%. Najmniej odczuli to mieszkańcy stolicy, najbardziej Wrocławia i Łodzi - wyliczała o poranku Marta Kosińska z portalu szybko.pl

Bez aresztów ws. korupcji przy łupkach

Warszawski sąd odmówił aresztowania sześciu osób podejrzanych o korupcję przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Za wystarczające uznano kaucje od 30 do 200 tys. zł, zakazy opuszczania kraju i dozór policji.

Bitwa przed sklepem. Apple zawiesza sprzedaż iPhone'a

Apple zawiesza sprzedaż iPhone'ów w chińskich sklepach w "celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracownikom". Powód? Przed jednym z punktów firmy w Pekinie doszło do bijatyki między pragnącymi kupić najnowszy model telefonu - iPhone 4S a policją.

TP SA podpisała ugodę. Zapłaci miliardy

Telekomunikacja Polska podpisała ugodę z Danish Polish Telecommunications Group, kończącą spór między spółkami. Na jej mocy zapłaci DPTG 550 mln euro. Spółka zapewnia, że ugoda nie powinna mieć wpływu na jej politykę dywidendową.

Medicalgorithmics rusza do USA

Medicalgorithmics - firma produkująca między innymi kieszonkowe urządzenie do monitorowania pracy serca - podpisuje kontrakt w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach planów spółki rozmawilaiśmy z jej prezesem, Markiem Dziubińskim.

Nowy kryzys na A2. Będą negocjacje

Zaniepokojeni stanem prac na autostradzie A2 drogowcy spotkają się z jednym z wykonawców. O pilne spotkanie apelował minister transportu Sławomir Nowak. Nieoficjalnie wiadomo, że za kłopotami z budową stoją zaległości finansowe.

Polityka monetarna w kampanii

Ożywienie gospodarcze i ożywienie politycznej dyskusji - także na temat polityki monetarnej. Czy amerykańska gospodarka rzeczywiście jest na drodze wzrostu i jakie pomysły na nią mają republikańscy kandydaci, rywalizujący w prawyborach? O tym w rozmowie z partnerem w kancelarii Weil, Romanem Rewaldem.

Pochwały dla rządu Włoch

Kanclerz Niemiec chwali działania nowego włoskiego rządu. Premier Mario Monti zapewnia natomiast, że Niemcy, Włochy i Francja będą wspólnie pracowały nad ratunkowymi rozwiązaniami dla strefy euro. A jak pracę rządu ocenia włoski biznes? W Bilansie na to pytanie odpowiadał Cristiano Pinzauti z Włoskiej Izby Handlowej w Polsce.

Bez kary za deficyt

Komisja Europejska nie ukarze Polski, mimo że rządowi nie udaje się obniżyć deficytu finansów publicznych poniżej 3% PKB. Bruksela przymknie na to oko ze względu na dobrą kondycję gospodarki i ponoszone przez kraj koszty reformy emerytalnej sprzed 12 lat. Czy oko przymkną też inwestorzy i złoty wreszcie zacznie się umacniać? O to w Bilansie pytaliśmy prof. Jana Czekaja, byłego członka RPP.

Amerykański konsument zawiódł?

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych na plusie, ale mniejszym niż prognozowano. W grudniu, czyli w najgorętszym miesiącu w handlu, sprzedaż w USA wzrosła o 0,1% wobec listopada. To najgorszy wynik od siedmiu miesięcy. Czy niesie to groźbę dla ożywienia w amerykańskiej gospodarce? O tym w rozmowie z prezesem EuroAmerican Company Andrzejem Kurnickim.

"Wraca wiara w złotego"

Inwestorzy odzyskują zaufanie do Polski - tak umocnienie się złotego w tym tygodniu komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Elżbieta Chojna-Duch. Według ekonomistki o powrocie wiary w polską gospodarkę świadczy też czwartkowa aukcja obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o łącznej wartości 4 mld 070 mln złotych. Popyt był ponad dwukrotnie wyższy niż podaż.

SKOK-i wskoczą pod bankowy nadzór

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w czwartek, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe trafią pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego. Ten wyrok kończy trwającą kilka lat wojnę o nadzór państwa nad Kasami. Choć sędziowie zakwestionowali dwa artykuły ustawy nakładającej na SKOK-i państwowy nadzór, to ustawa może wejść w życie bez nich. Los SKOK-ów jest jednak przesądzony. Choć szefowie Kas głośno protestowali przeciwko nowemu prawu, to z czwartkowego wyroku byli zadowoleni.

Mieszane dane z USA

Dane z amerykańskiego rynku pracy z jednej strony dobre, z drugiej złe. Jakie z tego wyciągnąć wnioski o amerykańskiej gospodarce mówi Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI.

Inwestowanie w aparthotele 

Czy tego typu inwestycje, przynoszące umiarkowane stopy zwrotu są atrakcyjne dla inwestorów? O krajowym rynku aparthoteli w Godzinie Dla Pieniędzy mówił Łukasz Madej, prezes Prodevelopment.

Zarabianie w stylu condo

Pierwsza globalna sieć hoteli w stylu condo wchodzi do Polski. Nowe hotele zbuduje Qualia Development, Której prezes Leszek Piotr Nałęcz jest gościem programu Godzina Dla Pieniędzy.

Europejski Bank Centralny w akcji

Nie zmieniła się wysokość głównej stopy procentowej, którą EBC pozostawiła na niezmienionym poziomie. Komentarza do decyzji EBC udzielili Tomasz Stadnik, wiceprezes PZU Asset Management i Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.

GIEŁDOWA FUZJA Z PRZESZKODAMI

Oddala się możliwość połączenia giełd we Frankfurcie i Nowym Jorku. Jak napisał Financial Times, fuzję blokują organa komisji europejskiej. Powodem są obawy o ograniczenia konkurencji. Rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, doradcą strategicznym Rothschild Polska, były prezesem GPW.

EBC W AKCJI

Dwie obniżki stóp wystarczą - zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego członka RPP, Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych na plusie - ale mniejszym niż prognozowano. W grudniu, czyli w najgorętszym miesiącu w handlu, sprzedaż w USA wzrosła o 0,1 procent wobec listopada. To najgorszy wynik od 7-miu miesięcy. O najnowszych danych z Ameryki oraz o rozpędzającej się kampanii wyborczej i roli gospodarki w kampanii prezydenckiej w USA, rozmawialiśmy z Tomaszem Piskorskim z Columbia University.

2011 i 2012 w Ronsonie

Ronson sprzedał w zeszłym roku 360 mieszkań ale zyski mocno spadły. W tym roku spółka chce sprzedać ponad 500 lokali. O prognozy finansowe spółki, pytaliśmy jej prezesa, Tomasza Łapińskiego.

Podatkiem w KGHM

Ministerstwo finansów łagodzi projekt podatku od kopalin. Proponuje minimalną stawkę podatku w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi zamiast wcześniejszego jednego procenta. Naszym gościem był: Piotr Łopaciuk, analityk Erste Group.

Belka: Przez kryzys przejdziemy suchą nogą

Polska przejdzie "suchą nogą" przez recesję, która w 2012 r. spodziewana jest w części UE - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, że recesja ta nie będzie tak duża jak w latach 2008-2009.

Złoty idzie jak burza. Jest najsilniejszy w tym roku

Złoty zyskuje dziś mocno wobec innych walut. Naszej walucie pomagają dobre wieści ze strefy euro - udane aukcje obligacji europejskich "maruderów" - Włoch, Hiszpanii i Węgier, a także komunikat po dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Kara za łapówkę

Oskarżenia o korupcję zataczają coraz szersze kręgi. Co grozi przedsiębiorcy za danie i przyjęcie łapówki? Czy w przypadku, kiedy wręczyło się już korzyść majątkową, można uniknąć kary? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Matusiakiem, adwokatem w kancelarii Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

Stopy w eurolandzie ani drgną

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawową benchmarkową stopę kredytu refinansowego na poziomie 1 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynków.

Wielki bank zwolni 3,5 tys. pracowników

Royal Bank of Scotland ogłosił w czwartek, że w ciągu trzech lat zmniejszy zatrudnienie o 3,5 tys. osób. Większość zwalnianych odejdzie z pracy jeszcze w tym roku.

Resort mięknie w sprawie podatku, który bije w KGHM

Resort finansów łagodzi formułę podatku od wydobycia miedzi i srebra, który mocno uderzy w KGHM. Minimalna stawka opodatkowania ma teraz wynosić nie 1 proc., ale 0,5 proc. średniej ceny miedzi. Akcje KGHM na giełdzie w Warszawie wyraźnie dziś zyskują.