Najnowsze

Najnowsze

Kluczowe WZA w GTC

Przed ważnym WZA w GTC, które odbyło się 16 kwietnia o 11:00 – akcjonariusze mieli zdecydować o podniesieniu kapitału o kwotę do 10 milionów złotych poprzez emisję akcji z prawem poboru dla dotychczasowych udziałowców spółki. GTC środków z emisji potrzebuje na finansowanie działalności i rozwój. Gościem programu Dzień na Rynkach był Łukasz Wewiórski, analityk DM IDM SA.

Początek roku w Ciechu

Jest szansa na lepsze wyniki Ciechu w pierwszym kwartale. Zależny Zachem miał w pierwszych trzech miesiącach miała 1,7 mln zł zysku EBITDA, rok wcześniej było 7,3 mln zł straty. Zachem odpowiada za 20% przychodów całej grupy i ponad połowę segmentu sodowego. W 2011 wyniki Zachemu miały negatywny wpływ na wyniki Ciechu. Tymczasem prezes Ciechu Ryszard Kunicki powiedział w TVN CNBC, że trwają intensywne rozmowy z inwestorami w sprawie sprzedaży Zachemu.

Biznes globalny - Boryszew zarobi na VW

Dzięki przejęciu spółki Ymos wartość kontraktów grupy Boryszew w segmencie automotive przekroczyła poziom 2 miliardów 250 milionów euro - powiedział członek zarządu Boryszewa, Paweł Miller. Sam Ymos dokłada do przychodów grupy 70-80 milionów euro rocznie, z czego większość to umowy z Volkswagenem. Boryszew sfinalizował przejęcie Ymosa w drugiej połowie marca, płacąc za aktywa prawie 10 milionów euro.

Synektik – analitycznie

Inwestycje w nowe technologie - Dom Maklerski DM BZ WBK rozpoczął wydawanie dla spółki Synektik od zalecenia „kupuj”, wyznaczając cenę docelową ponad 40% powyżej obecnych notowań firmy. Synektik to spółka z NewConnect, działa w branży ochrony zdrowia, głównie w segmencie diagnostyki obrazowej. Uruchomiła pierwszy w Polsce komercyjny cyklotron — urządzenie do produkcji radiofarmaceutyków wykorzystywanych głównie w diagnostyce onkologicznej, kardiologicznej i neurologicznej. Gościem programu Dzień na Rynkach był Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Świąteczny biznes Bakallandu  

Jak udały się święta w Bakalland? Spółka po wynikach miała większe przychody, ale niższy zysk netto, po inwestycjach. Święta zawsze robią im dobrze. Do tego pytania o wpływ kursu walutowego i prognozy dla złotego. Naszym gościem był Marian Owerko, prezes Bakalland.

Ronson w 2012

Ronson Development sprzedał w pierwszych trzech miesiącach tego roku 97 lokali, po uwzględnieniu rezygnacji - podał Ronson w komunikacie prasowym. W analogicznym okresie ubiegłego roku nabywców znalazły 132 lokale. O wynikach i planach rozmawialiśmy z Tomaszem Łapińskim, prezesem Ronsona.

Fala samobójstw biznesmenów. Powód? Kryzys

23 przedsiębiorców i przedstawicieli drobnego biznesu popełniło samobójstwo od początku roku we Włoszech z powodu kłopotów finansowych i kryzysu - podała Izba Rzemiosła i Małych Firm. Podkreśla się, że to sytuacja niespotykana dotąd w tym kraju.

Astra przeniesie się do Gliwic?

Amerykański koncern General Motors chce przenieść jedną trzecią produkcji modelu Opel Astra z niemieckiej fabryki w Ruesselsheim (Hesja) do Gliwic - poinformował w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kontrowersje wokół BGŻ

Czy niektórzy uczestnicy rynku wiedzieli wcześniej o wezwaniu na akcje BGŻ? Wysokie obroty w dniach poprzedzających ogłoszenie mogą skłonić KNF do reakcji. Więcej w rozmowie Marka Tejchmana z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Ceny hamują, co ze stopami?

- Marcowe dane o inflacji są z punktu widzenia zamierzeń Rady Polityki Pieniężnej neutralne - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał jednak, że nie wyklucza na majowym posiedzeniu RPP wniosku o podwyższkę stóp. Część ekonomistów liczy, że tendencja spadkowa inflacji będzie się utrzymywać. GUS podał dziś, że w marcu 2012 roku inflacja wyniosła 3,9 proc. Była o 0,4 pkt proc. niższa niż w lutym.

1247 osób wspólnie pozwie bank

Pozew zbiorowy przeciwko BRE Bankowi, w sprawie umów kredytowym we frankach, jest gotowy. W sumie do sądu przeciw bankowi pójdzie 1247 osób.

Inflacja w dół?

Ekonomiści szacują, że w marcu inflacja wyhamuje do 3,8% r/r. Oznaczałoby to spadek 0,5 punktu procentowego wobec poprzedniego miesiąca. Czy dojdzie do podwyżek stóp procentowych przez RPP? Rozmowa z prof. A. Sławińskim, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP

Facebook kupuje Instagram

Transakcja jest wyceniania na 1 miliard dolarów. Dzięki temu Facebook zakupi aplikację do zamieszczania zdjęć w sieci. Rozmowa z B. Stokalskim, prezesem Infovide Matrix

Gospodarka Rosji hamuje?

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji obniżyło prognozy wzrostu PKB w tym roku do 3,4% z 3,7%. Czy po wyborach W. Putina na prezydenta czas na realizację obietnic wyborczych? A oczekiwania Rosjan są wysokie – zwłaszcza z zakresu podwyżek wynagrodzeń. Czy budżet Rosji to wytrzyma? Rozmowa z dr H. Borko, Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna

Ceny wreszcie przyhamowały

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2012 roku wzrosły o 3,9 proc. wobec marca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To dane zgodne z oczekiwaniami analityków.

Królewski krawiec od 240 lat. Kupili go Chińczycy

Gieves&Hawkes, legendarna brytyjska marka zajmująca się szyciem na miarę, zostanie sprzedana. W ciągu miesiąca przejmie ją chińska firma Li&Fung. Powód? Od 7 lat firma nie przynosi zysku, mimo iż garnitury szyli sobie tam m.in. Bill Clinton, Sean Connery i David Beckham, a od XVIII wieku ubiera się tam niemal cała rodzina królewska.

Kryzys w jednej gałęzi

Jeden biznes kuleje – traci cała firma. Strata Sony wynika głównie z tego, że jedna z gałęzi jest nierentowna. Kiedy i w jaki sposób zarządzać cyklem życia poszczególnych biznesów w firmie, żeby w porę odkryć kiedy według teorii Boston Consulting Group „dojna krowa” zaczyna być „psem”. Rozmowa z Ł. Świerżewskim, Z-cą Redaktora Naczelnego HARVARD BUSINESS REVIEW POLSKA.

Daj się znaleźć inwestorowi

Nasi goście twierdzą, że firmie z Doliny Krzemowej łatwiej znaleźć dużego inwestora niż tej z Polski. Przykład portalu z Łodzi pokazuje, że być może Polakowi trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Firmę przejęli Niemcy. Jak się dać znaleźć zagranicznemu inwestorowi? Rozmowa z Lechem Kaniukiem, Dyrektorem Zarządzającym w PizzaPortal.pl.

Twój Brat PIT

Miejsce zamieszkania w jednej dzielnicy, a siedziba w innej. Gdzie taki przedsiębiorca powinien złożyć PIT? Na składanie zeznań za zeszły rok w piątek zostanie już tylko 17 dni. Rozmowa z Arkadiuszem Gerwelem, adwokatem w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Ubezpieczenie okienka kasowego

Ubezpieczenie działalności związanej z prowadzeniem tzw. okienka kasowego czyli punktu przyjmowania opłat za media. Porady Jerzego Lisieckiego, Brokera International Risk & Corporate Advisory.

ZUS za absolwenta

Już niebawem na uczelniach ruszają obrony prac licencjackich i magisterskich. Firma, która zatrudnia studenta na umowę zlecenie musi zacząć opłacać za niego ZUS w momencie, gdy traci on dotychczasowy status. Kiedy student przestaje być uczniem? Czy powinien nam przynieść oświadczenie, że jest już absolwentem? Odpowiada Wojciech Andrusiewicz z ZUS-u.

Inflacja!

W marcu ceny w Polsce wzrosły o 3,9% rok do roku podał GUS. Rozmowa przed odczytem danych z W. Borońskim, prezesem Śląskiego Rynku Hurtowego Obroki i M. Ptaszyńskim, Dyrektorem Generalnym Polskiej Izby Handlu.

Chiński PKB a polski rynek

Chińskie PKB wciĄż rośnie, ale wolniej od oczekiwań. W drugim kwartale, gospodarka państwa środka rozwinęła się o 8,1 procent. Ten wynik jest o dwie dziesiąte punkTu procentowego gorszy od oczekiwań i o osiem dziesiątych punktu słabszy niż w czwartym kwartale ubiegłego roku. O tym jak to ma wpływ na polskie spółki mówi Jerzy Bernhard.

Nowy prezes – nowe cele

Krzysztofa Pióro, został nowym szefem giełdowego Plast-Boksu, był gościem Dnia na Rynkach. Spółki produkuje opakowania z tworzyw sztucznych – czyli na przykład wiadra. Na razie firma ma dalej unowocześniać park maszynowy, a na horyzoncie pojawia się też rynek rosyjski – jakie cele stawia przed sobą firma i nowy prezes?

ACE - analitycznie

Na temat sektora automotive oraz najnowszych rekomendacji dla ACE mówi gość Dnia na Rynkach Maciej Kabat.

Inflacja

W marcu inflacja wyhamuje - oceniają ekonomiści. Z ich prognoz wynika, że w ubiegłym miesiącu ceny wzrosły o 3,9 procent rok do roku w porównaniu do wzrostu o 4,3 procent w lutym. Oznaczałoby to spadek o 0,4 punktu procentowego wobec poprzedniego miesiąca. Dzisiejsze dane będą ważnym sygnałem dla Rady Polityki Pieniężnej w kontekście dalszej polityki pieniężnej. Na ten temat mówi Piotr Kalisz.

Pod co grają rynki?

Osytuacji finansowej na rynkach i kierunkach inwestowania mówi gość Dnia na Rynkach, Klaudiusz Sobczyk.

PHN na giełdzie w tym półroczu?

Dwa miliardy osiemset milionów złotych na tyle wyceniany jest majątek Polskiego Holdingu Nieruchomości – spółki skarbu państwa, która jeszcze w pierwszej połowie tego roku może zadebiutować na giełdzie. O rynku nieruchomości komercyjnych mówił w Dniu na Rynkach prezes firmy Wojciechem Papierakiem.

Mieszkania nadal tanieją

W pierwszym kwartale 2012 roku w większości dużych miast ceny nowych mieszkań nadal spadały - twierdzą analitycy. Dodają, że w ostatnich dwóch latach najbardziej spadły ceny nowych mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Po trzęsieniu w Indonezji

Alarm o tsunami w regionie Azji Południowo-Wschodniej - na razie odwołany. Ogłoszono go w środę rano czasu polskiego po potężnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło u wybrzeży Indonezji. O sytuacji na miejscu rozmawialiśmy z byłym ambasadorem RP w Indonezji, Krzysztofem Szumskim.