Moto

Moto

Długa podróż bez bólu. Jak ustawić fotel w samochodzie?

Kilka, a nawet kilkanaście - tyle godzin spędzamy za kierownicą auta jadąc na przykład na wakacyjny urlop. Niestety, wielu kierowców już w trakcie jazdy odczuwa nieprzyjemne skutki długotrwałej podróży. Wszystko przez nieprawidłową pozycję za kierownicą, która może powodować bóle pleców, nóg, a nawet brzucha. I choć ustawienie fotela to sprawa indywidualna, to jest kilka zasad, dzięki którym można uniknąć tych dolegliwości. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Te mandaty kierowcy zapamiętają do końca życia. Najwyższe kary na świecie

Milion dolarów, czyli równowartość 3,7 miliona złotych. Taki mandat zapłacił szwedzki kierowca w Szwajcarii, który przekroczył dozwoloną prędkość aż o 170 kilometrów na godzinę. To jeden z najwyższych mandatów w historii. W ostatnich dniach głośno jest również o przypadku piłkarza angielskiego Southampton Mario Leminy, który za wykroczenia drogowe musi zapłacić 96 tysięcy funtów, czyli około 460 tysięcy złotych. Kierowcy na Wyspach Brytyjskich muszą się mieć na baczności. Najwyższe kary za wykroczenia drogowe wynoszą tam bowiem od 125 do nawet 175 procent tygodniowej pensji. O szczegółach mówił Michał Sznajder.

Do naprawy ponad milion aut. Wielka akcja serwisowa Toyoty

Ponad milion aut wyprodukowanych przez Toyotę trafi do naprawy. Jak pisze agencja Reutera japońska firma chce wezwać ich właścicieli do serwisów po tym, jak wykryto problem z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach, co może stanowić zagrożenie pożarowe. Do wypadku z tego powodu, jak wyjaśnia Toyota doszło tylko raz, w Japonii. W wyniku zwarcia samochód zaczął dymić, ale nikomu nic się nie stało.

Niemieckie władze komentują nowe zarzuty wobec giganta

Nie ma na razie żadnych podstaw, by sądzić, że koncern Volkswagen manipulował pomiarami toksyczności spalin nie tylko w samochodach z silnikami Diesla, lecz również w pojazdach benzynowych - oświadczyło niemieckie ministerstwo transportu.

Straszyli fotoradarami, teraz są "podatkowym rajem" w Polsce. Firmy chwalą się zyskami

Nawet dziesięciokrotnie - o tyle gmina Biały Bór w województwie zachodniopomorskim obniżyła podatki dla firm transportowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W gminie pojawiło się kilkanaście nowych firm, na czym zyskał nie tylko lokalny budżet, ale także sami przedsiębiorcy. Ich zobowiązania podatkowe spadły nawet o 40 procent. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Kto lepiej prowadzi? Brytyjski raport daje odpowiedź

Kobiety są lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Tak przynajmniej mówią wyniki brytyjskiego raportu. Ośmiu na dziesięciu sprawców drogowych wykroczeń to mężczyźni. Jeżdżą za szybko, częściej powodują wypadki i płacą mandaty. Dlatego na Wyspach Brytyjskich to panowie płacą większe składki ubezpieczeniowe. Czy to dyskryminacja? O szczegółach opowiadał w TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Koszmar kierowców skończył się po otwarciu nowej trasy. "Wypadków jest dużo mniej"

Droga krajowa numer 8 to jedna z najbardziej obciążonych i najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce. Od czasu kiedy w okolicach Wrocławia powstała ekspresówka, sytuacja kierowców znacznie się poprawiła. - Jest lepiej, nocami (na tzw. starej ósemce - red.) jest dużo mniejszy ruch, jest dużo mniej wypadków drogowych - wskazał Roman Hojeński z Pomocy Drogowej Hojeński. - Cały ruch ładnie przeszedł na drogę S8 i nasze drogi lokalne zostały rozładowane - wtórował młodszy brygadier Piotr Mazurkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Zwrócił jednak uwagę, że w ostatnim czasie można zaobserwować powrót ruchu także na "starą ósemkę". Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

"Długie światła w trakcie dnia to nic dobrego". Kierującym grożą mandaty

Jazda na światłach drogowych, nazywanych także długimi, w ciągu dnia - to jedno z rozwiązań, po które sięga część motocyklistów, by - jak argumentują - poprawić swoją widoczność na drodze. Zdaniem Leszka Śledzińskiego, redaktora naczelnego portalu Jednoślad, mitem jest przekonanie, że długie światła dają pozytywny rezultat pod tym względem. Jak dodaje Piotr Baryła, redaktor naczelny portalu Ścigacz, jeżeli chcemy być bardziej widoczni, możemy założyć kask lub kurtkę w bardziej jaskrawych kolorach. - Długie światła to na pewno nie jest nic dobrego - podkreśla. Dodatkowo taka jazda może uszczuplić stan portfela osoby kierującej motocyklem. Za niezgodne z przepisami włączenie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 100 złotych i trzy punkty karne. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Rosyjska odpowiedź na Teslę. E-auto od Kałasznikowa

Rosyjski koncern Kałasznikow zaprezentował koncept samochodu elektrycznego CV-1. Pojazd został zaprojektowany w oparciu o model Iż-21 252 "Combi" i zdaniem Kałasznikowa, może w przyszłości konkurować z Teslą - poinformowała rosyjska stacja Dożd.

Elektryki bez mandatów. "Dziura w systemie"

Wsparcie dla posiadaczy samochodów z silnikami elektrycznymi przybrało nieoczekiwaną formę. Okazuje się, że w wyniku luki w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kierowcy samochodów elektrycznych nie dostają mandatów z fotoradarów – pisze piątkowy „Puls Biznesu”. Nie dostajemy takich sygnałów – odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Wszędzie dobrze, ale w Audi najlepiej

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Planujesz rodzinne wakacje lub szalony wyjazd ze znajomymi? Nie wiesz od czego zacząć przygotowania do podróży i zastanawiasz się czy Twój samochód jest wystarczająco sprawny, by pokonać długą trasę? Audi pomyślało o wszystkim za Ciebie, by urlop sprawił Ci jeszcze więcej przyjemności! Poznaj specjalną, limitowaną ofertę cenową i odwiedź salon Audi Porsche Połczyńska lub Audi Centrum Warszawa Okęcie - chętnie pomożemy w wyborze modelu.

Urzędnicy mają ręce pełne roboty. Ponad dwa tysiące rejestracji aut dziennie

W lipcu zarejestrowano 51 958 nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 tony) - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). W porównaniu do lipca 2017 roku to oznacza wzrost aż o 25 procent. Na jeden dzień roboczy przypadło średnio 2362 zarejestrowanych samochodów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1982.

Na zmianie przepisów skorzystaliby kierowcy. "Uproszczenie w procesie rejestracji aut"

Nowy właściciel samochodu będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną na szybie. Taką zmianę w przepisach chce zaproponować ministerstwo infrastruktury. Jak wynika jednak z odpowiedzi na interpelację posła Piotra Liroya-Marca, resort uzależnia przygotowanie odpowiedniej nowelizacji od uwzględnienia projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Problem z budową dróg. "Niektórych nie będzie stać na dokończenie robót"

Sieć dróg krajowych powoli zaczyna przypominać pajęczynę, po jakiej polscy kierowcy mogli jeździć jedynie podczas wyjazdów na zachód Europy. Najbliższe dwa lata to przede wszystkim zapewnienie pełnych połączeń na kluczowych odcinkach. Wykonawcy mogą mieć jednak problem z rosnącymi kosztami. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Legenda motoryzacji trafi na aukcję. Cena zwala z nóg

Ferrari 250 GTO, uznawane za jeden z najsłynniejszych i najdroższych modeli w historii włoskiej marki, trafi pod koniec sierpnia pod młotek. Spodziewana cena za to cudo motoryzacji wynosi od 45 do 60 milionów dolarów. Gdyby znalazło nabywcę za taką sumę, stałoby się najdroższym autem sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.