Moto

Moto

To nie telefon najbardziej przeszkadza w prowadzeniu auta. Nowe dane

Rozmowę przez telefon komórkowy, kiedy kierowca trzyma go przy uchu, uważano do tej pory za najbardziej niebezpieczną w ruchu drogowym. Tymczasem okazuje się, że podobnie bywa z z zestawem głośnomówiącym. Do takiego wniosku doszli australijscy naukowcy. Ich badania dowodzą, że to nie telefon, a sama rozmowa rozprasza kierowców za kółkiem. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Niedrogi i o dużym zasięgu. Polacy "projektują" wymarzony wóz elektryczny

Do 2040 roku co czwarty samochód na świecie ma być autem elektrycznym. Spółka ElectroMobility Poland postanowiła zapytać Polaków, czego oczekiwaliby od wymarzonego "elektryka". Powinien być wyprodukowany w Polsce, rodzinny, o zasięgu co najmniej 150 kilometrów, a jego ładowanie powinno trwać nie dłużej niż 2 godziny. Liczą się też koszty. Za samochód elektryczny Polacy nie chcą płacić więcej niż 60 tysięcy złotych. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Szkody parkingowe często bez odszkodowania. Ubezpieczyciele mają argument

Szkody parkingowe często powstają, na przykład przy otwieraniu drzwi i uderzeniu w stojący obok samochód. W tej sytuacji poszkodowany kierowca zgłasza się do ubezpieczyciela, żeby otrzymać pieniądze z OC sprawcy. Jednak zakład nierzadko odmawia wypłaty odszkodowania. Sprawę zbadano w programie "Raport" TVN Turbo.

Stare bramki straszą i utrudniają jazdę. Kiedy będzie nowy pobór opłat na drogach?

Nieczynne bramki na A2 w okolicach Brwinowa pod Warszawą ciągle nie działają i co gorsza, nie zanosi się na to, aby z autostrady zniknęły. Metalowe słupy i betonowe przeszkody stoją tak już prawie sześć lat i powodują coraz większe korki. Ostatnio stały się nawet areną pseudo sportowych zawodów. Jak długo będą straszyć kierowców sprawdzał reporter programu "Raport" w TVN Turbo.

Celica Psikuty i BMW Małysza. Wyjątkowe pojazdy trafiły pod młotek

W ostatnim czasie można kupić wiele pojazdów, którymi poruszali się znani sportowcy, aktorzy i piosenkarze. Nergal sprzedaje swój słynny motocykl Behemoth Bike. Aby stać się jego właścicielem, trzeba wydać aż 230 tysięcy dolarów, czyli prawie milion złotych. Za dużo mniej zostało sprzedane BMW Tedego i Buick Przemysława Salety. Pod młotek trafiło również byłe auto Adama Małysza, które jest sprzedawane przez obecnego, trzeciego już właściciela. Daewoo Nexia należąca do Kudłatego z "Kilera", czyli Sławomira Suleja, zostało niegdyś sprzedane za zaledwie 1800 złotych. Cały czas do kupienia jest kanarkowa Toyota Celica, którą szpanował grany przez Pawła Deląga Jarosław Psikuta, jeden z bohaterów filmu "Chłopaki nie płaczą". Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Rekordowy miesiąc w motoryzacji. Te auta Polacy wybierali najczęściej

Blisko 46 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce w październiku tego roku. To o jedną czwartą więcej niż wynosił dotychczasowy rekord dla analogicznego miesiąca z poprzedniego roku - wynika ze wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, o których informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrost trwa nieprzerwanie od kwietnia 2015 roku.

1,4 tysiąca stacji kontroli wciąż niepodłączonych do CEPiK-u 2.0

Coraz więcej stacji kontroli pojazdów podłącza się do CEPiK-u 2.0. Na 4,7 tysięcy wszystkich stacji we wtorek w systemie wciąż brakowało jednak ponad 1,4 tysiąca - poinformował rzecznik resortu cyfryzacji Karol Manys. Nowy system nie działa jednak wszędzie poprawnie, problemy przy rejestracji pojazdów występują miedzy innymi w Rudzie Śląskiej.

Polisy OC na nowych zasadach. Bruksela chce ułatwień dla kierowców

Komisja Europejska chce, żeby unijni ubezpieczyciele mieli obowiązek informowania klientów, w jaki sposób naliczają bonusy za bezwypadkową jazdę. Zmiany mogą wpłynąć na ceny i ułatwić klientom zawieranie polis. Branża krytykuje projekt. Jej zdaniem pomysł Komisji może doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Opel szykuje cięcia. Zajmie się pojazdami elektrycznymi

Francuski koncern PSA przeprowadzi restrukturyzację przejętej od General Motors firmy Opel. Planowane zmiany zakładają m.in. zmniejszenie liczby dostępnych w sprzedaży modeli i prace nad pojazdami elektrycznymi - podała gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kierowcy zaczekają na nowy odcinek S1 co najmniej cztery lata

Mam nadzieję, że do końca bieżącego roku wojewoda śląski wyda zezwolenie na budowę fragmentu drogi S1 - tak zwanego obejścia Węgierskiej Górki, co umożliwi ogłoszenie w 2018 roku przetargu na wykonawcę prac – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Najwcześniej droga mogłaby powstać w okolicach 2021 roku.

Przed smogiem schowasz się we własnym samochodzie

Z jednej strony obwiniane są za produkowanie smogu, ale z drugiej mogą działać, jak swoiste kapsuły z oczyszczonym powietrzem. Okazuje się, że przed smogiem możemy schować się we wnętrzu własnego samochodu. Musi być on jednak wyposażony w filtr przeciwpyłkowy. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Zmiana opon na zimówki. Nie musisz, ale warto

Temat sezonowej wymiany opon powraca regularnie co pół roku. Według najnowszych danych 80 procent polskich kierowców deklaruje, że zmienia opony na zimowe. Nie wszyscy jednak trafiają z czasem. Na pierwszy śnieg po prostu nie opłaca się czekać. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Nie ma flesza, jest mandat. Tutaj prędkość zmierzą też po zmroku

Gdy w nocy dostaniemy fleszem po oczach od fotoradaru to raczej nie mamy wątpliwości, że właśnie zostaliśmy namierzeni za przekroczenie prędkości i wkrótce możemy spodziewać się mandatu. Inaczej jest w przypadku odcinkowego pomiaru prędkości. Nie pstryka, nie ma flesza, ale czy to znaczy, że w nocy nie działa? Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Zmiana prawa o ruchu drogowym. Wkrótce badanie techniczne po nowemu

Już tylko dwa tygodnie pozostały do wdrożenia zmodernizowanej Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), która jest częścią CEPiK 2.0. Od 13 listopada za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem, a stacje kontroli takie badanie będą musiały każdorazowo odnotować.

Za ubezpieczenie OC płacą grosze. Ale nie polecamy tego sposobu

Zamiast kilku tysięcy, kilkaset złotych - tyle płacą niektórzy kierowcy za ubezpieczenie OC. Osoby, które mają na koncie wiele stłuczek i wypadków, coraz częściej wykupują polisy krótkoterminowe, które kosztują średnio 50 złotych za miesiąc. Teoretycznie są przeznaczone dla autokomisów, ale jak pokazuje praktyka, używają ich też inni. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Strażnicy graniczni będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu

Rozszerzenie uprawień funkcjonariuszy straży granicznej o możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli pojazdów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało go do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie w listopadzie.

Kraksa wyjątkowego auta wartego miliony złotych

7 milionów złotych - tyle w przeliczeniu wynosi wartość wyjątkowego auta, które rozbiło się w brytyjskim hrabstwie Sussex. Kraksa jest tym bardziej bolesna, że rozbiciu uległ jedyny wyprodukowany egzemplarz samochodu Pagani Zonda w wersji PS.

Tesla rusza na podbój Chin

Tesla potwierdziła w niedzielę, że rozmawia z władzami Szanghaju na temat zbudowania tam fabryki. Producent samochodów elektrycznych spodziewa się, że do końca tego roku osiągnie porozumienie w tej sprawie. "Wall Street Journal" napisał nieoficjalnie, że obie strony już się dogadały.

Rejestracje jak reklamy. "Serwisy coraz częściej, po cichu podmieniają ramki"

Mała rzecz robi dużą różnicę. Mowa o ramkach samochodowych rejestracji, a dokładnie o umieszczany na niej napis. Niektóre serwisy traktują to miejsce jak własną powierzchnie reklamową i często wymieniają ramki bez pytania właściciela o zgodę. Są też tacy właściciele aut, którym to się podoba i ramkę rejestracyjną traktują jak tani sposób na wyróżnienie samochodu. Zobacz materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Kopcisz z rury, zapłacisz mandat. Na drogach ruszyły kontrole

Policjanci z warszawskiej drogówki ruszyli na ulice wyposażeni w analizatory spalin. Aby eliminować z ulic kopcące auta, policja dostała fundusze od miasta, za które kupiła 10 nowoczesnych analizatorów: 4 do silników Diesla, 4 do silników benzynowych oraz 2 mierzące hałas. W akcji zbadano stan samochodów dostawczych. Jeżeli podczas badania okaże się, że normy czystości spalin zostały przekroczone, policjant może ukarać kierowcę mandatem karnym. Zobacz program "Raport" w TVN Turbo.