Moto

Moto

Milion aut z przeszkodami. "Dla energetyki jest to nowy rozdział"

Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach to cel, który założono w rządowym Planie Rozwoju Elektromobilności. Według ekspertów jego osiągnięcie jest nie tylko trudne ze względu na dotychczasowy poziom sprzedaży, ale wiązałoby się także z wyzwaniem dla branży energetycznej. Więcej aut elektrycznych to bowiem więcej ładowarek i większe zapotrzebowanie na prąd. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Samochody specjalne na polskich drogach. Dominuje jeden typ

Około 100 tysięcy samochodów specjalnych zarejestrowano w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na liście znalazły się między innymi mobilne biblioteki, wystawy na kołach, czy pojazdy do czyszczenia toalet. Zdecydowanym liderem tej kategorii są jednak samochody pomocy drogowej - wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Rząd ma dorzucić do zakupu nowych aut. "Takiego limitu nie spotkamy nigdzie w Europie"

Maksymalnie 30 procent ceny zakupu, ale nie więcej niż 37,5 tysiąca złotych. Tyle ma wynieść dopłata do pojazdu napędzanego wyłącznie energią elektryczną. Maciej Mazur, szef Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zwraca uwagę, że "takiego maksymalnego limitu jak w Polsce nie spotkamy nigdzie w Europie". - To jest dopłata, która dobrze brzmi, gdy postawimy kropkę po słowie dopłata i nie zgłębimy żadnych szczegółów - dodał. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Motoryzacyjny gigant szykuje duże zwolnienia

Nissan do marca 2023 roku zlikwiduje 12,5 tysiąca miejsc pracy w związku z malejącą sprzedażą i koniecznością cięcia kosztów - poinformował w czwartek japoński koncern motoryzacyjny. Szczególnie mocno na wynikach firmy odbija się słabnący popyt na kluczowych rynkach.

"Najdłuższe schody Europy" będą autostradą. Jest ośmiu chętnych

Ośmiu chętnych zgłosiło się do przetargu na przebudowę 22-kilometrowego fragmentu drogi numer 18 z Olszyny do Golnic, tak aby spełniał wymogi autostrady. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że złożone oferty zawierają ceny niższe niż kwota zaplanowana na ten cel przez drogowców.

Elektryczne hulajnogi nie dla wszystkich. Rząd szykuje zmianę przepisów

Maksymalnie 25 kilometrów na godzinę - z taką prędkością będą mogły się poruszać hulajnogi elektryczne w Polsce. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, które opublikowało założenia do projektu w tej sprawie. Jak dodano, urządzenie transportu osobistego będzie traktowane jak rower, dlatego też kierujący będzie mógł korzystać ze ścieżek rowerowych. Ministerstwo zaproponowało także wprowadzenie ograniczeń wiekowych.

"Yellow boxy" na polskich ulicach. Mają zmniejszyć korki

W piątek na czterech skrzyżowaniach w Szczecinie pojawiły się "yellow boxy". Żółte pasy tworzące kraty mają poprawić płynność przejazdu i zapobiegać blokowaniu ruchu. Pilotażowy program został wprowadzony na prośbę ministerstwa infrastruktury.

Skąd sprowadzano auta do Polski? Na liście egzotyczne kierunki

Rwanda, Sri Lanka, Burundi, a nawet wyspy na południowym Atlantyku. To tylko niektóre nietypowe kierunki, z których ściągnięto do Polski pojazdy w ostatnich dziesięciu latach. Tak wynika z analizy Ministerstwa Cyfryzacji przeprowadzonej na podstawie informacji dostępnych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Firmy ratują sprzedaż aut elektrycznych. Skokowy wzrost

945 - tyle elektrycznych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku. Jak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, to o 651 pojazdów więcej (221,4 procent) niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sprzedaż elektryków opiera się jednak głównie na firmach.

"To często wywoływało frustracje". Nadchodzą zmiany dla kierowców

Wprowadzenie jazdy "na suwak" poprawi relacje między kierowcami - ocenił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jak wskazał, obecnie często dochodzi do rywalizacji komu pierwszemu uda się ominąć korek. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek formowania "korytarza życia".

Pół miliona aut w pół roku. Drugi wynik w historii

Ponad 502 tysiące używanych samochodów osobowych i dostawczych sprowadzono do Polski w pierwszej połowie 2019 roku. To drugi raz w historii, kiedy w okresie od stycznia do czerwca przekroczono liczbę pół miliona importowanych aut. "Wcześniej z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w rekordowym 2008 roku" - wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Tysiące sprzedanych aut. Zmiana lidera w rankingu marek

W czerwcu zarejestrowano ponad 45 tysięcy nowych samochodów osobowych. To około 1 tysiąc pojazdów mniej niż przed rokiem i jednocześnie o 2 tysiące mniej niż w maju - wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jak wyjaśniono, spadek miał jednak związek z faktem, że czerwiec był krótszy o dwa dni robocze zarówno w stosunku do tego sprzed roku, jak i maja.

Przetargi na 250 kilometrów nowych dróg do końca roku. Oto lista

Prawie 65 kilometrów drogi ekspresowej S19, blisko 60 kilometrów S7 na Mazowszu i w Małopolsce oraz 37 kilometrów autostrady A2. To tylko niektóre drogi, na które przetargi w drugim półroczu 2019 roku zamierza ogłosić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łączna wartość robót wyniesie blisko 12 miliardów złotych.

Polacy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu

Prawie w każdym polskim gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód - tak wynika z najnowszego raportu "Polaków portfel własny: w drodze" opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Najwięcej aut ma pomiędzy 10 a 14 lat.

Jazda "na suwak". Rząd szykuje zmiany dla kierowców

Rząd jeszcze w tym roku chce uregulować tak zwaną jazdę na suwak. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu, "konieczne jest uzupełnienie dotychczasowych regulacji prawnych obowiązujących w Polsce o wprowadzenie przepisów precyzyjnie określających postępowanie kierowców".