Odwołane egzaminy na prawo jazdy. W których miastach są problemy?

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdy (wypowiedź z 8 sierpnia 2022)
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdy (wypowiedź z 8 sierpnia 2022)TVN24
wideo 2/4
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdyTVN24

Trwa protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD). Może to oznaczać utrudnienia dla kandydatów na kierowców, którzy we wtorek mieli przystąpić do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Egzaminy odwołano między innymi w Zielonej Górze, Lesznie, Radomiu, Bielsku-Białej, Kędzierzynie-Koźlu. Część z nich nie odbędzie się też w Lublinie, Opolu i Płocku.

W poniedziałek egzaminatorzy WORD poinformowali o wznowieniu protestu w całej Polsce. Protestujący chcą podwyżek płac oraz zmian w przepisach dotyczących egzaminów. Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie, że protest ma charakter oddolny i każdy egzaminator sam decyduje o tym, czy do niego dołączy, czy nie.

Egzaminy na prawo jazdy - gdzie są utrudnienia

We wtorek w proteście bierze udział m.in. część egzaminatorów z województwa wielkopolskiego. Dyrektor WORD w Lesznie Jarosław Sobczak poinformował TVN24, że w poniedziałek przed 15.00 egzaminatorzy wzięli urlopy w dniach 9-10 sierpnia. Dziś nie odbywają się tam żadne egzaminy. Inna sytuacja jest w Kaliszu, gdzie egzaminy na prawo jazdy odbywają się zgodnie z planem, o czym poinformował Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD w Kaliszu oraz członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD. Z kolei dyrektor WORD w Poznaniu Włodzimierz Bogaczyk przekazał, że we wtorek egzaminy odbywają się zgodnie planem, w środę nie odbędzie się część egzaminów na kategorię B. Niektórzy egzaminatorzy zamierzają bowiem wykorzystać urlop na żądanie.

Wicedyrektor WORD w Zielonej Górze Konrad Szmydowski poinformował, że we wtorek do pracy na 16 egzaminatorów nie stawiło się 14 osób. W związku z tym, odwołano wszystkie egzaminy praktyczne. Egzaminy teoretyczne odbywają się bez przeszkód. Wtorkowe egzaminy praktyczne odwołano również w Tomaszowie/Żaganiu. W Gorzowie Wielkopolskim we wtorek wszystkie egzaminy odbywają się zgodnie z planem. Jak poinformował jednak p.o. dyrektora WORD Gorzów Wielkopolski Grzegorz Duszkiewicz, sytuacja jest dynamiczna.

We wtorek wszystkie egzaminy we Wrocławiu i w innych ośrodkach na Dolnym Śląsku odbywają się zgodnie z planem. Nie odbędą się wszystkie egzaminy zaplanowane na środę. Egzaminatorzy nie zdecydowali się na wzięcie zwolnienia lekarskiego, ale zapowiedzieli, że wezmą w tym dniu urlop na żądanie. Zdecydowali się na to wszyscy pracujący w tym dniu, poza tymi, którzy obecnie przebywają na planowanych urlopach - wynika z informacji TVN24.

WORD-y w województwie opolskim działają w ograniczonym zakresie. "W dniu 9 sierpnia w Opolu przewidujemy przeprowadzenie egzaminów praktycznych w zakresie kat. prawa jazdy C+E, C, B+E oraz A wyznaczonych na godz. 8.00, 9.20, 10.35, 12.05, 13.25 i 14.45. Pozostałe egzaminy praktyczne w dniu 9 sierpnia zaplanowane w Opolu się nie odbędą" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Odbędą się wszystkie egzaminy teoretyczne. We wtorek i środę nie odbędą się za to żadne z zaplanowanych egzaminów praktycznych w oddziałach terenowych w Kędzierzynie-Koźlu. Z kolei w Nysie egzaminy praktyczne zostaną przeprowadzone w "ograniczonym zakresie".

WORD w Płocku podał w komunikacie, że 9 sierpnia "w związku z nieobecnością egzaminatorów" egzaminy praktyczne na prawo jazdy kat. A, A1, A2 oraz AM, B, C+E, T nie odbywają się, przy czym "opłaty za odwołane egzaminy nie przepadają". - Odbywają się tylko egzaminy teoretyczne i praktyczne kategorii D. Reszta egzaminów została odwołana z powodu absencji egzaminatorów - powiedziała PAP zastępca dyrektora płockiego WORD Agnieszka Bednarska. Jak dodała, "w środę na pewno powtórzy się sytuacja, a jeżeli chodzi o czwartek i piątek, wszystko zależeć będzie od spływających zwolnień lekarskich". W oddziale w Sochaczewie odwołano natomiast wszystkie egzaminy. - Tam w ogóle nie ma egzaminów, teoria i praktyka są odwołane, dziś i jutro - zaznaczyła Bednarska.

W WORD w Radomiu i oddziałach terenowych w ciągu najbliższych dni nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy. "Informujemy, że w dniach 8-10 sierpnia w WORD w Radomiu i oddziałach terenowych nie będą przeprowadzane egzaminy" - przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Oddziały terenowe radomskiego WORD-u mieszczą się w Grójcu i Kozienicach.

Inna sytuacja jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach. - Wszyscy moi pracownicy są w pracy - przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor WORD w Siedlcach Radosław Strzaliński.

Dyrektor WORD w Lublinie Renata Bielecka poinformowała egzaminy nie zostały odwołane, ale są niewielkie opóźnienia. Dyrektor przeprosiła za zaistniałą sytuację i zapewniła, że w przypadku odwołania egzaminów zostaną wyznaczone dogodne terminy dla kursantów. Osoby zainteresowane ustaleniem nowego terminu egzaminu poprosiła o kontakt z biurem obsługi interesanta.

Pracownicy sekretariatów WORD w Puławach, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Łukowie poinformowali, że egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej we wtorek odbywały się będą jedynie egzaminy teoretyczne. "WORD w Bielsku-Białej wstrzymuje przeprowadzanie części praktycznych egzaminów państwowych na prawo jazdy. 9 sierpnia odbywać się będą jedynie zaplanowane na ten dzień egzaminy teoretyczne" - brzmi komunikat dyrekcji Ośrodka.

Protest egzaminatorów

Egzaminatorzy do końca sierpnia br. chcą się spotkać z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. - W nawiązaniu do słów szefa resortu, ministra Adamczyka, o gotowości do rozmów, wnosimy o bezpośrednie spotkanie z szefem resortu do końca tego miesiąca - powiedział w poniedziałek Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP.

"Informujemy Pana Ministra, iż żądamy akceptacji naszych postulatów - do tego czasu wznawiamy protest bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu jest wyznaczenie spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku" - napisano w oświadczeniu przedstawicieli protestujących egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców skierowanym do szefa MI.

Jak podkreślił Dusza, egzaminatorzy już "nie widzą możliwości rozmów" z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem.

Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzył wiceministrowi Rafałowi Weberowi. - Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów - podkreślił szef resortu infrastruktury. Zdaniem szefa MI zarówno resort, jak i odpowiedzialni za przeprowadzanie egzaminów, zgadzają się, że należy rozmawiać o zmianach w systemie egzaminowania.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP