Protest egzaminatorów WORD ma się rozszerzać. "Czekamy 14 lat"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Protest egzaminatorów WORD
Protest egzaminatorów WORDTVN24
wideo 2/5
Protest egzaminatorów WORDTVN24

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) poinformowali o wznowieniu protestu w całej Polsce. Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP przekazał, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Dodał, iż zakłada, że w następnych dniach do protestu dołączą kolejne miasta.

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpoczął się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą podwyżek płac oraz zmian w przepisach dotyczących egzaminów.

Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie, że protest ma charakter oddolny i każdy egzaminator sam decyduje o tym, czy do niego dołączy, czy nie. Jak dodał, na razie nie można mówić o konkretnych terminach zakończenia akcji. - Czekamy 14 lat. Nie ma chyba grupy zawodowej, która miałaby tyle cierpliwości - mówił Dusza.

"Żądamy akceptacji naszych postulatów"

Egzaminatorzy do końca sierpnia chcą się spotkać z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. - W nawiązaniu do słów szefa resortu, ministra Adamczyka, o gotowości do rozmów, wnosimy o bezpośrednie spotkanie z szefem resortu do końca tego miesiąca - powiedział przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.

"Informujemy Pana Ministra, iż żądamy akceptacji naszych postulatów - do tego czasu wznawiamy protest bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu jest wyznaczenie spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku" - napisano w oświadczeniu przedstawicieli protestujących egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców skierowanym do szefa MI.

Jak podkreślił Dusza, egzaminatorzy już "nie widzą możliwości rozmów" z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. - Nie jest on już dla nas partnerem do rozmów. Wiceminister Weber z jednej strony powołuje zespół roboczy, deklaruje chęć nowelizacji prawa, z drugiej odpowiada na interpelacje poselską i całkowicie przeczy wcześniejszym ustaleniom. Egzaminatorzy nie pozwolą sobie na takie traktowanie - oświadczył Dusza.

Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów WORD-ów, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania 26 lipca tego roku - poinformowało PAP biuro prasowe resortu. Dodało, że zaplanowano następne spotkanie, mające się odbyć na przełomie sierpnia i września br., na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów.

"Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowców" - wskazało Ministerstwo Infrastruktury.

OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI PROTESTUJĄCYCH EGZAMINATORÓW

Gdzie są utrudnienia?

Z ustaleń TVN24 wynika, że w poniedziałek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi odbędzie się 30 proc. zaplanowanych egzaminów. W oddziale terenowym WORD w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim nie odbędą się wszystkie egzaminy zaplanowane na poniedziałek.

Egzaminy odwołano również w WORD w Częstochowie. W poniedziałek do egzaminów miało przystąpić około 90 osób. - Ogłoszona jest ogólnopolska akcja protestacyjna, egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie się do niej przyłączyli, co też przełożyło się na to, że te egzaminy praktyczne w dniu dzisiejszym odwołaliśmy - opowiedział w rozmowie z TVN24 Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD w Częstochowie. Jak przekazał, wszystkie osoby zostały powiadomione telefonicznie, aby dzisiaj nie przychodziły na egzaminy. 

Częstochowski WORD poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną egzaminatorów, egzaminy praktyczne w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy zaplanowane tam do przeprowadzenia we wtorek i w środę zostały odwołane. Zaplanowane w tym dniu egzaminy teoretyczne odbędą się zgodnie z planem. Opłaty za odwołane egzaminy praktyczne zachowają ważność w nowym terminie. W celu jego wyznaczenia egzaminowani powinni zgłosić się osobiście lub telefonicznie w tamtejszym Biurze Obsługi Klienta.

Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag zaznaczył, że nie potrafi przewidzieć, ilu egzaminatorów zdecyduje się wziąć udział w proteście. Już w poniedziałek do pracy przyszło mniej egzaminatorów niż zwykle, w związku z czym część egzaminów została tego dnia odwołana. - Oczywiście tym osobom zostanie zaproponowany na koszt WORD kolejny termin. Nie jestem w stanie więcej powiedzieć, bo wszystko zależy od tej absencji. Staramy się poukładać pracę maksymalnie tak, aby egzaminy toczyły się - z ograniczeniami absencyjnymi, z którymi borykamy się - powiedział Freitag.

W podobnej sytuacji było tego dnia - zgodnie z informacją rzecznika zarządu woj. śląskiego Sławomira Gruszki - kierownictwo WORD w Bielsku-Białej: nie będąc w stanie przesądzić o wtorkowej absencji egzaminatorów, zamierzało ono na bieżąco dostosowywać pracę do aktualnych możliwości kadrowych.

Nie wszystkie zaplanowano egzaminy odbędą się w Szczecinie. - Dzisiaj egzaminy odbywają się częściowo, ponieważ 10 egzaminatorów nie pojawiło się na zaplanowane wcześniej egzaminy - powiedział w rozmowie z TVN24 Cezary Tkaczyk, dyrektor WORD w Szczecinie. Dzisiaj miało pracować łącznie 13 egzaminatorów. Z informacji przekazanych przez Tkaczyka wynika, że zostanie odwołanych około 80 egzaminów praktycznych zaplanowanych na poniedziałek. Odbędzie się 50 egzaminów. Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z planem.

W oddziale terenowym szczecińskiego WORD w Barlinku w województwie zachodniopomorskim wszystkie egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdy (wypowiedź z 8 sierpnia 2022)
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdyTVN24

W Białymstoku choć część pracowników nie przyszła do pracy, to wszystkie egzaminy mają się odbyć normalnie. Z informacji przekazanych przez dyrektora białostockiego WORD-u Przemysława Sarosieka wynika, że dziś większość egzaminatorów jest na zwolnieniach lekarskich. W ośrodku pracuje łącznie 15 egzaminatorów - ośmiu jest na zwolnieniach, dwóch egzaminatorów ma pracować normalnie. Dyrektor liczy, że pojawią się w pracy również egzaminatorzy ze zmiany popołudniowej. Na razie nie odwołano zaplanowanych egzaminów.

W proteście nie biorą udziału m.in. WORD-y w Gdańsku, Gdyni, a także ośrodki w województwach dolnośląskim i opolskim. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkopolsce.

Na tę chwilę żaden z wielkopolskich WORD-ów nie dołączył do akcji protestacyjnej, egzaminy odbywają się planowo. Sytuacja jest jednak dynamiczna i jutro może się to już zmienić - poinformował TVN24 Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD Kalisz oraz członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

W zielonogórskim WORD-zie egzaminy, przynajmniej na razie, odbywają się planowo - poinformował Konrad Szmydkowski, wicedyrektor WORD Zielona Góra. Podobnie w Gorzowie Wielkopolskim. Egzaminy są dzisiaj przeprowadzane zgodnie z planem - przekazał Grzegorz Duszkiewicz, p.o. dyrektor WORD w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejny protest egzaminatorów

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy, brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część - ograniczyć ich liczbę.

Żądania egzaminatorów

Jak czytamy w piśmie skierowanym do ministra Adamczyka, "środowisko egzaminatorów jest zawiedzione dotychczasowym sposobem prowadzenia rozmów" w MI.

Protestujący domagają się m.in. zmian w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 roku w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców. Żądania przewidują "minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto". Ponadto protestujący chcą likwidacji "widełek" wynagrodzenia, dodatku zadaniowego. Domagają się utworzenia specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Z kolei - jak czytamy - żądane zmiany systemu egzaminowania mają doprowadzić do zwiększenia niezależności egzaminatorów, zmiany sposobu i trybu nadzoru nad przeprowadzeniem egzaminów oraz zmiany sposobu oceny kandytatów na kierowców. Zmiany systemu egzaminowania miałyby zostać wypracowane przez zespół powołany przez szefa MI, złożony z przedstawicieli ministerstwa i egzaminatorów.

"Z racji tego, iż dotychczasowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponownie żądamy umożliwienia nam bezpośredniego spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku, podczas którego bez pośredników - w sposób zwięzły przedstawimy Panu Ministrowi obecną, dramatyczną sytuację dotyczącą egzaminatorów i systemu egzaminowania w Polsce. Podkreślamy, iż z przyczyn wskazanych już powyżej nie widzimy sensu, ani możliwości prowadzenia dalszych rozmów w obecności Pana Ministra Rafała Webera" - czytamy w oświadczeniu do ministra infrastruktury.

Pod pismem podpisali się: prezes Rady Głównej KSE Tomasz Dziuganowski, przewodniczący Komitetu Egzaminatorów RP Dawid Filipowicz, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wiesław Kubowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników WORD Sławomir Rutkowski oraz egzaminator niezależny Marcin Augustowski.

Autorka/Autor:mb,kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny