Protest egzaminatorów WORD ma się rozszerzać. "Czekamy 14 lat"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Protest egzaminatorów WORD
Protest egzaminatorów WORDTVN24
wideo 2/5
Protest egzaminatorów WORDTVN24

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) poinformowali o wznowieniu protestu w całej Polsce. Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP przekazał, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Dodał, iż zakłada, że w następnych dniach do protestu dołączą kolejne miasta.

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpoczął się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą podwyżek płac oraz zmian w przepisach dotyczących egzaminów.

Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie, że protest ma charakter oddolny i każdy egzaminator sam decyduje o tym, czy do niego dołączy, czy nie. Jak dodał, na razie nie można mówić o konkretnych terminach zakończenia akcji. - Czekamy 14 lat. Nie ma chyba grupy zawodowej, która miałaby tyle cierpliwości - mówił Dusza.

"Żądamy akceptacji naszych postulatów"

Egzaminatorzy do końca sierpnia chcą się spotkać z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. - W nawiązaniu do słów szefa resortu, ministra Adamczyka, o gotowości do rozmów, wnosimy o bezpośrednie spotkanie z szefem resortu do końca tego miesiąca - powiedział przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.

"Informujemy Pana Ministra, iż żądamy akceptacji naszych postulatów - do tego czasu wznawiamy protest bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu jest wyznaczenie spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku" - napisano w oświadczeniu przedstawicieli protestujących egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców skierowanym do szefa MI.

Jak podkreślił Dusza, egzaminatorzy już "nie widzą możliwości rozmów" z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. - Nie jest on już dla nas partnerem do rozmów. Wiceminister Weber z jednej strony powołuje zespół roboczy, deklaruje chęć nowelizacji prawa, z drugiej odpowiada na interpelacje poselską i całkowicie przeczy wcześniejszym ustaleniom. Egzaminatorzy nie pozwolą sobie na takie traktowanie - oświadczył Dusza.

Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów WORD-ów, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania 26 lipca tego roku - poinformowało PAP biuro prasowe resortu. Dodało, że zaplanowano następne spotkanie, mające się odbyć na przełomie sierpnia i września br., na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów.

"Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowców" - wskazało Ministerstwo Infrastruktury.

OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI PROTESTUJĄCYCH EGZAMINATORÓW

Gdzie są utrudnienia?

Z ustaleń TVN24 wynika, że w poniedziałek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi odbędzie się 30 proc. zaplanowanych egzaminów. W oddziale terenowym WORD w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim nie odbędą się wszystkie egzaminy zaplanowane na poniedziałek.

Egzaminy odwołano również w WORD w Częstochowie. W poniedziałek do egzaminów miało przystąpić około 90 osób. - Ogłoszona jest ogólnopolska akcja protestacyjna, egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie się do niej przyłączyli, co też przełożyło się na to, że te egzaminy praktyczne w dniu dzisiejszym odwołaliśmy - opowiedział w rozmowie z TVN24 Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD w Częstochowie. Jak przekazał, wszystkie osoby zostały powiadomione telefonicznie, aby dzisiaj nie przychodziły na egzaminy. 

Częstochowski WORD poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną egzaminatorów, egzaminy praktyczne w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy zaplanowane tam do przeprowadzenia we wtorek i w środę zostały odwołane. Zaplanowane w tym dniu egzaminy teoretyczne odbędą się zgodnie z planem. Opłaty za odwołane egzaminy praktyczne zachowają ważność w nowym terminie. W celu jego wyznaczenia egzaminowani powinni zgłosić się osobiście lub telefonicznie w tamtejszym Biurze Obsługi Klienta.

Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag zaznaczył, że nie potrafi przewidzieć, ilu egzaminatorów zdecyduje się wziąć udział w proteście. Już w poniedziałek do pracy przyszło mniej egzaminatorów niż zwykle, w związku z czym część egzaminów została tego dnia odwołana. - Oczywiście tym osobom zostanie zaproponowany na koszt WORD kolejny termin. Nie jestem w stanie więcej powiedzieć, bo wszystko zależy od tej absencji. Staramy się poukładać pracę maksymalnie tak, aby egzaminy toczyły się - z ograniczeniami absencyjnymi, z którymi borykamy się - powiedział Freitag.

W podobnej sytuacji było tego dnia - zgodnie z informacją rzecznika zarządu woj. śląskiego Sławomira Gruszki - kierownictwo WORD w Bielsku-Białej: nie będąc w stanie przesądzić o wtorkowej absencji egzaminatorów, zamierzało ono na bieżąco dostosowywać pracę do aktualnych możliwości kadrowych.

Nie wszystkie zaplanowano egzaminy odbędą się w Szczecinie. - Dzisiaj egzaminy odbywają się częściowo, ponieważ 10 egzaminatorów nie pojawiło się na zaplanowane wcześniej egzaminy - powiedział w rozmowie z TVN24 Cezary Tkaczyk, dyrektor WORD w Szczecinie. Dzisiaj miało pracować łącznie 13 egzaminatorów. Z informacji przekazanych przez Tkaczyka wynika, że zostanie odwołanych około 80 egzaminów praktycznych zaplanowanych na poniedziałek. Odbędzie się 50 egzaminów. Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z planem.

W oddziale terenowym szczecińskiego WORD w Barlinku w województwie zachodniopomorskim wszystkie egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdy (wypowiedź z 8 sierpnia 2022)
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdyTVN24

W Białymstoku choć część pracowników nie przyszła do pracy, to wszystkie egzaminy mają się odbyć normalnie. Z informacji przekazanych przez dyrektora białostockiego WORD-u Przemysława Sarosieka wynika, że dziś większość egzaminatorów jest na zwolnieniach lekarskich. W ośrodku pracuje łącznie 15 egzaminatorów - ośmiu jest na zwolnieniach, dwóch egzaminatorów ma pracować normalnie. Dyrektor liczy, że pojawią się w pracy również egzaminatorzy ze zmiany popołudniowej. Na razie nie odwołano zaplanowanych egzaminów.

W proteście nie biorą udziału m.in. WORD-y w Gdańsku, Gdyni, a także ośrodki w województwach dolnośląskim i opolskim. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkopolsce.

Na tę chwilę żaden z wielkopolskich WORD-ów nie dołączył do akcji protestacyjnej, egzaminy odbywają się planowo. Sytuacja jest jednak dynamiczna i jutro może się to już zmienić - poinformował TVN24 Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD Kalisz oraz członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

W zielonogórskim WORD-zie egzaminy, przynajmniej na razie, odbywają się planowo - poinformował Konrad Szmydkowski, wicedyrektor WORD Zielona Góra. Podobnie w Gorzowie Wielkopolskim. Egzaminy są dzisiaj przeprowadzane zgodnie z planem - przekazał Grzegorz Duszkiewicz, p.o. dyrektor WORD w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejny protest egzaminatorów

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy, brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część - ograniczyć ich liczbę.

Żądania egzaminatorów

Jak czytamy w piśmie skierowanym do ministra Adamczyka, "środowisko egzaminatorów jest zawiedzione dotychczasowym sposobem prowadzenia rozmów" w MI.

Protestujący domagają się m.in. zmian w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 roku w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców. Żądania przewidują "minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto". Ponadto protestujący chcą likwidacji "widełek" wynagrodzenia, dodatku zadaniowego. Domagają się utworzenia specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Z kolei - jak czytamy - żądane zmiany systemu egzaminowania mają doprowadzić do zwiększenia niezależności egzaminatorów, zmiany sposobu i trybu nadzoru nad przeprowadzeniem egzaminów oraz zmiany sposobu oceny kandytatów na kierowców. Zmiany systemu egzaminowania miałyby zostać wypracowane przez zespół powołany przez szefa MI, złożony z przedstawicieli ministerstwa i egzaminatorów.

"Z racji tego, iż dotychczasowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponownie żądamy umożliwienia nam bezpośredniego spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku, podczas którego bez pośredników - w sposób zwięzły przedstawimy Panu Ministrowi obecną, dramatyczną sytuację dotyczącą egzaminatorów i systemu egzaminowania w Polsce. Podkreślamy, iż z przyczyn wskazanych już powyżej nie widzimy sensu, ani możliwości prowadzenia dalszych rozmów w obecności Pana Ministra Rafała Webera" - czytamy w oświadczeniu do ministra infrastruktury.

Pod pismem podpisali się: prezes Rady Głównej KSE Tomasz Dziuganowski, przewodniczący Komitetu Egzaminatorów RP Dawid Filipowicz, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wiesław Kubowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników WORD Sławomir Rutkowski oraz egzaminator niezależny Marcin Augustowski.

Autorka/Autor:mb,kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET