Prezydent zadowolony ze spotkania z Macierewiczem

[object Object]
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MONtvn24
wideo 2/7

- Dyskutowaliśmy na temat spraw bieżących. Dyskutowaliśmy na temat tych kwestii, które ja uznałem, w obecnej perspektywie, za najważniejsze - powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem i kierownictwem ministerstwa.

Jak poinformował prezydent, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy sojuszniczej i utworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji Północ-Wschód realizowanej w Elblągu. - Pytałem o stan zaawansowania tych przygotowań. Uzyskałem zapewnienie, że wszystkie prace związane z rozwojem i dostosowanie infrastruktury i te związane z kompletowaniem kadry oficerskiej, że one trwają - powiedział Duda.

"Jestem zadowolony"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. - Jestem zadowolony z tej odprawy, odbyłem z panem ministrem Macierewiczem także rozmowę w cztery oczy. Rozmawialiśmy o kwestii obsady brakujących przez dłuższych czas stanowisk attache w różnych krajach, przede wszystkim w krajach sojuszniczych. Ta sprawa jest realizowana - powiedział dziennikarzom Andrzej Duda po spotkaniu z kierownictwem MON. Dodał, że ma nadzieję, iż "te stanowiska, które wakowały zostaną wreszcie wypełnione".

Prezydent przyznał, że kwestia związana z nieobsadzeniem stanowisk attache "była mankamentem", ale - jak dodał - "to zostanie usunięte".

"Nic nie wskazuje na opóźnienia"

Prezydent przekazał podczas konferencji po spotkaniu z kierownictwem MON, że poinformowano go, iż zgłaszani są oficerowie, którzy będą pełnili służbę w ramach wielonarodowego dowództwa. - W czerwcu, zgodnie z planami, mamy osiągnąć wstępną gotowość, do końca roku będziemy w pełni przygotowani infrastrukturalnie – powiedział.

Dodał, że przygotowania idą zgodnie z planem, "o czym zarówno pan minister, jak i jego współpracownicy i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego solennie go zapewnili".

Prezydent wskazał, że przekazano mu ilu szczegółowo zostało zgłoszonych kandydatów, którzy jako oficerowie będą pełnili służbę w dowództwie. Dodał, że "jest już dowódca tego dowództwa i jest zgłoszony jeden zastępca z kraju sojuszniczego". - Praca trwa, nic nie wskazuje na to, żeby miały zaistnieć jakieś istotne opóźnienia – powiedział.

Prezydent: do końca roku będziemy w pełni przygotowani, strukturalnie i kadrowo
Prezydent: do końca roku będziemy w pełni przygotowani, strukturalnie i kadrowotvn24

"Pozostaję w kontakcie z ministrem Macierewiczem"

- Pozostaję w kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem, zgodnie z zasadami konstytucyjnymi, gdzie jest jasno powiedziane, że w okresie pokoju prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoją funkcję zwierzchnika sił zbrojnych za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Chciałbym, żeby w tym zakresie Konstytucja RP była w pełni przestrzegana i tak jako prezydent to realizuję - powiedział prezydent.

Pozostaję w kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem, zgodnie z zasadami konstytucyjnymi, gdzie jest jasno powiedziane, że w okresie pokoju prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoją funkcję zwierzchnika sił zbrojnych za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Chciałbym, żeby w tym zakresie Konstytucja RP była w pełni przestrzegana i tak jako prezydent to realizuję Andrzej Duda

- Mam nadzieję, że wszystkie zadania, które są w tej chwili przed MON, przed ministrem Antonim Macierewiczem, które są związane z modernizacją polskiej armii, ze współpracą sojuszniczą będą realizowane w sposób sprawny - dodał.

Zadeklarował, że będzie zdecydowanie popierał zmiany legislacyjne, tak by poziom procentowy PKB przeznaczane na obronność, odnosiło się nie do wykonanego, lecz do planowanego budżetu.

Budowa Wojsk Obrony Terytorialnej to "ważne zadanie"

- Omawiana była kwestia Wojsk Obrony Terytorialnej, także w relacji z wojskami operacyjnymi – powiedział prezydent po spotkaniu. Jak mówił, z kierownictwem MON rozmawiał m.in. o stopniu realizacji tworzenia WOT i ich przyszłości. Poruszano także sytuację w wojskach operacyjnych w kontekście oficerów przenoszonych z nich do WOT w ramach wsparcia.

Prezydent wskazał, że w WOT są także oficerowie, którzy w ostatnich latach nie pełnili czynnej służby wojskowej, "ale maja swoje doświadczenie i zgłosili się, że chcą zasilić kadry Wojsk Obrony Terytorialnej tworząc dowództwa brygad". - Te brygady już się formują. Sytuacja wygląda zgodnie z planami. Realizacja tego niezwykle ważnego zadania, które ma wzmocnić polskie siły zbrojne, jeżeli chodzi o liczbę żołnierzy, to zadanie jest realizowane – powiedział. - Mam nadzieję, że z biegiem lat zgodnie z planami zostanie ono zrealizowane w całości – dodał.

Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. WOT od początku roku są piątym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. W pierwszej kolejności powstają brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. MON zakłada, że w 2018 r. Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tys.

Andrzej Duda: omawiana była kwestia Wojsk Obrony Terytorialnej
Andrzej Duda: omawiana była kwestia Wojsk Obrony Terytorialnejtvn24

Prezydent odpowiada na słowa prezesa PiS

Andrzej Duda po spotkaniu z Antonim Macierewiczem został także zapytany przez dziennikarzy o słowa Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński, odnosząc się do współpracy między prezydentem a szefem MON Antonim Macierewiczem podkreślił, że nie podoba mu się polityka epistolarna. Dodał, że napięcia są nieuniknione ze względu na fatalny kształt polskiej konstytucji. Jak dodał trzeba z tego wyjść, co wymaga politycznej dojrzałości ze wszystkich stron.

- Doświadczeni politycy, którzy zajmowali się sprawami państwowymi, wszystkie osoby, które zajmują się także sprawami związanymi z funkcjonowaniem administracji publicznej, wiedzą doskonale, że zasadą jest pisemność. Pisemność zresztą zapewnia także transparentność działania administracji publicznej - odpowiedział prezydent.

- Ja myślę, że też takie jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa. Więc forma pisemna jest tą formą, która jest przyjęta do komunikowania się w sprawach ważnych - dodał.

- Czy to forma pisemna, czy to forma jak dzisiejszego spotkania, gdzie była narada, z której oczywiście zostaną sporządzone odpowiednie protokoły, to jest właśnie sposób, w jaki administracja publiczna, władze państwowe powinny działać na każdym poziomie. Nie tylko na poziomie władz centralnych, władz państwa, ale także na poziomie władz samorządowych. Każdych władz, które realizują swoje zadania publiczne - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent: forma pisemna jest przyjęta do komunikowania się w sprawach ważnych
Prezydent: forma pisemna jest przyjęta do komunikowania się w sprawach ważnychtvn24

"Bardzo merytoryczne, ciekawe"

Jestem przekonany, że po dość długiej, ciekawej, dwugodzinnej rozmowie pan prezydent będzie również zadowolony, bo była to po prostu merytoryczna rozmowa Bartosz Kownacki

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział w piątek, że spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą odbyło się "w dobrej atmosferze". - Mogę powiedzieć tylko tyle, że spotkanie się odbyło, było w dobrej atmosferze, bardzo interesujące, bardzo merytoryczne, bardzo ciekawe – powiedział Kownacki.

Zaznaczył, że było to spotkanie przygotowujące doroczną odprawę kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych, która odbędzie się 12 kwietnia i w której zawsze bierze udział zwierzchnik sił zbrojnych.

- Jestem przekonany, że po dość długiej, ciekawej, dwugodzinnej rozmowie pan prezydent będzie również zadowolony, bo była to po prostu merytoryczna rozmowa – dodał Kownacki.

Przyjechali wszyscy wiceministrowie obrony

Do Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyjechali poza ministrem Macierewiczem wszyscy wiceministrowie obrony: Bartosz Kownacki, Michał Dworczyk, Bartłomiej Grabski, Wojciech Fałkowski i Tomasz Szatkowski. Są też szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła i komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zapowiadał w czwartek, że prezydent chciał rozmawiać o implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, nowym systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi na czas pokoju i wojny, planie modernizacji technicznej i stanie sił zbrojnych.

Zaproszenie na spotkanie z prezydentem BBN wysłało do MON w ubiegłym tygodniu. Zapowiedział je wcześniej dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Mówił wówczas, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON na listy, które skierował do niego prezydent. Listy prezydenta do szefa MON dotyczyły obsady stanowisk attache obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA

Prezydent rozmawiał z szefem MON: dyskutowaliśmy na temat spraw bieżących
Prezydent rozmawiał z szefem MON: dyskutowaliśmy na temat spraw bieżącychtvn24

Autor: KB/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pozostałe wiadomości

Decyzję rządu premiera Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Polski i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej - oświadczyło w komunikacie MSZ. Resort przekazał, że dziś do MSZ zostanie wezwany ambasador Węgier w Polsce, który "otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie".

Jest komunikat MSZ w sprawie Węgier i Romanowskiego

Jest komunikat MSZ w sprawie Węgier i Romanowskiego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek wieczorem w centrum Krakowa przechodzień zauważył mężczyznę z bronią palną, siedzącego w samochodzie w towarzystwie innych. Poinformował o tym służby. Na miejscu pojawili się policjanci, padły strzały. Po wielogodzinnej obławie do sprawy zatrzymano dwie osoby.

Strzały i obława w centrum Krakowa. Znaleźli auto, dwie osoby zatrzymane

Strzały i obława w centrum Krakowa. Znaleźli auto, dwie osoby zatrzymane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, RMF

Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na pewno był już na Węgrzech przed decyzją sądu o tymczasowym areszcie - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 komendant główny policji nadinspektor Marek Boroń. - Ja żadnych nacisków politycznych w tej sprawie nie miałem - zapewnił.

Szef policji o ucieczce Romanowskiego

Szef policji o ucieczce Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Upłynęło naprawdę niewiele czasu. Tego rodzaju procedury na świecie trwają od kilku do kilkudziesięciu miesięcy - zwróciła uwagę wicedziekanka Okręgowej Rady Adwokackiej doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska w sprawie azylu Marcina Romanowskiego. - Ludzie, którzy mają coś za uszami, uciekają na Białoruś, do Rosji, na Węgry - komentował tę sprawę Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej".

"Upłynęło naprawdę niewiele czasu". Co "budzi wątpliwości" w sprawie Romanowskiego

"Upłynęło naprawdę niewiele czasu". Co "budzi wątpliwości" w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Węgier Viktor Orban odpowiedział na pytania polskich dziennikarzy w sprawie udzielenia ochrony prawnej Marcinowi Romanowskiemu przez jego rząd. Powiedział, że ta formuła to "proces prawny", w który on się nie miesza, jednocześnie stwierdzając, że "relacje między Polską a Węgrami nie są dobre, zwłaszcza z powodu brutalnego ataku polskiego ministra sprawiedliwości na węgierski rząd".

Orban o Romanowskim: O co wam chodzi? Wiem tylko, że relacje między Polską a Węgrami nie są dobre

Orban o Romanowskim: O co wam chodzi? Wiem tylko, że relacje między Polską a Węgrami nie są dobre

Źródło:
TVN24, PAP

Uniewinniono 11 portugalskich marynarzy okrętu wojennego NRP Mondego, którzy w marcu ubiegłego roku odmówili wypłynięcia z archipelagu Madery w rejs obserwacyjny za jednostką rosyjskiej floty wojennej. Mężczyźni będą mogli dochodzić odszkodowań.

Odmówili popłynięcia za Rosjanami. Jest wyrok

Odmówili popłynięcia za Rosjanami. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w piątek rano w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku. "Na dachach budynków wybuchły pożary, płoną również samochody. Uszkodzona została magistrala ciepłownicza w dzielnicy Hołosijiwskiej" - powiadomił mer Kijowa Witalij Kliczko.

Rosjanie zaatakowali Kijów

Rosjanie zaatakowali Kijów

Źródło:
PAP, Telegram

Co najmniej 35 dzieci zginęło, a sześcioro zostało rannych w wyniku paniki, która wybuchła w południowej Nigerii, podała w czwartek agencja AFP, powołując się na policję. Do tragedii doszło na terenie jarmarku bożonarodzeniowego. Organizatorzy obiecali, że będą rozdawać pieniądze i jedzenie.

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Źródło:
Reuters, BBC

Mija właśnie 25 lat od powrotu Makau pod władzę Chin. Podobnie jak znajdujący się obok Hongkong, Makau jest dawną europejską kolonią, której powrót pod kontrolę Pekinu był dla chińskich władz krokiem ku "zjednoczeniu chińskich ziem" i odzyskaniu dawnej świetności. Jednak bilans tych 25 lat pod chińską zwierzchnością jest w Makau zupełnie inny.

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Źródło:
tvn24.pl

Każdego traktujemy tak samo, pana posła potraktowaliśmy jak każdego innego obywatela - powiedział w "Jeden na Jeden" TVN24 szef polskiej policji nadinspektor Marek Boroń o sprawie posła Antoniego Macierewicza, który mając 31 punktów karnych na koncie prowadził auto (według przepisów traci się je po zdobyciu 24).

"W tym przypadku policja zrobiła wszystko, co mogła zrobić"

"W tym przypadku policja zrobiła wszystko, co mogła zrobić"

Źródło:
TVN24

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło na przejściu dla pieszych w Sanoku (Podkarpackie). Przechodzącą przez jednię kobietę potrącił 44-latek kierujący autem. Zmarła na miejscu. Policja ustala jej tożsamość.

Tragedia na pasach, zginęła kobieta

Tragedia na pasach, zginęła kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Senator z Kujaw i Pomorza padł ofiarą oszustów, którzy metodą "na policjanta" wyłudzili od niego ponad czterysta tysięcy złotych. Śledczym udało się zablokować pieniądze na rachunkach bankowych parlamentarzysty. Jest duża szansa, że je odzyska.

Kolejny polityk oszukany "na policjanta". Chodzi o ogromną kwotę. Dwie osoby z zarzutami

Kolejny polityk oszukany "na policjanta". Chodzi o ogromną kwotę. Dwie osoby z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVP Bydgoszcz

Policjant w dniu wolnym od służby rozpoznał dwóch mężczyzn na placu Mirowskim. Skojarzył, że dwa dni wcześniej w tej samej okolicy napadnięta i okradziona została starsza kobieta. 46-latek i jego 22-letni syn usłyszeli już zarzuty.

Szarpał starszą kobietę, przewrócił i okradł. Nagranie

Szarpał starszą kobietę, przewrócił i okradł. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-letni Luigi Mangione, oskarżony o morderstwo Briana Thompsona, szefa UnitedHealthcare, największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej, stanął w czwartek przed sądem federalnym w Nowym Jorku. Mężczyźnie grozi kara śmierci.

Luigi Mangione ekstradowany do Nowego Jorku. Grozi mu kara śmierci

Luigi Mangione ekstradowany do Nowego Jorku. Grozi mu kara śmierci

Źródło:
PAP

Minister obrony Finlandii Antti Hakkanen twierdzi, że zagrożenie militarne ze strony Rosji dla krajów europejskich będzie występowało nawet po zakończeniu jej wojny z Ukrainą. Również estoński wywiad zagraniczny wskazuje, że przez następnych 10-20 lat NATO będzie musiało zapobiegać działaniom Rosji.

"Zadanie na 10-20 lat". Szef wywiadu o "głupich pomysłach Rosji"

"Zadanie na 10-20 lat". Szef wywiadu o "głupich pomysłach Rosji"

Źródło:
PAP, Reuters

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali burmistrza Olecka oraz lokalnego przedsiębiorcę. Mieli oni, w celu uzyskania korzyści majątkowej, wpływać na procedury przetargowe. Śledztwo nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Funkcjonariusze CBA w Olecku. Zatrzymali burmistrza i lokalnego przedsiębiorcę

Funkcjonariusze CBA w Olecku. Zatrzymali burmistrza i lokalnego przedsiębiorcę

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Koczargi Nowe pod Warszawą doszło do zderzenia autobusu podmiejskiego ze śmieciarką. Jak straż pożarna, w zdarzeniu ucierpiała jedna osoba.

Autobus zderzył się ze śmieciarką

Autobus zderzył się ze śmieciarką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali podejrzanego o kradzież zabawek. Kamera sklepowego monitoringu nagrała, jak chowa klocki do torby. Tydzień później mężczyzna wrócił do sklepu. Rozpoznała go pracownica i powiadomiła policję.

Kradzież zabawek i monitoring. Wrócił do sklepu, pracownica mu nie darowała

Kradzież zabawek i monitoring. Wrócił do sklepu, pracownica mu nie darowała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdy wysiadła na Dworcu Centralnym, była już spóźniona na nagrania związane z pracą. Aplikacje taksówkowe pokazywały zbyt długi czas oczekiwania. Wtedy przed dworcem zaczepił ją taksówkarz i zaproponował transport "za cenę zgodną z taryfą". Tyle że za przejazd na Mokotów ostatecznie policzył 360 złotych. - Musiałam zapłacić, inaczej nie wypuściłby mnie z auta - twierdzi zrozpaczona kobieta. Sprawę zgłosiła policji.

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski uciekł na Węgry przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej zapewniał, że nie opuści kraju, podobnie twierdzili też jego partyjni koledzy. "Nie zamierzam destabilizować żadnego postępowania czy uciekać. Ani mdleć" - zapewniał w lipcu były wiceminister sprawiedliwości.

Nie zamierzał "uciekać, destabilizować, ani mdleć". Co wcześniej mówił Romanowski?

Nie zamierzał "uciekać, destabilizować, ani mdleć". Co wcześniej mówił Romanowski?

Źródło:
TVN24

Zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry, w Ministerstwie Sprawiedliwości najpierw jego asystent, później zastępca. Tam nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. 19 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego Europejski Nakaz Aresztowania. Co wiemy o polityku?

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

Źródło:
Konkret24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem nad morzem. W porywach może wiać do 80 kilometrów na godzinę.

Porywisty wiatr. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Porywisty wiatr. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

W wieku 28 lat zmarła dziennikarka amerykańskiej stacji informacyjnej KOLD 13 News Ana Orsini. - Jesteśmy zdruzgotani tą stratą - mówiła łamiącym się głosem prezenterka, która przekazała smutną wiadomość. Teraz podano przyczynę śmierci.

Prezenterka wiadomości zmarła w wieku 28 lat. Podano przyczynę śmierci

Prezenterka wiadomości zmarła w wieku 28 lat. Podano przyczynę śmierci

Źródło:
Kold 13 News, USA Today

W sobotę 21 grudnia Słońce przekroczy punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę. Dzień później zacznie się kalendarzowa zima. Ta pora roku to okazja do zobaczenia na niebie, względnie wczesnym wieczorem, ciekawych obiektów astronomicznych.

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl