Lekarze o propozycjach Arłukowicza: obiecujące, ale potrzebne dodatkowe środki

Onkolog o propozycjach Arłukowicza
Onkolog o propozycjach Arłukowicza
tvn24
Lekarze pozytywnie oceniają propozycje ministra, ale zwracają uwagę na inne problemy w służbie zdrowiatvn24

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel powiedział, że w pełni popiera kierunek zmian w systemie służby zdrowia przedstawiony przez Bartosza Arłukowicza, ale uważa, że nie uda się tej reformy wprowadzić bez dodatkowych środków. Inni eksperci także mają wątpliwości, co do niektórych propozycji ministra zdrowia.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani ze zniesienia limitów w onkologii. W pełni popieramy kierunek i zasady, które zostały przedstawione - powiedział w piątek wieczorem przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Niepokój budzi fakt, że ma się to zmieścić w obecnych środkach finansowych. To się nie uda. Przypomina to budowę bus-pasów w miejscu, gdzie są już korki. To, że uda się wprowadzić te zmiany bez dodatkowych środków, jest tylko złudzeniem - powiedział Bukiel.

"Zmiany w kolejkach budzą wątpliwości"

Lekarz odniósł się także do innych, proponowanych przez ministra, zmian. - Zmiany w kolejkach do specjalistów budzą więcej wątpliwości. Środowisko lekarskie już od dawna zgłaszało brak konieczności konsultacji przy przepisywaniu recept u specjalistów, a minister Arłukowicz, po latach naporu ze strony lekarzy, to uwzględnił - powiedział Bukiel. - Natomiast koncepcja, która była przedstawiona jako odciążenie specjalistów przez to, że częścią pacjentów zajmą się lekarze podstawowej opieki medycznej, też może się nie sprawdzić, jeżeli nie będzie więcej środków - dodał. Takie rozwiązania to tylko przeniesienie kolejek od jednego lekarza do drugiego - podkreślił.

Według niego niektóre tematy w ogóle nie były poruszone, chodzi m.in. o to jak zmotywować pacjentów, żeby nie korzystali ze świadczeń, które nie są potrzebne.

"W pewnym stopniu realne"

Dr Dorota Duda, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych mówiła, że zmiany zaproponowane przez resort zdrowia są w pewnym stopniu realne. Jak mówiła, u chorych czas jest ważny i każde skrócenie oczekiwania jest istotne. Onkolog zwróciła także uwagę na inne problemy w służbie zdrowia.

- Trudno jest sprostać i dotrzymać terminy kolejnych chemioterapii w sytuacji, kiedy szpitale, przychodnie czy poradnie specjalistyczne borykają się z problemami dotyczącymi warunków lokalowych - mówiła.

"Trochę namieszał"

Do przedstawionych przez ministra Arłukowicza założeń odniósł się także prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. - Przedstawione przez ministra zdrowia ogólne zasady opieki koordynowanej, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne, są obiecujące. Zwłaszcza, że mówi się o finansowaniu i koordynacji procesu leczenia, a rzecz dotyczy pacjentów, którzy są najbardziej poszkodowani, najbardziej zagubienie w systemie - powiedział Krajewski. - Trochę jednak namieszał Arłukowicz decydując, że koordynatorem takiej opieki może być każdy, np. pielęgniarka czy specjalista ds. zdrowia publicznego - ocenił. Jego zdaniem koordynatorem powinien być lekarz rodzinny, który - znając pacjenta - czuwałby nad całym procesem terapeutycznym, natomiast specjaliści byliby konsultantami. - Pielęgniarka czy inna osoba zamiast lekarza rodzinnego w roli koordynatora w przypadku chorych onkologicznie to jakieś nieporozumienie - dodał.

Podkreślił, że dobrym znakiem jest to, że minister mówi też o dodatkowym finansowaniu lekarzy, którzy będą się zajmować chorym onkologicznie.

Zdaniem Krajewskiego dobrą rzeczą jest to, że opieka koordynowana wprowadzana jest akurat w onkologii, bo "to jest w tej chwili miejsce zapalne". - Tego typu opieka, gdzie pacjent jest prowadzony przez lekarza rodzinnego: u niego rozpoczyna leczenie i do niego wraca, jest dobrym pomysłem i mam nadzieję, że zostanie wprowadzony także w innych niż onkologia dziedzinach - ocenił.

Według prezesa PZ, szybka ścieżka, czyli szybki dostęp do diagnostyki, do specjalistów, była postulowana przez środowisko lekarskie już od wielu lat. - Po to są specjaliści, którzy aktualizują wiedzę w danej dziedzinie znacznie częściej niż lekarz rodzinny, by konsultować pacjentów. Oni nie mają leczyć, bo od tego jest lekarz rodzinny, specjaliści mają konsultować, korygować - powiedział.

"Zagrożenie nadużyć"

Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia ocenił, że rozszerzenie możliwości diagnostyki dla lekarzy rodzinnych i zmotywowanie specjalistów do diagnozowania nowych pacjentów to rozsądne propozycje, które mogą pomóc skrócić kolejki pacjentów. Kozierkiewicz pozytywnie ocenił także propozycje, aby zwiększyć kompetencje pielęgniarek i możliwość wypisywania przez nie recept na niektóre leki lub badania diagnostyczne. - Dobrym pomysłem jest ponadto zniesienie konieczności otrzymywania przez pacjenta co 12 miesięcy zaświadczenia od specjalisty, aby lekarz POZ mógł przedłużać recepty - dodał. Według niego propozycja, że lekarz specjalista będzie mógł wypisać receptę na 12 miesięcy, wydaje się korzystna dla pacjentów, jednak rodzi także zagrożenie nadużyć. Kozierkiewicz jako korzystną ocenił także zapowiedź wydłużenia umów podpisywanych przez NFZ z lekarzami, przychodniami i szpitalami. - Kontrakt powinien gwarantować poziom finansowania, jednak w takich umowach wieloletnich musi być zapisana możliwość zmiany np. profilu oddziału. W ciągu 10 lat może się okazać, że bardziej niż pediatryczny potrzebny jest oddział geriatryczny - dodał. Ekspert odniósł się również do przedstawionych propozycji dotyczących dostępu pacjentów onkologicznych do leczenia. - W onkologii ministerstwo zdrowia za bardzo wchodzi w zarządzania na poziomie mikro, co powinno być w gestii kierowników konkretnych placówek i szpitali - ocenił. Dodał, że doświadczenie pokazuje, że takie rozwiązania nie sprawdzają się. Zwrócił także uwagę, że zniesienie limitowania może prowadzić do nadużyć i trudno będzie nad tym zapanować. Według Kozierkiewicza wątpliwości budzi także wprowadzenie karty pacjenta onkologicznego, ponieważ może to naruszać zasadę równości.

Propozycje Arłukowicza

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem przedstawił na konferencji zmiany w systemie zdrowia, tzw. pakiet kolejkowy. Przewiduje on m.in. wprowadzenie szybkiej diagnostyki i terapii dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu. Karta pacjenta onkologicznego, którą założy lekarz rodzinny, będzie uprawniać do leczenia bez limitów w określonych krótkich terminach.

Autor: db/kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

I tura wyborów prezydenckich w Rumunii, która odbyła się 24 listopada, może zostać powtórzona - oznajmił szef krajowej komisji wyborczej, cytowany przez Reutersa. Zwyciężył ją radykalnie prawicowy i prorosyjski Calin Georgescu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść dzisiaj.

Olbrzymie zamieszanie w Rumunii. Mogą powtórzyć wybory prezydenckie. Za kilka godzin decyzja

Olbrzymie zamieszanie w Rumunii. Mogą powtórzyć wybory prezydenckie. Za kilka godzin decyzja

Źródło:
Reuters, PAP

Jeżeli Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia znaleźliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wygrałby Trzaskowski z wynikiem 62 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET przez firmę badawczą Opinia24. Sprawdzono też, jaki procent ankietowanych ma negatywne nastawienie do obu kandydatów.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Louise Haigh złożyła rezygnację z funkcji ministra transportu Wielkiej Brytanii. Stacja Sky News ujawniła, że polityczka przed laty miała błędnie powiadomić policję o kradzieży służbowego telefonu. Haigh twierdzi, że zgłosiła ją, po czym odkryła, że jednak nie został on skradziony.

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Źródło:
Sky News, Reuters, BBC

W nocy z czwartku na piątek ukraińskie drony zaatakowały rafinerię państwowego koncernu Rosnieft w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Bezzałogowce uderzyły także w bazę paliw w obwodzie rostowskim. Resort obrony w Moskwie poinformował, że nad pięcioma regionami kraju rosyjska obrona zestrzeliła 47 dronów.

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, The Moscow Times, tvn24.pl
Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie zatrzymali się do kontroli drogowej, podjęli próbę ucieczki, a w trakcie jazdy zamienili się miejscami. Wszystko na nic. 39-latek i 19-latka zostali zatrzymani - informuje policja i opisuje szczegóły interwencji na ulicach podwarszawskiego Piaseczna.

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 207 starć bojowych - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Na odcinku pokrowskim siły rosyjskie przypuściły ponad 60 ataków. W mieście Kurachowe - jak relacjonował ukraiński dziennikarz wojskowy Bohdan Myrosznykow - "linia frontu przebiega między piętrami budynków".  

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, ZN, tvn24.pl

Pierwszy raz poznaniacy przyszli protestować przed konsulat, kiedy upadał PRL. Wracali tu wielokrotnie, sprzeciwiając się łamaniu praw człowieka i prowadzonym "operacjom wojskowym". Hasła "won" padały już 34 lata temu. Dziś rano budynek konsulatu stał już pusty. Rosyjscy dyplomaci wyjechali.

Krzyczeli: "Sowieci do domu!". Właśnie wyjechali

Krzyczeli: "Sowieci do domu!". Właśnie wyjechali

Źródło:
TVN24.pl

Prokurator przedstawił Wojciechowi O. oraz pięciu innym zatrzymanym osobom łącznie 10 zarzutów. Chodzi o działanie na szkodę Alior Banku oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w związku z przyznawaniem kredytów dla Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Sąd odrzucił wniosek o areszt dla Wojciecha Olejniczaka i zastosował wobec niego inne środki zapobiegawcze.

Zarzuty dla Wojciecha Olejniczaka m.in. za działanie na szkodę Alior Banku

Zarzuty dla Wojciecha Olejniczaka m.in. za działanie na szkodę Alior Banku

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Mam nadzieję, że ta sprawa Collegium Humanum akurat w przypadku marszałka Sejmu Szymona Hołowni skłoni go do refleksji, że rzucanie oskarżeń jest dość łatwe - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 przewodniczący komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych Jarosław Urbaniak (KO). Odniósł się także do dyskusji dotyczącej ujawniania wniosków immunitetowych.

Urbaniak: do Sejmu przychodzą wnioski niesprawiedliwe, oszczercze, ale i poważne

Urbaniak: do Sejmu przychodzą wnioski niesprawiedliwe, oszczercze, ale i poważne

Źródło:
TVN24

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Ambasada Szwecji w Warszawie tłumaczy znaczenie zdjęcia premiera Donalda Tuska z Ulfem Kristerssonem na łódce. "To szwedzka tradycja" - przekazała. Placówka dyplomatyczna przypomina, że w przeszłości na rejs z premierem Szwecji wybrali się między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson i Aleksander Kwaśniewski.

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

Źródło:
TVN24

Mężczyzna wyskoczył z jadącej kolejki górskiej w parku rozrywki w stanie Arizona. Jak twierdzi, zrobił to, gdy rozpięło się zabezpieczenie trzymające go na miejscu. - Miałem zaledwie sekundy na działanie, czy zostaję, czy wyskakuję - powiedział lokalnym mediom, które opublikowały także nagranie ze zdarzenia.

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Źródło:
CNN, NBC News

Siły bezpieczeństwa od wielu godzin tłumią protest w centrum Tbilisi - podał w piątek nad ranem portal NewsGeorgia. Wśród rannych są opozycjoniści i dziennikarze. Po tym, jak premier Gruzji ogłosił, że do 2028 roku rząd zawiesza rozmowy o członkostwie kraju w Unii Europejskiej, obywatele wyszli protestować na ulice kilku miast. W centrum Tbilisi doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych, by rozproszyć tłum. - Rząd wypowiedział wojnę własnemu narodowi - oświadczyła prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili, która była wśród protestujących.

"Rzucają na ziemię, kopią". Siły bezpieczeństwa tłumią protest w Tbilisi

"Rzucają na ziemię, kopią". Siły bezpieczeństwa tłumią protest w Tbilisi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NewsGeorgia

Trzeba z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dzisiaj nie wiemy, które dziecko przeciwko czemu jest zaszczepione, jeśli nie wejdziemy w papierowe dokumenty - mówił w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Ocenił, że raport NIK w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci i młodzieży pokazuje słabość nadzoru i traktuje go jako punkt wyjścia do systemowych zmian.

Raport NIK o szczepieniach dzieci to "punkt wyjścia do systemowych zmian"

Raport NIK o szczepieniach dzieci to "punkt wyjścia do systemowych zmian"

Źródło:
TVN24, PAP

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że Rafał Trzaskowski nie jest w stanie prowadzić kampanii do wyborów prezydenckich i jednocześnie zarządzać Warszawą. Podobnego zdania są przedstawiciele Lewicy i Miasto Jest Nasze, którzy wysyłają prezydenta stolicy na urlop. Sam zainteresowany zapewnia, że swoje obowiązki będzie pełnić w sposób niezakłócony. Wyjaśnia też kwestię finansowania swoich wyjazdów.

Prekampania. Opozycja wysyła prezydenta Warszawy na urlop. Rafał Trzaskowski odpowiada

Prekampania. Opozycja wysyła prezydenta Warszawy na urlop. Rafał Trzaskowski odpowiada

Źródło:
PAP

1010 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że zniszczył rosyjską stację radarową Podlet na terytorium okupowanego Krymu. Szacowany koszt zniszczonego sprzętu to pięć milionów dolarów - przekazali. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Źródło:
PAP

Droga ekspresowa między Warszawą a Krakowem w końcu gotowa. Przed świętami kierowcy mają pojechać ostatnim odcinkiem S7. Odcinkiem, który miał być gotowy na Euro 2012. Od mistrzostw minęło już ponad 12 lat, ale plany rozbudowy dróg wciąż nie są w pełni zrealizowane. Starą mapę z drogami na mistrzostwa w piłce nożnej pokazał ministrowi infrastruktury Łukasz Wieczorek. Oto, czego się dowiedział.

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Źródło:
TVN24

To jest kredyt, więc wszelkie konsekwencje, zapis w BIK, jeżeli nie zdążymy z zapłatą, pułapka zadłużenia. To wszystko może nas dotknąć - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) Tomasz Chróstny. Odniósł się w ten sposób do rosnącej popularności tak zwanych płatności odroczonych. Ocenił, że zbyt pochopne podejście konsumentów co do tej usługi "to pułapka" i "bardzo realny problem".

O tym zapominamy w zakupowym szale. "To pułapka"

O tym zapominamy w zakupowym szale. "To pułapka"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce w piątek spodziewane są opady śniegu, które miejscami potrwają cały dzień. Lokalnie spaść może nawet 25 centymetrów śniegu.

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Rada Nadzorcza PZU zdecydowała w czwartek o odwołaniu Wojciecha Olejniczaka z czasowego wykonywania funkcji członka zarządu spółki. Uchwała Rady z 28 sierpnia 2024 roku przewidywała jego delegowanie do zarządu spółki na trzy miesiące, liczone od 2 września. W sprawie byłego ministra rolnictwa prokuratura w czwartek skierowała wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Źródło:
PAP

Senator, były liberyjski watażka Prince Johnson, czołowa postać brutalnej wojny domowej, oskarżany o przeprowadzenie masakr, torturowanie i gwałty, zmarł w wieku 72 lat. Jego śmierć potwierdził rzecznik rodziny Wilfred Bangura.

Oskarżany o makabryczne czyny. Prince Johnson nie żyje

Oskarżany o makabryczne czyny. Prince Johnson nie żyje

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę budżetową na 2025 rok, w której 60 procent wydatków, czyli ponad 50 miliardów euro, ma zostać przeznaczone na obronność i bezpieczeństwo - poinformował premier Denys Szmyhal. Wołodymyr Zełenski podpisał też ustawę podwyższającą od 1 grudnia podatek wojenny.

Wołodymyr Zełenski podpisał budżet. Liczby mówią same za siebie

Wołodymyr Zełenski podpisał budżet. Liczby mówią same za siebie

Źródło:
PAP

Radni Warszawy jednomyślnie krytykują formę protestu, jaką są blokady najważniejszych dróg, które przeprowadzają aktywistki i aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia. - To, co robią aktywiści, nie doprowadzi ostatecznie do zmian, których oczekują - oceniła wiceprzewodnicząca rady Melania Łuczak.

Radni krytykują blokady Ostatniego Pokolenia. Chcą "kategorycznej odpowiedzi"

Radni krytykują blokady Ostatniego Pokolenia. Chcą "kategorycznej odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył, jakoby celowo użył swojego psa, czarnego labradora o imieniu Koni, do zastraszenia Angeli Merkel w czasie spotkania w 2007 roku. To reakcja na fragment opublikowanej autobiografii byłej kanclerz Niemiec.

Angela Merkel i pies Putina. "Angelo, proszę, wybacz mi"

Angela Merkel i pies Putina. "Angelo, proszę, wybacz mi"

Źródło:
Reuters

Niezwykle wysoką temperaturę zmierzono na początku tygodnia we Francji. W Pau u podnóży Pirenejów było ponad 26 stopni Celsjusza, i to w nocy. Meteorolodzy wyjaśniają, że to efekt wiatru fenowego.

26 stopni. W nocy w listopadzie

26 stopni. W nocy w listopadzie

Źródło:
meteofrance.com, The Guardian, tvnmeteo.pl

Białogardzcy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonywali kłusownictwa ryb w okolicy Podwilcza (woj. zachodniopomorskie). Zabezpieczono ponad 11 kilogramów troci wędrownej, która ze względu na tarło, znajduje się pod ochroną do końca roku.

Zatrzymali kłusowników, którzy wyławiali znajdujące się pod ochroną trocie

Zatrzymali kłusowników, którzy wyławiali znajdujące się pod ochroną trocie

Źródło:
tvn24.pl, KPP Białogard

Rubinstein, Paderewski, Szymanowski, a może Chopin. Kto w maju 1848 roku wystąpił w Londynie przed królową Wiktorią? Takie pytanie w ostatnim odcinku "Milionerów" TVN usłyszała pani Katarzyna. Było warte 250 tysięcy złotych.

Polski pianista, który wystąpił przed królową Wiktorią? Pytanie w "Milionerach"

Polski pianista, który wystąpił przed królową Wiktorią? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
TVN

Z nowym rokiem Zimbabwe wprowadzi nowy podatek od sprzedaży fast foodów, do których władze zaliczyły pizzę, burgery, frytki, pieczonego kurczaka, hot dogi i pączki. Ma to promować lepsze nawyki żywieniowe wśród konsumentów, a przy okazji zasilić budżet - poinformował w czwartek minister finansów Mthuli Ncube.

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Źródło:
PAP

Australijski rząd zatwierdził w czwartek zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia. Jak zauważa Reuters, stało się to po "emocjonującej debacie, która ogarnęła cały naród". Nowe australijskie przepisy są jednymi z najsurowszych regulacji dotyczących branży Big Tech.

Media społecznościowe nie dla młodych. Pierwszy kraj z zakazem absolutnym

Media społecznościowe nie dla młodych. Pierwszy kraj z zakazem absolutnym

Źródło:
Reuters, PAP

W 2025 roku minimalna emerytura może wzrosnąć o 94 złote miesięcznie "na rękę" - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Prognozowana przez eksperta waloryzacja świadczeń może wynieść 5,83 procent. Ostateczne wskaźniki poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku.

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

Źródło:
tvn24.pl
Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24