Konstytucyjność nowej ustawy o TK autorstwa PiS oraz uchwały sejmowe mające unieważnić poprzedni wybór sędziów TK - to, jak nieoficjalnie ustalił reporter TVN24, kwestie najczęściej poruszane przez członków Komisji Weneckiej podczas ich wizyty w Polsce. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Dwudniowa wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie jest na półmetku. W poniedziałek jej członkowie spotkali się z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa. Doszło też do osobnego spotkania przewodniczącego Komisji z prezydentem Andrzejem Dudą.
W trakcie serii rozmów delegaci tylko pytają swoich rozmówców o sytuację wokół TK, gromadząc informacje. Sami nie przedstawiają swoich poglądów, tak długo jak trwa wizyta konsekwentnie unikają też komentarzy dla mediów.
Pytania i wątpliwości
Reporterowi TVN24 udało się jednak nieoficjalnie ustalić, o co najczęściej pytają członkowie Komisji. Ich wątpliwości budzi m.in. to, czy obowiązująca ustawa o TK autorstwa PiS jest zgodna z konstytucją. Oprócz tego pytają oni o ustalony w niej tryb wyboru nowych sędziów TK oraz o legalność dokonanych już wyborów.
Najwięcej wątpliwości mają jednak budzić sejmowe uchwały podjęte w listopadzie zeszłego roku głosami PiS, których celem było unieważnienie wyboru sędziów, jakiego dokonał poprzedni Sejm.
Inne pytania dotyczą tego, czy nowa ustawa nie zakłóci prac Trybunału (chodzi m.in. o zapis, zgodnie z którym TK ma rozpatrywać sprawy według kolejności, a nie jak do tej pory, według uznania) oraz czy nowe uprawnienia ministra sprawiedliwości nie godzą w niezawisłość sędziów TK. Pojawiają się też pytania o to, dlaczego Sejm pracował nad nową ustawą o TK, mimo że Trybunał w trybie zabezpieczenia nakazał wstrzymanie prac.
"Wnioskujący powinni się zastosować"
Na podstawie informacji zdobytych podczas spotkań w Warszawie oraz zgromadzonych dokumentów Komisja Wenecka wyda opinię na temat tego, czy zmiany w polskim prawie wokół TK odpowiadają europejskim standardom. Opinia ta zostanie przedstawiona prawdopodobnie w marcu.
Formalnie będzie ona jednak niewiążąca dla polskich władz. Komisja nie może też nałożyć kary na kraj, który nie zrealizuje jej wytycznych.
- Wyrażamy opinię i wysyłamy ją do kraju, który o nią poprosił. Wnioskujący powinni się do niej zastosować - mówił przed tygodniem w wywiadzie dla TVN24 Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji.
Delegacja Komisji przebywa z wizytą w Polsce na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.
We wtorek - podczas drugiego, ostatniego dnia wizyty - przedstawiciele Komisji spotkają się ministrem sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, reprezentantami organizacji pozarządowych, ministrami w Kancelarii Prezydenta RP, a także prezesem i sędziami Trybunału Konstytucyjnego.
Harmonogram spotkań we wtorek: 9:30-10:30 RPO 10:45-12:30 Prezes TK 12:45-14 Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 14:30 - kancelaria prezydenta
Autor: ts/ja / Źródło: tvn24