"Proces poszlakowy jest zawsze ryzykowny". Jak będzie wyglądał ten Katarzyny W.?

Proces poszlakowy Katarzyny W. będzie "ryzykowny"
Proces poszlakowy Katarzyny W. będzie "ryzykowny"
TVN 24
Akta sprawy to 26 tomów. Nie ma jednak "twardych" dowodów przeciwko Katarzynie W.TVN 24

Katarzyna W. będzie sądzona w procesie poszlakowym. To utrudni pracę prokuraturze, która postara się udowodnić jej winę w związku z zabójstwem 6-miesięcznej córki. O specyfice procesów poszlakowych mówił w TVN24 prof. Piotr Kruszyński, Instytut Prawa Karnego UW. - Poszlak ma być tyle, żeby układały się w ciąg myślowy w ten sposób, by jakakolwiek inna wersja zdarzenia była w sposób logiczny wykluczona - tłumaczył.

Kruszyński podkreślał, że wbrew obiegowym opiniom poszlakowych procesów nie jest mało. - To nie jest prawda, że nie można skazać na podstawie poszlak.

Nie wskazuje winy jednoznacznie

Jak wyjaśnił prawnik, poszlaka czyli dowód poszlakowy to "dowód pośredni - obciążający, jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjejś winie". - To taki dowód, z którego się wyciąga wniosek o tym, czy oskarżony jest winien, czy nie. (...) Polega na tym, że nie ma bezpośrednich świadków zajścia - tłumaczył.

Kruszyński wyliczał, że poszlakami mogą być np. takie same odciski palców na ciele ofiary i broni, jaką została zabita lub narzędzie zbrodni znalezione w czyimś mieszkaniu. - To są wszystko dowody pośrednie - wytłumaczył.

Poszlaki muszą się ułożyć w ciąg logiczny

Kruszyński mówił, że w sądzie "obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów i kodeks postępowania karnego nie określa, ile ma być tych poszlak, ale doktryna i orzecznictwo Sądu Najwyższego wypracowały już pewne kategorie pojęciowe" w tej materii.

- Poszlak ma być tyle, żeby układały się w logiczny ciąg myślowy w ten sposób; żeby jakakolwiek inna wersja zdarzenia była w sposób logiczny wykluczona - stwierdził, dodając, że nie można odpowiedzieć na pytanie, ile poszlak musi się pojawić, by to zagwarantować.

"Swobodna ocena dowodów" to tymczasem "brak ich hierarchii", który sprowadza się do tego, że nie można stwierdzić, iż jeden przeważa drugi, np. "zeznanie duchownego jest więcej warte, niż zeznanie osoby świeckiej". - Tak było w średniowieczu. Teraz tak nie jest - dodał prawnik.

Poszlaki "nie zawsze" prowadzą do skazania

Kruszyński mówi, że sądzenie w sprawie karnej "nie jest jak chemia, fizyka, ani matematyka". Sędzia posługując się "racjonalnym rozumowaniem" w pewnym momencie zdecyduje, że jest już przekonany o winie lub niewinności oskarżonego. - Często w procesach poszlakowych jest tak, że zapadają wyroki skazujące. Ale jest też tak, że zapadają wyroki uniewinniające - zauważył prawnik.

- Sądy muszą być niezwykle ostrożne w ferowaniu wyroków w sprawach poszlakowych - tłumaczył dalej Kruszyński, podając przykład USA, gdzie na tej podstawie skazano kilkadziesiąt osób na karę śmierci, a po wprowadzeniu testów DNA do badań kryminalistycznych okazało się, że zostały one niesłusznie stracone.

Obrońca Katarzyny W. nie zdradzi linii obrony
Obrońca Katarzyny W. nie zdradzi linii obronyFakty TVN

"Jedna z wersji". Sąd musi uważać

Prawnik przyznał też rację obrońcy Katarzyny W. - mecenasowi Arkadiuszowi Ludwiczkowi, który powiedział, że na razie nie zamierza odnosić się do żadnego z elementów aktu oskarżenia, bo to stanowi tylko pewną wersję zdarzeń.

- Na tym etapie myślę, że nie będziemy komentować w żaden sposób dowodów czy wskazywać naszej linii obrony. Tak naprawdę akt oskarżenia jest tylko i wyłącznie procesową wizją sprawstwa pani Katarzyny. Pani oskarżona złoży wyjaśnienia i my będziemy sukcesywnie weryfikować dowody, które będą przeprowadzane w tej sprawie - stwierdził Ludwiczek w wypowiedzi dla "Faktów".

- Proces poszlakowy jest zawsze ryzykowny - wyjaśnił w związku z tym Kruszyński. - Akt oskarżenia jest tylko jedną z wersji, przedstawioną przez prokuraturę, a obrona pewnie będzie przedstawiała inną - dodał i wytłumaczył, że sąd zgodnie z literą prawa jest zobowiązany do jednego:

- Jest kwestią sądu, jakim dowodom da wiarę, a jakim nie; jest tylko jeden warunek: musi logicznie uzasadnić, dlaczego. Nie jest tak jak w sądach przysięgłych, w systemie anglosaskim, gdzie przysięgli decydują, czy oskarżony jest winny, czy nie i nie uzasadniają swojego wyroku.

- Znam przypadki, w których w procesach poszlakowych w Polsce skazywano na karę dożywotniego pozbawienia wolności - zakończył prawnik.

"Sąd musi być bardzo uważny"
"Sąd musi być bardzo uważny"TVN 24

"Sąd może dopuścić każdy dowód"

Anna Lesiak-Grzywińska, adwokat, mówiła z kolei w TVN24, że "w akcie oskarżenia widzi ogromną pracę prokuratury, która zbadały każdy fragment tego zdarzenia".

W jej opinii szczególną rolę w procesie będą odgrywały opinie biegłych z zakresu kryminalistyki, psychologów i psychiatry, ponieważ żaden świadek w sprawie nie widział domniemanego przestępstwa popełnionego przez Katarzynę W.

Lesiak-Grzywińska dodała, że na pewno "z materiałów dowodowych wyłoni się przebieg tego wydarzenia", ale poza tym, że sąd "przeprowadzi dowody, o których przeprowadzenie wnosi prokurator w akcie oskarżenia" - sam "nie będzie związany jedynie wnioskami prokuratury, ani jedynie wnioskami obrony" i być może zaproponuje też włączenie innych dowodów do sprawy.

- Sąd ma obowiązek ustalić prawdę; sam dąży do tego, jak było i (...) może dopuścić każdy dowód, o jakim tylko pomyśli - tłumaczyła.

Poszukają "okoliczności łagodzących"

Adwokat przewiduje, że obrona będzie konstruowała swoją linię obrony przez "podważanie opinii biegłych" i być może "powoływanie innych". - Jeżeli okaże się, że nic nie da się zrobić i dowody są tak mocne i tak mocno potwierdzają winę Katarzyny W., myślę, że powinni dążyć do tego, aby jak najbardziej wpłynąć na wysokość kary".

Dlatego - uważa Lesiak-Grzywińska - będą wskazywali na okoliczności łagodzące. - Kodeks karny wskazuje, jakie one są. To wiek sprawcy, niekaralność, sposób postępowania. Będą próbować, muszą próbować; taka jest rola obrony - stwierdziła.

Katarzyna W. "może kłamać", bo nic jej za to nie grozi
Katarzyna W. "może kłamać", bo nic jej za to nie groziTVN 24

Adwokat powiedziała też, że Katarzyna W. może zmieniać swoje zeznania, bo "nie grozi jej żadna odpowiedzialność za kłamstwo przed sądem". - Takie jest prawo oskarżonego, może się bronić w każdy możliwy sposób - wytłumaczyła.

W całym procesie ważne też będzie zdaniem Lesiak-Grzywińskiej zbadanie tego, jaki "stosunek do oskarżonej mają świadkowie". To w dużej mierze będzie decydowało o argumentach, jakie może wysunąć obrona.

- Osobie najbliższej dodatkowo przysługuje prawo do odmowy zeznań. Może to zrobić bez podania przyczyny i nie poniesie przez to żadnych konsekwencji, nie wolno jej natomiast kłamać - zakończyła.

Autor: adso/ ola / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w wielu regionach kraju wieje silny wiatr. W związku z gwałtowną aurą strażacy otrzymali ponad 1300 zgłoszeń dotyczących usuwania powalonych drzew i zalań. Silny wiatr, który na Warmii i Mazurach w niedzielę towarzyszy opadom deszczu, poprzewracał żaglówki na jeziorach i Zalewie Wiślanym.

Połamane drzewa, na jeziorach wiatr przewraca łódki. Ponad 1300 interwencji w kraju

Połamane drzewa, na jeziorach wiatr przewraca łódki. Ponad 1300 interwencji w kraju

Źródło:
PAP, Kontakt 24

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Strzelanina w jednej z restauracji w Kanana nieopodal Klerksdorp w Republice Południowej Afryki. Nie żyje osiem osób. Motywy nie są jeszcze znane.

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Źródło:
PAP

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

"Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych" - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak dodał, odpowiedź od szefa rządu wyjaśnia, "jakie reguły finansowania - według wytycznych tejże PKW - obowiązują, a jaka była praktyka". PKW bada obecnie sprawozdania komitetów z wyborów parlamentarnych. Posiedzenie w sprawie tych sprawozdań ma się odbyć jeszcze w lipcu.

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognozy wynika, że porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę 28.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Eksperci apelują, aby unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Bielsk pod Płockiem konar spadł na przejeżdżający samochód. W niedzielę po południu na Mazowszu i w stolicy wieje silny wiatr. Strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o powalonych drzewach.

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Stać ją", "bogaci będą żyli po staremu" – komentują internauci rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Ursula von der Leyen była właścicielką zamku w Niemczech. Budowla rzeczywiście ma w nazwie "von der Leyen", lecz nie należy do szefowej Komisji Europejskiej.

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

Źródło:
Konkret24
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP