Kilkunastu minut potrzeba było, aby w piątkowy wieczór Gniezno zmieniło się nie do poznania. Potężna nawałnica wyrządziła ogromne szkody. Wiatr połamał drzewa, ulice zamieniły się w potoki. Dotarliśmy do nagrania z kamery monitoringu, zamontowanej nieopodal dworca kolejowego, która nagrała niszczycielską siłę żywiołu.
Obrotowa kamera, zaprogramowana, aby co kilka sekund kierować obiektyw w inne miejsce, znajduje się u zbiegu ulic Dworcowej i Pocztowej, między dworcem, a Parkiem Kościuszki. Początek nagrania zapowiada się niewinnie. Mieszkańcy Gniezna siedzą na ławkach, spacerują między drzewami, nieświadomi, że za kilkanaście minut niektóre z nich będą leżały na parkowych alejkach.
Nawałnica uderzyła z zaskoczenia. Ludzie chowali się gdzie mogli. Deszcz był tak intensywny, że asfalt momentalnie zniknął pod taflą wody. Teren parku, przy którym znajduje się kamera został zdewastowany. Władze miasta odradzają wstępu do niego ze względów bezpieczeństwa. I nie tylko do niego.
Paraliż miasta, odwołane imprezy
"Ze względu na potężne zniszczenia, jakie dokonały się podczas piątkowej nawałnicy w całym mieście, szczególnie dotknięte przez wiatr Park Miejski im. gen. W. Andersa oraz Park Piastowski przy jeziorze Jelonek zostają do odwołania zamknięte. Zakład Zieleni Miejskiej, URBiS, Straż Pożarna oraz inne służby w najbliższych dniach będą pracować nad przywróceniem terenów zielonych do używalności, jednak czas, jaki będzie potrzebny na usunięcie zniszczeń nie jest jeszcze znany" - poinformowały władze miasta w wydanym w sobotę po południu komunikacie.
Wydane zostały również zakazy wstępu do parków im. R. Kaczorowskiego i Trzech Kultur, a także na tereny zielone wokół jeziora Winiary i kąpieliska na tamtejszej plaży. Lepiej też trzymać się z dala od okolicznych lasów. Do odwołania zamknięte zostały gnieźnieńskie boiska "Orlik".
Decyzją prezydenta miasta odwołano imprezy zaplanowane na weekend, w tym uroczystości związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.
Wielkie sprzątanie
Aby pomóc mieszkańcom w uporządkowaniu posesji zorganizowano ponadto pięć punktów z kontenerami, do których można dostarczać odpady zielone: połamane konary, gałęzie czy liście.
W wyniku nawałnicy w Gnieźnie poza domami mieszkalnymi i budynkami gospodarczymi zniszczone zostały między innymi cmentarze. Uderzenie pioruna uszkodziło także poszycie dachu katedry gnieźnieńskiej. Uszkodzeniom uległ również budynek Muzeum Początków Państwa Polskiego, które będzie nieczynny do odwołania.
Patrząc na całą Wielkopolskę, to właśnie powiat gnieźnieński zdecydowanie najbardziej ucierpiał w trakcie burzy. Strażacy interweniowali tam ponad 600 razy. CZYTAJ WIĘCEJ O ZNISZCZENIACH W GNIEŹNIE
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Monitoring straż miejska w Gnieźnie