Po protestach i pogróżkach, w obawie o bezpieczeństwo aktorów i publiczności, spektakl "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii nie miał zapowiadanej premiery w Poznaniu. Na wystawienie sztuki zdecydował się Teatr Polski w Bydgoszczy. Politycy i środowiska katolickie już protestują.
Przedstawienie miało być wystawione w piątek i sobotę w Poznaniu w ramach Festiwalu Malta. Od początku budziło spore kontrowersje. Przeciwko niemu protestowały środowiska katolickie, ruch narodowy, konserwatywni politycy oraz duchowni na czele z metropolitą poznańskim abp Stanisławem Gądeckim. Na 27 i 28 czerwca zapowiedziano manifestację przeciwników. Udział w niej zapowiadało nawet 50 tysięcy osób, w tym m.in. pseudokibice. Ich celem miało być uniemożliwienie odegrania przedstawienia. Do organizatorów Malta Festiwal trafiały też pogróżki. Stąd ci, w związku z obawami o bezpieczeństwo, zdecydowali się odwołać spektakl.
Protesty w Bydgoszczy
Polscy widzowie dostaną jednak drugą szansę, by zobaczyć spektakl. Tyle że na deskach teatru w Bydgoszczy. Wstęp wolny.
"27 czerwca o godzinie 20 na Małej Scenie TPB odbędzie się projekcja spektaklu Golgota Picnic. Chętnych zapraszamy po odbiór darmowych wejściówek do kasy biletowej. Ilość miejsc ograniczona" - poinformował na swojej stronie internetowej Teatr Polski w Bydgoszczy.
W mieście nad Brdą pojawiły się już pierwsze protesty. Natychmiastowego usunięcia spektaklu z repertuaru teatru, w imieniu lokalnych struktur PiS, zażądał Marek Gralik, wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy.
Jak informuje Polskie Radio PiK, do prezydenta Bydgoszczy z podobnym żądaniem trafiło także pismo ze stowarzyszenia Unum Principium.
"Nie po raz pierwszy Teatr Polski zarządzany przez Pawła Łysaka wykorzystuje sferę kultury do barbarzyńskich przedsięwzięć wymierzonych w aksjologię katolicką, ważną dla zdecydowanej większości naszego narodu" - czytamy.
Oburza nie tylko w Polsce
"Golgota Picnic" to jeden z najbardziej znanych spektakli Rodrigo Garcii. Pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. - Reżyser przedstawia pesymistyczną wizję mieszkańca Zachodu - znudzonego, skupionego na własnej przyjemności i wygodzie. Podobnie jak Golgota jest metaforą całej męki Chrystusa, tak tytuł spektaklu "Golgota Picnic" jest metaforą męki współczesności, wyczerpania się możliwości nadania światu sensu - opisywał przed festiwalem dyrektor Malty Michał Merczyński.
Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0), Malta Festiwal | Radomil, Lion